این روزها بسیاری از ما مجبور هستیم کار و فعالیت خود را از خانه ادامه دهیم، زندگی روزمره از زمان شیوع ویروس کرونا به طرز چشمگیری تغییر کرده است. یکی از مهمترین تغییرات مورد نیاز برای شرکت ها و کسب و کارهای مختلف توانایی انجام دور کاری به شکل موفق و صحیح است.

DevOps ترکیبی از فلسفه ها، شیوه ها و ابزارهای فرهنگی است که توانایی سازمان را در ارائه برنامه ها و خدمات با سرعت بالا افزایش می دهد: تکامل و بهبود محصولات با سرعتی بیشتر از سازمان هایی که از نرم افزارها و فرایندهای مدیریت زیرساخت سنتی استفاده می کنند. این سرعت سازمان ها را قادر می سازد تا به مشتریان خود بهتر خدمت کنند و در بازار رقابت موثرتری داشته باشند.

با نقل قول های برتر در زمینه فناوری اطلاعات آشنا شوید.

مدیریت مالی در بخش فناوری اطلاعات مانند سایر بخش های سازمان حائز اهمیت است، آیا مجموعه شما توانایی مدیریت مالی IT برای رسیدن به اهداف مناسب را دارد؟

ویژگی های مدیر فناوری اطلاعات مانند بسیاری از متخصصان دیگر که از آن ها خواسته می شود تا ترکیبی از مهارتهای رهبری، تجاری و فناوری را برای پیشبرد کسب و کارهای دیجیتال داشته باشند، در حال تغییر است.

چه عواملی موفقیت یک مدیر پروژه فناوری اطلاعات را رقم می زنند؟ نکات کاربردی در این زمینه کدامند؟

در سال های اخیر در مورد کلان داده ها زیاد صحبت شده است که این نشان دهنده اهمیت بالای کلان داده ها در دنیای امروز است. در ادامه در مورد تاثیر و اهمیت کلان داده ها یا Big Data صحبت خواهیم کرد.

توجه کافی به مدیریت دانش و ایجاد یک پایگاه دانش منطبق با اصول مدیریت دانش می تواند نقش مهمی در جلب رضایت مشتریان داشته باشد.

تفاوت بین رخداد و درخواست خدمات چندان شفاف نیست و این مسئله باعث شده که حتی طرفداران پر و پا قرص ITIL هم در مورد تفاوت رخداد و درخواست خدمات با هم توافق نداشته باشند.

انتخاب ابزار ITSM یک پروژه و سرمایه گذاری بزرگ است. این انتخاب روی میز خدمتIT، تیم های پشتیبانی فنی و جامعه کاربر نهایی شما تأثیر می گذارد. در ادامه، به ده نکته برای انتخاب ابزار ITSM مناسب اشاره می شود.

اگر شما در شرف شرکت در امتحان بین المللی ITIL هستید و کمی کمک لازم دارید، این مقاله برای شما مناسب است – در ادامه، به چند نکته برای کمک به شما جهت قبولی در آزمون  ITIL Foundation اشاره می کنیم.

IT پایگاه های مهم و حیاتی در زمینه های مختلف دارد، اما استفاده از آن در صنعت سلامت اهمیت بسیار ویژه ای پیدا کرده است.

یک کاتالوگ خدمات برای هر سازمان IT که محصولات و خدمات متعددی را به کاربران نهایی خود ارائه می دهد، یک دارایی بزرگ است.

بعضی اوقات متخصصان فناوری اطلاعات به جای اینکه روی مسائل اصلی تمرکز کنند، بیش از حد به مسائل حاشیه ای می پردازند. مدیریت دارایی (Asset Management) ITAM یکی از مسائلی است که اینگونه اتفاقات در آن رایج است.

چگونه کسب و کار ها می توانند از قربانی شدن در مقابل حملات سایبری جلوگیری کنند؟ در ادامه چند بهروش برای حفظ امنیت داده ها شرح داده می شود که می توانید از همین امروز آنها را به کار ببندید.

ITIL بهترین چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) است که بیشترین کاربرد را داشته و در سطح جهان شناخته شده است. ITIL هر روز توسط میلیون ها متخصص، مدیران و ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات استفاده می شود.

ITIL از ITIL 3  به ITIL 4 ارتقاء یافته است. طبیعتا این اتفاق سوالاتی را در ذهن ما ایجاد می کند: در آخرین ورژن ITIL چه تفاوتی هایی وجود دارد؟ آیا این یک تغییر جزئی است یا یک بازسازی کلی؟

پیاده سازی پروژه ITSM بسیار چالش برانگیز است. این فرایند می تواند به حدی چالش برانگیز باشد که سازمان هایی وجود دارند که کسب و کارشان ارائه سرویس برای کمک به مشتریان در اجرای پروژه ITSM است.

تقریبا هیچ شرکتی اصول ITSM را به طور کامل اجرا نمی کند. معمولا کسب و کار ها در پایان کار متوجه می شوند که اشتباهاتی انجام شده است و این فرصتی است تا از تجربه های خود درس بگیرند.

پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB)، پایگاه داده ای است که حاوی تمام اطلاعات مرتبط در مورد مولفه های سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده در خدمات IT یک سازمان و روابط بین آن مولفه ها است.

CMDB که مخفف "پایگاه داده مدیریت پیکربندی" است، یکی از مهم‌ترین مولفه های ITIL یا کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات است.

با گذشت زمان و کسب تجربیات بیشتر، ارائه دهندگان خدمات IT، مطلع تر و با تجربه تر می شوند. این به معنای انجام کارها در زمان کمتر و با صرف انرژی کمتر و کارایی بیشتر است.

برای پیگیری بخش های مختلف یک محیط IT، از پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB) استفاده می شود. به‌طور کلی CMDBها برای مدل‌سازی تغییرات بالقوه در IT، شناسایی محل وقوع مشکلات در درون محیط IT و ایجاد شفافیت سیستم یک شرکت در مورد مسائل قانونی یا حسابرسی مناسب هستند.

نیاز به تغییر، در بخش IT یا هر قسمت دیگر، بخشی غیرقابل اجتناب از حیات تجاری مدرن محسوب می شود. تغییری که از آن سخن می گوییم، ممکن است دارای یکی از دو حالت باشد:

با استفاده از CMDB می توان ریشه اصلی مشکلات کسب و کار را شناسایی نمود و همچنین امکان پیش بینی تاثیر تغییرات بر کسب و کار را فراهم کرد.

در این سند به واقعیت‌های موجود در رابطه با پیاده‌سازی ITIL و عوامل متعددی که بر پیاده‌سازی آن اثر می‌گذارد، پرداخته شده است.

به رسوخ و ترویج تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین در بین افراد سازمان، که بدون آگاهی یا هماهنگی با واحد فناوری اطلاعات انجام می‌شود به اصطلاح فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT می‌گویند.

صفحه1 از2
آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟