پیش بینی فروش چیست؟ - بهترین مدل ها برای پیش بینی فروش

پیش بینی فروش چیست؟ – بهترین مدل ها برای پیش بینی فروش

پیش بینی فروش در واقع پیش بینی درآمد قابل دستیابی است. پیش بینی ها بر اساس تاریخچه داده های فروش، تجزیه و تحلیل بررسی ها و روند بازار و برآوردهای کارشناسان فروش به دست می آیند.

پیش بینی فروش چیست؟

یک پیش بینی فروش در واقع پیش بینی درآمد قابل دستیابی است. پیش بینی ها بر اساس تاریخچه داده های فروش، تجزیه و تحلیل بررسی ها و روند بازار و برآوردهای کارشناسان فروش به دست می آیند.

بخشی از وظایف مدیر فروش بررسی پیش بینی و انجام تنظیمات در روند فروش در صورت لزوم است. فرآیند پیش بینی فروش همیشهه برای کارشناسان فروش دشوار بوده است زیرا پیش بینی اینکه کدام معامله احتمالا در یک دوره زمانی مشخص منعقد خواهد شد، می تواند دشوار باشد. تجزیه و تحلیل فروش و ابزارهای تجسم داده ها به فرآیند پیش بینی فروش کمک کرده است تا با استفاده از داده ها برای ایجاد پیش بینی ها بجای تکیه بر حدس های ذهنی، اجرای این فرایند دقیق تر و علمی تر باشد.

مدل های پیش بینی فروش

روش های مختلفی برای پیش بینی فروش وجود دارند. برخی از آنها بسیار تخصصی بوده و نیاز مند عملیات پیچیده ریاضی است. در ادامه چند روش رایج برای انداره گیری پیش بینی فروش ارائه می شود.

پیش بینی تاریخی

یک روش سریع و برای پیش بینی میزان فروش شما در یک ماه، سه ماه یا یک سال، این است که به این مدت زمان در گذشته نگاه کنید و فرض کنید نتایج فروش شما در آینده برابر با همین نتایج یا بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر تیم شما جمعا در آذر ماه 240 میلیون تومان باشد، می توانید تصور کنید که در دی ماه هم 240 میلیون تومان یا بیشتر درامد داشته باشید.

مدل های پیش بینی فروش

با افزودن میزان رشد تاریخی خود می توانید این پیش بینی را کمی پیچیده تر کنید. تصور کنیم که شما به طور مداوم هر ماه 6 تا 8٪ فروش را افزایش می دهید. به این ترتیب برآورد محافظه کارانه برای دی ماه 254 میلیون تومان خواهد بود.

چند اشکال در این روش وجود دارد. اول، فصلی بودن را در نظر نمی گیرد. اگر دی ماه، ماه بدی برای فروش در صنعت باشد، ممکن است میزان فروش شما بسیار پایین تر باشد.

دوم، در این روش فرض می شود که تقاضای خریدار ثابت است. اما اگر اتفاقی خارج از حالت عادی رخ دهد، مدل شما دچار مشکل خواهد شد.

در نهايت، مدل تاريخچه ای به جای مبناي پيش بيني فروش شما می تواند به عنوان یک معیار مورد استفاده قرار بگیرد.

الگوی پیش بینی فروش با استفاده از اکسل

پیش بینی فروش بخش مهمی از یک برنامه تجاری است. همچنین اگر به دنبال گرفتن وام بانکی یا سرمایه هستید، ارائه سند پیش بینی فروش ضروری است. با استفاده از نرم افزار پرکاربرد اکسل می توانید فرمول های پیش بینی فروش دلخواه خودتان را نوشته و جداول مختلف با توجه به بازه های زمانی متفاوت برای کسب و کار خود تهیه کنید. الگوی پیش بینی فروش رایگان ما که با نرم افزار اکسل طراحی شده است به شما امکان می دهد فروش های واحد، نرخ رشد، حاشیه سود و سود ناخالص محصولات و خدمات خود را تجزیه و تحلیل کرده و پیش بینی کنید. این یک نقطه شروع سریع برای تنظیم پیش بینی فروش کسب و کار شما است.

پیش بینی فروش با رگرسیون

پیش بینی تحلیلی رگرسیون، به معادلات پیچیده ریاضی وابسته است؛ معمولاً به همین دلیل است که افراد از انجام آن خودداری می کنند. این تکنیک برای آن دسته از شرکتهایی مناسب است که به دانش عمیق و کمی درباره هر آنچه که ممکن است بر فروش تأثیر بگذارد نیاز دارند.

استفاده موفقیت آمیز از این روش نیاز به درک عمیق از علم آمار و ریاضیات دارد. در این روش برای بررسی روابط بین فروش و متغیرهایی که بر آن تأثیر می گذارند، محاسبات زیادی لازم است.

برای این کار اکثر تحلیل گران از نرم افزار Eviews استفاده کرده و مدل های پیش بینی فروش رگرسیونی خود را بر روی آن ایجاد و تست می نمایند.


با نرم افزار CRM دانا بیشتر، سریعتر و هوشمندانه تر بفروشید

پیش بینی فروش با کمک پایپ لاین فروش

این روش مراحل مختلف فروش را برای هر فرصت فروش در نظر می گیرد. هرچه فرصت فروش در پایپ لاین پیشروی بیشتری داشته باشد، احتمال خرید او بالاتر است. به عنوان مثال، مشتریان احتمالی که اولین تماس را با شما بر قرار کرده اند، 10٪ ممکن است از شما خریداری کنند، در حالی که کسانی در مرحله دمو قرار دارند، احتمال خریدشان 30٪ است.

پس از انتخاب یک بازه زمانی برای گزارش (معمولاً یک ماه، سه ماه یا یک سال، بسته به طول چرخه فروش و هدف تیم فروش تان) به سادگی می توانید ارزش بالقوه هر معامله را در احتمال انعقاد آن ضرب کنید. برای مثال اگر احتمال انعقاد یک معامله 1000000 تومانی 40٪ باشد، مقدار پیش بینی شده شما 600000 تومان خواهد بود.

پس از انجام این کار برای هر فرصت فروش در پایپ لاین، کل اعداد را با هم جمع کنید تا به عدد نهایی پیش بینی فروش دست پیدا کنید.

پیش بینی فروش با کمک پایپ لاین فروش

اگرچه ایجاد پیش بینی فروش از این طریق بسیار آسان است، اما نتایج به دست آمده گاهی اوقات نادرست هستند. در این روش مدت زمان باقی ماندن فرصت های فروش در پایپ لاین در نظر گرفته نمی شود؛ به عبارت دیگر، در این روش فرصت فروشی که به مدت سه ماه در پایپ لاین شما باقی می ماند، مانند فرصت فروشی است که تنها یک هفته است که وارد پایپ لاین شده است. چون در این روش تنها به زمان انعقاد قرارداد توجه می شود. در این روش پیش فرض شما این است که کارشناسان فروش به صورت مرتب، پایپ لاین فروش را پاکسازی می کنند، که در واقعیت معمولا چندان عملی نیست.

این نوع پیش بینی همچنین ممکن است وابستگی زیادی به داده های تاریخی داشته باشد. اگر سیاست های پیام رسانی، محصولات، فرایند فروش یا هر متغیر دیگری در کسب و کار شما تغییر کند، نرخ تبدیل فرصت های فروش شما نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود و اگر اطلاعات آماری زیادی در مورد فروش در گذشته نداشته باشید، در واقع فرایند پیش بینی فروش شما تنها نوعی بازی حدس زدن است.

پیش بینی فروش با استفاده از چرخه فروش

این روش پیش بینی برای پیش بینی زمان انعقاد فرصت های فروش، مدت زمان حضور آنها در چرخه فروش را مد نظر قرار می دهد. به عنوان مثال، اگر میانگین عبور از چرخه فروش، شش ماه باشد و کارشناس فروش شما به مدت سه ماه روی یک حساب کاربری کار کرده باشد، پیش بینی شما ممکن است نشان دهد که در این مورد 55٪ احتمال انعقاد قرار داد وجود دارد.

از آنجا که این تکنیک به داده های عینی متکی است و نه بازخورد و نظر کارشناسان فروش، احتمال اینکه پیش بینی فروش خود را بیش از حد دست بالا بگیرید بسیار پایین است. فرض کنید یک کارشناس فروش قبل از اینکه مشتری واقعا آمادگی آن را داشته باشد، با او قرار دمو می گذارد. ممکن است کارشناس فروش اعتقاد داشته باشد که مشتری به مرحله خرید محصول یا خدمات نزدیک است اما در این روش پیش بینی فروش، احتمال خرید این مشتری احتمالی بسیار پایین است، زیرا کارشناس تنها چند هفته است که با این مشتری ارتباط برقرار کرده است.

علاوه بر این، این روش می تواند در چرخه های مختلف فروش مورد استفاده قرار بگیرد. فرایند تبدیل یک سرنخ فروش معمولی تقریبا شش ماه طول می کشد، اما فرایند تبدیل کسانی که با ارجاع از مشتریان قبلی به سمت شما آمده اند، بسیار کوتاه تر است و معمولا تنها یک ماه به طول می انجامد و سرنخ هایی به دست آمده از نمایشگاه های تجاری ممکن است برای تبدیل شدن به مشتری تقریبا به 8 ماه زمان نیاز داشته باشند.

برای به دست آوردن نتایج دقیق در مورد پیش بینی فروش، باید چگونگی و زمان ورود مشتریان احتمالی به پایپ لاین کارشناسان فروش را به دقت ردیابی کنید.

اگر نرم افزار بازاریابی و همچنین تعاملات ورود به سیستم با یک نرم افزار CRM یکپارچه و درگیر نشوند، لازم است کارشناسان شما وقت زیادی را به منظور وارد کردن و ردیابی انواع مختلف داده ها صرف کنند.

فهرست