توسعه و یکپارچگی با سایر نرم افزار ها در نرم افزار CRM دانا

واژه CRM یا Customer Relationship Management که در زبان ما با عنوان مدیریت ارتباط با مشتری از آن یاد می شود، یک رویکرد است که به مشاغل کمک می کند ارتباط خود با مشتریان را بهبود ببخشند و سریعتر مشتریان جدید بدست بیاورند. در این مطلب به طور جامع به تعریف CRM می پردازیم و شما با مزیت های CRM برای کسب و کار خود آشنا خواهید شد.

نرم افزار CRM شما آماده یکپارچگی با سایر نرم افزار ها است

نرم افزار CRM دانا با ارائه مجموعه کاملی از REST API ها، به آسانی به یکپارچگی با سایر نرم افزارها دست پیدا می کند. به کمک این واسط برنامه نویسی شما می توانید بدون وابستگی به تکنولوژی و یا زبان برنامه نویسی بخصوصی با نرم افزار دانا تعامل داشته باشید.

در کنار API یکی دیگر از قابلیت های دانا که امکان یکپارچگی با سایر نرم افزار ها را به حداکثر میرساند، قابلیت اسکریپت نویسی در محیط نرم افزار برای اجرای دستورات و فراخوانی وب سرویس هاست. این دو در کنار هم امکان ارتباط با سایر سامانه ها و نرم افزار ها رو به شکلی آسان برای شما فراهم میکنند.

REST API چیست؟

رابط برنامه نویسی مبتنی برREST که به آن RESTful API هم گفته میشود، روشی است برای ارتباط نرم افزار ها با یکدیگر. این روش مبتنی بر پروتکل HTTP است و از درخواست های PATCH , POST, GET وDelete برای دریافت و تغییر اطلاعات استفاده می شود. این درخواست ها را میتوان به دستورات CRUD در دنیای پایگاه داده تشبیه کرد. برای مثال با درخواست POST میتوان یک رکورد جدید ایجاد کرد و یا از درخواست های نوع GET میتوان برای فراخوانی رکورد ها و از درخواست های PATCH برای آپدیت رکورد ها استفاده کرد.

از آنجا که API های مبتنی بر REST بسیار سبک بوده و پهنای باند کمی اشغال میکنند، کاربردی فراگیر یافته اند، و تقریبا همه شرکت های بزرگ نرم افزار به طور وسیعی از آن استفاده میکنند و به این ترتیب قابلیت اسکریپت نویسی و یکپارچگی با سایر نرم افزارها به وجود می آید. نرم افزار Help Desk دانا به طور کامل از RESTful API پشتیبانی میکند و امکان تعامل سایر نرم‌ افزار ها برای ایجاد رکورد های جدید و نیز فراخوانی داده ها را فراهم می سازد.

به کمک RESTful API دانا چه کاری می توان انجام داد؟

به کمک API های دانا که به صورت REST ارائه می شوند و قابلیت اسکریپت نویسی، شما تقریبا به همه اطلاعات دانا دسترسی خواهید داشت و در سناریو های مختلف می توانید بین دانا و سایر نرم افزار ها و سیستم های سازمان ارتباط برقرار کنید. برای نمونه:

 • نرم افزار CRM دانا را با نرم افزار های مالی و حسابداری و یا انبار داری یکپارچه کنید
 • دریافت فهرستی از رکورد ها، برای مثال لیست قرارداد های ثبت شده در سیستم را دریافت کنید.
 • جستجوی اطلاعات، برای مثال فرصت های فروشی که در مرحله پیش فاکتور هستند را جستجو کنید.
 • به روز رسانی اطلاعات از سایر سیستم ها برای مثال در صورت تغییر چارت سازمانی در نرم افزار مدیریت منابع انسانی، ساختار سازمانی در دانا آپدیت شود و یا پس از قطع همکاری با یک فرد، به صورت خودکار همه فرصت های فروش و سرنخ های او به فرد دیگری منتقل شود.

چه کسانی می توانند از API های دانا استفاده کنند ؟

برای دسترسی به API های دانا و قابلیت اسکریپت نویسی شما باید لایسنس تهیه کنید و در واقع API به صورت یک ماژول اختیاری قابل خریداری است. کار با API دانا بسیار ساده است و با کمی مطالعه خواهید توانست موضوع مورد نظر خود را پیاده سازی کنید ولیکن برای اینکار شما نیاز به دانش برنامه نویسی دارید. از آنجا که API ها به صورت RESTful هستند، محدودیتی در خصوص زبان یا پلتفرم برنامه نویسی وجود ندارد.

مزیت های کلیدی

 • نیازی به آموزش کار با هیچ کامپوننت یا DLL بخصوصی برای کار با API ها ندارید.
 • شما می توانید از هر زبان برنامه نویسی که به آن تسلط دارید برای کار با API های دانا و قابلیت اسکریپت نویسی استفاده کنید.
 • کار با API های دانا بر اساس مستندات کاملی که در پایگاه دانش آنلاین می پذیرد، ما تلاش کرده ایم این مستندات تا آنجا که ممکن است واضح و ساده باشند.
 • API های دانا باید توسط نرم افزار ها یا اسکریپت های دیگری که می خواهند با دانا تعامل داشته باشند صدا زده شود.
 • چنانچه بخواهید دانا تغییری در سایر نرم افزار ها ایجاد کند (شروع کننده ارتباط باشد)، می توانید از ماژول اسکریپت داینامیک، که به صورت اختیاری قابل خریداری است استفاده کنید.
 • همه API های دانا به صورت RESTful هستند و با پروتکل HTTP کار می کنند.

قابلیت اسکریپت نویسی

یکپارچگی با سایر نرم افزار ها با نوشتن اسکریپت

در حالتی که نیاز باشد دانا یک ارتباط را شروع کند، مثلا در شرایط یا زمان های خاصی داده ای به نرم افزار دیگر ارسال کند و یا یک وب سرویس یا API را فراخوانی کند می توانید از قابلیت اسکریپت نویسی در محیط دانا استفاده کنید. به کمک این قابلیت نیازی به سفارشی سازی نرم افزار توسط شرکت دانا پرداز وجود نخواهد داشت و شما می توانید خودتان اسکریپت مربوطه را بنویسید.

قابلیت اسکریپت نویسی دانا چه کاربردی دارد؟

در بسیاری از مواقع سازمان ها نیاز دارند تا بین نرم افزار های مختلف خود ارتباط ایجاد کنند تا به یک سیستم یکپارچه دست پیدا کنند. برای این منظور، برنامه های کاربردی باید امکانات و قابلیت هایی را در اختیار آنها قرار دهد تا بدون نیاز به دخالت شرکت تولید کننده نرم افزار و با ساده ترین روش ممکن به این هدف گذاری فروش خود دست پیدا کنند.

ماژول اسکریپت داینامیک دانا، محیطی را در نرم افزار فراهم می سازد تا سازمان ها بتوانند از طریق نوشتن اسکریپت با زبان JavaScript هر گونه Web Service و یا API دیگری را فراخوانی کنند و یا عملیات خاص منظوره ای را اجرا کنند، در واقع این قابلیت انعطاف پذیری نرم افزار دانا در تعامل با سایر سامانه ها و برنامه های کاربردی را به حداکثر می رساند.

علاوه بر ارتقاء قابلیت های یکپارچگی نرم افزار با سامانه های دیگر، به کمک این ویژگی می توانید اکشن های جدیدی در فرم های نرم افزار پیاده سازی نمایید، برای مثال دکمه ای با عنوان دلخواه در فرم درخواست قرار دهید و در رویداد کلیک دکمه اسکریپت مورد نظر خود را فراخوانی کنید، این اسکریپت می تواند در یک سامانه دیگری رکورد جدیدی ایجاد کند و یا داده ای را تغییر دهد.

قابلیت اسکریپت نویسی و RESTful API دانا چه تفاوتی دارند؟

 • به کمک قابلیت داینامیک اسکریپت می توانید انواع Web Service ها و یا RESTful API ها را در عملیات گردش کار و یا به صورت زمانبندی شده فراخوانی کنید.
 • به کمک قابلیت داینامیک اسکریپت می توانید در فرم های نرم افزار دکمه های جدید با منطق های مورد نیاز خود را پیاده سازی کنید.
 • دو قابلیت اسکریپت نویسی و RESTful API در کنار یکدیگر قابلیت های سیستم در زمینه یکپارچگی با سایر نرم افزار ها را به حداکثر می رسانند.
 • API های دانا باید توسط برنامه های کاربردی دیگر صدا زده شوند و نمی توانند شروع کننده یک اکشن باشند.
 • سایر برنامه های کاربردی می توانند از API های دانا برای ایجاد و یا تغییر رکورد ها در پایگاه داده دانا استفاده کنند، برای مثال ممکن است بخواهید در سیستم اتوماسیون اداری خود هنگام تائید برخی از نامه ها، تیکت جدیدی در دانا ثبت شود و یا بخواهید در سیستم منابع انسانی سازمان پس از تعریف پرسنل جدید یک اکانت نیز در دانا به صورت خودکار برای ایشان ساخته شود.
 • در صورتی که بخواهید دانا، وب سرویس یک نرم افزار کاربردی دیگر را صدا بزند و در واقع شروع کننده عملیات باشد باید از قابلیت Dynamic Script استفاده کنید.

اسکریپت های نوشته شده چگونه برای یکپارچگی با سایر نرم افزارها اجرا می شوند؟

اسکریپت های نوشته شده در دانا را می توانید به روش های مختلفی اجرا کنید:

 • اجرا از طریق عملیات گردش کار هنگامی که رویداد مشخصی رخ می دهد: در این حالت شما می توانید شرایطی که اسکریپت باید اجرا شود را مشخص کنید، برای مثال در صورتی که یک فاکتور صادر و تائید می شود، با اجرای اسکریپت یک حواله انبار در نرم افزار انبار داری سازمان ایجاد شود و یا پس از ثبت یک درخواست جدید که مربوط به دستگاه های خود پرداز است، یک تیکت نیز در سامانه پشتیبانی شرکت پیمانکار ایجاد شود.
 • اجرا به صورت خودکار بر اساس زمانبندی مشخص شده: در برخی موارد لازم است اسکریپت به صورت خودکار و بر اساس یک برنامه زمانبندی شده اجرا شود، برای نمونه می توانید یک اسکریپت برای فراخوانی و بروز رسانی چارت سازمانی از نرم افزار مدیریت منابع انسانی بنویسید که هر شب در ساعت مشخصی اجرا گردد و واحد های سازمانی دانا را مطابق سیستم منابع انسانی بروز رسانی کند.
 • اجرا به صورت دستی: در فرم های جدید نرم افزار دانا شما می توانید دکمه های جدیدی اضافه کنید و در رویداد کلیک دکمه اسکریپت مورد نظر خود را اجرا کنید، برای مثال در فرم پیش فاکتور دکمه ای با عنوان “ارسال نامه” ایجاد کنید که با کلیک روی آن یک نامه در نرم افزار اتوماسیون اداری جهت تائید مدیر مربوطه ایجاد گردد.

نکات قابل توجه در خصوص قابلیت اسکریپت نویسی دانا

 • برای استفاده از این قابلیت شما نیاز به دانش و مهارت نوشتن JavaScript دارید.
 • به کمک این قابلیت می توانید انواع Web Service ها و یا RESTful API ها را فراخوانی کنید.
 • ماژول اسکریپت داینامیک نیاز به لایسنس دارد و به صورت اختیاری قابل خریداری است.
 • اسکریپت ها به صورت خودکار و یا زمانبندی شده قابل اجرا هستند.
 • به وسیله این ویژگی می توانید علاوه بر API نرم افزار های دیگر، API های خود دانا را نیز صدا بزنید و به مشخصات کامل موجودیت مورد نظر دسترسی داشته باشید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست