articelbaner

قدرتمندترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه

دموی آنلاین دانلود

نسخه:5.6.2.0 مانیتورینگ بینا

مشخصات نسخه جدید

شماره نسخه جدید : 5.6.2.0

آخرین نسخه قبلی : 5.5.1.2

سیستم عامل : Windows 2008 R2

مرورگر : Internet Explorer 9

پلت فرم : MS.Net Framework 4

پایگاه داده : SQL Server 2008 R2

 

فهرست امکانات جدید و تغییرات

 

اضافه شدن مانیتور پیشرفته پایگاه داده (SQL Advanced)

بدون شک یکی از سرویس های بنیادین در بسیاری از شبکه ها و دیتاسنتر ها، سرویس پایگاه داده است و بروز هرگونه اختلال در این سرویس موجب از کار افتادن نرم افزارهای کاربردی و توقف عملیات سازمان خواهد شد. در ایجاد این مانیتور پیشرفته تلاش کرده ایم تا به نیاز های اصلی مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات و نیز راهبران پایگاه داده (DBA) در خصوص نظارت یکپارچه بر صحت عملکردSQL Server  توجه کنیم.

برخی از امکانات مانیتور SQL Server Advanced عبارتند از:

 • امکان مانیتورینگ بیش از 30 شاخص عملکردی مهم مربوط به SQL Server
 • امکان تعریف شرایط اختلال برای هر یک از شاخص ها
 • امکان مانیتورینگ صحت عملیات  Backupهای تعریف شده بر روی SQL Server
 • امکان نظارت بر اجرای صحیح Job های SQL Server
 • امکان اجرای دستورات T-SQL و مقایسه نتیجه مقدار بازگشتی آن با مقادیر مورد انتظار
 • قابلیت مانیتورینگ چندین Instance  بر روی هر یک از سرورها
 • ارائه گزارش ها و داشبورد های نظارتی پایگاه داده

مانیتورینگ وضعیت اجرای Job های SQL Server

از آنجا که بسیاری از فعالیت های نگه داری پایگاه داده به صورت خودکار و در قالب Job های متعدد صورت می پذیرد، یکی از نگرانی های مسئولان پایگاه داده در سازمان اجرای صحیح Job های تعریف شده است. بدون استفاده از نرم افزار های مانیتورینگ تنها راه آگاهی از صحت اجرای Job ها،  بررسی دستی آن است که البته در بسیاری از مواقع به دلیل وجود تعداد زیادی پایگاه داده در سازمان به درستی  انجام نمی شود.

نرم افزار مانیتورینگ بینا می تواند به صورت خودکار وضعیت اجرای Job های همه SQL Server های نصب شده در شبکه را نظارت کرده و در صورتی که هر یک از Job ها با موفقیت اجرا نشده باشند و یا از آخرین اجرای موفق آنها زمان زیادی (طبق تعریف شما) گذشته باشد، با ارسال اخطار شما را از موضوع باخبر سازد.

 • امکان مانیتورینگ چندین Job بر روی Instance های مختلف
 • امکان تعیین وضعیت مورد انتظار اجرای Job ها
 • امکان کنترل زمان آخرین اجرای Job ها

ver5-6

ایجاد گزارش دسترس پذیری اینترفیس ها

در نسخه جدید بینا گزارش جدیدی با عنوان دسترس پذیری اینترفیس ها اضافه شده است، با استفاده از این گزارش می توانید مدت UP و DOWN بودن اینترفیس ها را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید. این گزارش کمک شایانی به اندازه گیری سطح خدمات می کند.

ver6-5

ایجاد گزارش های جدید مربوط به شرایط محیطی

جهت ارتقاء امکان کنترل و مدیریت شرایط محیطی در دیتاسنتر ها، در این نسخه بینا دو گزارش جدید به نام های "فهرست مقادیر سنسورها" و "گزارش نموداری تغییرات دما و رطوبت" افزوده شده است. با استفاده از این گزارش ها می توانید شرایط محیطی در مراکز مختلف شبکه و دیتاسنتر را به صورت مقایسه ای و در طول زمان مشاهده و کنترل کنید.

ver6-5

پشتیبانی نرم افزار از درگاه مخابراتی برای ارسال پیامک

در نسخه های قبلی بینا تنها روش ارسال پیامک، استفاده از GSM Modem بوده است، در نسخه جدید امکان ارسال پیامک از طریق درگاه های مخابراتی نیز به سیستم افزوده شده است، برای این منظور در صفحه تنظیمات ارسال امکانی برای وارد کردن تنظیمات وب سرویس های ارسال SMS فراهم شده است، لذا در صورت تمایل می توانید به آسانی روش ارسال پیامک را در نرم افزار تغییر دهید.

امکان ارسال اخطار به صورت سلسله مراتبی

در نسخه های قبلی بینا به محض تغییر حالت یک مانیتور از نرمال به اختلال اخطار برای همه افراد تعریف شده در پروفایل اخطار  ارسال می شد و در واقع سلسله مراتبی برای ارسال اخطار به افراد وجود نداشت. در نسخه جدید بینا شما می توانید دریافت کنندگان اخطار را در سه سطح به صورت سلسله مراتبی تعریف کنید و همچنین مدت زمانی را برای ارسال اخطار به سطوح دوم و سوم تعیین کنید، لذا چنانچه اختلالی در شبکه رخ دهد، پیغام های اخطار با توجه به تنظیمات صورت گرفته به ترتیب برای همه سطوح ارسال می شود البته در صورتی که قبل از گذشت زمان تعیین شده وضعیت مانیتور نرمال شود، اخطار برای سطوح بالاتر ارسال نخواهد شد.

برای مثال شما می توانید یک پروفایل اخطار تعریف کنید و در سطح اول کارشناس مربوطه را قرار دهید، سپس در سطح دوم سرپرست واحد را قرار دهید و تعیین کنید پس از 5 دقیقه اخطار برای او ارسال شود و در سطح سوم مدیر فناوری اطلاعات را قرار دهید و تعیین کنید پس از 10 دقیقه برای او نیز اخطار ارسال گردد.

توسعه امکانات مانیتورینگ Oracle

امکانات مانیتور Oracle در نسخه جدید بینا ارتقاء پیدا کرده است و پنل های جدیدی برای نمایش وضعیت شاخص های اصلی اوراکل ایجاد شده است، نکته قابل توجه در این خصوص این است که داده های این پنل ها به صورت زنده از سرور اوراکل خوانده شده و در پایگاه داده بینا ذخیره نمی شوند. با کلیک بر روی دکمه افزودن پنل در داشبورد می توانید به این پنل ها دسترسی داشته باشید. همچنین شما می توانید Session های مورد نظر خود را از طریق بینا Kill کنید.

پنل های جدید اوراکل عبارتند از:

 • فهرست Control File ها
 • فهرست Oracle Redo Log File ها
 • فهرست Session ها
 • فهرست Table Space ها
 • وضعیت Data File ها
 • وضعیت Backup Jobs ها
 • وضعیت Block Session ها
 • وضعیت Job Status ها
 • وضعیت Oracle Archived Log ها

امکان مانیتورینگ سرورهای مجازی VMware

در این نسخه از بینا مانیتور جدیدی برای مانتیورینگ محصولات VMware ایجاد شده است. با استفاده از این امکان می توانید وضعیت و سطح کارایی سرورهای ESX و ESXi و نیز ماشین های مجازی بر روی آنها را تحت نظارت قرار دهید. این مانیتور جدید از API های اختصاصی VMware برای دسترسی و فراخوانی اطلاعات استفاده می کند و برای ایجاد آن نیازی به پروتکل های SNMP و WMI نخواهید داشت.

از جمله امکانات این مانیتور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان مانیتورینگ میزان استفاده از منابع سخت افزاری Host
 • نظارت بر میزان استفاده هر یک از VM ها از منابع تخصیص داده شده
 • امکان مانیتورینگ سنسورهای سخت افزاری سرور برای مثال وضعیت (FAN,RAID,Motherboard)
 • ارائه داشبورد ها و گزارش های مدیریتی

در حال حاضر این ویژگی جدید بینا به صورت Beta ارائه شده است و پس از رفع نواقص احتمالی نسخه نهایی آن ارائه می گردد.

ver5-6

ایجاد مکانیسم بازرسی وقایع سیستم

در نسخه جدید بینا مکانیسم ثبت وقایع نرم افزار (System Auditing) اضافه شده است. این مکانیسم کلیه فعالیت های مهم کاربران در نرم افزار را ثبت کرده و اجازه می دهد تا مدیر سیستم به آسانی از تغییرات آگاهی یابد. برای مثال چنانچه یکی از کاربران سیستم مانیتور جدیدی تعریف کند و یا تلاش کند به بخشی از نرم افزار که اجازه دسترسی به آن را ندارد دسترسی پیدا کند، این اتفاقات ثبت شده و قابل ردیابی خواهد بود.

5

ارتقاء امکانات و کارایی دیاگرام شبکه

امکانات و عملکرد دیاگرام شبکه در نسخه جدید ارتقاء پیدا کرده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان افزودن آیکن و استفاده از آیکن های دلخواه خود برای طراحی دیاگرام
 • امکان اختصاص شاخص به آیکن ها
 • امکان فیلترینگ برای سهولت در انتخاب مانیتور
 • امکان افزودن کامنت (Text) هنگام طراحی
 • امکان افزودن اتصالات متعدد بین دو دستگاه و متمایز کردن این اتصالات با رنگ بندی های مختلف
 • رفع شدن مشکل کندی در زمان نمایش دیاگرام

ver5-6

 

افزودن شاخص های مربوط به مشاهده کارایی دیسک

اگر کاربری قصد داشته باشد میزان کارایی و Performance دیسک را مانیتور کند در مانیتور های دستگاه می تواند از دو شاخص Disk Write Bytes Per Sec و Disk Read Bytes Per Sec که تعداد نرخ بایت های انتقال شده در دیسک را نمایش می دهد استفاده نماید.

ارتقاء امکان فیلترینگ گزارش پینگ

در قسمت گزارشات سیستم گزارشی تحت عنوان گزارش زمان پاسخ پینگ وجود داد ، این گزارش اطلاعات دقیقی از کیفیت ارتباط شبکه ای ارائه می دهد در نسخه جدید نرم افزار امکانی افزوده شده است که کاربر به راحتی می تواند گزارشات به دست آمده را برحسب پارامترهای Ping time و Packet Lost فیلتر نماید و گزارش دقیق تری بر حسب نیاز خود به دست آورد.

امکان تعیین دقت در گزارش گراف زمان پاسخ پینگ

در گزارشات زمان پاسخ پینگ امکان انتخاب دقت گزارش ایجاد شده است و کاربر می تواند دقت گزارش مورد نظر خود را بر اساس دقیقه، ساعت یا روز انتخاب نماید. همچنین امکان برش زمانی گزارش فراهم شده است.

ver5-6

ارتقاء امکانات پنل گراف پویا

یک نوع نمایشگر بزرگ عددی در پنل گراف پویا افزوده شده است که با استفاده از آن می توان مقادیر را با فونت بزرگ و به صورت (Seven Segment) مشاهده کرد، این موضوع کمک می کند تا در مواقعی که فاصله تا صفحه نمایشگر داشبورد زیاد باشد بهتر بتوان مقادیر را خواند. همچنین امکان تغییر سایز فونت برای سایر انواع نمودار های این پنل اضافه شده است.

7

اضافه شدن مقیاس Auto برای گرافهای پهنای باند

در قسمت گزارشات پهنای باند با توجه به این که نرخ تبادل ترافیک شبکه در بازه های زمانی ممکن است تغییرات قابل توجهی داشته باشد به همین دلیل واحد Auto به بخش تنظیمات گزارش اضافه شده است. با انتخاب این گزینه واحد نمایش پهنای باند به صورت خودکار محاسبه و شکلی قابل درک نمایش داده می شود.

ver5-6

افزایش دقت گزارش های دسترس پذیری تا سه رقم اعشار

در بسیاری از گزارش های سیستم از جمله گزارش دسترس پذیری مانیتور ها، دقت مقادیر تا سه رقم اعشار بالا رفته است.

امکان حذف گروهی مانیتورها از پروفایل اخطار

در نسخه جدید بینا ,کاربر این امکان را دارد که در پروفایل اخطار تعریف شده به جای حذف تک تک مانیتورها , گروهی از مانیتورها را انتخاب کرده و به صورت یکجا تمام مانیتورها را حذف نماید.

افزودن لینک سامانه پشتیبانی

برای سهولت دسترسی مشتریان به سامانه پشتیبانی شرکت دانا پرداز، لینک دسترسی به سامانه در قسمت بالای نرم افزار افزوده شده است، لذا با کلیک روی آن می توانید به سامانه پشتیبانی دانا پرداز دسترسی داشته باشید.

در صورتی که اطلاعات کاربری برای دسترسی به این سامانه را در اختیار ندارید با بخش پشتیبانی شرکت دانا پرداز تماس حاصل نمایید.

ver5-6

امکان انتخاب ایجاد مانیتورهای تکراری هنگام پویش شبکه 

در نسخه جدید بینا، امکانی در بخش پویشگر شبکه اضافه شده است که با استفاده از آن می توان از ایجاد مانیتور های تکراری جلوگیری کرد.

ارتقاء امکانات براساس مانیتورینگ و مدیریت اینترفیس ها

در نسخه جدید نرم افزار امکانی برای تنظیمات گروهی اینترفیس ها قرار داده شده است که با استفاده از آن می توان تنظیمات اینترفیس های تجهیزات را به صورت یکجا و به آسانی تغییر داد، علاوه بر این شاخص ها و شرایط اختلال مربوط به اینترفیس ها نسبت به نسخه قبلی افزایش پیدا کرده است، این شاخص ها عبارتند از:

 • Bandwidth Utilization
 • وضعیت Admin status و Operation status هر اینترفیس
 • میزان Error  و Discard های هر اینترفیس
 • میزان ترافیک ورودی و خروجی

همچنین امکانات دیگری برای مدیریت اینترفیس ها در این صفحه قرار داده شده است . امکاناتی از قبیل :

 • تغییر سرعت اینترفیس ها
 • تغییر نام اینترفیس
 • حذف اینترفیس ها به صورت یکجا

فهرست اینترفیس ها

در نسخه جدید نرم افزار بینا صفحه ای به نام فهرست اینترفیس ها اضافه شده است که وضعیت هر اینترفیس را نمایش می دهد . کاربر می تواند با گزارشگیری برحسب آیتم های متفاوتی وضعیت Admin Status و Operation Status هر اینترفیس را مشاهده نماید . هم چنین با کلیک برروی هر اینترفیس صفحه ای مجزا به نام اینترفیس در یک نگاه باز می شود که اطلاعات کامل و جامع از هر اینترفیس را ارائه می دهد .

اینترفیس در یک نگاه

صفحه اینترفیس در یک نگاه اطلاعات کاملی از هر اینترفیس را به کاربر ارائه می دهد .اطلاعات نمایش داده شده به شرح زیر می باشد:

 • نمایش پهنای باند و ترافیک هر اینترفیس به صورت گراف
 • نمایش پهنای باند و ترافیک هر اینترفیس با پنل عقربه ای
 • مشاهده کل ترافیک تبادل شده در بازه های زمانی دلخواه
 • مشاهده میزان خطاها و Discard های به وجود آمده برروی هر اینترفیس
 • تعداد پکت های تبادل شده برروی هر اینترفیس
 • نمایش مشخصاتی چون سرعت اینترفیس , پکت های Unicast و Non-Unicast
 • مشاهده شرایط اختلال تعریف شده بر روی اینترفیس
 • مشاهده ده تغییر وضعیت اینترفیس
 • مشاهده دسترس پذیری اینترفیس در بازه زمانی مورد نظر
 • تغییر سرعت و شرایط اختلال تعریف شده بر روی هراینترفیس

 • 11

 

فهرست باگ های رفع شده  :

 • برطرف شدن مشکل کندی Load دیاگرام
 • برطرف شدن مشکل stop شدن سرویس هنگام قطعی در Gateway بینا
 • برطرف شدن مشکل symbol , < >  در sys contact ها
 • برطرف شدن مشکل نتیجه تست مانیتور اوراکل
 • برطرف شدن مشکل SNMP فایروال ایرانی  (طریق )
 • برطرف شدن مشکل بازه زمانی در مانیتور در یک نگاه
 • برطرف شدن مشکل خطای دسترسی در پنل اعلان ها برای کاربر غیر ادمین درقسمت مانیتور در یک نگاه
 • برطرف شدن مشکل Save as دیاگرام
 • برطرف شدن مشکل پیغام OLEDB در نقشه جغرافیایی
 • برطرف شدن مشکل گزارشات در بازه های زمانی مختلف
 • برطرف شدن مشکل دیاگرام شبکه در نمایش مانیتور اختلال- خاموش
 • برطرف شدن مشکل رفرش دیاگرام در دیاگرام پیش فرض
 • برطرف شدن مشکل Paging در نسخه قابل چاپ گزارشات بینا
 • برطرف شدن مشکل مانیتور خاموش از لیست انواع دستگاه
 • برطرف شدن مشکل سرعت در صفحه فهرست اینترفیس ها
 • برطرف شدن مشکل Notification Agent در حالت نرمال
 • امکان مشاهده Notification ها برای کاربرانی که Admin نمی باشند
 • برطرف شدن مشکل تعداد مانیتورها در ارسال گزارشات دسترس پذیری بصورت ایمیل و همچنین نسخه قابل چاپ آن
 • برطرف شدن مشکل ناپدید شدن گزارشات بعد از زدن گزینه ارسال ایمیل
 • برطرف شدن مشکل نسخه قابل چاپ و ارسال ایمیل گزارش پهنای باند ارسال- دریافت در صورت انتخاب دستگاه UPS 
 • کنترل دسترسی بر اساس گروهبندی مانیتور ها
 • رفع مشکل عدم تطبیق نسخه قابل چاپ گزارشات پینگ و گراف دسترس پذیری با گزارش اصلی آن
 • رفع مشکل ثبت بازه زمانی کمتر از 60 ثانیه در ویرایش مانیتورهای دستگاه
 • رفع مشکل گزارش گراف پنای باند ارسال و دریافت بر اساس واحد(Kbps-Mbps-bps) با نسخه قابل چاپ
 • رفع خطای تست مانیتور در صفحه فهرست مانیتور

امکانات نسخه آتی

 • ایجاد پنل گراف پهنای باند به صورت Real Time
 • انتخاب همزمان چند شاخص در مانیتور SQL advanced
 • افزودن شاخص های  InOctets و OutOctets به جدول های لاگ اینترفیس
 • ایجاد خروجی Excel در گزارش دسترس پذیری اینترفیس ها
 • افزایش سرعت در صفحه وضعیت اینترفیس تجهیزات
 • ثبت سوابق تغییر وضعیت اینترفیس ها (UP / Down) در گزارشی جداگانه
 • وارد کردن زمان دقیق اختلال مانیتور در پنل مشاهده وضعیت مانیتورها
 • متفاوت بودن رنگ نمایش مانیتور در حال اختلال و مانیتور بحرانی در دیاگرام شبکه
 • استفاده از ابزار  telnet در قسمت ابزارهای بینا
 • افزودن برش زمانی در همه گزارش های دسترس پذیری
 • گزارش گیری از شاخص های SNMP و WMI در بازه های زمانی متفاوت به صورت پویا
 • گزارش گیری از تغییر وضعیت مانیتور و گزارش اعلان ها 

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co