کسب و کار کوچک

چرا کسب و کارهای کوچک به CRM نیاز دارند؟

در این مقاله با روش‌هایی که به شما در استفاده‌ هرچه بهتر و موثرتر از سیستم CRM کمک می‌کند، آشنا خواهید شد.

بدون تردید نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکی از با ارزش‌ترین سیستم‌هایی است که هر کسب و کار کوچکی می‌تواند آن را پیاده‌سازی کند. پیاده‌سازی این سیستم به اندازه‌ی کاری که کارکنان در شرکت انجام می‌دهند، اهمیت داشته و بکارگیری آن در طولانی مدت، بسیار بیشتر از فعالیت کارکنان در روند کسب و کار تاثیر می‌گذارد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که شرکت‌ها با بکارگیری نرم افزار CRM براحتی می‌توانند فروش خود را تا 20% افزایش دهند. اما ارزش هر سیستم به اندازه‌ ارزش اطلاعاتی است که درون آن وجود دارد.

شما چگونه می‌توانید کارکنان خود را به استفاده از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، متقاعد کرده و داده‌های زمان واقعی (Real Time data) را در اختیار آنها قرار دهید؟

سیستم CRM را ساده کنید

بزرگترین اشتباهی که شرکت‌ها انجام ‌می‌دهند آن است که سعی می‌کنند یک سیستم CRM بسیار پیچیده را در شرکت خود پیاده‌سازی کنند. همچنین آنها حجم زیادی از اطلاعات را ردیابی می‌کنند. هر سیستم CRM تنها به این موارد نیاز دارد: اطلاعات مشتریان بالقوه، زمان و موضوع آخرین مکالمه، پیگیری تاریخ/ یادآوری و کارهای انجام شده، فردی که کار به او تخصیص داده شده و فرصتی (Opportunity) که بیشترین ارزش مالی را دارد.

از سازگاری سیستم CRM با سایر سیستم‌های شرکت اطمینان حاصل کنید

آیا این سیستم CRM مکمل سیستم‌های در حال استفاده است؟ آیا ورود و خروج داده‌ها در سیستم CRM به سادگی انجام می‌شود؟ اگر CRM را یک بخش کاملا مجزا در نظر بگیرید که با سایر سیستم‌ها ارتباطی نداشته باشد، تاثیر چندانی بر روی بهبود فروش شما نخواهد گذاشت.

کارکنان را بارها و بارها آموزش دهید

کار کردن با سیستم CRM را برای کارکنان ساده کنید تا آنها بتوانند به امورات خود رسیدگی کنند. به کارکنان نحوه‌ی کار با سیستم CRM از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت را نشان دهید. افرادی را که در اصطلاح “Super user” هستند و می‌توانند وکیل مدافع (Advocate) سیستم CRM شما باشند، شناسایی کنید. همچنین به کارکنانی که بطور کارآمد از سیستم CRM استفاده می‌کنند، پاداش دهید.

اگر فعالیتی داخل سیستم CRM وجود ندارد بدین معناست که هرگز رخ نداده است

هر شرکتی می‌بایست سیستم CRM (Customer relationship management) خود را به عنوان تنها منبع اطلاعاتی شامل تاریخچه‌ مربوط به فعالیت‌های کارکنان در نظر بگیرد. هیچ یک از کارکنان بابت فعالیتی که در سیستم CRM تاریخچه‌ای در خصوص آن ثبت نشده باشد، پاداشی دریافت نخواهند کرد. یک مدیر موفق فروش به استفاده از چنین سیستمی نیاز دارد تا بتواند از طریق آن عملکرد کارکنان را مشاهده و ارزیابی کند.

گزارش‌ها

اطمینان حاصل کنید که می‌توانید از داده‌ها، گزارش‌های Real time و زنده دریافت خواهید کرد. در این خصوص به سوالاتی که در ادامه آورده شده، پاسخ دهید: کارشناس فروش A چه فعالیت‌هایی در طول هفته‌ی گذشته انجام داده است؟ بهترین فرصت‌های فروش کدامند؟ آیا ما در سه ماه اخیر به هدف فروش خود رسیده‌ایم؟

شما تا چه اندازه از سیستم CRM خود بصورت کارآمد استفاده می‌کنید؟

آیا می‌توانید با بکارگیری روش‌های ذکر شده در این مقاله از سیستم CRM خود بطور موثرتری استفاده کنید؟

فهرست
dolor massa Donec ut id, libero. pulvinar