مانیتورینگ پهنای باند با بینا

مانیتورینگ پهنای باند

مانیتورینگ پهنای باند

یکی از شاخص های کلیدی که در شبکه باید تحت نظارت قرار گیرد، پهنای باند اینترفیس های مختلف بر روی سرورها و تجهیزات شبکه است. مانیتورینگ پهنای باند (Bandwidth Monitoring) به ما کمک می کند که الگوی مصرف ترافیک شبکه و ساعات اوج مصرف و همچنین مشکلات احتمالی مربوطه را شناسایی کنیم. ممکن است دلیل اصلی بروز کندی در برنامه های کاربردی و یا اختلال در عملکرد سرویس ها مربوط به اشکالات شبکه باشد که با مانیتورینگ دقیق پهنای باند می توانیم آنها را شناسایی کنیم. گزارش ها و گراف های مربوط به مانیتورینگ پهنای باند سرورها و تجهیزات شبکه تصویری واضح از کیفیت شبکه در اختیار راهبران و کارشناسان شبکه قرار می دهد. چنانچه میزان استفاده از پهنای باند (Network Utilization) برای مدت طولانی بر روی یک اینترفیس بالا باشد، این امر نشان دهنده این است که بار کاری نود متصل شده به آن اینترفیس بیشتر از قدرت (سرعت) شبکه می باشد و شاید وقت آن رسیده باشد که اقداماتی را برای ارتقاء سرعت شبکه انجام دهید. مصرف بالای پهنای باند در ساعات غیر کاری در بسیاری از موارد نشان دهنده حملاتی مانند DDOS و یا فعالیت ویروس ها می باشد. همچنین با نظارت دقیق پارامتر هایی مانند Errors و Discards می توانید به وجود مشکلات احتمالی در ارتباط فیزیکی شبکه پی ببرید.

سهولت در مانیتورینگ پهنای باند در مراکز NOC

سیستم مانیتورینگ شبکه و دیتا سنتر بینا به آسانی امکان مانیتورینگ پهنای باند را برای همه سرور ها و تجهیزات در اختیار کارشناسان شبکه قرار می دهد. عملیات ایجاد مانیتور پهنای باند برای اینترفیس ها به صورت خودکار و به آسانی صورت می پذیرد. طراحی پیشرفته بینا همه نیازهای کارشناسان مراکز NOC را پوشش داده و امکان مشاهده وضعیت پهنای باند را به صورت زنده در قالب دیاگرام و داشبورد فراهم می سازد.

ارائه تصویری واضح و زنده با مانیتورینگ پهنای باند

اینترفیس های مختلف آنها را تحت مانیتورینگ قرار می دهد. در داشبورد بینا می توانید گراف پهنای باند اینترفیس های مورد نظر خود را به صورت زنده مشاهده کنید. برای آشنایی بیشتر به داشبورد شبکه رجوع کنید.
همچنین وجود پنل های مختلف مربوط به ترافیک شبکه (Network Traffic) در داشبورد بینا ، گزارش های مدیریتی و کارشناسی مفیدی را در خصوص وضعیت پهنای باند در اختیار راهبران و کارشناسان شبکه قرار می دهد از جمله: ترافیک اینترفیس ها (Interfaces By Traffic): امکان مشاهده سرعت تبادل ترافیک شبکه هر یک از اینترفیس ها به صورت زنده در قالب گراف ها و گزارش های متنوع و یا مشاهده دستگاه ها و اینترفیس هایی که بیشترین تبادل ترافیک در شبکه را دارند. مصرف پهنای باند اینترفیس ها (Interfaces By Bandwidth Utilization): یکی از شاخص های مهم برای تصمیم گیری درخصوص ارتقاء ظرفیت پهنای باند، مقدار Bandwidth Utilization است که در واقع نشان می دهد چه میزان از توان اینترفیس ها اشغال شده است، در بینا شما می توانید درصد مصرف پهنای باند اینترفیس ها را به صورت زنده و در قالب گراف عقربه ای مشاهده کنید و نیز فهرستی از اینترفیس هایی که دارای شرایط نا مطلوب هستند را جهت ارتقاء مطالعه کنید. شاخص های Errors and Discards: زمانی که مقدار Error و Discard بر روی یک اینترفیس مساوی و یا بیشتر از یک می شود این بدان معنی است که مشکلی فیزیکی در لینک وجود دارد. در بینا شما می توانید این شاخص های مهم را همیشه نظارت کنید و در صورت ردیابی مقدار زیاد بلادرنگ از موضوع با خبر شوید.

امکان مشاهده پهنای باند در قالب دیاگرام شبکه

بسیاری از مشتریان بینا دارای شبکه های بزرگی در سطح کشور می باشند، لذا امکان مشاهده وضعیت تجهیزات و میزان ترافیک شبکه و کیفیت ارتباطات در قالب یک دیاگرام و به صورت زنده در محدوده جغرافیایی بسیار کاربردی و جذاب است. بینا دارای مکانیسمی پیشرفته برای ترسیم و نمایش دیاگرام شبکه می باشد که به شما اجازه می دهد بدون نیاز به نصب ابزار دیگری، به آسانی دیاگرام شبکه خود را ترسیم و هر یک از آبجکت های دیاگرام را به تجهیزات شبکه خود لینک کنید. برای آشنایی بیشتر با دیاگرام شبکه بینا، کلیک کنید.

آگاهی بلادرنگ از شرایط نا مطلوب پهنای باند

در بینا، شما می توانید محدوده قابل قبول پهنای باند برای هر اینترفیس را تعریف نمایید، در این صورت هنگامی که ترافیک شبکه از حداقل و یا حداکثر تعریف شده خارج شود، نرم افزار به صورت بلادرنگ با ارسال اخطار شما را از موضوع با خبر می سازد. در بسیاری از مواقع افزایش غیر نرمال میزان ترافیک شده ناشی از فعالیت ویروس ها و یا حملات هکر ها می باشد، بنا بر این باید همیشه الگوی صحیح مصرف پهنای باند را تحت نظارت قرار دهید.

ارتقاء سطح کیفیت مدیریت فناوری اطلاعات

نظارت یکپارچه بر کیفیت و سرعت لینک های ارتباطی و تصمیم گیری صحیح در جهت ارتقاء زیر ساخت ها در شبکه و دیتا سنتر یکی از وظایف مهم مدیران فناوری اطلاعات و راهبران شبکه می باشد، سیستم مانیتورینگ بینا به شما کمک می کند تا:

  • از ایجاد نقاط ضعف در سرعت عملکرد سرورها و شبکه جلوگیری کنید.
  • سرورها، نرم افزار ها یا کاربرانی که بیشترین استفاده از پهنای باند را دارند شناسایی کنید.
  • با ارتقاء به موقع زیر ساخت ها سرویسی سطح بالا به سازمان و مشتریان ارائه دهید.
  • در صورت بروز مشکل، زودتر از کاربران و مدیران از موضوع باخبر شوید.
  • هزینه های پنهان را با خرید پهنای باند بیشتر یا ارتقاء و تعویض تجهیزات کاهش دهید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست