سنسور ولتاژ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بیشتر خطاهای مربوط به تجهیزات و سیستمهای الکتریکی در نتیجه ولتاژ پایین یا بالا رخ می دهند. با استفاده از سنسور ولتاژ می توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.

دانستن میزان دقیق جریان و ولتاژ یک سیستم خاص بسیار مهم است زیرا مهندسین یا تکنسین ها را قادر می سازد تا تصمیمات ایمنی مورد نیاز را با توجه به این اطلاعات اتخاذ و اجرا کنند. همچنین دانستن میزان جریان یا ولتاژ یک سیستم به افراد امکان می دهد تا عملکرد اجزای مختلف یک سیستم را نیز اندازه گیری کنند.

سنسور ولتاژ چیست؟

عملکرد اصلی سنسور ولتاژ تشخیص و اندازه گیری میزان ولتاژ AC و یا DC است. هنگامی که حضور ولتاژ تشخیص داده شود، سنسور ولتاژ خروجی را به صورت سیگنال های ولتاژ آنالوگ، سطوح جریان، فرکانس و خروجی فرکانس های تنظیم شده یا آلارم های صوتی ارائه می دهد.

سنسور ولتاژ کاربردهای مختلفی دارد. موارد استفاده معمول شامل مراکز کنترل تقاضای نیرو، تشخیص قطعی برق، تشخیص ایمنی، کنترل بار به ویژه در موتورها، نظارت بر کیفیت برق و سیستم های کنترل مدیریت انرژی می باشد.

 ولتاژ

سنسور ولتاژ می تواند تعیین، نظارت و اندازه گیری منبع ولتاژ را کنترل کند. همچنین سنسور ولتاژ می تواند سطح ولتاژ AC و یا DC را اندازه گیری کند. ورودی سنسور ولتاژ طبیعتا ولتاژ است و خروجی می تواند سیگنال ولتاژ آنالوگ، سوئیچ ها، سیگنال های صوتی، سطح جریان آنالوگ، فرکانس یا حتی خروجی های فرکانس تنظیم شده باشد.

مدار سنسور ولتاژ

مدار سنسور ولتاژ، مداری است که می تواند ورودی ولتاژ را به درون سنسور ولتاژ تشخیص دهد. در برخی مدلهای سنسور ولتاژ، اگر ولتاژ در مدار به آستانه معینی برسد، یک نشانگر روشن می شود.

مزایای استفاده از سنسور ولتاژ در مقایسه با سایر روش ها

 • سنسور ولتاژ کوچک و سبک است: سنسور ولتاژ حجم بالایی ندارد و فضای زیادی اشغال نمی کند و وزن آن هم بسیار کم است.
 • سنسور ولتاژ کاملا ایمن است: استفاده از سنسور ولتاژ برای سیستم و همینطور کارکنان مجموعه هیچ خطری ندارد و از سطح امنیت بالایی برخوردار است.
 • سنسور ولتاژ درجه دقت بسیار بالایی دارد: سنسور ولتاژ یک قطعه الکترونیکی است که درجه خطای آن تقریبا صفر است و دقت بسیار بالایی دارد.
 • سنسور ولتاژ با محیط سازگار است: استفاده از سنسور ولتاژ هیچگونه آلایندگی در پی ندارد و جزو تکنولوژی های کاملا سبز محسوب می شود.

images

تفاوت سنسور ولتاژ مقداری و غیر مقداری

سنسور ولتاژ مقداری میزان ولتاژ را اندازه گیری کرده و ثبت می کند، در حالیکه سنسور ولتاژ غیر مقداری تنها در صورت پایین یا بالا بودن بیش از اندازه ولتاژ، واکنش نشان داده و اعلام هشدار می کند. استفاده از سنسور ولتاژ مقداری در مواردی که نیاز به تهیه تاریخچه میزان ولتاژ در طول زمان باشد، گزینه مناسبی است.

کاربرد های سنسور ولتاژ

مهمترین کاربردهای سنسور ولتاژ به شرح زیر است:

سنسور اندازه گیری ولتاژ AC

سنسورهای تشخیص ولتاژ AC در طیف گسترده ای از کاربردها قابل استفاده می باشد.

 • کنترل تقاضای برق: سنسور ولتاژ AC می تواند به تأمین برق لازم به صورت پایدار کمک کند.
 • تشخیص قطعی برق: قطع برق می تواند ضرر و زیان های زیادی به بار بیاورد و اطلاع رسانی فوری با استفاده از سنسور تشخیص ولتاژ در این مورد می تواند بروز مشکلات را به حداقل برساند
 • سنجش بار: سنسور تشخیص ولتاژ می تواند به تشخیص مشکلات عملکرد و سنجش بار در مدار کمک کند.
 • سوئیچینگ ایمنی: سنسور ولتاژ می تواند به صورت شبانه روزی مانیتورینگ ایمنی انجام دهد و با اتصال آن به نرم افزار مانیتورینگ می توانید در جهت افزایش ایمنی مدار و شبکه اقدام کنید.
 • کنترل اضافه بار موتور: سنسور ولتاژ می تواند جریان بیش از حد در موتور را تشخیص دهند و قبل از اینکه این اضافه بار منجر به آسیب جدی شود، وجود این مشکل را به شما اطلاع دهد.

سنسورهای اندازه گیری ولتاژ DC

از سنسور تشخیص ولتاژDC، معمولاً در موارد زیر استفاده می شود:

 • سیستم های کنترل انرژی: سنسور ولتاژ می تواند به بهینه سازی سیستم تولید و انتقال انرژی در تأسیسات کمک کند.
 • سیستم های کنترل ساختمان: سیستمهای مکانیکی و برقی درون یک ساختمان باید همیشه به صورت پایدار و یکنواخت عمل کنند. برای جلوگیری از مشکلات جدی می توان سنسور ولتاژ را روی اجزای سیستم های کنترل ساختمان نصب کرد.
 • عیب یابی: سنسور ولتاژ می تواند قبل از تبدیل شدن مسائل قابل حل به مشکلات اساسی، مدیریت تأسیسات را متوجه این مسائل کنند.
 • جمع آوری داده: جمع آوری داده ها در مانیتورینگ شرایط محیطی اهمیت بالایی دارد و با استفاده از سنسور ولتاژ می توان از جمع آوری دقیق این داده ها اطمینان حاصل کرد.
خواندن 551 دفعه