مانیتورینگ پایگاه داده

اهمیت مانیتورینگ پایگاه داده

پایگاه های داده مانند MS SQL Server و Oracle در شبکه همه سازمان ها و شرکت ها نقشی حیاتی دارند و عملکرد صحیح برنامه های کاربردی و پورتال های سازمانی به آنها وابستگی مستقیم دارد. در صورت بروز اختلال برای سرورها و یا سرویس های پایگاه داده دسترسی به برنامه های کاربردی قطع شده و فعالیت کاربران و مشتریان متوقف خواهد شد. بنابراین یکی از وظایف اصلی راهبران شبکه نظارت همیشگی سرویس های پایگاه داده است تا در صورت بروز اختلال، زودتر از کاربران و مشتریان از موضوع با خبر شده و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایند. سیستم جامع مانیتورینگ شبکه و دیتا سنتر بینا همه آنچه که برای نظارت بر پایگاه داده به آن احتیاج دارید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

برخی از امکانات مانیتور SQL Server Advanced عبارتند از

 • امکان مانیتورینگ بیش از 30 شاخص عملکردی مهم مربوط به SQL Server.
 • امکان تعریف شرایط اختلال برای هر یک از شاخص ها.
 • امکان مانیتورینگ صحت عملیات Backupهای تعریف شده بر روی SQL Server.
 • امکان نظارت بر اجرای صحیح Job های SQL Server.
 • امکان اجرای دستورات T-SQL و مقایسه نتیجه مقدار بازگشتی آن با مقادیر مورد انتظار.
 • قابلیت مانیتورینگ چندین Instance بر روی هر یک از سرورها.
 • ارائه توضیحات و راهنمای فنی در خصوص هر یک از شاخص ها.
 • ارائه گزارش ها و داشبورد های نظارتی پایگاه داده.

مانیتورینگ وضعیت اجرای Job های SQL Server

از آنجا که بسیاری از فعالیت های نگه داری پایگاه داده به صورت خودکار و در قالب Job های متعدد صورت می پذیرد، یکی از نگرانی های مسئولان پایگاه داده در سازمان اجرای صحیح Job های تعریف شده است. بدون استفاده از نرم افزار های مانیتورینگ تنها راه آگاهی از صحت اجرای Job ها، بررسی دستی آن است که البته در بسیاری از مواقع به دلیل وجود تعداد زیادی پایگاه داده در سازمان به درستی انجام نمی شود. نرم افزار مانیتورینگ بینا می تواند به صورت خودکار وضعیت اجرای Job های همه SQL Server های نصب شده در شبکه را نظارت کرده و در صورتی که هر یک از Job ها با موفقیت اجرا نشده باشند و یا از آخرین اجرای موفق آنها زمان زیادی (طبق تعریف شما) گذشته باشد، با ارسال اخطار شما را از موضوع باخبر سازد.
با استفاده از بینا دیگر نگران بروز مشکل در فرآیند Backup خودکار دیتابیس ها نخواهید بود، در صورتی که مشکلی در انجام این عملیات صورت پذیرد، بلادرنگ از موضوع با خبر خواهید شد.

 • امکان مانیتورینگ چندین Job بر روی Instance های مختلف.
 • امکان تعیین وضعیت مورد انتظار اجرای Job ها.
 • امکان کنترل زمان آخرین اجرای Job ها.

مانیتورینگ آسان کارایی پایگاه داده(SQL Server Performance)

حتما برای شما هم پیش آمده است که کاربران از سرعت پایین نرم افزار های کاربردی شکایت داشته باشند. در بسیاری از مواقع علت اصلی کاهش سرعت نرم افزارها، عدم عملکرد صحیح پایگاه است. با استفاده از نرم افزار بینا، برای تشخیص مشکلات پایگاه داده SQL Server نیازی به اطلاعات تخصصی نخواهید داشت، مهندسان ما آنچه که برای مانیتورینگ Performance پایگاه داده نیاز است را در بینا قرار داده اند.
در بینا بیش از 30 شاخص مهم عملکردی MS SQL Server و در سه سطح قابل مانیتورینگ است:

شاخص های عملکردی ماشین (Machine Metrics)
شاخص های عملکردی سرویس (MS SQL Server Instance Metrics)
شاخص های عملکردی پایگاه داده (Database Metrics)

در نرم افزار بینا توضیحات و راهنمای کاملی برای معرفی هر یک از شاخص های فوق و نیز محدوده قابل قبول مقدار هر شاخص قرار داده شده است تا به آسانی معنی هر یک از شاخص ها را درک کرده و نیز بدانید چه مقادیری برای هر شاخص قابل قبول است. حال چنانچه مقدار یک شاخص از محدوده تعیین شده خارج شد شما به آسانی از موضوع با خبر خواهید شد، در این صورت می توانید با توجه به علت های احتمالی که در بینا معرفی شده است نسبت به رفع مشکل اقدام کنید و یا موضوع را با راهبر پایگاه داده (DBA) در میان بگذارید.
بینا با نظارت دقیق شاخص های عملکردی SQL Server شما را از سلامت این سرویس بنیادین مطمئن می سازد و در صورت ردیابی مقادیر غیر نرمال برای هر یک از شاخص ها ضمن معرفی علت های احتمالی شما را از موضوع با خبر خواهد ساخت.

امکان اجرای دستورات SQL و بررسی مقدار بازگشتی

در برخی از موارد DBA ها برای مانیتورینگ پایگاه داده نیاز به اجرای دستورات T-SQL و یا PL-SQL دارند که در این صورت نیز بینا امکانات مناسبی را در اختیار آنها قرار می دهد. در این روش مانیتورینگ، راهبران پایگاه داده می توانند یک دستور دلخواه را در مانیتور مربوطه تعریف کنند و مقدار مورد انتطار خود را نیز مشخص کنند، سپس بینا در هر بار اجرای مانیتور این دستور را به پایگاه داده ارسال کرده و مقدار بازگشتی را با مقدار مورد انتظار مقایسه می کند و نتیجه آن را ملاک قرار می دهد.

مانیتورینگ سریع و آسان پایگاه داده

در بینا به آسانی می توانید برای سرویس های پایگاه های داده از نوع MS SQL Server و Oracle مانیتور تعریف کنید. روال معمول مانیتورینگ پایگاه داده بر قراری یک ارتباط (Connection) با پایگاه داده و بررسی نتیجه آن است، چنانچه ارتباط با پایگاه داده برقرار گردد، پس این اطمینان وجود خواهد داشت که سرویس پایگاه داده به درخواست های برنامه های کاربردی پاسخ می دهد و در واقع سرویس در دسترس است. در این روش مانیتورینگ در هر بار اجرا، بینا یک کانکشن (SQL / Oracle Connection) با پایگاه داده بر قرار کرده و بلادرنگ کانکشن را می بندد حال چنانچه ارتباط بر قرار نگردد این موضوع به منزله اختلال در نظر گرفته می شود.

امکان تعریف / ایجاد رشته ارتباط با پایگاه داده (Connection String)

پیش نیاز مانیتور های پایگاه داده ، وجود رشته ارتباط با پایگاه داده یا همان (Connection String) است، در بینا هر یک از پارامترهای اصلی این رشته ارتباطی قابل مقدار دهی است و شما می توانید مانیتور های مختلفی برای هر یک از پایگاه های داده مورد نظر خود تعریف نمایید. لازم به ذکر است که همه این مقادیر به صورت کاملا ایمن و رمز نگاری شده ذخیره سازی می گردد.

نظارت بر سرعت پاسخ گویی پایگاه داده

در برخی از مواقع دسترسی به برنامه های کاربردی، به کندی و خسته کننده صورت می پذیرد، که ممکن است به دلیل سرعت پایین اتصال شبکه و اینترنت و یا کارایی پایین سرور پایگاه داده باشد. راهبران شبکه علاوه بر نظارت بر دسترس پذیری، باید سرعت پاسخ گویی پایگاه داده را نظارت کنند، تا در صورت کندی بیش از حد، قبل از شکایت کابران و مشتریان نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.در بینا شما می توانید پارامتر های مربوط به سرعت پایگاه داده مانند زمان پاسخ گویی (Response Timeout) نیز زمان اتصال (Connection Timeout) را تحت نظارت قرار دهید.

شناسایی علت اصلی اختلال

سرویس پایگاه داده ممکن است به دلایل متفاوتی دچار وقفه شده باشد، و برای رفع سریع مشکل اولین قدم شناسایی علت دقیق مشکل است.در بینا کد هر خطا و نیز پیغام های مربوطه و مقادیر دریافتی ثبت می شود، و در متن اخطار های ارسالی به آنها اشاره می شود بنابراین شما بلادرنگ از علت بروز مشکل نیز آگاه می شوید.

امکان انجام عملیات بازیابی

بینا دارای مکانیسم پیشرفته ای بنام عملیات بازیابی است که در بسیاری از مواقع با استفاده از آن می توان به صورت خودکار مشکلات را برطرف نمود. برای مثال شما می توانید تعیین کنید که چنانچه پایگاه داده دچار اختلال شد و در مدت 10 دقیقه به حالت نرمال بازنگشت، بینا به صورت خودکار سرویس SQLServer را بر روی سرور مربوطه Restart کند و یا سیستم عاملی را ریبوت کند. عملیات بازیابی به خصوص در مواقعی که در محل کار خود حضور ندارید بسیار کاربردی است.

مانیتورینگ پایگاه داده

گزارش ها و داشبورد

داشبورد شبکه بینا به صورت زنده، تصویری واضح از وضعیت همه اجزاء شبکه از جمله سرویس های پایگاه داده در اختیار شما قرار می دهد، همچنین با استفاده از گزارش ها می توانید به اطلاعات مفیدی جهت ارتقاء سطح تصمیم گیری در خصوص تغییرات احتمالی مورد نیاز دسترسی داشته باشید، برای آشنایی بیشتر به صفحه داشبورد شبکه بینا بروید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فهرست