hamburger menu
hamburger menu
تفاوت نرم افزار CRM با ERP یا HRM در چیست؟ | داناپرداز

تفاوت نرم افزار CRM با ERP یا HRM در چیست؟

ادغام سه نرم افزار CRM ، ERP و HRM به کسب و کارها کمک می کند تا بهترین استفاده را از سرمایه خود ببرند و هرکدام از این نرم افزار ها راهکارهای قابل توجهی را برای بهبود کسب و کارها ارائه می دهند.پس با ادامه این مقاله همراه باشید تا با تعاریف نرم افزار های CRM ، HRM  ، ERP آشنا شوید و تفاوت های آن ها را بشناسید.

هر سه نرم افزار ذکر شده برای جمع آوری اطلاعات به کار می روند. تفاوت های CRM ، HRM  ، ERP در نوع اطلاعاتی که ذخیره می کنند خلاصه می شود. از نرم افزار CRM برای جمع آوری اطلاعات مشتریان استفاده می شود. نرم افزار ERP برای جمع آوری و ثبت اطلاعات بین بخش های مختلف یک سازمان کاربرد دارد و در نهایت نرم افزار HRM برای ثبت اطلاعات کارکنان و کارمندان استفاده می شود. هر کدام از این نرم افزارها نمی توانند جایگزین نرم افزار دیگر شوند ولی ادغام این سه نرم افزار می تواند برای کسب و کار موثر واقع گردد به دلیل اینکه هدف هر سه این نرم افزارها افزایش سودآوری شرکت است.

 

تعریف نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، اتوماسیون فعالیت های فروش، بازاریابی و خدمات را بر عهده دارد و همچنین امکان حفظ ارتباط با مشتریان از مرحله قبل از خرید تا مرحله پس از فروش را فراهم می سازد تا رضایت مشتریان را افزایش دهد و بتواند آن ها را در کسب و کار مورد نظر حفظ نماید.

از این نرم افزار برای مدیریت و توسعه ارتباط با مشتریان موجود، یافتن مشتریان احتمالی و به دست آوردن مشتریان از دست رفته برای افزایش فروش سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. هدف نهایی خرید نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان افزایش فروش ، بهبود نگهداری و حفظ مشتری و کارآمدتر کردن روابط با مشتری است.

 

ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی چیست؟

برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP یک نرم افزار مدیریت کسب و کار است که برای بهبود عملکرد، سودآوری و بهره وری شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

این نرم افزار کامپیوتری اطلاعات را از بخش های مختلف سازمان جمع آوری کرده و آن را برای مدیریت داخلی و هم مدیریت خارجی سازمان ثبت، ادغام و تبدیل می کند. ERP زمینه های کلیدی تجارت مانند خرید، فروش، تولید، منابع انسانی، خدمات، موجودی و غیره را برای هموار ساختن فرآیندهای تجاری و گردش اطلاعات در سازمان ادغام می کند.

ویژگی برجسته ERP، پایگاه داده اشتراکی است که مجموعه ای از عملکردها را که توسط بخش های مختلف سازمان استفاده می شود ارائه می دهد. با اجرای این نرم افزار در سازمان، تمام بخش ها می توانند به اطلاعات به روز شده دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، اشخاص همچنین قادر به تجزیه و تحلیل سودآوری، عملکرد و نقدینگی در هر مقطع زمانی هستند.

مهمترین فایده این نرم افزار یکپارچگی آن است و بنابراین فراوانی داده ها به حداقل می رسد. این نرم افزار فرآیندها، مراحل و گزارش های استاندارد شده و همچنین رایج در صنایع را ارائه می دهد.

 

تفاوت های کلیدی بین CRM و ERP

نکات ذکر شده در زیر تا آنجا که به تفاوت بین CRM و ERP مربوط است قابل توجه است:

1. سی آر ام به عنوان نرم افزاری تعریف شده است که به سازمان امکان می دهد هرگونه معامله با مشتریان ثابت و مشتریان احتمالی را ردیابی کند. ERP به یک برنامه نرم افزاری اطلاق می شود که به شرکت کمک می کند تا فرایندهای تجاری خود را در سرتاسر شرکت مدیریت کند.

2. ERP اطلاعات ارائه شده توسط گروه های مختلف عملکردی سازمان را از طریق سیستمهایی مانند CRM، مدیریت زنجیره تأمین (SCM)، مدیریت منابع انسانی (HRM) و غیره تکمیل می کند.

3. ERP زودتر از CRM توسعه داده شده است.

4. CRM عمدتاً در انجام فعالیت های دفاتر خدمات پشتیبانی یا بازاریابی و فروش مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که ERP در انجام فعالیت های دفاتر اداری استفاده می شود.

5. سی آر ام به سمت مدیریت ارتباط با مشتری با شرکت متمرکز می شود در حالی که ERP عمدتاً به برنامه ریزی منابع سازمان برای اطمینان از بهترین استفاده ممکن مرتبط است.

6. CRM بر افزایش فروش تمرکز دارد، اما ERP به کاهش هزینه ها تأکید می کند.

ادغام سه نرم افزار CRM، ERP و HRM به کسب و کارها کمک می کند تا بهترین استفاده را از سرمایه خود ببرند و هرکدام از این نرم افزار ها راهکارهای قابل توجهی را برای بهبود کسب و کارها ارائه می دهند.

هر سه نرم افزار ذکر شده برای جمع آوری اطلاعات به کار می روند. تفاوت این سه نرم افزار در نوع اطلاعاتی که ذخیره می کنند خلاصه می شود. از نرم افزار CRM برای جمع آوری اطلاعات مشتریان استفاده می شود. نرم افزار ERP برای جمع آوری و ثبت اطلاعات بین بخش های مختلف یک سازمان کاربرد دارد و در نهایت نرم افزار HRM برای ثبت اطلاعات کارکنان و کارمندان استفاده می شود. هر کدام از این نرم افزارها نمی توانند جایگزین نرم افزار دیگر شوند ولی ادغام این سه نرم افزار می تواند برای کسب و کار موثر واقع گردد به دلیل اینکه هدف هر سه این نرم افزارها افزایش سودآوری شرکت است.

 

مدیریت منابع انسانی (HRM) چیست؟

سیستم مدیریت منابع انسانی یک مدل کاملی از HR است که اطلاعات مربوط به کارمندان و کارکنان مانند مدیریت مرخصی، حضور، نظم، روند ارزیابی، وام و حق بیمه را جمع آوری و ثبت می کند. این سیستم به کارمندان اجازه می دهد تا اطلاعات شخصی خود را پیگیری کنند.

HRM در واقع مدیریت کارمندان یک کسب و کار می باشد که این کارمندان و کارکنان را دارایی کسب و کار در نظر می گیرند. در این زمینه، گاهی به کارمندان به عنوان سرمایه انسانی اشاره می شود. HRM به مشاغل و کسب و کارها کمک می کند تا بار کاری خود را کاهش دهند و وظایف منابع انسانی خود را با کارایی بیشتری انجام دهند.

 

اهداف مدیریت منابع انسانی

 

اهداف HRM را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:

۱. اهداف اجتماعی

اقداماتی که در جای خود برای پاسخگویی به نیازهای اخلاقی و اجتماعی یا چالش های شرکت و کارمندان انجام می گیرد و می تواند شامل مواردی مانند فرصت برابر و حقوق برابر برای کار برابر باشد.

۲. اهداف سازمانی

اقداماتی که برای کمک به تضمین کارآیی سازمان انجام می شود که شامل آموزش، استخدام تعداد مناسب کارمندان برای یک کار معین یا حفظ نرخ بالای حفظ کارمندان است.

۳. اهداف عملکردی

دستورالعملهایی که به صورت کلی برای حفظ عملکرد درست منابع انسانی در سازمان به کار می روند که شامل تخصیص درست تمام منابع انسانی می شود.

۴. اهداف شخصی

منابعی که برای حمایت از اهداف شخصی هر کارمند استفاده می شود که شامل ارائه فرصت برای آموزش یا پیشرفت شغلی و همچنین حفظ رضایت کارکنان است.

 

تعریف نرم افزار HRM و تفاوت آن با CRM و ERP

تقریباً تمام زمینه های HRM نرم افزار پیشرفته ای دارد که درجات مختلف بسیاری از فرایندهای HR را خودکار می کند. به عنوان مثال، استخدام کاندید شغلی رشد چشمگیری در تعداد پلتفرم ها و سیستمهای نرم افزاری داشته است که هم به کارفرمایان و هم به کارجویان کمک می کند تا به طور الکترونیکی سازمانها و کاندیدها را با یکدیگر مطابقت داده و سپس به مدیریت فرآیندهای مصاحبه، استخدام و اشتغال کمک کنند.

سوالات متداول

  1. CRM چیست؟
    نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، اتوماسیون فعالیت های فروش، بازاریابی و خدمات را بر عهده دارد و همچنین امکان حفظ ارتباط با مشتریان از مرحله قبل از خرید تا مرحله پس از فروش را فراهم می سازد تا رضایت مشتریان را افزایش دهد و بتواند آن ها را در کسب و کار مورد نظر حفظ نماید.
  2. ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی چیست؟
    برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP یک نرم افزار مدیریت کسب و کار است که برای بهبود عملکرد، سودآوری و بهره وری شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. مدیریت منابع انسانی (HRM) چیست؟
    سیستم مدیریت منابع انسانی یک مدل کاملی از HR است که اطلاعات مربوط به کارمندان و کارکنان مانند مدیریت مرخصی، حضور، نظم، روند ارزیابی، وام و حق بیمه را جمع آوری و ثبت می کند. این سیستم به کارمندان اجازه می دهد تا اطلاعات شخصی خود را پیگیری کنند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
اسکرول به بالا