logo logo
خوش آمدید! برای فعال سازی امکانات لطفا ورود یا ثبت نام.

توجه

Icon
Error

تفاوت ESX و ESXi چیست؟ - ESX, ESXi, Virtualization, VMware, vSphere
rad
#1 ارسال شده : شنبه، 20 ژوئيه 2013 02:37:33 ب.ظ(UTC)
Rad

رتبه: Administration

گروه ها: Registered, Moderator, Administrators
تاریخ عضویت: 13/07/2013(UTC)
ارسالها: 16
زن
IRAN (ISLAMIC REPUBLIC OF)
مکان: دانا پرداز

تشکرها: 2 بار
8 تشکر دریافتی در 6 ارسال
ESX و ESXi هر دو Hypervisorهای شرکت VMware هستند. هر دو این hypervisor ها از kernel قدرتمند "VMKernel" استفاده می کنند و به همین دلیل دارای امکانات مساوی می باشند.اما فرق اصلی بین این دو در یک جزء به نام Service Console می باشد، لذا شرکت VMware بعد از ارائه vSphere 4.1 به کاربران خود توصیه کرد تا از ESXiاستفاده کنند. ESXi آخرین ورژن از سری نرم افزاری VMware Hypervisor است. تکنولوژی استفاده شده از نوع Bare Metal و مستقل از سیستم عامل می باشد، همچنین مدیریتی کامل بر روی سخت افزار و منابع سیستم اعمال می کند. VMware Hypervisor که بر پایه ESXi می باشد را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.این بسته شامل ESXi و VMware vSphere Client می باشد. باید به این نکته توجه کرد که سری 4.1 این نرم افزار نیاز به پردازنده های 64 بیتی دارد، واگر پردازنده های 32 بیتی در مجموعه خود دارید، باید از سری ESXi 3.5 استفاده کنید. می توان به چند تفاوت بزرگ بین ESXو ESXi اشاره کرد:
1-در ESXi کاربران به جای استفاده از کنسول از خط فرمان راه دور (RCLI) استفاده می کنند.
2-ESXi سبک تر، و دارای سرعت بوت و نصب بالاتر می باشد.
3-ESXi دارای دیواره آتش بهتر با مدیریت و پیکربندی پیشرفته تری می باشد.
4-رنگ بندی در کنسول مدیریتی ESXi متفاوت می باشد.
5-در ESXi، قسمت Health status نهادینه شده است.
6-بعضی از خصوصیات شبکه در ESXi، به واسطه سرویس ها پیکربندی می شود در نتیجه خطای کمتری به وجود می آید.
7-ESXi، پچ کمتری نیاز دارد و در عمل ریسک کمتری برای تغییرات وجود دارد.


اما فرق اصلی بین این دو مورد 1 می باشد، در واقع VMware ESX علاوه بر کرنل اصلی خود دارای یک Virtual Machine آماده مبتنی بر لینوکس Redhat به نام Service Console می باشد و هدف از ایجاد این ماشین ایجاد یک پلتفورم جهت مانیتورینگ و رفع اشکال بوده است در حالی که VMware ESXi با هدف کاهش حجم Hypervisor به دلایل امنیتی و Performance ایجاد شده است. پس تنها فرق در وجود Service Console در VMware ESX و عدم وجود آن در VMware ESXi می باشد. از نسخه 5 به بعد ESX دیگر حذف شد و فقط به صورت ESXi ارائه میگردد.
2 کاربر از rad برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Nifilisi در تاریخ 20/07/2013(UTC), hamid3pnn در تاریخ 21/01/2015(UTC)
Nifilisi
#2 ارسال شده : شنبه، 20 ژوئيه 2013 05:18:17 ب.ظ(UTC)
Nifilisi

رتبه: Member

گروه ها: Registered, Moderator
تاریخ عضویت: 10/01/2012(UTC)
ارسالها: 29
مرد
IRAN (ISLAMIC REPUBLIC OF)
مکان: تهران

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 6 ارسال
با سلام
لطفا در خصوص نحوه مانیتورینگ ESXI توضیح دهید، آیا ESXI از SNMP پشتیبانی می کنه ؟ اگر ممنکه لینکی در خصوص نحوه تنظیمات مربوطه ارائه دهید.

با تشکر
The Imaginations Are Infinite
rad
#3 ارسال شده : يكشنبه، 21 ژوئيه 2013 10:56:17 ق.ظ(UTC)
Rad

رتبه: Administration

گروه ها: Registered, Moderator, Administrators
تاریخ عضویت: 13/07/2013(UTC)
ارسالها: 16
زن
IRAN (ISLAMIC REPUBLIC OF)
مکان: دانا پرداز

تشکرها: 2 بار
8 تشکر دریافتی در 6 ارسال
در خصوص اینکه آیا ESXi از SNMP پشتیبانی می کند باید بگویم که بله، و در آدرس http://www.danapardaz.ne...-VMware-ESXIi-4-21.aspx می توانید نحوه ی فعال سازی آنرا مشاهده کنید.

و در مورد نحوه ی مانیتورینگ ESXi ابتدا باید تفاوت محیط‌های کامپیوتری سنتی با محیط‌های مجازی را بگویم. درست است که میزبان‌های مجازی از یک دستگاه سرور فیزیکی تشکیل شده‌اند و تجهیزات و دستگاه‌های جانبی مشابهی دارند ولی ساختار راه‌اندازی و سرویس دهی در این بستر متفاوت است. محیط‌های مجازی از یک هایپروایزر (لایه مجازی‌سازی) تشکیل شده‌اند و ماشین‌های مجازی بر روی این بستر ایجاد می‌شوند. یعنی تمامی منابع سیستم از قدرت پردازنده، حافظه RAM تا فضای هارد دیسک‌ها و... در اختیار این لایه است و این لایه مسئول کنترل تمامی منابع سخت افزار است. برای طرح بهتر موضوع یعنی چگونگی انجام فرآیندها در این دو محیط - نحوه کنترل هر یک از منابع را در سیستم‌های مجازی بین می کنم.

CPU در ماشین‌های مجازی کاملاً در اختیار هایپروایزر است و ماشین مجازی تنها بخشی از CPU را استفاده می‌کند که از قبل به آن اختصاص داده شده. هایپروایزر درخواست‌های پردازش تمامی ماشین‌های مجازی را دریافت می‌کند و با برنامه‌ریزی آنها امکان استفاده همزمان تمامی ماشین‌ها از CPU را امکان پذیر می‌کند. ماشین‌های مجازی که دارای دو CPU یا هسته‌های متعدد هستند نیز به همین روش کنترل می‌شوند. فرض کنید یکی از ماشین‌های مجازی درخواست پردازش بالایی را برای هایپروایزر ارسال می‌کند و هایپروایزر نیز مشغول انجام پردازش‌ درخواست‌های قبلی است اتفاقی که روی می‌دهد این است که تمامی بستر مجازی یکباره با افت سرعت شدید مواجه می‌شود و در صورتی از این موضوع مطلع خواهید شد که بتوانید ماشین‌های مجازی را جز به جز و با یک سیستم مخصوص مانیتورینگ کنترل کنید.

شرایط در زمان استفاده از RAM نیز متفاوت است. RAM در ماشین‌های مجازی به صورت متفاوتی تعریف می‌شود. اگر از سیستم‌عامل‌های تحت ویندوز استفاده کنید می‌توانید با کنترل RAM اختصاص داده شده به سیستم‌عامل و همچنین page file تا حدودی این منبع را کنترل کنید. اما بیرون از یک ماشین مجازی شرایط به گونه دیگری است و باید بتوان RAM رزرو (Resevred) شده ماشین، Swap file و Ballon را نیز تحت کنترل و نظارت قرار داد تا از پایداری بستر مجازی مطمئن شد.

فضای ذخیره‌سازی هم در ماشین‌های مجازی شرایط خاصی دارند. ماشین‌های مجازی اطلاعی از بستر ذخیره‌سازی ندارند و فقط با یک هارد دیسک که به صورت یک فایل تعریف می‌شود ارتباط دارند. ممکن است این فایل بر روی یک هارد دیسک داخلی یا یک NAS و یا SAN Storage ذخیره شده باشد. کنترلرهای ذخیره‌سازی نیز از دید ماشین مجازی کاملاً محفوظ است و به همین سبب امکان کنترل پهنای باند مصرفی وجود ندارد. حالا فرض کنیم در این شرایط درخواست‌های دیسک I/O ماشینی افزایش یابد، در این شرایط ماشین‌های مجازی هیچ گونه کنترلی نسبت به این مسئله نخواهند داشت و ارتباط بستر مجازی ناگهان قطع خواهد شد.
دیگر منابع مانند کارت‌های شبکه و سوییچ‌های مجازی نیز داستان مشابهی دارند و فقط با کنترل تک تک ماشین‌های مجازی و هایپروایزر می‌توانیم پارامترهای خاص مخصوص آن ماشین و میزبان را تعریف و کنترل کرده و بر اساس درخواست و مصرف منابع تغییرات لازم رااعمال کنیم.

حالا با این توضیحات می توان فهمید که مانیتورینگ ESXi چگونه صورت می گیرد.
1 کاربر از rad برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
hamid3pnn در تاریخ 21/01/2015(UTC)
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.