مانیتورینگ NOC، عملکردها و مزایا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در این مقاله با مفهوم NOC و عملکردها و مزایای این واحد از بخش فناوری اطلاعات در سازمان‌ها و شرکت‌ها آشنا خواهید بود. 

{osdownloads download_button.btn-download 147 "دریافت فایل"}

 

NOC چیست؟

در دنیای مدیریت خدمات IT، NOC(Network Operations Center) محل متمرکزی از کارکنان با یک گروه یکپارچه از مهندسان IT می‌باشد که مسئولیت عملیات‌های نظارت، مانیتورینگ و مدیریت صدها سیستم شبکه را در 24 ساعت شبانه‌روز (24/7/365) بر عهده دارند.

مهندسان به نوعی چشم و گوش شبکه بوده و دارای مجموعه‌ای از مهارت‌هایی هستند که توانایی یافتن مشکلات در هر زمانی از شبانه روز را دارند. یک مرکز عملیات‌های شبکه (NOC) می‌تواند یک سرمایه گذاری حیاتی محسوب شود (اگرچه شما بودجه لازم برای انجام عملیات مانیتورینگ داخلی را دارید یا متوجه می‌شوید که به بیرون سپردن مانیتورینگ برای شما اقتصادی‌تر خواهد بود). اختلالات در سرویس‌ها می‌تواند با افزایش زمان، هزینه و تلاش‌های کارکنان، بهره وری و سودآوری را به شدت کاهش دهد. مشکلاتی که در شبکه سازمان بوجود می‌آیند، می‌توانند به طور جدی موجب از بین رفتن روند تولید شود، اما داشتن یک کارمند IT که به خوبی آموزش دیده است، می‌تواند زمان، هزینه و دیگر منابع سازمان را حفظ نماید.

 

عملکردهای NOC

عملکرد اصلی NOC آرامش خاطر دادن به مشتری است. فارغ از اینکه چه موقع از روز باشد و عمق و شدت مشکل چه اندازه باشد، یک متخصص آموزش دیده همواره شبکه مشتریان را مشاهده کرده و مشکلات را هرچه سریعتر برطرف می‌کند. کارشناسان بر سلامت زیرساخت، بهره‌وری و امنیت نظارت می‌کنند و اصلاحات لازم را هر زمان که نیاز باشد به کار می‌گیرند.

یک مشکل رایج در خصوص مانیتورینگ داخلی، چارچوب زمانی است، چرا که تنها به بررسی و رفع مشکلات در طی ساعات کاری منظمی محدود می‌شود. اگر هنگامی که بر شبکه نظارتی انجام نمی‌شود مشکلی در شبکه بوجود آید، شما می‌بایست در روز بعد با تشویش و اضطراب برای رفع خطا، خود را به محل کار برسانید که افزایش هزینه و کاهش بهره‌وری سازمان شما را در پی دارد. هنگامی که عکس‌العملی موردنیاز است، کارشناسان MSP(Managed Service Providers) تیکت‌هایی که توسط اولویت آنها و بر مبنای شدت و نوع اخطار دسته بندی شده اند را ثبت می‌کنند. با این اخطارها، تیم قادر خواهد بود مشکلات را حتی پیش از آنکه مشتری اطلاع یابد که مشکلی وجود دارد، برطرف نماید. NOC از نرم‌افزارهای مانیتورینگ و مدیریت از راه دور (RMM: Remote Monitoring and Management) استفاده می‌کند که می‌تواند به صورت ریموت به شبکه سازمان شما دسترسی پیدا کند و از اطلاعات لازم در خصوص سلامت و وضعیت ماشین‌ها فوراً آگاهی یابد، بنابراین NOC می‌تواند به طور مداوم شبکه را حفظ کرده، آن‌ها را به روز نگه داشته و از مشکلات و اختلالات جلوگیری کند. برخی دیگر از عملکردهای NOC عبارتند از:

  مانیتورینگ شبکه

  واکنش در برابر حوادث

  مانیتورینگ ارتباطات (Email، صدا و تصویر)

  گزارش‌گیری از کارایی، کیفیت و بهره‌وری

  نصب برنامه‌های کاربردی، عیب یابی و به‌روز رسانی

  مدیریت و مانیتورینگ فایروال‌ و IPS

  تحلیل و بررسی مشکلات و تهدیدها

  مدیریت و اسکن آنتی ویروس‌ها

  مدیریت Policy

 

انواع مختلفی از مانیتورینگ NOC می‌تواند صورت گیرد، از مانیتورینگ همه جانبه برنامه‌های کاربردی تا سرعت فن یک ماشین فیزیکی. مهندسان به طور پیوسته بررسی‌های خاصی را که می‌تواند UP بودن و اجرای بدون مشکل نرم افزار و سخت افزار مشتری را تایید کند، به صورت 24/7/365 انجام می‌دهند. این بررسی‌های خاص به شما اطمینان می‌دهد که در کسب و کار مشتری هیچ گونه اختلالی در سرویس یا محصول وجود ندارد. مهندسان تنها نرم افزار و سخت افزار را مانیتور نمی‌کنند، بلکه آنها می‌توانند از تمامی داده‌های مشتریان بکاپ تهیه کرده و از آنها محافظت کنند و یک برنامه ریکاوری در هنگام بروز وقایع غیرقابل پیش بینی تدارک ببینند. یک گروه یکپارچه از مهندسان می‌توانند از اینکه هیچ رخدادی در حال وقوع نیست اطمینان حاصل کنند تا در روند کسب و کار شما اختلالی ایجاد نشود.

گاهی اوقات، سردرگمی درباره نقش NOC و Help Desk به وجود می‌آید. می‌توان به آسانی نقش متقابل میان این دو را مشاهده کرد، اما آنها با هم یکسان نیستند. هنگامیکه مشکلی برای ماشین شما بوجود می‌آید، کارشناسان Help Desk یکی از کسانی هستند که برای پشتیبانی با شما تماس می‌گیرند. آنها در مقابل، مشکلات را در ماشین شما با استفاده از فناوری اشتراک صفحه نمایشگر برطرف می‌کنند، بنابراین کارشناسان NOC در پشت صحنه حضور دارند و شبکه مشتریان را جهت اطمینان از اینکه آنها همواره و به صورت تمام وقت UP باشند و بهره‌وری حداکثر را داشته باشند، مدیریت و مانیتور می‌کنند. پس می‌توان اینطور نتیجه گرفت که متخصان هر دو مورد اشاره شده در حوزه IT، از شما پشتیبانی می‌کنند، اما به روش‌های متفاوت.

مزایای مانیتورینگ NOC

هنگامی که سازمان شما در مدیریت شبکه از فراهم کننده خدمات مدیریت شده استفاده می‌کند، آنگاه می‌تواند کارایی، تولید و سود بیشتری را تجربه کند. به طور عرف، شرکت‌ها به هنگام بروز مشکل تنها از مدل break/ fix استفاده می‌کنند که وظیفه تکمیل تعمیر و نگهداری فناوری اطلاعات را به عهده دارد. استفاده از این مدل می‌تواند خرابی و Downtime ایجاد کرده، بهره‌وری را کاهش داده و باعث افزایش هزینه‌ها شود. اینکه مدل break/ fix می‌تواند یک فضای کاری ناکارآمد را ایجاد کند به این دلیل است که رویکردی پیشگیرانه را در نظر نمی‌گیرد و به صورت واکنشی عمل می‌کند. هنگامی که نیازهای واحد IT، برای فراهم کننده خدمات مدیریت شده، منابع تولید شده باشد، NOC مشکلات را شناسایی و برطرف می‌کند، خواه ساعت نه شب باشد یا ساعت چهار صبح. یک مشتری نگرانی در خصوص مشکلات غیرمنتظره که حل نشده باقی مانده‌ است، نخواهد داشت. برخی از مزایای مانیتورینگ NOC عبارتند از:

  پشتیبانی 24/7/365

  امنیت

  زمان خرابی (Downtime) کمتر و بهره‌وری بالاتر

  افزایش سود جانبی

  کارایی و ثبات شبکه به صورت بهینه شده

  غافلگیری کمتر

  تشخیص و رفع خطاها پیش از اینکه به مشکلات بزرگتری تبدیل شوند

  کمک تخصصی مهندسان و کارشناسان حرفه‌ای

 

نتیجه‌گیری

NOC یک مکان متمرکز شده است که با مهندسان و کارشناسان IT که شبکه مشتریان را مدیریت و مانیتور می‌کنند مجهز شده است. آنها از این موضوع اطمینان حاصل می‌کنند که شبکه‌ها UP هستن و به خوبی و بدون هیچ گونه اختلالی در حال اجرا هستند. اگر مشکلی وجود داشته باشد، آنها فوراً مشکل را شناسایی کرده و پیش از اینکه حتی مشتری اطلاع یابد که مشکلی وجود داشته است، آن را برطرف می‌کنند. این مدل به طور کاملاً فعال می‌تواند سود، بهره‌وری و کارایی شرکت را افزایش دهد.

فراهم کنندگان خدمات مدیریت شده، پشتیبانی تخصصی شبانه روزی را در سراسر سیستم‌ها، برنامه‌های کاربردی و سخت‌افزاری که از ابزارهای سرویس برای مانیتورینگ تمام و کمال و اصولی استفاده می‌کنند، فراهم می‌آورد. مانیتورینگ 24/7/365 خرابی‌های سرویس را کاهش داده، امنیت داده مشتریان را حفظ کرده و با کارایی نزدیک به 100% عمل می‌کند. حضور یک کارمند IT که به خوبی آموزش دیده باشد، برای فعالیت‌های روزانه و به منظور اجرای روان کسب و کار و ایجاد سطح بالایی از کارایی در شبکه شما، ، در هر کسب و کاری (فارغ از کوچک و یا بزرگ بودن) بسیار ضروری است. NOC مانند قلب عملیات عمل می‌کند، انجام عملیات به طور مداوم و از دست ندادن لحظه‌ای جهت اطمینان از اینکه هر شبکه همواره UP باشد و بدون مشکل در حال اجرا باشد (24/7/365).

 

خواندن 5515 دفعه