زیر سیستم مدیریت دارایی ها منطبق بر IT Asset Management

مدیریت دارایی ها Asset Management به روش ITIL

مدیریت دارایی ها IT Asset Management یا (ITAM) یکی از فرآیند های توصیه شده در چارچوب ITIL است. این فرآیند وظیفه دارد تا اطمینان حاصل کند که دارایی های مورد نیاز برای ارائه سرویس‌ها به دقت کنترل می‌شوند و اطلاعات دقیق و قابل اطمینان در خصوص آن دارایی ها نیز در مواقع نیاز، در دسترس هستند. این اطلاعات شامل جزئیات مربوط به نحوه پیکربندی دارایی و ارتباطات بین دارایی ها است. چنین کاری بسیار ضروری و مهم است و سراسر چرخه حیات سرویس را پوشش می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر مطلب مدیریت پیکربندی و دارایی در ITIL چیست؟ را مطالعه کنید.

مدیریت دارایی ها Asset Management به روش ITIL

به کمک زیر سیستم مدیریت دارایی ها (IT Asset Management) در نرم افزار دانا پُرو، همیشه به فهرستی به روز و جامع از دارایی های IT سازمان دسترسی خواهید داشت. تعداد دارایی ها، تحویل گیرنده ، محل قرار گیری ، مشخصات و تاریخچه تغییرات هر دارایی را می توانید به آسانی و به صورت متمرکز در نرم افزار دانا پرو مشاهده کنید.

پویش شبکه (Network Discovery) و شناسایی خودکار کامپیوتر ها و تجهیزات

  • به کمک دانا پرو، شبکه خود را به صورت دستی و یا زمانبندی شده پویش کنید.
  • دانا پُرو با پروتکل های WMI و یا SNMP همه تجهیزات شبکه، سرور ها و کامپیوتر ها را شناسایی و به پایگاه داده اضافه می می کند.
  • در هر بار پویش مجدد، تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری هر دارایی توسط دانا پُرو ردیابی و ثبت می شود و شما از تغییرات صورت گرفته با خبر خواهید شد.
  • پویشگر شبکه دانا پُرو، مشخصات سیستم ها را استخراج و ثبت می کند، کاری که انجام آن به صورت دستی غیر ممکن است. بنابراین با کلیک روی هر دارایی به صورت دقیق پیکربندی سخت افزاری، سیستم عامل و نرم افزار های نصب شده روی هر سیستم را مشاهده خواهید کرد.

با نرم افزار ITSM دانا پرو

فرآیند های مدیریت خدمات IT را در سازمان خود بهینه کنید

استفاده از ابزار دانا کلایِنت برای استخراج مشخصات کامپیوتر ها و سرور ها

دانا کلاینت یک ابزار سبک و کم حجم است که می توانید آن را به صورت دستی و یا از طریق اکتیو دایرکتوری، بر روی همه سیستم عامل های ویندوز در شبکه خود نصب کنید. این ابزار پس از نصب به صورت خودکار مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم را استخراج کرده و برای سرور دانا پُرو ارسال خواهد کرد.

دانا کلاینت تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم را شناسایی کرده و دانا پرو را از تغییر صورت گرفته آگاه می سازد، بنابراین شما همیشه به مشخصات به روز شده سیستم ها و تغییرات صورت گرفته دسترسی خواهید داشت.

مدیریت چرخه حیات دارایی ها منطبق بر ITIL

  • محل قرار گیری و تحویل گیرنده هر یک از دارایی ها را مشخص کنید.
  • اطلاعات اداری مانند شماره اموال و بارکد هر دارایی را ثبت کنید.
  • با کلیک روی نام هر یک از کاربران سازمان، فهرست دارایی های تحویل داده شده به او را مشاهده کنید و در زمان خاتمه همکاری دارایی ها به فرد دیگر و یا به انبار انتقال دهید.
  • لیست کاملی از تیکت های ثبت شده مرتبط با هر دارایی را مشاهده کنید و رخداد های تکرار شده مرتبط با آن دارایی را شناسایی کنید و در صورت نیاز اقدامی اساسی صورت دهید.
  • دارایی های استهلاک دارایی ها را ثبت کنید و دارایی های فرسوده را از رده خارج کنید.

مشاهده ارتباط دارایی ها با یکدیگر در زیر سیستم CMDB

یکپارچگی زیر سیستم مدیریت دارایی ها Asset Management و زیر سیستم مدیریت پیکربندی CMDB این امکان را به شما می دهد که ارتباط دارایی ها با یکدیگر را در قالب یک نمودار تار عنکبوتی مشاهده کنید و تاثیر تغییرات هر دارایی را در زیر ساخت فناوری اطلاعات سازمان پیش بینی کنید.

مشاهده تاریخچه تغییرات و سوابق خرابی های هر دارایی

بسیاری از مشکلات گزارش شده از طرف کاربران معمولا پس از انجام تغییرات ناصحیح سخت افزاری و نرم افزاری رخ می دهند، برای مثال ممکن است ارتقاء سخت افزاری و یا نصب نرم افزار های ناسازگار موجب بروز اختلال در عملکرد یک کامپیوتر شود. دانا پرو با ثبت دقیق همه تغییرات به شما در شناسایی منشاء اصلی مشکلات (Root Cause Analysis) کمک می کند.

علاوه بر این یکپارچگی با زیر سیستم مدیریت رخداد ها (Incident Management) کمک می کند تا به آسانی به تاریخچه خرابی ها و رخداد های مرتبط با هر دارایی دسترسی داشته باشیم.

دسترسی سریع به اطلاعات مورد نیاز

دسترسی به انواع گزارش در قالب نمودارها و فهرست ها، اطلاعات جامع و یکپارچه ای از دارایی های سازمان در اختیار مدیران فناوری اطلاعات و کارشناسان شبکه قرار می دهد که با استفاده از آنها می توان به بسیاری از سوالات به آسانی پاسخ گفت، برای مثال:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اسکرول به بالا