مانیتورینگ مجازی سازی ESXi

 

بکارگیری تکنولوژی های مجازی سازی(Virtualization)  به طور قابل توجهی در حال گسترش است و امروزه بسیاری از سازمان ها و شرکت ها از این تکنولوژی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در ارائه سرویس های تحت شبکه استفاده می کنند. بدون شک کمپانی VMware نامی آشنا برای همه متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات است که توانسته با ارائه محصولاتی از جمله ESX و ESXi به عنوان شرکتی پیشرو در این صنعت شناخته شود.

از آنجا که بخش قابل توجهی از نرم افزار ها ، پایگاه های داده و سرویس های شبکه ای بر روی ماشین های مجازی (VMs) قرار داده می شوند، پس عملکرد صحیح محیط مجازی سازی  شامل سرور فیزیکی (Host) و ماشین های مجازی (VMs) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بروز اشکالات سخت افزاری بر روی سرور HOST و یا تخصیص نا مناسب منابع بین ماشین های مجازی ممکن است منجر به از کار افتادن سرویس ها و  ایجاد وقفه در عملکرد سازمان گردد. لذا به عنوان مدیر فناوری اطلاعات و یا راهبر شبکه این وظیفه شماست که به صورت 24 ساعته از صحت عملکرد زیر ساخت های مجازی سازی اطمینان حاصل کنید.

 

ttl icon پشتیبانی از محصولات ESX و ESXi

با استفاده از ماژول مانیتورینگ سرورهای مجازی در نرم افزار بینا می توانید سرورهای مجازی مبتنی بر ESX و ESXi را تحت مانیتورینگ قرار دهید. بینا برای ارتباط با این سرورها از API های بومی شرکت VMware استفاده می کند، لذا همه داده ها به آسانی و بدون نیاز به سایر پروتکل ها و ابزارهای واسط فراخوانی می شود.

 

ttl icon مانیتورینگ اجزاء اصلی مجازی سازی

به طور کلی برای اطمینان از عملکرد صحیح سرورهای مجازی باید اجزاء مختلفی را تحت نظارت قرارداد و در واقع صحت عملکرد همه این اجزاء تعیین کننده سلامت زیر ساخت مجازی سازی خواهد بود. از مهم ترین اجزاء و پارامترهایی که در نرم افزار بینا می توانید تحت نظارت قرار دهید   می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

ttl icon میزان استفاده از منابع  بر روی HOST

استفاده مناسب از منابع سخت افزاری بر روی هاست از اهمیت زیادی برخوردار است. عدم توجه به این موضوع می تواند منجر به کاهش کارایی ماشین های مجازی شود، در بسیاری از موارد قراردادن تعداد زیادی ماشین مجازی بر روی یک هاست و یا انجام تنظیمات نامناسب موجب می شود که سرعت عملکرد هاست به شدت کاهش پیدا کند و کاربران در استفاده از نرم افزار ها و سرویس های شبکه کاهش کارایی را احساس کنند.

نرم افزار بینا اطلاعات منابع سخت افزاری سرور از جمله CPU, Memory, Disk, Network Traffic را در فواصل زمانی کوتاه اندازه گیری کرده و چنانچه مقادیر بدست آمده با شرایط مناسب مطابقت نداشته باشد، افراد را از موضوع با خبر می سازد.

 

ttl icon سنسورهای سخت افزاری سرور

سرورهای تولید شده سازندگان معروف مانند  HP، دارای سنسور های سخت افزاری متعددی برای کنترل اجزاء داخلی می باشند، برای مثال بر روی یک سرور HP بیش از صد نوع سنسور وجود دارد که در صورت بروز اشکال در هر یک از اجزاء مانند RAID،FAN، Power Supply ، می توان از موضوع با خبر شد. نکته قابل توجه این است که برای آگاهی از وضعیت این سنسورها نیاز به نرم افزاری دارید که به صورت 24 ساعته سرور را تحت مانیتورینگ قرار دهد.

نرم افزار بینا به آسانی و بدون نیاز به هیچ گونه ابزار واسطی می تواند همه سنسورهای سخت افزاری سرور را مانیتور کند و در صورت ردیابی اشکال، شما می توانید موضوع را در داشبورد های بینا مشاهده نمائید .

 

ttl icon میزان استفاده از منابع توسط ماشین های مجازی

علاوه بر اینکه میزان استفاده از منابع بر روی یک هاست باید تحت مانیتورینگ قرار گیرد، لازم است تا از میزان استفاده از منابع بر روی هر یک از ماشین های مجازی (Virtual Machines) نیز اطمینان حاصل شود. در بسیاری از مواقع انجام تنظیمات نا مناسب و عدم تخصیص صحیح منابع به هر یک از ماشین ها منجر به کاهش کارایی می گردد، برای مثال ممکن است مشاده کنیدکه یک ماشین مجازی چندین برابرسایر ماشین ها از پهنای باند استفاده می کند پس شاید لازم باشد کارت شبکه مجزایی را به آن اختصاص دهید.

نرم افزار بینا میزان استفاده هر یک از ماشین های مجازی را اندازه گیری کرده و در قالب فهرست و نمودار اطلاعات مفیدی را به شما ارائه می دهد.

 

ttl icon دسترس پذیری

علاوه بر شاخص های تخصصی مجازی سازی، بینا دسترس پذیری هر یک از سرورهای مجازی را در بازه های زمانی کوتاه به روش Ping  و یا TCP Port نظارت کرده و در صورت بروز اختلال سریعا با ارسال اخطار افراد را از موضوع با خبر می سازد.

 

ttl icon مشاهده وضعیت هاست در یک نگاه

در نرم افزار بینا با کلیک بر روی نام هر یک از سرورهای مجازی، داشبوردی نمایش داده می شود که در آن می توانید در قالب نمودار ها و فهرست های مختلف از وضعیت سرور مطلع شوید.

 

esxi monitoring1 esxi monitoring2

 

ttl icon امکان مشاهده وضعیت سرورهای مجازی به صورت متمرکز

در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها تعداد زیادی سرور مجازی وجود دارد که باید تحت مانیتورینگ قرار گیرد، در داشبورد نرم افزار بینا پنل های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید وضعیت کلیه سرورها (Hosts) و ماشین های مجازی (VMs) را به صورت یکپارچه و متمرکز مشاهده کنید.

  esxi monitoring3

 

esxi monitoring4  

ttl icon امکان مشاهده همه سنسورهای سخت افزاری یک سرور

بروز اشکال در اجزاء سخت افزاری سرور در بسیاری از مواقع شناسایی نمی شود و این موضوع منجر به بروز صدمه و از کار افتادن سرور می شود، برای مثال بر روی یک سرور ممکن است برای مدت چند هفته یکی از FAN ها از کار بی افتد ولی کسی متوجه موضوع نشود و تنها زمانی افراد از موضوع باخبر می شوند که فعالیت سرور متوقف شود و البته دیگر دیر شده است! در نرم افزار بینا شما می توانید وضعیت هر یک از سنسورهای سخت افزاری سرور را مشاهده کنید.

برای دسترسی به اطلاعات سنسورهای سخت افزاری بر روی سرورهای HP لازم است ابزار HP ESXi Offline Bundle  را نصب نمایید.

 

ttl icon شناسایی ماشین ها مجازی که نیازمند منابع بیشتری هستند

 مشاهده فهرست ماشین های مجازی بر اساس میزان استفاده از CPU, RAM, Network Traffic به صورت متمرکز در کل دیتاسنتر به شما تصویری واضح از وضعیت استفاده از منابع نمایش می دهد و شما می توانید به آسانی VM هایی که نیاز به منابع بیشتری دارند را شناسایی کنید. 

 

ttl icon امکان تعیین شرایط اختلال و ارسال اخطار

شما می توانید برای هر یک از منابع سرور و ماشین های مجازی شرایط اختلال تعریف کنید، بنابراین چنانچه مقادیر خوانده شده با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشد، بینا با ارسال اخطار شما را از موضوع با خبر می سازد.

"همه آن چه که به آن نیاز دارید..."