کدام بهتر است: SNMP یا Syslog

شرکت دانا پردا

  
  
  

دموی آنلاین

دانلود نسخه آموزشی

گالری تصاویر

سوالات متداول

ویدئو گالری

نظرات مشتریان

نرم افزار مانیتورینگ شبکه ودیتا سنتر بیناسيستم مانيتورينگ بينا نرم افزاری پيشرفته براي مانيتورينگ شبکه و دیتاسنتر می باشد. سيستم مانيتورينگ بينا کليه اجزاء موجود بر روي شبکه شامل سرورها، سرويس ها، پايگاه های داده، پهنای باند، شرايط محيطی مانند درجه، دما و رطوبت، نرم افزارها و تجهيزات شبکه ای را به صورت 24 ساعته نظارت می کند و در صورت رديابی هرگونه اختلال (از کارافتادگی) و يا کاهش کيفيت، با ارسال انواع اخطار، مسئولان شبکه و يا مديران مربوطه را از موضوع با خبر می سازد.

اطلاعات بیشتر دموی آنلاین درخواست دانلودکدام بهتر است: SNMP یا Syslog

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

 

یکی از سوالاتی که معمولا در خصوص ضرورت استفاده از Syslog پرسیده می شود این است: "من بر روی تجهیزات شبکه SNMP را فعال کرده ام و وضعیت و اخطار های هر دستگاه را دریافت می کنم، آیا این کافی نیست؟ "

پاسخ اولیه ساده است: "اگر شما فقط برای وضعیت های UP/Down، و یا خواندن مقادیر مربوط به Performance تجهیزات، مانیتورینگ را انجام می دهید، استفاده از SNMP نیاز های شما را برطرف می سازد"

هر چند برای اطلاع از جزئیات عملکردی و اتفاقات مربوط به هر دستگاه، SNMP به تنهایی کافی نیست و نیاز است تا پیغام های Syslog تولید شده توسط دستگاه را دریافت و بررسی کنید.

هرچند که بیشتر تجهیزات شبکه و سرورها از پروتکل SNMP پشتیبانی می کنند و تقریبا همه نرم افزار های مانیتورینگ از این پروتکل برای دسترسی به وضعیت دستگاه ها بهره می برند ولی در مقایسه با Syslog متوجه محدودیت های SNMP خواهیم شد. برای مثال بر روی یک دستگاه Switch شرکت Cisco بیش از 6000  پیغام Syslog وجود دارد که هر یک از آنها موضوع به خصوصی را اطلاع رسانی می کند در صورتی که بر روی همین دستگاه تعداد Trap های SNMP در حدود 90 عدد است.

بسیاری از اتفاقات مربوط به تجهیزات فقط از طریق Syslog قابل شناسایی است، به خصوص اگر نظارت امنیتی بر تجهیزات اهمیت داشته، Syslog می تواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد. از طرفی چنانچه در شبکه خود دارای سرورهای مبتنی بر Unix / Linux باشید، پس تنها روش شما برای نظارت بر Log این سرورها استفاده از Syslog خواهد بود.

از طرفی نیز به کارگیری یک ابزار Syslog Receiver به تنهایی کارساز نیست و برای اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات و نظارت بر شاخص های آنها مانند مقادیر مربوط به CPU و Disk شما به SNMP نیاز دارید. در نتیجه نرم افزار مانیتورینگ شما باید هر دو روش را پشتیبانی کرده و در صورت کشف هر گونه موضوعی که نیاز به رسیدگی دارد، با ارسال اخطار بلادرنگ شما را آگاه سازد.

خواندن 2868 دفعه

 

opportunity job