مزایای پیاده سازی پایگاه داده مدیریت پیکر بندی (CMDB) کدامند؟

CMDB که مخفف "پایگاه داده مدیریت پیکربندی" است، یکی از مهم‌ترین مولفه های ITIL یا کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات است.

CMDB اساسا حاوی مقادیر زیادی اطلاعات، راجع به مولفه های فنی سازمان است که تحت عنوان CIها شناخته می شود؛ یعنی کامپیوتر، تجهیزات شبکه، امور جانبی، روابط بین مولفه های مختلف و سرورها.

معمولا پایگاه داده مدیریت پیکر بندی به مدیر سازمان یا شخص مسئول کمک می کند تا متوجه شود که چگونه مولفه های مختلف با یکدیگر تعامل برقرار می کنند و خدمات و کارکردها را به مشتریان مختلف ارائه می دهند. اما CMDB را نمی توان بدون فرایند مدیریت پیکربندی موثر پیاده سازی نمود، این بدان معناست که همه داده های اصلی که به عملیات IT یک سازمان مربوط هستند، باید ذخیره شده و مدیریت شوند تا بتوان از صحت، دقت و یکپارچگی آنها با داده های مدیریت پیکربندی سازمان اطلاع حاصل نمود.

فواید پیاده سازی CMDB

CMDB به حذف موانع ذهنی و فنی بین تجارت اصلی شرکت و زیرساخت IT کمک می کند. این امر به نوبه خود به از بین بردن بخش های جدا از هم در معاونت IT کمک می کند که خود باعث کارکرد بهتر فناوری ها، فرایندها و افراد می شود. این روند به شما کمک می کند درک بهتری از مولفه ها و فناوری موجود و ارتباط بین آنها داشته باشید. همچنین شما را یاری می دهد که خدمات IT کسب و کار خود را مدیریت کرده و ارتقا دهید. نتیجه، یک مدل کسب و کاری بسیار کارآمدتر است که کارکرد و بهره وری نهایی شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از CMDB به ایجاد یک رویکرد مدیریت پیشگیرانه کمک می کند

این ویژگی یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از CMDB است؛ امکانی که به سازمان اجازه می دهد در حدودی که CMDB برای آن مشخص می کند، تغییرات ایجاد نماید. همین‌طور که پیچیدگی یک سازمان افزایش پیدا می کند، استفاده از یک پایگاه داده متمرکز که حاوی تمام اطلاعات در مورد CIهای یک کسب و کار و همچنین نحوه ارتباط آنهاست، کسب و کارها را یاری می دهد که به واسطه افزایش و ارتقای توانایی خود برای مدیریت کارآمد، از اتلاف زمان جلوگیری کرده و همچنین در مورد نحوه تغییراتی که می خواهند در محیط IT کسب و کار ایجاد کنند، تصمیمات بهتری اخذ کنند.

استفاده از CMDB به افزایش امنیت و ارزیابی ریسک ها کمک می کند

cmdb vertisoft tall

یک پایگاه داده CMDB در درون یک سازمان می تواند به مدیران کمک کند تا با ریشه یابی و اصلاح آسیب پذیری های شناخته شده در سرور، به آسانی ریسک های مربوط به کسب و کارهای خود را ارزیابی نمایند. نتیجه این است که تیم های IT می توانند به آسانی اولویت هایی را برای اصلاح و ایمن سازی نقاط اصلی آسیب پذیر شرکت پیش از حرکت به سمت موارد کم اهمیت تر، مشخص کنند. این فرایند نرخ توقف فعالیت ها به دلیل نقض ایمنی و سایر مسائل فنی را کاهش می دهد. داده های CMDB این امکان را برای سازمان ها فراهم می سازد که مشخص کنند آیا موردی از پیاده سازی غیرمجاز نرم افزار صورت گرفته یا اینکه نرم افزاری توسط افراد در شبکه آنها مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب امکان حذف این نوع نرم افزارها ساده تر است.

استفاده از CMDB به ایجاد هماهنگی و سازگاری دقیق تر و ساده تر کمک می کند

داده های CMDB می توانند توسط سازمان ها برای ایجاد اطمینان از این موضوع مورد استفاده قرار گیرند که اطلاعات مربوط به دارایی های آنها به روز و دقیق است و به این ترتیب از طرح های خاصی مانند Sarbanes-Oxley و همچنین HIPPA و غیره پیروی کنند. این امر را می توان با پیگیری CIهای زیرساخت IT و نحوه مرتبط سازی آنها با مولفه های دیگر محقق ساخت. نظارت پایدار باعث اجرای دقیق تر می شود؛ به این ترتیب یک سازمان IT می تواند تضمین نماید که سیستم ها و مولفه های آنها از الزامات قانونی مختلف پیروی می کنند.

خواندن 225 دفعه

به سادگی سازمان خود را به یک نرم افزار پیشرفته ITSM مجهز کنید.

(به روش توصیه شده ITIL مدیریت کنید!)

درخواست دموی اختصاصی،
همین حالا شروع کنید!

آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟