hamburger menu
hamburger menu

CSR یا مسئولیت اجتماعی شرکت ها چیست و چه تاثیری بر برندینگ دارد؟

CSR یا مسئولیت اجتماعی شرکت ها چیست و چه تاثیری بر برندینگ دارد؟ | داناپرداز

تحقیقات نشان داده است که مشتریان ترجیح می دهند محصولات مورد نیاز خود را از شرکت های درگیر در مسئولیت‌ های اجتماعی تهیه کنند.

CSR یا همان مسئولیت اجتماعی سازمان ها و شرکت ها اطمینان حاصل می‌کند که شرکت ها تجارت خود را به گونه ای انجام می دهند که اخلاقی است. بدین معنا که به تاثیر اجتماعی، اقتصادی و محیطی فعالیت‌ها و همچنین حقوق بشر توجه می شود.

 

انواع مسئولیت های اجتماعی سازمان ها و شرکت ها

 

مسئولیت اجتماعی سازمانی معمولا در 4 زمینه زیر دسته بندی می شود:

1- CSR در محیط زیست

یکی از حوزه های اصلی مسئولیت اجتماعی سازمان ها در زمینه محیط زیست است. امروزه بسیاری از شرکت ها مکاتبات کاغذی را به حداقل رسانده اند و حتی الامکان درون سازمان برای پرینت یا کپی گرفتن از هر دو طرف کاغذ استفاده می کنند. بعضی شرکت ها در مکاتبات دیجیتال خود با مشتری از شعار هایی مانند “کاغذ کمتر، درخت بیشتر” استفاده می‌نمایند.

 

2- مسئولیت های اجتماعی سازمان ها در حوزه فعالیت‌ های انسان دوستانه

یکی دیگر از حوزه های فعالیت مسئولیت اجتماعی سازمانی، کمک های انسان دوستانه و بخشش به بنیادهای خیریه و عام المنفعه است.

 

3- برخورد مناسب با نیروی کار

شاخص دیگر برای سنجش پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی در سازمان ها، نحوه رفتار آنها با پرسنل شرکت شان است. مواردی مانند پرداخت به موقع حقوق و مزایا، ایجاد حس احترام و ارزشمندی، امنیت شغلی و غیره.

 

4- مسئولیت اجتماعی سازمان ها و اقدامات داوطلبانه

بسیاری از شرکت ها به عنوان بخشی از فعالیت های CSR خود، به خصوص در مواقع اضطراری و هنگام وقوع بلایای طبیعی، منابعشان را داوطلبانه در اختیار نیروهای امداد گر قرار می دهند. نمونه هایی از اینگونه اقدامات در زلزله یا سیل اخیر در ایران نیز مشاهده شده است.

 

تاریخچه مفهوم مسئولیت اجتماعی CSR

تا سال 1960، افزایش سود، به عنوان هدف اصلی کسب و کارها تعریف شده بود. با این حال، در دهه 1970 و 1980، با توجه به فرایند جهانی شدن، توسعه فناوری اطلاعات، سطح بالای آموزش مردم، تقویت انجمن ها برای حمایت از حقوق بشر، گفتار حفاظت از محیط زیست و غیره، افزایش فشار روی شرکت ها برای انجام کسب و کار شان با توجه به رفاه جامعه و محیط زیست آغاز شد.

مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان (CSR) در این زمان شروع به توسعه کرد. برای کارفرمایان، CSR در حال حاضر به عنوان یک راه مهم برای افزایش مزیت رقابتی، حفاظت و افزایش آگاهی از برند و ایجاد اعتماد در مشتریان و کارکنان به حساب می آید.

شما کمتر از 3 دقیقه تا افزایش 40 درصدی فروش فاصله دارید!

تاثیر مسئولیت اجتماعی سازمان ها بر برندینگ

شواهد تجربی قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد مصرف کنندگان از برندهایی که با ارزش های خودشان یکسان هستند، خریداری می کنند. بنابراین، بسیار مهم است که سازمان ها هیچگاه تاثیر تلاش های مسئولیت اجتماعی خود را دست کم نگیرند.

بر ملا شدن شرایط بد کارگران نایک ثابت کرد که عدم توجه به مسئولیت اجتماعی سازمانی تا چه حد می تواند بر روی کسب و کار ها تاثیر منفی داشته باشد. مردم تمایل کمتری به خرید از چنین برندهایی نشان می دهند و به این ترتیب سود و فروش سازمان کاهش می یابد.

توجه به اصول مسئولیت اجتماعی سازمانی در پروسه برندینگ یک فلسفه ارزش محور است که به ساخت پایه های اصلی یک کسب و کار کمک می کند. امروزه مصرف کنندگان انتظار دارند سازمان ها برای کمک به تغییر جهان و ساختن جهانی بهتر تلاش کنند.

 

تاثیر CSR بر وفاداری مشتریان

نیازهای مشتریان | داناپرداز

افزایش وفاداری مشتری به ویژه در شرایط رقابتی یا بحران اقتصادی، هدف اساسی هر شرکت است. وفاداری مشتری یک هدف حیاتی برای بقا و رشد شرکت و همچنین یک مبنای مهم برای ایجاد یک مزیت رقابتی پایدار محسوب می شود. تحقیقات نشان داده است که افزایش 5 درصدی در وفاداری مشتریان می تواند میزان سود دهی را 25 تا 85 درصد افزایش دهد. همچنین افزایش 2 درصدی در حفظ مشتری تقریبا با 10٪ کاهش هزینه ها برابر است.

تحقیقات نشان داده است که مشتریان ترجیح می دهند محصولات مورد نیاز خود را از شرکت های درگیر در مسئولیت‌های اجتماعی تهیه کنند. مشتریان به اینگونه کسب و کار ها اعتماد بیشتری دارند، بیشتر از آنها خرید می کنند و خرید از آنها را به سایرین هم پیشنهاد می کنند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که رابطه مثبتی بین تعهد به مسئولیت اجتماعی سازمانی و وفاداری مشتریان وجود دارد. مشتریان از مشارکت شرکت ها در حوادث انسانی، برنامه های صرفه جویی در مصرف انرژی، حمایت از رویدادهای محلی و غیره قدردانی می کنند. اینگونه فعالیت ها می توانند باعث ایجاد وفاداری بیشتر در مشتری شوند.

 

تاثیر توجه به CSR بر افزایش درآمد شرکت

شرکت هایی که از استراتژی های CSR استفاده می کنند، توانسته اند فروش را از طریق وفاداری به برند افزایش دهند و برندینگ موفقی داشته باشند. در بعضی از موارد، حتی ممکن است مشتریان با پرداخت مبلغ بیشتر برای دریافت یک محصول یا خدمات مشکلی نداشته باشند، چون می دانند که ارزشهای شرکتی که از آن خرید می کنند با ارزشهای درونی آنها یکسان است.

از آنجاییکه افزایش کارایی و صرفه جویی از پایه ها و اصول CSR به حساب می آیند، بسیاری از شرکت ها با تعهد به مسئولیت های اجتماعی توانسته اند هزینه های اجرایی خود را کاهش دهند. همچنین کاهش جابجابی نیروی کار منجر به کاهش هزینه هایی شده است که معمولا صرف استخدام و آموزش نیروهای جدید می شود.

 

گزارش مسئولیت اجتماعی شرکت ها

یک گزارش CSR (مسئولیت اجتماعی شرکت) گزارش دوره ای (معمولا سالانه) می باشد که توسط شرکت ها برای مخابره و ارزیابی اقدامات و فعالیت های انجام شده در جهت مسئولیت های اجتماعی ارائه می گردد. بنابراین، این گزارش سندی است كه تمام اطلاعات مربوط به اقدامات انجام شده توسط شركت ها را در ارتباط با سهم خود در اصول توسعه پایدار، جمع آوری و ارائه می كند.

 

چرا گزارش مسئولیت اجتماعی CSR مهم است؟ مزایای آن چیست؟

تهیه و نشر گزارش های CSR، هم از جنبه درون سازمانی و هم از دیدگاه برون سازمانی حائز اهمیت است.

 

دلایل درون سازمانی

گزارش های CSR مهم هستند، زیرا به شرکت ها اجازه می دهند تاثیر فعالیت های خود را بر محیط زیست، جامعه و اقتصاد بررسی کنند. از طریق اطلاعات دقیق و معنی دار در گزارش CSR، شرکت ها فرصتی برای بهبود عملیات و کاهش هزینه های خود پیدا می کنند. نه تنها به این دلیل که آنها توانایی بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی را پیدا می کنند، بلکه همچنین قادر خواهند بود به بررسی چرخه های زائد و کنار گذاشتن آنها و نوآوری در محصول یا فرصت های اقتصادی بپردازند.

جمع آوری این اطلاعات نیازمند تلاش مشترک بخش های مختلف سازمان است. به این ترتیب همه کارکنان متوجه می شوند که شرکت روی فرایندهای CSR و توسعه پایدار متمرکز است. ثابت شده است که این دانش به افزایش بهره وری کارکنان و کاهش نرخ جابجایی آنها منجر می شود.

 

دلایل برون سازمانی تدوین گزارش ها

گزارش CSR می تواند به شرکت ها کمک کند تا با اشخاص همسو و همفکر ارتباط برقرار کنند، ارتباطی که برای شرکت سودآور باشد. همچنین سهامداران با مشاهده برنامه های مسئولیت اجتماعی و سود آوری شرکت می توانند تصویر دقیق تری از آینده شرکت داشته باشند. سهامداران آگاه می شوند که شرکت به عنوان مثال در زمینه به حداقل رساندن اثرات منفی یک خطر زیست محیطی کمک می کند و یا فقط به رشد سود فکر می کند.

به این ترتیب، مصرف کنندگان می توانند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از برندهایی استفاده کنند که به تولید ملی اهمیت می دهند یا خیر؛ آیا تمایل دارند در کسب و کاری سرمایه گذاری کنند که به توسعه پایدار اهمیت می دهد یا خیر. رسانه ها نیز گزارش های CSR و عواقب و نتایج آنها را به شیوه های مختلف هدف قرار می دهند و این‌گونه اخبار را به سرعت انتشار می دهند.

 

استفاده از نرم افزار CRM برای اجرای کمپین های مسئولیت اجتماعی سازمان ها CSR

بسیاری از شرکت ها برای مدیریت ریسک شرکت در فعالیت های مسئولیت اجتماعی و ارتباط آن با مشتریان یا سهامداران از یک نرم افزار CRM استفاده می کنند.

شرکت های دیگر نیز مدیریت ارتباط با مشتری و CSR، امتیاز دهی به مشتریان و جابجایی آنها در پایپ لاین فروش در نرم افزار CRM را با توجه به تاثیر احساسی فعالیت های CSR به کار می گیرند. همچنین به منظور اجرای بدون نقص کمپین های متنوع مسئولیت های اجتماعی با توجه به نیاز همسو شدن با ارگان های مختلف از جمله بنیاد های خیریه و ذخیره مدارک در مراحل مختلف، استفاده از یک نرم افزار CRM ضروری است.

سوالات متداول

  1. CSR چیست ؟
    CSR یا همان مسئولیت اجتماعی سازمان ها و شرکت ها اطمینان حاصل می‌کند که شرکت ها تجارت خود را به گونه ای انجام می دهند که اخلاقی است. بدین معنا که به تاثیر اجتماعی، اقتصادی و محیطی فعالیت‌ها و همچنین حقوق بشر توجه می شود.
  2. CSR مخفف چیست ؟
    CSR مخفف واژگان Corporate Social Responsibility می باشد و به معنی مسئولیت اجتماعی است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا