ITIL از ITIL 3  به ITIL 4 ارتقاء یافته است. طبیعتا این اتفاق سوالاتی را در ذهن ما ایجاد می کند: در آخرین ورژن ITIL چه تفاوتی هایی وجود دارد؟ آیا این یک تغییر جزئی است یا یک بازسازی کلی؟

پیاده سازی پروژه ITSM بسیار چالش برانگیز است. به حدی چالش برانگیز که سازمان هایی وجود دارند که کسب و کارشان ارائه سرویس برای کمک به مشتریان در اجرای پروژه ITSM است.

تقریبا هیچ شرکتی اصول ITSM را به طور کامل اجرا نمی کند. معمولا کسب و کار ها در پایان کار متوجه می شوند که اشتباهاتی انجام شده است و این فرصتی است تا از تجربه های خود درس بگیرند.

پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB)، پایگاه داده ای است که حاوی تمام اطلاعات مرتبط در مورد مولفه های سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده در خدمات IT یک سازمان و روابط بین آن مولفه ها است.

CMDB که مخفف "پایگاه داده مدیریت پیکربندی" است، یکی از مهم‌ترین مولفه های ITIL یا کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات است.

با گذشت زمان و کسب تجربیات بیشتر، ارائه دهندگان خدمات IT، مطلع تر و با تجربه تر می شوند. این به معنای انجام کارها در زمان کمتر و با صرف انرژی کمتر و کارایی بیشتر است.

برای پیگیری بخش های مختلف یک محیط IT، از پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB) استفاده می شود. به‌طور کلی CMDBها برای مدل‌سازی تغییرات بالقوه در IT، شناسایی محل وقوع مشکلات در درون محیط IT و ایجاد شفافیت سیستم یک شرکت در مورد مسائل قانونی یا حسابرسی مناسب هستند.

نیاز به تغییر، در بخش IT یا هر قسمت دیگر، بخشی غیرقابل اجتناب از حیات تجاری مدرن محسوب می شود. تغییری که از آن سخن می گوییم، ممکن است دارای یکی از دو حالت باشد:

با استفاده از CMDB می توان ریشه اصلی مشکلات کسب و کار را شناسایی نمود و همچنین امکان پیش بینی تاثیر تغییرات بر کسب و کار را فراهم کرد.

در این سند به واقعیت‌های موجود در رابطه با پیاده‌سازی ITIL و عوامل متعددی که بر پیاده‌سازی آن اثر می‌گذارد، پرداخته شده است.

به رسوخ و ترویج تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین در بین افراد سازمان، که بدون آگاهی یا هماهنگی با واحد فناوری اطلاعات انجام می‌شود به اصطلاح فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT می‌گویند.

در این مقاله کلیه‌ مراحل طراحی، پیاده‌ سازی، تهیه گزارش و بهبود SLA و نیز مزایای پیاده‌ سازی آن در داخل و خارج از سازمان، شرح داده شده است. 

واژه SLA در دنیای فناوری اطلاعات زیاد به گوش می‌رسد، شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که SLA چیست و چه کاربردی دارد؟

ISO 20000 چیست و چگونه رخدادها و مشکلات را مدیریت می‌کند، بنابراین در این مقاله به بررسی مجموعه فرایند‌های ISO 20000 می‌پردازیم.

طراحی صحیح یک پایگاه دانش می‌تواند تاثیر بسیار بالایی در پیشرفت کسب و کار شما داشته باشد.

پیاده‌سازی بهروش‌های ITSM مستلزم ملاحظات ویژه‌ای بوده و در رابطه با اجرای آن‌ها نکاتی وجود دارد که در این مطلب آورده شده و مطالعه آن‌ها برای کسانی که پیاده سازی ITSM را انجام می‌دهند، ضروری است.

استفاده از یک نرم‌ افزار سرویس دِسک (Service Desk )خوب، می‌تواند موجب ارتقاء راندمان کلی سازمان ‌شود. آشنایی با کارایی نرم‌ افزارهای Service Desk و Asset Management شما را در انتخاب یک نرم‌ افزار مناسب یاری خواهد کرد.

ساخت یک پایگاه دانش ارزشمند، کاری دشوار است؛ اکثر نرم افزار‌های ITSM نوعی برنامه سودمند جهت ایجاد پایگاه دانش عرضه می‌كنند که در آن‌ها می‌توان رخداد فلگ دار برای عناصر داده ای فراهم شود و سپس این عناصر به مطالب پایگاه دانش ارجاع داده شوند.

چارچوب ITIL می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم به امنیت اطلاعات کمک کند. در سند جاری مروری بر ITIL و عملکرد آن در بهبود مدیریت امنیت اطلاعات سازمان‌ها خواهیم داشت.

مدیریت رخداد به عنوان یکی از فرآیندهای اصلی ITIL قادر است هنگام بروز اختلال در یکی از اجزاء IT، به سرعت به آن رسیدگی کرده و سرویس‌ها را به حالت نرمال بازگرداند.

در این مقاله‌ با فرآیند مدیریت رخدادها و اصول و قواعدی که می‌بایست بر مبنای‌ آن‌ها چنین فرآیندهایی ایجاد شوند، آشنا می‌شوید. سازمان‌ها می‌توانند به کمک مدیریت رخدادها و اطلاعاتی که از این رخدادها حاصل می‌شود، تصمیمات بهتری در جهت بهبود کیفیت سرویس‌ها اتخاذ نمایند. 

در این مقاله، 4 نکته دیگر که خدمات پشتیبانی و سرویس‌دهی شما را با استانداردهای ITIL همسو می‌سازد معرفی خواهیم کرد.

در بخش اول مقاله، 5 نکته‌ای که خدمات پشتیبانی و سرویس‌دهی شما را با استانداردهای ITIL همسو می‌سازد معرفی خواهیم کرد.

در این مقاله شش طرز فکر اشتباه در خصوص ITIL را بررسی خواهیم کرد. متاسفانه این اشتباهات تنها منحصر به افراد تازه کار نیست. بیایید بیشتر با این اشتباهات آشنا شویم.

در این مقاله تاریخچه‌ پیدایش MOF و کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد و همچنین تفاوت‌های این چارچوب ITSM با چارچوب‌های دیگر مانند ITIL نیز ذکر خواهد شد.

مدیریت رخداد در سازمان صرفا انجام کورکورانه بهروش‌ها نیست. در این مقاله، 12 نکته‌ مهم که به شما بینش عمیقتری نسبت به مدیریت رخدادها می‌دهد را بررسی خواهیم کرد.

چارچوب کوبیت (COBIT)، همانند چارچوب‌های ITIL و MOF به عنوان یک چارچوب ITSM ‌شناخته می‌شود. 

صفحه1 از2
آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟