توسعه و یکپارچگی آسان با سایر سیستم ها و نرم افزار ها با RESTful API

توسعه پذیری و یکپارچگی به کمک RESTful API و اسکریپت نویسی

دانا پرو با ارائه مجموعه کاملی از RESTful API ها، به آسانی با سایر نرم افزار ها و سامانه ها یکپارچه می شود. به کمک این واسط برنامه نویسی شما می توانید بدون وابستگی به تکنولوژی و یا زبان برنامه نویسی بخصوصی با نرم افزار دانا پرو تعامل داشته باشید.

در کنار API یکی دیگر از قابلیت های دانا پرو که امکان یکپارچگی با سایر نرم افزار ها را به حداکثر میرساند، قابلیت اسکریپت نویسی در محیط نرم افزار برای اجرای دستورات و فراخوانی وب سرویس هاست. این دو در کنار هم امکان ارتباط با سایر سامانه ها و نرم افزار ها رو به شکلی آسان برای شما فراهم میکنند.

توسعه پذیری و یکپارچگی به کمک RESTful API | داناپرداز
RESTful API چیست؟ | داناپرداز

RESTful API چیست؟

رابط برنامه نویسی مبتنی برREST که به آن RESTful API هم گفته میشود، روشی است برای ارتباط نرم افزار ها با یکدیگر. این روش مبتنی بر پروتکل HTTP است و از درخواست های PATCH , POST, GET وDelete برای دریافت و تغییر اطلاعات استفاده می شود. این درخواست ها را میتوان به دستورات CRUD در دنیای پایگاه داده تشبیه کرد. برای مثال با درخواست POST میتوان یک رکورد جدید ایجاد کرد و یا از درخواست های نوع GET میتوان برای فراخوانی رکورد ها و از درخواست های PATCH برای آپدیت رکورد ها استفاده کرد.

از آنجا که API های مبتنی بر REST بسیار سبک بوده و پهنای باند کمی اشغال میکنند، کاربردی فراگیر یافته اند، و تقریبا همه شرکت های بزرگ نرم افزاری به طور وسیعی از آن استفاده میکنند. نرم افزار Help Desk دانا به طور کامل از RESTful API پشتیبانی میکند و امکان تعامل سایر نرم‌ افزار ها برای ایجاد رکورد های جدید و نیز فراخوانی داده ها را فراهم می سازد.

به کمک RESTful API دانا چه کاری می توان انجام داد؟

به کمک API های دانا پرو که به صورت REST ارائه می شوند، شما تقریبا به همه اطلاعات دانا پرو دسترسی خواهید داشت. در سناریو های مختلف نیز می توانید بین دانا پرو و سایر نرم افزار ها و سیستم های سازمان ارتباط برقرار کنید. برای نمونه:

به کمک RESTful API دانا چه کاری می توان انجام داد؟ | داناپرداز
چه کسانی می توانند از API های دانا استفاده کنند ؟ | داناپرداز

چه کسانی می توانند از API های دانا استفاده کنند ؟

برای دسترسی به API های دانا شما باید لایسنس تهیه کنید و در واقع API به صورت یک ماژول اختیاری قابل خریداری است. کار با REST API بسیار ساده است و با کمی مطالعه خواهید توانست موضوع مورد نظر خود را پیاده سازی کنید ولیکن برای اینکار شما نیاز به دانش برنامه نویسی دارید. از آنجا که API ها به صورت RESTful هستند، محدودیتی در خصوص زبان یا پلتفرم برنامه نویسی وجود ندارد.

مزیت های کلیدی

همانطور که میدانید نرم افزار CRM مخفف نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان است. معمولا وقتی از CRM صحبت می شود، منظور یک سیستم است که قادر است به راحتی ارتباط با مشتریان و پروسه فروش را مدیریت کند.

تیم IT شما به یک راهکار مدرن ITSM نیاز داره
همین حالا اقدام کنید.

یکپارچگی با سایر نرم افزار ها با نوشتن اسکریپت

در حالتی که نیاز باشد دانا یک ارتباط را شروع کند، مثلا در شرایط یا زمان های خاصی داده ای به نرم افزار دیگر ارسال کند و یا یک وب سرویس یا API را فراخوانی کند می توانید از قابلیت اسکریپت نویسی در محیط دانا استفاده کنید. به کمک این قابلیت نیازی به سفارشی سازی نرم افزار توسط شرکت دانا پرداز وجود نخواهد داشت و شما می توانید خودتان اسکریپت مربوطه را بنویسید.

قابلیت اسکریپت نویسی دانا چه کاربردی دارد؟ | داناپرداز

قابلیت اسکریپت نویسی دانا چه کاربردی دارد؟

در بسیاری از مواقع سازمان ها نیاز دارند تا بین نرم افزار های مختلف خود ارتباط ایجاد کنند تا به یک سیستم یکپارچه دست پیدا کنند. برای این منظور، برنامه های کاربردی باید امکانات و قابلیت هایی را در اختیار آنها قرار دهد تا بدون نیاز به دخالت شرکت تولید کننده نرم افزار و با ساده ترین روش ممکن به این هدف دست پیدا کنند.

ماژول اسکریپت داینامیک دانا، محیطی را در نرم افزار فراهم می سازد تا سازمان ها بتوانند از طریق نوشتن اسکریپت با زبان JavaScript هر گونه Web Service و یا API دیگری را فراخوانی کنند و یا عملیات خاص منظوره ای را اجرا کنند. در واقع این قابلیت انعطاف پذیری نرم افزار دانا در تعامل با سایر سامانه ها و برنامه های کاربردی را به حداکثر می رساند.

علاوه بر ارتقاء قابلیت های یکپارچگی نرم افزار با سامانه های دیگر، به کمک این ویژگی می توانید اکشن های جدیدی در فرم های نرم افزار پیاده سازی نمایید. برای مثال دکمه ای با عنوان دلخواه در فرم درخواست قرار دهید و در رویداد کلیک دکمه اسکریپت مورد نظر خود را فراخوانی کنید، این اسکریپت می تواند در یک سامانه دیگری رکورد جدیدی ایجاد کند و یا داده ای را تغییر دهد.

قابلیت اسکریپت نویسی و RESTful API دانا چه تفاوتی دارند؟

قابلیت اسکریپت نویسی و RESTful API دانا چه تفاوتی دارند؟ | داناپرداز

اسکریپت های نوشته شده چگونه اجرا می شوند؟

اسکریپت های نوشته شده در دانا را می توانید به روش های مختلفی اجرا کنید:

اجرا از طریق عملیات گردش کار هنگامی که رویداد مشخصی رخ می دهد: در این حالت شما می توانید شرایطی که اسکریپت باید اجرا شود را مشخص کنید. برای مثال در صورتی که یک فاکتور صادر و تائید می شود، با اجرای اسکریپت یک حواله انبار در نرم افزار انبار داری سازمان ایجاد شود و یا پس از ثبت یک درخواست جدید که مربوط به دستگاه های خود پرداز است، یک تیکت نیز در سامانه پشتیبانی شرکت پیمانکار ایجاد شود.

اجرا به صورت دستی: در فرم های جدید نرم افزار دانا شما می توانید دکمه های جدیدی اضافه کنید و در رویداد کلیک دکمه اسکریپت مورد نظر خود را اجرا کنید. برای مثال در فرم پیش فاکتور دکمه ای با عنوان “ارسال نامه” ایجاد کنید که با کلیک روی آن یک نامه در نرم افزار اتوماسیون اداری جهت تائید مدیر مربوطه ایجاد گردد.

اجرا به صورت خودکار بر اساس زمانبندی مشخص شده: در برخی موارد لازم است اسکریپت به صورت خودکار و بر اساس یک برنامه زمانبندی شده اجرا شود. برای نمونه می توانید یک اسکریپت برای فراخوانی و بروز رسانی چارت سازمانی از نرم افزار مدیریت منابع انسانی بنویسید که هر شب در ساعت مشخصی اجرا گردد و واحد های سازمانی دانا را مطابق سیستم منابع انسانی بروز رسانی کند.

نکات قابل توجه در خصوص قابلیت اسکریپت نویسی دانا

نکات قابل توجه در خصوص قابلیت اسکریپت نویسی دانا | داناپرداز
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
اسکرول به بالا