سمینار بزرگ ITIL

طرح سناریوهای کاربردی و مطرح در حوزه ITILسوم بهمن

مفاهیم کلیدی، تعاریف و اهداف ITILهتل انقلاب

توضیحات تکمیلی و لینک ثبت نام

جستجو در منابع سایت

کاهش ريسک هاي محيطي نامناسب در مراکز داده

این مورد را ارزیابی کنید
(2 votes)

در این سند اقداماتی که مدیران فناوری اطلاعات می‌بایست انجام دهند تا ریسک‌هایی از قبیل قطع ارتباطات در اتاق سرور و مراکز داده به حداقل برسد، بیان شده است.

                

                  دریافت فایل
                

لزوم تدوین استراتژی های تضمین فعالیت بی وقفه

خواه شرکتی در بخش بهداشتی، دارویی یا مالی فعالیت داشته باشد، خواه در هر حوزه دیگری، باید استراتژی هایی برای تضمین ادامه بی وقفه فعالیت تجاری آن شرکت از قبل توسط مدیریت تأسیسات و فناوری اطلاعات تعیین شود. شکی نیست که خرابی در ارتباطات، مخابرات و IT بعنوان شاهرگ حیاتیِ یک شرکت تجاری، دلیل اصلی ضربه خوردن و در نتیجه شکست آن خواهد بود (طبق نظر سنجی بعمل آمده از مدیران تجاری بریتانیایی توسط انستیتو منشور مدیریت CMI). اوضاع در حال تغییر است و هم اکنون 51% از شرکتها استراتژی بقاء سازمانی (تجاری) را دنبال می کنند و این آمار روز به روز در حال گسترش است.

مدیرانِ فناوری اطلاعات چه اقداماتی را باید انجام دهند تا ریسک هایی از قبیل قطع ارتباطات در اتاق سرور و مراکز داده به حداقل برسد؟

پاسخ این سؤال، نصب یک سیستم نظارتی و مانیتورینگ دما، رطوبت و خیسیِ محیط است که باید با سیستمهای هشدار دهنده همراه باشد. چنین سیستمی نه تنها باعث می شود که عملکرد دستگاههای بخش IT بهینه شده، عمر مفید آنها افزایش یافته و ایرادهای مقطعیِ آنها کاسته شود، بلکه همچنین از خرابی و خاموش شدنِ آنها به علت عدم تشخیص به موقعِ خطا نیز جلوگیری می نماید. دماهای بالا، عمر قطعه الکترونیکی را کاهش می دهند درحالیکه دماهای پایین نیز معایب خودشان را دارند. محدوده دمای مناسب و بهینه معمولاً بین 21 الی 23 درجه سانتیگراد (70 الی 74 درجه فارنهایت) است که در واقع در این محدوده، بصورت حائل نیز تعریف شده است که در صورت از کار افتادنِ سیستم تهویه و خنک کنندگی بکار می آید. در صورت بروز خرابی در سیستم تهویه، تجهیزات کامپیوتری قادر خواهند بود به مدت کوتاهی در خارج از این محدوده دمایی کار کنند، و در این زمانِ محدود متخصصان می توانند تجهیزات سیستم تهویه را تعمیر نموده یا یک سیستم خنک کننده موقت نصب نمایند. سنجش دمای میان رَک ها و سیستم های نصب شده روی آنها نظیر سرورها، روترها و سوئیچ ها بسیار ضروری می باشد تا در صورت وقوع مشکلات گرمایی، به سرعت اعلان هشدار فعال شود، چون دما در تجهیزات مختلفِ مرکز دیتا می تواند به شدت تغییر نماید. اگر دمای اتاق احیاناً چند درجه از محدوده تعریف شده بیشتر شود، شما با گرم شدن بیش از حدِ تجهیزات بالاییِ رَک مواجه خواهید شد (چون گرما در ارتفاع بیشتر است).

Borna AD manager

میزان رطوبت مجاز اتاق سرور و دیتا سنتر

نگهداشتن سطح رطوبت خیلی کم می تواند باعث ایجاد الکتریسیته ساکن (استاتیک) شود. استاتیک به راحتی در شرایط خشک تخلیه نمی گردد. اگر سطح رطوبت در حدود 35% باشد، تخلیه استاتیک یک مشکل جدی خواهد بود و مقدار الکتریسیته ساکن در سطح رطوبت 30% به نقطه بحرانی خود خواهد رسید. تجهیزات کامپیوتری با رطوبت زیاد نیز میانه خوبی ندارند. در این شرایط نه تنها ممکن است ایرادهای الکتریکی رخ دهند، بلکه خوردگی (زنگ زدگی) در قطعات نیز طی گذشت زمان، دور از انتظار نخواهد بود. با تغییر بار کاریِ در سرورها، سوئیچ ها و روترها، گرمای بیشتری توسط آنها تولید می شود. نگهداری دما و رطوبت در محدودۀ قابل قبول بسیار اهمیت دارد. سطح رطوبت نسبی 45% الی 60% معمولاً برای عملکرد مطمئن سرور مناسب می باشد. همانند حائلِ تعریف شده برای محدوده دما، در محدوده رطوبت نیز در زمان خرابیِ سیستم تهویه یا خنک کنندگی، این حائل در نظر گرفته شده است.

مانیتورینگ خیسی (نم)

از کار افتادن سیستم تهویه می تواند منجر به نشت آبِ درون آن گردد. استفاده از سنسورهای تشخیص خیسی در کف اتاق یا در نزدیکی سیستم تهویه یا خنک کنندگی یا محل عبور هوا می تواند باعث جلوگیری از خرابی تجهیزات گردد.

نتیجه گیری

کمترین ضرری که کنترل و مانیتورینگِ ضعیف سیستم تهویه در مراکز دیتا می تواند به همراه داشته باشد، کم شدن عمر تجهیزاتِ IT خواهد بود. گرم شدن بیش از حد مجازِ تجهیزات می تواند باعث خطاهای مقطعی گردد، اما در شرایط بدتر و در صورتی که این وضعیت ادامه یابد ممکن است دستگاه بصورت فاجعه آمیزی ضربه خورده و کاملاً خراب شود. هزینۀ مالی و زمانیِ از دست رفته در چنین حالتی می تواند قابل ملاحظه باشد، بنابراین باید حداکثر محافظت از تجهیزات صورت پذیرد.

استفاده از سیستم های مانیتورینگ محیطی به همراه سیستمهای هشدار دهنده مانند سیستم جامع مانیتورینگ شبکه بینا محصول شرکت داناپرداز بدین معنی خواهد بود که، مدیران فناوری اطلاعات هم اکنون می توانند مدیران ارشد سازمان و هیئت مدیره را قانع نمایند که تمام اقدامات لازم در جهت کاهش ریسک های ناشی از قطع ارتباطات در قلب سیستم را انجام داده اند.

سیستم مانیتورینگ بینا چیست؟

بینا نرم افزاری پیشرفته و جامع برای مانیتورینگ کلیه اجزاء موجود بر روی شبکه و دیتا سنتر می باشد. این سیستم دارای انواعی از مانیتور ها برای نظارت سرورها، تجهیزات شبکه، لینک های ارتباطی، پایگاه های داده، برنامه های کاربردی، شرایط محیطی، ترافیک شبکه و سایر سرویس های شبکه می باشد. بینا به صورت یکپارچه بر و ضعیت عملکرد اجزاء نظارت کرده و در صورت ردیابی هر گونه اختلال ویا کاهش کیفیت سرویس ها، با ارسال انواع اخطار مسئولان شبکه را از موضوع با خبر می سازد. گزارش های بینا تصویری واضح از کیفیت سرویس های فناوری اطلاعات ارائه می دهد.

ماژول مانیتورینگ شرایط محیطی بینا با پشتیبانی از انواع سنسورهای تحت شبکه به صورت کاملا یکپارچه بر شرایط محیطی نظارت کرده و درصورت بروز شرایط محیطی نا مناسب با ارسال انواع اخطار از جمله پیام کوتاه، ایمیل و آژیر اخطار افراد مسئول را از وجود مشکل آگاه می سازد.

برای آشنایی بیشتر با محصول مانیتورینگ بینا لطفا به وب سایت www.danapardaz.net مراجعه نمایید.

خواندن 4839 دفعه
Submit to FacebookSubmit to LinkedIn
 • سمینار معرفی راه کار جامع مدیریت IT آرکا

  سمینار معرفی راه کار جامع نرم افزاری مدیریت IT آرکا، به صورت رایگان و هر دو هفته یکبار در محل شرکت دانا پرداز برگزار می گردد. در این سمینار که به مدت 4 ساعت و با پذیرایی صبحانه برگزار می شود، نیاز های اساسی واحد فناوری اطلاعات در سازمان مرور شده و راه کار های مرتبط در نرم افزار مانیتورینگ شبکه و دیتا سنتر بینا، نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا و همچنین نرم افزار مدیریت اکتیو دایرکتوری برنا معرفی می گردد.

   
    تغییر
  دوباره امتحان کنید.
opportunity job

Please enter a valid email address,for download ./ لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

×