سوالات متداول

 

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی بینا چیست؟

سیستم مانیتورینگ و کنترل شرایط محیطی بینا راهکاری پیشرفته برای نظارت یکپارچه شرایط محیطی دیتاسنتر و اتاق سرور می باشد. این راهکار جامع از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است که شامل نرم افزار مانیتورینگ بینا و سنسور های تحت شبکه می باشد. با استفاده از این سیستم شما می توانید پارامتر های اصلی شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، حریق (دود)، تردد و باز و بسته شدن درب رک ها و سایر پارامترهای محیطی را در دیتا سنتر و اتاق سرور خود تحت مانیتورینگ قرار دهید.

نحوه اتصال سنسور ها به شبکه چگونه است؟

سنسورهای بینا دارای پورت شبکه (RJ45) و نیز منبع تغذیه POE بوده و به آسانی به شبکه متصل می شوند.

آیا سنسورها از پروتکل SNMP پشتیبانی می کنند؟

بله، همه سنسور هایی که توسط شرکت داناپرداز ارائه می شود از پروتکل SNMP پشتیبانی می کنند.

آیا امکان مشاهده درجه دما و رطوبت به صورت زنده وجود دارد؟

بله، با استفاده از نرم افزار مانیتورینگ بینا شما می توانید به آسانی درجه دما و رطوبت را در همه بخش های دیتا سنتر و یا اتاق سرور به صورت زنده مشاهده کنید. نرم افزار بینا دارای داشبورد مانیتورینگ بسیار پیشرفته ای می باشد و بسیاری از مشتریان، این داشبورد را بر روی نمایشگرهای LCD بزرگ در مرکز NOC خود مشاهده می کنند.

آیا امکان تعریف محدوده مجاز دما و رطوبت وجود دارد؟

بله، شما می توانید محدوده مجاز درجه دما و رطوبت را در نرم افزار بینا برای هر حسگر تعیین کنید؛ در این صورت چنانچه شرایط محیطی از محدوده تعیین شده خارج شود، سیستم بینا به صورت بلادرنگ با ارسال انواع اخطار شما را از موضوع با خبر می سازد.

روش های ارسال اخطار در سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی بینابه چه شکل است؟

نرم افزار بینا به صورت 24 ساعته شرایط محیطی را پایش کرده و در صورت بروز شرایط نامطلوب به صورت بلادرنگ افراد را از موضوع باخبر می سازد. اخطاردهی در بینا به روش های زیر صورت می پذیرد:

 • ارسال پیامک (SMS)
 • ارسال ایمیل(E-Mail)
 • ارسال پیغام بر روی کامپیوتر مسئولان و کارشناسان با استفاده از ابزار نمایشگر اخطار بینا
 • آژیر تحت شبکه (Alarm Light) – اعلام وضعیت اضطراری به صورت صوتی و نوری

آیا اخطارها مستقیماً توسط سنسور ارسال می شود یا توسط نرم افزار بینا؟

ارسال اخطارها توسط نرم افزار بینا صورت می پذیرد. در واقع تمام عملیات مانیتورینگ، ارسال اخطار، مشاهده گزارش ها، عملیات بازیابی خودکار و تنظیمات در نرم افزار بینا صورت گرفته و سنسورها تنها وظیفه سنجش شرایط را بر عهده دارند.

منظور از عملیات بازیابی خودکار چیست؟

نرم افراز بینا دارای مکانیسم های پیشرفته ای برای راه اندازی خودکار تجهیزات تهویه مطبوع پشتیبان، برای جلوگیری از بروز خسارت در سرورها و تجهیزات شبکه می باشد. با استفاده از رله های برق (Actuators)تحت شبکه، بینا می تواند در صورت تداوم وضعیت نامطلوب کولرها یا فن های پشتیبان را روشن کند و یا با ارسال فرامین تحت شبکه با پروتکل WMI، سرورها را خاموش کند.

پشتیبانی و گارانتی سیستم چگونه است؟

شرکت داناپرداز با برخورداری از تیم پشتیبانی مجرب که متشکل از کارشناسان با تجربه می باشد تلاش می کند تا با ارائه خدمات شایسته به مشتریان گرامی از حسن انتخاب آنها قدردانی نماید. سیستم دارای یک سال خدمات پشتیبانی رایگان بوده که شامل رفع مشکلات احتمالی، ارتقاء نرم افزار و آموزش می باشد. همچنین همه کنترلرها دارای یک سال گارانتی تعویض می باشند.

آیا امکان استفاده از سایر سنسورهای شرایط محیطی در بیناوجود دارد؟

بله؛ نرم افزار مانیتورینگ بینا می تواند با تمامی سنسور های شرایط محیطی که از پروتکل SNMP پشتیبانی می کنند، ارتباط بر قرار کند. بنابراین اگر درحال حاضر سنسورهایی که از SNMP پشتیبانی می کنند در اختیار دارید می توانید از همه امکانات مانیتورینگ سیستم بینا بهرمند شوید، شرکت داناپرداز همچنین خود سنسورهای تحت شبکه ارائه می دهد که دارای قیمت و عملکرد مناسبی می باشند.

برای مانیتورینگ دما و رطوبت در اتاق سرور یا دیتا سنترکدام سنسور را پیشنهاد می کنید؟

شرکت دانا پرداز انواعی از سنسور های تولید داخل (ایرانی) را برای مانیتورینگ شرایط محیطی ارائه می دهد. سنسورهای مدل ITHS-4 گزینه مناسبی برای مانیتورینگ درجه دما و رطوبت می باشند. این سنسورها دارای پورت RJ45 بوده به آسانی به شبکه متصل می شوند، دارای منبع تغذیه POE می باشند و از پروتکل SNMP نیز پشتیبانی می کنند. این سنسور ها دارای قابلیت اتصال 4 حسگر دما و رطوبت می باشند و می توانند فضایی تا 100 متر مربع را تحت پوشش قرار دهند.

برای مانیتورینگ سایر پارامتر های محیطی مانند دود و تردد کدام سنسور را پیشنهاد می کنید؟

سنسور های مدل ITHS-PRO علاوه بر امکان مانیتورینگ دما و رطوبت، امکان مانیتورینگ دود، تردد و باز و بسته بودن درب رک ها را نیز مهیا می سازد. این سنسورها دارای پورت RJ45 بوده به آسانی به شبکه متصل می شوند، دارای منبع تغذیه POE می باشند و از پروتکل SNMP نیز پشتیبانی می کنند.

بهترین مکان برای نصب سنسورهای دما در دیتا سنتر یا اتاق سرور کجاست؟

اشتباهی که معمولا صورت می پذیرد این است که به مانیتورینگ درجه دما در فضای دیتا سنتر یا اتاق سرور اکتفا کنیم، در صورتی که مانیتورینگ صحیح دما باید برای هر یک از رک ها (Rack) صورت پذیرد. ما پیشنهاد می کنیم درجه دما را برای هر رک و در دو نقطه نظارت کنید: در قسمت پایین جلوی رک، از این قسمت هوای سرد وارد رک می شود و در قسمت بالای جلوی رک، برای اطمینان از اینکه هوای سرد به قسمت های بالای رک می رسد.

دمای مطلوب در رک ها چه میزان باید باشد؟

درجه دما در رک باید بین 18 الی 27 درجه سانتیگراد باشد و ما پیشنهاد می کنیم کولر ها را طوری تنظیم کنید که همیشه دما بین 18 الی 24 درجه باشد. فراموش نکنید در صورت از کار افتادن کولرها تنها 6 دقیقه طول می کشد که دما از 30 درجه سانتیگراد تجاوز کند!

بهترین مکان برای نصب سنسورهای رطوبت در دیتا سنتر یا اتاق سرور کجاست؟

بهترین مکان برای نصب سنسور های رطوبت در مرکز دیتا سنتر است و نیاز نیست رطوبت را در رک ها اندازه گیری کنید و تنها مانیتورینگ رطوبت در فضای اتاق سرور یا دیتا سنتر کافیست. دقت کنید محل نصب سنسور رطوبت نزدیک به کولر و یا در معرض جریان های تند نباشد.

میزان رطوبت در دیتا سنتر یا اتاق سرور چه میزان باید باشد؟

میزان رطوبت در دیتا سنتر و اتاق سرور به طور مطلوب باید بین 40% الی60% باشد، رطوبت پایین موجب ایجاد الکتریسیته ساکن و رطوبت زیاد موجب زنگ زدگی تجهیزات می شود.

 • سمینار معرفی راه کار جامع مدیریت IT آرکا

  سمینار معرفی راه کار جامع نرم افزاری مدیریت IT آرکا، به صورت رایگان و هر دو هفته یکبار در محل شرکت دانا پرداز برگزار می گردد. در این سمینار که به مدت 4 ساعت و با پذیرایی صبحانه برگزار می شود، نیاز های اساسی واحد فناوری اطلاعات در سازمان مرور شده و راه کار های مرتبط در نرم افزار مانیتورینگ شبکه و دیتا سنتر بینا، نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا و همچنین نرم افزار مدیریت اکتیو دایرکتوری برنا معرفی می گردد.

   
    تغییر
  دوباره امتحان کنید.