مانیتورینگ اتاق سرور، ضرورتی روزمره

مانیتورینگ اتاق سرور، ضرورتی روزمره

مانیتورینگ صحیح اتاق‌های سرور و مراکز داده امری ضروری است زیرا شراط محیطی تاثیر زیادی بر میزان قابلیت اعتماد و طول عمر سرورها، سوئیچ‌ها و روترها دارد. در این سند به معرفی برخی از ضرورت‌ها می‌پردازیم.

مانیتورینگ اتاق سرور و مراکز داده های شما ضروری است . شرایط محیطی تاثیر زیادی بر میزان قابلیت اعتماد و طول عمر سرورها ،سوئیچ ها و روترها دارد . شرایط محیطی بد ، عمر اجزائ تشکیل دهنده را کم می کند ، قابلیت اطمینان را کاهش می دهد و سبب عدم اطمینان دراز مدت سیستم می شود. در ادامه به معرفی برخی ضرورت ها در این خصوص می پردازیم. برای مشاهده سایر مقالات در این خصوص به وب سایت شرکت دانا پرداز مراجعه نمایید.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

هدف شما ایجاد شرایط محیطی ای است که تا جایی که امکان دارد پایدار باشد . اشکال معمول ، نصب یک دستگاه تهویه هوا می باشد که اندازه آن بزرگتر از اندازه معمول است . نه تنها نصب و راه اندازی آن پر هزینه تر است ، بلکه وقتی که دستگاه روشن می شود، سبب تغییرات سریع دما و رطوبت می شود . بیشتر اوقات بهتر است که دستگاهی کوچکتر با کارایی کمتر داشته باشیم.

مانیتورینگ دمای اتاق سرور

تجهیزات کامپیوتری وقتی که گرم می شوند سریع تر فرسوده می شوند به طور کلی، کامپیوترها در شرایط خنک تر ،قابل اطمینان تر عمل کرده و طول عمری طولانی تر دارند . اثرات کار کردن طولانی مدت در دماهای بالا می توانند غیر قابل پیش بینی باشند و همواره با عیوب فاجعه آمیز مشخص نمی شوند .چند نفر از ما به عدم اطمینان و مشکلات متناوب تجهیزات در آب و هوای توجه می کنیم.

برای ماشین هایی که در شرایط خانگی یا دفتر کار کوچک مورد استفاده قرار می گیرند ، و برای سرور های تکی، فن های داخلی و مکانیزم خنک کننده سیستم، معمولا برای نگه داشتن درجه حرارت در محدوده امن کافی می باشند ، اما در مراکز داده به ندرت چنین است . سرورهای مدرن ، سوئیچ ها و روترها و … مقدار بسیار زیادی گرما تولید می کنند و در تمامی آنها به جز تاسیسات کوچک یک سیستم تهویه هوا و خنک کننده مورد نیاز است.

البته شما اطمینان دارید که دستگاه برقی شما می تواند بار اضافی سیستم تهویه هوا را اداره کند . به یاد داشته باشید که ماشین های امروزی نسبت به مدلهای سال پیش سریعتر و گرم تر کار می کنند بنابراین فقط به خاطر اینکه سیستم خنک کننده شما سال گذشته کار کرده است به این معنا نیست که از عهده امسال هم بر بیاید . اگر موج گرمایی رخ دهد ، کارها آسان تر نخواهد شد .

اگر افرادی باید در اتاق سرور کار کنند، درجه حرارت رضایت بخشی در حدود 20 درجه سانتی گراد ( 68 درجه فارنهایت ) را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که درک انسان از دما بسیار شخصی می باشد ، دمایی که برای یک فرد رضایت بخش است ، می تواند برای فردی دیگر خیلی گرم یا خیلی سرد باشد . به عنوان یک قاعده کلی ، اتاق های سرور شما باید برای تجهیزات طراحی شوند نه افراد

اگر نیاز نیست کسی در اتاق سرور کار کند ، شما می توانید دما را پایین تر نگه دارید . خطر این است که اگر شخصی باید در این اتاق کار کند و اتاق خیلی سرد است ، آنها سیستم خنک کننده را خاموش خواهند کرد، ممکن است وقتی که آن جا را ترک می کنند فراموش کنند که آن را دوباره روشن کنند . اولین چیزی که هر کسی می داند زمانی است که تجهیزات شروع به سرخ شدن می کنند.

تجهیزات تهویه هوا پیچیده هستند وبه طور ناگهانی تمایل به از کارافتادگی دارند. در بسیاری از سازمان ها ،مسولیت این واحد بوسیله افراد تاسیسات کنترل می شود ، بنابراین مدیران داده ،در انتهای فهرست افرادی هستند که مطلع می شوند .مانیتورهای کنترل دمای حرفه ای دستگاه تهویه هوا پیچیده و گران هستند ، و معمولا تحت کنترل افراد داده نیستند.

نقاط گرم در اتاق های تجهیزات می توانند یک خطر باشند . اغلب گرما در پشت رک ها و یا نزدیک ماشین های بزرگ تر بوجود می آید . گاهی اوقات چیدمان ضعیف تجهیزات بدان معنی است که گرمای خروجی یکی از واحد ها به طور مستقیم ورودی واحد دیگر را تغذیه می کند .قرار دادن سنسورهای درجه حرارت در موقعیت های مختلف به شما این ایده را می دهد که مشکلات در کجا ممکن است رخ دهند.

اختلاف دما و نقاط گرم در اتاق سرور

اندازه گیری اختلاف دما در اتاق سرور ،( تفاوت دمای خیلی پایین وخیلی بالا) ، اهمیت دارد. چیدمان تجهیزات ضعیف ، یا جریان هوای ضعیف ( پایین را ببینید ) بدان معنی است که خروجی گرم یکی از واحدها به طور مستقیم ورودی واحد دیگر را تغذیه می کند ، که سبب می شود دستگاه ها ،به میزان کمتری خنک کننده تاثیرگذار را دریافت کنند . اگر یک سنسور را در0.6 متری (2 فوتی) از روی زمین و دومی را در1.5 متری (5 فوتی) قرار دهید ، می توانید تفاوت دما را اندازه گیری کنید . اگر تفاوت بیشتر از ده درجه فارنهایت (22/12- درجه سانتی گراد ) است ، باید کمی بیشتر به فکر افزایش جریان هوا یا وسایل خنک کننده باشید.

قراردادن سنسورهای دما در موقعیت های مختلف به شما این ایده را میدهد که مشکلات در کجا ممکن است رخ دهند . علاوه براین ،اگر سنسوری از کار بیفتد یا آسیب ببیند ،سنسورهای دیگر به عنوان پشتیبان عمل می کنند. نقاط گرم در اتاق تجهیزات می توانند مشکل باشند . اغلب گرما پشت رک ها و یا نزدیک ماشین های بزرگ تر بوجود می آید و اگر حذف نشود می تواند سبب عیوب زودرس شود.

رطوبت استاندارد اتاق سرور

کامپیوترها می توانند در محدوده رطوبتی گسترده ای کار کنند . نکته کلیدی این است که سعی کنیم از تغییرات رطوبتی سریع و تغییرات گسترده جلوگیری کنیم و از شرایط محیطی که در آن امکان تقطیراست اجتناب کرد .کنترل رطوبتی که از فصلی به فصل دیگر تغییر می کند به مراتب آسان تر از تغییر رطوبتی است که هر ساعت اتفاق می افتد.

تقطیرهمیشه یک دشمن است ،هر شرایطی که سبب شود رطوبت روی تجهیزات به جا بماند،دیر یا زود وسایل را خراب خواهد کرد ،یا با زنگ زدن یا با ورود آب به درون وسیله ای اصلی و مهم .به همین علت در دفترچه مشخصات دستگاه همیشه محیطی بدون تقطیر را توصیه می کنند.

برای راحتی کار افراد رطوبت نسبی باید بین 45% و 60% باشد . اگر محیط خیلی خشک باشد میزان گرد و خاک بالا می رود و اگر خیلی مرطوب باشد شرجی شده و کار کردن در آن مشکل می شود.

به یاد داشته باشید که خرابی تجهیزات تهویه هوا همچنین ممکن است منجر به نشت آب شود. شاید قرار دادن سرور ها زیر دستگاه تهویه هوا ایده چنان خوبی نیست؟

نتیجه گیری

فقط به خاطر اینکه لپ تاپ شما در اتاق گرم به خوبی کار می کند این بدان معنی نیست که شما توقع داشته باشید که اتاقی پر از سرور هم چنین عمل کند . گرمای بیش از حد ، عمر تجهیزات را کاهش خواهد داد و در موارد مفرط سبب از کار افتادگی شدید می شود که به قیمت زمان و پول شما می باشد . شما باید دستگاه تهویه هوا یا خنک کننده نصب کنید .باید دما را بررسی کنید . به طور ایده آل 24/7 ، در قسمت های مختلف اتاق ، پشت رک ها و نزدیک تجهیزات بسیار مهم. ارزش آن را دارد که سیستم کنترلی مستقلی بر روی دستگاه تهویه هوا داشته باشید و غیر عاقلانه است که به افراد مدیریت تسهیلات اطمینان کنید تا شما را در زمان از کار افتادگی تهویه هوا مطلع کنند.

فهرست
amet, Praesent efficitur. Lorem vulputate, id