رضایت مشتری چیست؟ - بهترین تکنیک های افزایش رضایتمندی مشتریان

رضایت مشتری چیست؟ – بهترین تکنیک های افزایش رضایتمندی مشتریان

یکی از مهمترین اصول برای پیشرفت در کسب و کارهای مختلف، جذب رضایت مشتریان است. اما رضایت مشتریان دقیقا چیست و برای به دست آوردن آن رعایت چه مواردی ضروری است؟

صدها عامل مؤثر بر موفقیت در نحوه اداره کسب و کارها وجود دارند. همه این عناصر مختلف باید به صورت روان و کارآمد اجرا شوند. این بدان معناست که همه چیز از کیفیت محصول گرفته تا تصویر برند اهمیت دارد. شما باید به تمام این نکات توجه داشته باشید و آنها را تحت کنترل نگه دارید. یکی از مهمترین این عناصر، رضایت مشتری است.

به نظر می رسد که مفهوم این اصطلاح با توجه به نام آن کاملا مشخص باشد، اما با توجه به اهمیت بالای رضایت مشتری، مطالعه بیشتر در مورد آن خالی از لطف نیست. با توجه به تأثیرات مفیدی که برای کسب و کار شما دارد، درک عمیق از این مفهوم می تواند کمک بزرگی به کسب و کار شما باشد.

رضایتمندی مشتری معیاری از چگونگی برآورده سازی انتظارات مشتری با محصولات و خدمات عرضه شده توسط یک شرکت می باشد.

به بیان ساده تر، رضایت مشتری به این معنی است که آیا شما موفق شده اید مشتریان خود را راضی کنید یا خیر و اینکه آیا آنها در آینده هم کماکان مشتری شما خواهند بود یا خیر.

مفهوم رضایت مشتری با استفاده از نظرسنجی ها، آمار داده ها و تجزیه و تحلیل اعداد اندازه گیری می شود.

نرم افزار CRM و رضایت مشتری

سرمایه گذاری در یک ابزار مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) برای هر شرکتی که قصد جلب رضایتنمدی مشتریان را دارد، یک اصل مهم به حساب می آید. استفاده از نرم افزار CRM‌ مزایای بسیاری دارد که به شناسایی، درک و یاری رسانی به مشتریان کمک می کند. با به کار گیری نرم افزار CRM کسب و کارهای مختلف هرگز مشتریانشان را به دلیل وجود اطلاعات ناقص از دست نخواهند داد.

رضایت مشتری و تبلیغات دهان به دهان

شما می توانید تبلیغات دهان به دهان خود را از طرق مختلف افزایش دهید. یکی از راه های افزایش آن می تواند به دلیل نظرات مثبت و رضایت مشتریان باشد. تجربه مثبت یک مشتری از محصولات یا خدمات کسب و کار شما می تواند مردم را به صحبت در مورد آنها وا دارد. طبیعتا هنگامی که مشتریان در مورد محصولات و خدمات شما صحبت می کنند، شهرت شما و همچنین کانال هایی ارتباطی شما با دیگران افزایش می یابد. نظرات مختلف را می توان در کانالها جستجو کرد و به اشتراک گذاشت و هنگامی که افراد دیگر همان نوع محصول یا خدمات را جستجو می کنند، نام شما در بین رقبا دیده خواهد شد. این روند می تواند منجر به بازاریابی دهان به دهان شود.

رضایت مشتری در کسب و کارهای مختلف

برای کسب رضایتنمدی مشتری در کسب و کارهای مختلف راهکارهای متفاوتی وجود دارد. در ادامه به عنوان نمونه به بررسی راهکارهای کسب رضایت مشتری در چند صنعت خاص اشاره می کنیم.

رضایت مشتری در بیمه

بدیهی ترین روش برای جلب رضایت مشتریان در صنعت بیمه، که پرداخت درصد بالایی از مطالبات می باشد، متأسفانه چندان کاربردی نیست. بنابراین برای کسب رضایت مشتریان در صنعت بیمه باید راهکارهای دیگری را پیش گرفت.

میزان رضایت برای نسل آینده خریداران بیمه بیشتر به تجربیات آن ها در شرکت، تجربیات مشتریان دیگر شرکت، شهرت و حضور آنلاین شما و کمتر به قیمت خدمات شما مرتبط است. برخلاف تصور عامه، به نظر می رسد که مشتریان بیمه حاضر هستند مبلغ بیشتری را برای دریافت خدمات بهتر بپردازند!

رضایت مشتری در رستوران

در زیر راهکارهایی برای افزایش رضایت مشتریان رستوران ارائه شده است که می تواند به توسعه کسب و کار این صنف کمک شایانی نماید.

محیط و دکوراسیون داخلی رستوران

تصویر مشتریان از ویژگی های فیزیکی کسب و کار رستوران داری شما در کسب رضایت مشتری تاثیر زیادی دارد.

کیفیت خدمات رستوران

وقتی مشتریان برای دریافت سرویس هزینه پرداخت می کنند، انتظار دارند بدون نگرانی در مورد امنیت، از وعده غذاییشان لذت ببرند. ایجاد یک محیط امن برای مشتریان رستوران شامل در دسترس بودن خدمه رستوران برای پاسخ دهی و ارائه خدمات کامل به آنها است.

ارزش آفرینی برای مشتریان رستوران

میهمانان شما باید این باور را داشته باشند که در ازای پول خود ارزش مناسب را دریافت می کنند. این ارزش می تواند شامل مواردی از قبیل بازدید همراه با تخفیف، شیرینی جات یا میان وعده رایگان، نوشیدنی رایگان، کارت هدیه و مواردی از این قبیل باشد. چند راهکار برای ایجاد ارزش و کسب رضایتمندی مشتریان رستوران:

 • آموزش کارکنان رستوران
 • استفاده از بازخورد مشتریان
 • امکان رزرو آنلاین
 • ارائه منوی بیرون بر

فروش بیشتر و مشتریانی وفادار با نرم افزار CRM دانا

همین حالا شروع کنید

رضایت مشتری در بیمارستان

رضایت بیمار از خدمات دریافتی در بیمارستان ها تاثیر مستقیمی در موفقیت یا شکست آنها به عنوان یک کسب و کار دارد. هر روز بیمارستان های بیشتری شروع به تمرکز روی بهبود تجربه بیمار و جلب رضایت مشتریان می کنند.

برای دانستن این مسئله نیازی به متخصص روانشناسی ندارید: وقتی یک سرویس استثنایی دریافت می کنید، دیگر یک تجربه معمولی برای شما رضایتبخش نخواهد بود.

در مورد بیمارستانها، وقتی یک بیمار خدماتی از بیمارستان دریافت می کند که سایر بیمارستان ها قادر به ارائه آن نیستند، احتمال کمتری وجود دارد که برای مراجعه های بعدی بیمارستان دیگری را انتخاب کند.

عدم تحقق انتظارات بیمار به معنای از دست دادن این بیمار برای همیشه است. تلاش کردن برای جلب رضایت حتی یک بیمار هم حرکت در جهت مثبت است.

رضایت مشتری در هتلداری

ارائه خدمات مهمترین فعالیت در میهمان داری است و انتظار خدمت رسانی به صورت تخصصی انتظار معقولانه ای از جانب میهمانان شماست. اینکه تا چه حدی برای ایجاد رضایتمندی مشتری تلاش می کنید، میزان موفقیت کسب و کار مهمان داری شما را تعیین می کند. نکات زیر باعث افزایش میزان رضایت مشتریان از خدمات هتلداری شما می شود:

 • رعایت نظافت و بهداشت
 • برخورد صمیمانه و گرم
 • عدم دخالت در امور شخصی میهمانان
 • تلاش برای برطرف کردن کلیه نیاز های میهمانان

اما رضایت مشتری فقط مربوط به سطح و کیفیت خدمات نیست. توجه به عناصر محیطی، امنیت و ایجاد ارزش برای مشتری نیز در رضایت مشتری تاثیر بالایی دارد.

سنجش رضایت مشتری

سنجش رضایت مشتری

روش ها و معیارهای مختلفی برای سنجش رضایت مشتریان طراحی شده اند. در ادامه به معرفی برخی از این معیارها می پردازیم.

نظرسنجی رضایت مشتری

نظرسنجی رضایت مشتری روشی استاندارد برای جمع آوری داده ها و سنجش رضایت مشتری است. در این روش به سادگی از مشتریان خود سوال می کنید که آیا از محصولات و خدمات شما رضایت دارند یا خیر. می توانید در ادامه چند سوال دیگر نیز از مشتریان خود بپرسید.

دریافت نمونه فرم نظر سنجی

امتیاز رضایت مشتری (CSAT)

این استاندارد ترین روش سنجش رضایت مشتری است و از مشتری شما می خواهد رضایت خود را از کسب و کار، محصول یا خدمات دریافتی ارزیابی کند. نمره CSAT شما میانگین امتیاز پاسخ‌های مشتریان شما است.

امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS)

امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS) احتمال معرفی شما توسط یک مشتری به مشتری احتمالی دیگر را اندازه گیری می کند و احتمالاً محبوب ترین روش اندازه گیری وفاداری مشتری است. در این روش از مشتری سؤال می شود که در مقیاس 1 تا 10 چقدر احتمال دارد استفاده از خدمات و محصولات شما را به دیگران نیز توصیه کند.

امتیاز تلاش مشتری (CES)

در این روش سنجش رضایت مشتری، از مشتریان در مورد میزان رضایت یا احتمال معرفی کردن شما به دیگران سوال نمی شود، بلکه برای به دست آوردن شاخص تلاش مشتریان از آنها در مورد میزان تلاش صرف شده برای حل یک مشکل یا مساله پرسیده می شود – عموماً در مقیاس از 1 (تلاش بسیار كم) تا 7 (تلاش بسیار زیاد).


با نرم افزار CRM دانا بیشتر، سریعتر و هوشمندانه تر بفروشید

تکنیک های افزایش رضایت مشتریان با کمک تیم پشتیبانی

مهمترین کاری که می توانید برای کاهش تعداد مشتریهای ناراضی و افزایش مشتری های جدید انجام دهید، چیست؟ پاسخ واضح است اما اغلب نادیده گرفته می شود: بهبود خدمات مشتریان به‌وسیله ارتباط موثر با مشتری. در ادامه به چند راهکار برای افزایش رضایتمندی مشتریان اشاره می کنیم.

از گفتن کلمه “نمی دانم” واهمه نداشته باشید

مشتریان در خصوص اطلاعاتتان در مورد محصولات روی شما حساب می کنند. شغل شما ایجاب می کند که به اندازه کافی مطلع باشید و بتوانید به سوالات پاسخ دهید یا حداقل وقتی سوالات خیلی فنی هستند و نمی توانید به آنها جواب دهید بدانید که از کجا باید اطلاعات کسب کنید. اگر جواب را نمی دانید، می توانید به مشتریان خود بگویید “نمی دانم. اما جوابش را برایتان پیدا می کنم.” مشتریان از صداقت و تلاش شما برای یافتن جواب درست خوششان خواهد آمد و به این ترتیب میزان رضایت مشتری افزایش خواهد یافت.

به تجربه مشتریان خود توجه کنید

یک تجربه مشتری منفی در هر نقطه ای از چرخه زندگی مشتری می تواند رضایتمندی مشتری را از بین برده و به رابطه شما با او پایان بخشد. به نقاط حساس توجه داشته باشید. مدت های زمانی تلاش مشتری، ورود های مشتری، مدت زمان آنلاین بودن مشتری و غیره. اطمینان حاصل کنید که بر تجربه مشتری خود تسلط کامل داشته باشید، در غیر این صورت در معرض خطر قطع ارتباط قرار خواهید گرفت که به کار شما آسیب خواهد زد. اگر خطا یا لغزشی در خدمات شرکت پیدا کردید، حتما آن را با تیم مدیریت در میان بگذارید تا مرتفع شود.

اشتباهات خود را بپذیرید

اگر جایی خطا کردید، آن را بپذیرید. حتی اگر اشتباهاتتان را خودتان قبل از مشتری متوجه شدید. اعتراف کردن شما به خطایتان باعث ایجاد اعتماد و رضایت مشتری می شود و اطمینان مشتری را به خدماتتان باز می گرداند. همچنین به شما اجازه می دهد تا وضعیت را کنترل کرده، توجه مشتری را مجدداً جلب کنید و مشکل را برطرف سازید.

پیگیر حل مشکل مشتریان باشید

پیگیری کنید تا مطمئن شوید که مشکلات مشتریانتان به درستی حل شده اند و آنها از خدمات ارائه شده راضی هستند. با آنها تماس بگیرید، یا یک ایمیل بفرستید، یا حتی یک نظرسنجی انجام دهید. این روشی عالی است برای اینکه مشتریانتان بدانند که به آنها اهمیت می دهید.

همیشه در دسترس باشید

برای افزایش میزان رضایتمندی مشتریان اگر امکان تماس حضوری وجود ندارد، از تماس های ویدئویی استفاده کنید. هرچقدر راههای ارتباطی (تلفن، چت، پیام، ایمیل و غیره)، با مشتریانتان بیشتر باشد به همان اندازه اعتماد بیشتری نسبت به شما ایجاد خواهد شد.

امکان جمع آوری نظرات مشتریان خود را فراهم کنید

کلید بهبود خدمات مشتریان و رشد کسب و کارتان این است که در مورد تجربه های خوب و بدی که مشتریانتان دارند با خبر شوید. اما مهم نیست که چقدر به این موضوع می پردازید، مقابله با تک تک مشکلات مشتریان غیرممکن است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید، ایجاد چندین نقطه ارتباطی برای مشتریان است تا بازخورد خود را ارائه دهند.

مشتریان خود را بشناسید

به منظور جلب رضایت مشتریان هیچ چیز جایگزین شناختی که شما از مشتریان خود دارید نمی شود. اینکه آنها چه کسانی هستند، چرا محصول شما را خریدند و چه چیز شرکت شما را دوست دارند یا از چه چیز شرکت ناراضی هستند. از یک ابزار تیکتینگ استفاده کنید که ردگیری مکالمات و اطلاعات مشتری را آسان می سازد.

خشک و بی روح نباشید

وقتی با مشتریانتان صحبت می کنید یا پیامی به آنها می نویسید، گرم و صمیمی باشید، با مشتریان خود مثل یک کد کامپیوتری رفتار نکرده و با آهنگ خیلی رسمی صحبت نکنید. با مشتریان خود مکالمات واقعی انجام دهید.

از کلمات و عبارات منفی استفاده نکنید

نمونه ای از استفاده زبان منفی در محیط پشتیبانی مشتری: “تا ماه آینده نمی توانم نسخه ارتقاء داده شده برایتان تهیه کنم. دسترسی به این خدمات در این لحظه ممکن نیست باید از قبل سفارش بدهید”.

نمونه ای از زبان مثبت در محیط پشتیبانی مشتری: “نسخه ارتقاء داده شده تا ماه آینده موجود خواهد بود. می توانم از همین الان سفارشی را برای شما ثبت کنم تا مطمئن شویم که حساب شما به محض انتشار نسخه ارتقاء به روز رسانی می شود!”

از الگوهای پاسخگویی استفاده کنید

مهم است که استانداردهای خود را بالا و زمان پاسخ را پایین نگه دارید تا بتوانید رضایتمندی مشتریان را جلب کنید. وقت خود را برای هر سوال ساده و رایج هدر ندهید. الگوهای قابل تنظیم درست کنید تا بتوانید به این نوع سوالات به سهولت و به شیوه ای حرفه ای پاسخ دهید.

به مشتریان کمک کنید تا خودشان مشکلاتشان را برطرف کنند

حتما یک پیشخوان کمک رسانی یا خود یاوری داشته باشید تا همه بتوانند آن را مشاهده کرده و از آن استفاده کنند. از اسکرین شات های آموزشی، فیلم ها و روش های واضح استفاده کنید و مطمئن شوید که لیست مطالب آموزشی و سوالات متداول بدون نقص و کامل هستند.

تمرین همدلی، صبر و ثبات

برخی مشتریان پر از سوال هستند، بعضی ها پرچانه اند و تعدادی هم با هیچ پاسخی قانع نمی شوند. باید آماده باشید که همه آنها را مدیریت کنید و همیشه سطح خدمات قابل قبولی را ارائه دهید تا سطح قابل قبولی از رضایت مشتریان را بدست آورید.

خدمات مشتری مناسب یک فرایند یادگیری است

مشتری ها منحصر به فرد با وضعیت پشتیبانی متفاوت هستند. خلق و خوی مشتری را درک کنید و مشکلات جدید را به نحو مناسب برطرف کنید، باید تمایل داشته باشید که به یاد گرفتن ادامه دهید. تلاش کنید تا درک عمیقی از خواسته های مشتریان خود داشته باشید و همچنان به جستجوی راه های بهتر برای رفع آنها و کسب رضایت مشتریان بپردازید.

مطمئن شوید که مشتریان منظور شما را درست متوجه می شوند

برای جلب رضایتمندی مشتریان مواظب باشید که مشتریان دقیقا متوجه منظور شما شده باشند. احتمالا خوشایند نخواهد بود اگر مشتریان بجای اینکه فکر کنند که 25٪ خدمات اضافی دریافت می کنند، گمان کنند 25٪ تخفیف می گیرند. از مشتری بپرسید که آیا منظور شما را متوجه شده است؟ از زبان مثبت استفاده کنید، به هر قیمتی خوشرویی خود را حفظ کنید و بدون اطمینان از اینکه مشتری منظور شما را فهمیده و راضی است به مکالمه پایان ندهید.

اخلاق کاری خود را به مشتری نشان دهید

مشتریان از فروشنده ای که از مسئولیت شانه خالی نکند و تا زمان مرتفع شدن مشکلشان با آنها همراه باشد، خوششان می آید. با این وجود نمی توانید در حالی که مشتریان دیگر منتظر هستند زمان زیادی را صرف پرداختن به یک مشتری کنید. برای رسیدن به تعادل صحیح و کسب رضایت مشتریان باید روی اهداف خود تمرکز کنید.

با برخورد منفی مشتریان حرفه ای برخورد کنید

حتما این گفته قدیمی را شنیده اید که می گوید” همیشه حق با مشتری است”. این یک واقعیت است. بهترین مسئول خدمات مشتری کسی است که بتواند غرورش را قورت دهد و سرزنش و یا بازخورد منفی را پذیرفته و با مشتریان غیر منطقی با تفاهم و همدلانه برخورد کند. هر چه باشد رضایت مشتری هدف اصلی شماست. اگر مشتری کاملا غیر منطقی است، کافی است با انسانیت با او رفتار کنید و با او کنار بیایید. بگذارید بدانند که شما تمام تلاش خود را انجام می دهید.

شما و همکارانتان عاشق نرم افزار CRM دانا خواهید شد.

 همین حالا شروع کنید.

همیشه اخلاق را مد نظر قرار دهید

تمام تلاش خود را برای شناسایی وجوه و منافع مشترک با مشتریانی که به آنها کمک می کنید، انجام دهید. با اخلاقی کردن روابط خود، حل مسئله را آسانتر خواهید کرد و در نتیجه رضایت مشتریان را کسب خواهید کرد.

گوش دادن فعال را تمرین کنید

هنگامی که فعالانه گوش فرا می دهید، مشتریان حس می کنند شما حرفهای آنها را می شنوید. گفته های مشتریانتان را تکرار و یا عبارت پردازی کنید تا بدانند که منظورشان را فهمیده اید. به منظور جذب رضایتمندی مشتریان کلید این کار این است که با آنها همدردی کنید و احساسات خود را با بیان جملات یا عباراتی مانند ” متاسفم، حالا می فهمم که چرا این موضوع ناراحت کننده است” یا “این یک مشکل است و من آنچه را که می گویید درک می کنم ” را نشان دهید.

شخصا وارد عمل شوید

مشتریان شما از افراد واقعی کمک می خواهند، نه صرفا از سوالات متداول و ایمیل های اتوماتیک. رزومه تیم پشتیبانی را در وب سایتتان قرار دهید تا مشتریانتان بدانند که شرکت شما دارای تیمی متخصص است که در حال رفع مشکلات آنها می باشند و در جهت کسب رضایت مشتریان فعالیت می کنند.

ملاحظه مشتریان مهم را بکنید

ملاحظه مشتریان مهم را بکنید

اطمینان حاصل کنید که نیازهای مشتریان خود را برآورده می کنید. در نظر داشته باشید که برای بهترین مشتریان خود خدمات ویژه ارائه دهید، تا حس کنند که از آنها قدردانی می کنید. همچنین می توانید اشخاصی را از تیم پشتیبانی تعیین کنید تا با مشتریان خاص روابط غیر رسمی ایجاد کنند. به تک تک مشتریان خود این احساس را القا کنید که با یک نفر در این شرکت یا در این مکان ارتباط دوستی دارند و به این ترتیب احساس رضایت مشتریان را تقویت کنید.

انجمنی از مشتریان تشکیل دهید

یک راه عالی برای ایجاد حس ارزشمند بودن و کسب رضایت مشتریان این است که نوعی حس انجمنی پیرامون محصول خود ایجاد کنید. می توانید این کار را با دعوت مشتریانتان به شرکت در وبینارها، وب سایت های تعاملی رسانه های اجتماعی، نظرات وبلاگ، نمایشگاه های تجاری و کنوانسیون ها انجام دهید. اگرچه مشتریان با این هدف به این انجمن ها می آیند که مطلبی را آموزش ببینند، در عین حال این برای شما فرصتی عالی است که از تجربیات آنها استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که تیم پشتیبانی از کار خود رضایت دارد

تنها مسئله مهم رضایت مشتریان نیست. شما باید از نظرات و احساسات تیم خدمات مشتری خود در خصوص شرایط کاری و بیمه، فرصت های توسعه شغلی، آموزش، ابزار و منابع موجود خود مطلع باشید. بازخورد کارکنان خود را جمع آوری کنید و به آنها بازخورد بدهید. معیارها و اهداف را تعیین کرده و عملکرد آنها را پیگیری کنید.

رفتار مناسب داشته باشید

در راستای کسب رضایت مشتریان اینکه چطور با آنها ارتباط برقرار می کنید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آهنگ گفتار بر ارتباط اثر می گذارد. مواظب زبان گفتاری پرخاشگری منفعلانه باشید؛ (“در واقع …”) . این نوع گفتار مشتریان را فراری خواهد داد. همچنین با استفاده از زبان کوچه بازاری، عامیانه یا اصطلاحات فنی مشتریان خود را گیج نکنید.

از روش CARP استفاده کنید

مهم است که تیم های خدمات مشتری برای جلب رضایت مشتری ثبات لحن و روال عمل را حفظ کنند. یک راه عالی برای رسیدن به هر دو این اهداف است که از متد ” CARP” استفاده کنید:

 • وضعیت را مهار کنید.
 • معضل را تعیین کنید.
 • مکالمه را متمرکز کنید.
 • مشکل را رفع کنید تا مشتری راضی باشد.

حل مشکلات در اولین تماس

یکی از بهترین روشهایی که رضایتمندی مشتریان را جلب می کند و به عنوان شرکتی که خدمات برجسته ارائه می دهد جلوه کند اقدام با حل مشکل مشتریان با اولین تماس می باشد، به عبارت دیگر شما باید همان بار اولی که مشتری تماس می گیرد، مشکل او را رفع کنید. مشتریان از هیچ چیز به این اندازه که مشکلشان پس از اولین تماس برطرف شود خوشحال نخواهند شد.

همیشه مکالمات را به صورت صحیح تمام کنید

اگر می خواهید رضایت مشتریان را جلب کنید، هر مکالمه ای را که با یک مشتری انجام می دهید، باید با این جمله “آیا کار دیگری هست که بتوانم امروز برایتان انجام دهم؟ خوشحال می شوم به شما کمک کنم! ” پایان یابد. پایان بردن صحیح مکالمه سه چیز حیاتی را به مشتری نشان می دهد:

 • برای شما مهم است که کارها بدرستی انجام شوند.
 • شما مایل هستید تا زمانی که اوضاع مرتب باشد ادامه دهید.
 • این مشتری است که تعیین می کند “کار درست”  کدام است.

از اطلاعات مشتری استفاده کنید

وقتی داده های مشتری به راحتی می توانند کاربرد حدس و گمان را از میان بردارند، روی حدس و گمان تکیه نکنید. رهگیری فراوانی موضوعی و همچنین زمان متوسط انجام کار، گزارشاتی را که برای اخذ تصمیمات درست تر در جهت کسب رضایت مشتری و نحوه بهبود کسب و کارتان به آنها نیاز دارید در اختیار شما قرار خواهند داد.

با سپاسگزاری آفلاین مشتریان را شگفت زده کنید

هیچ چیزی رسالت قدردانی را مانند یک یادداشت دست نوشته به انجام نمی رساند. اینکه وقت بگذارید و یک نامه تشکر شخصی با پست به مشتری خود ارسال کنید رابطه ای بسیار قوی می سازد. کنار گذاشتن یک بسته بیسکویت تازه و یا حتی کارت هدیه برای جلب رضایت مشتریان خیلی مهم روش بسیار خوبی است.

ارائه سرویس به مشتری وظیفه همه قسمت های کسب و کار است

همه باید نقاط حساس مشتری را بشناسند. هنگامی که کل شرکت شما تشویق می شود که مشغول خدمات مشتری باشد، دانش در خصوص مشکل، خطاهای برنامه نویسی و راههای جلب رضایت مشتری برای کل تیم روشن می شود. هیچ راه سریعی وجود ندارد که شما بتوانید با بهبود اوضاع موجب پیشرفت کسب و کارخود بشوید. چاره کار خیلی ساده است، هرچند اغلب نادیده گرفته می شود؛ “کافی است با مشتریان خود گفتگو کنید.”

جمع بندی

به منظور جذب رضایت مشتری، قسمت های مختلف کسب و کار باید با یکدیگر تعامل داشته باشند و خط مشی صحیح و یکسانی را دنبال کنند. تاثیر میزان رضایت مشتریان بر کسب و کار شما از هر عامل دیگری برای رشد و افزایش فروش و درآمد بالاتر است و نیاز است با توجه به اهیمت آن، زمان و هزینه کافی برای آن پرداخته شود.

فهرست