logo logo
خوش آمدید! برای فعال سازی امکانات لطفا ورود یا ثبت نام.

توجه

Icon
Error

پروتکل WMI چیست ؟
Cleverboy
#1 ارسال شده : سه شنبه، 15 مه 2012 09:57:10 ب.ظ(UTC)
Cleverboy

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator
تاریخ عضویت: 09/05/2012(UTC)
ارسالها: 131
CANADA
مکان: Toronto

تشکرها: 4 بار
18 تشکر دریافتی در 17 ارسال
پروتکل WMI چیست ؟


Windows Management Instrumentation که به اختصار WMI نامیده می شود،پياده سازي مایكروسافت از Web Based Enterprise Management است كه استاندارد صنعتي براي مديريت سيستمهاي كامپيوتري توزيع شده می باشد. استاندارد WBEM شامل يك مدل اطلاعاتي مشترك (Common Information Model) براي توصيف اطلاعات مديريتي مربوط به سيستمها ، برنامه ها ، شبكه ها ، ابزارها و سرويسها ميباشد و همچنين سازوكارهايي را براي خودكار كردن كارهاي اجرايي ، تعريف ميكند.

WMI ميتواند از طريق هر زبان برنامه نويسي و اسكپريپتي تحت ويندوز كه توانايي كار كردن با اكتيو ايكس ها را داشته باشد ، قابل دسترسي باشد. و بطور پيش فرض بر روي ويندوز هاي ملنيوم به بعد نصب شده است .

هدف WMI اين است كه براي هر برنامه يا اسكريپتي كه ميخواهد به بصورت local يا ريموت به اطلاعات مديريتي يك سيستم ، شبكه يا برنامه دسترسي داشته باشد ، رابط يكسان و واحدي را فراهم كند.

همه رابطهاي WMI بر پايه COM بنا شده اند و البته در دات نت هم توسط COM Inter-Op قابل دسترسي هستند. بخشهاي اصلي WMI عبارتند از :


آبجكت هاي مديريت شده و پروايدرها : Managed Objects and Providers
زيربناي WMI : WMI Infrastructure
application های مديريت و اسكريپتها : Management Applications and scripts


به طور کلی،WMI زیرساختی برای مدیریت داده ها و عملکردهای سیستم عامل های ویندوزی می باشد.یکی از کاربردهایی که WMI برای شما ایجاد می کند،انجام خودکار عملکردهای مدیریتی روی سیستم های ریموت از طریق نوشتن یک اسکریپت و یا برنامه می باشد.همچنین WMI داده هایی را برای قسمتهای مختلف سیستم عامل و نیز برنامه های مختلف تهیه می کند،برای مثال برنامه هایی مثل System Center Operating Manager و Windows Remote Management برنامه هایی هستند که از داده های WMI استفاده می کنند.

امکان استفاده از WMI در تمامی برنامه های تحت ویندوز و کلیه اسکریپت ها و برنامه های مدیریتی در ابعاد enterprise وجود دارد.برنامه نویس هایی که با زبان هایی مثل C/C++ ، VB و ... کار می کنند یا با زبانهای اسکریپتی که به هر شکل یک engine روی ویندوز دارند و یا از Microsoft ActiveX object ها استفاده می کنند ، از جمله استفاده کنندگان WMI می باشند.

به زبان دیگر WMI یک API در ویندوز ی باشد که در ارتباطات شبکه ای این امکان را به شما می دهد تا منابع را مدیریت و کنترل کنید.WMI به مدیران شبکه امکان گرفتن query های مختلف و قرار دادن تنظیماتی روی workstation ها ،

WMI یک زیرساخت مدیریتی است که مدیران شبکه را قادر می کند تا بتوانند اشیاء روی یک شبکه را مانیتور و کنترل کنند. WMI کوتاه شده Windows Management Instrumentation است و در تمامی سیستم عامل های ویندوز قابل استفاده است. از ویندوز ۲۰۰۰ به بعد (شامل ویندوز ME) به صورت پیش فرض روی سیستم عامل نصب است و برای سیستم عامل های قبل از آن امکان نصب آن موجود است. (فقط ویندوز ۹۸ , ۹۵). برای خودکار کردن فرایند های امنیتی، می توان یک برنامه یا اسکریپت WMI نوشت و آن را به صورت Remote یا Local به کار برد.با یک WMI Query می توان سیستم ها را بر حسب مشخصه خاصی از آنها فیلتر کرد. به عنوان مثال مقدار فضای RAM آزاد آنها، سیستم عامل، سرویس پک، نرم افزار های نصب شده و تنظیمات پرینتر آنها. از آنجای که به اکثر صفات هر شیئ در WMI دسترسی وجود دارد، تعداد ویژگی هایی که در WMI Query می توان استفاده کرد مجازا بی نهایت و نا محدود است. WMI Query ها به زبان WMI Query Language یا به اختصار WQL نوشته می شود.

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.