پایگاه داده مدیریت پیکر بندی (CMDB) چیست؟

پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB)، پایگاه داده ای است که حاوی تمام اطلاعات مرتبط در مورد مولفه های سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده در خدمات IT یک سازمان و روابط بین آن مولفه ها است.

CMDB دیدگاه سازماندهی شده ای از داده های پیکربندی و ابزارهای بررسی آن داده ها ارائه می دهد.

CMDB چیست و چه اهمیتی دارد؟

با پیچیده تر شدن زیرساخت IT، اهمیت پیگیری و درک اطلاعات محیط IT افزایش پیدا می کند. استفاده از CMDBها، بهترین تکنیک برای رهبران IT است که نیاز به شناسایی و تایید هر مولفه از زیرساخت خود دارند تا بهتر بتوانند آن را مدیریت کرده و ارتقا دهند.

در مفهوم CMDB و تحت عنوان آیتم های پیکر بندی (CI) به مولفه های یک سیستم اطلاعات اشاره می شود. CI می تواند هر مولفه قابل درکی از IT باشد که شامل سخت افزار، نرم افزار، مجموعه اسناد و مدارک و پرسنل و همچنین ترکیبی از آنها یا وابستگی های بین آنها است. فرایندهای مدیریت پیکربندی درصدد تصریح، کنترل و پیگیری CIها و ایجاد تغییر در آنها به روشی جامع و سیستماتیک هستند.

کتابخانه زیرساخت IT (ITIL) به بهترین شکل استانداردها را که شامل مشخصات مدیریت پیکر بندی است، اجرا می کند. بر اساس مشخصات ITIL، چهار وظیفه اصلی مدیریت پیکر بندی عبارتست از:

  • شناسایی CIهایی که در CMDB گنجانده شده اند (کشف)
  • کنترل داده ها جهت اطمینان از این موضوع که داده ها تنها توسط افراد مجاز قابل تغییر هستند (ایمنی)
  • تضمین اینکه وضعیت فعلی هر CI بشکلی پایدار ثبت شده و به روز نگه داشته می شود (گزارش)
  • تایید از طریق حسابرسی ها و بازنگری داده ها جهت تضمین دقیق بودن آنها (حسابرسی)

CMDB ویژگی های CI ها از جمله اهمیت CI، مالکیت CI و کد شناسایی CI را ثبت می کند. همچنین CMDB جزئیاتی در مورد روابط (وابستگی های) بین CIها ارائه می دهد که در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، ابزاری قدرتمند محسوب می شود. هنگامیکه یک کسب و کار CIهای بیشتری را وارد سیستم می کند، CMDB به منبع قویتری برای پیش بینی تغییرات در درون سازمان تبدیل می شود. بعنوان مثال، اگر قطع برقی رخ دهد، مسئول IT می تواند از طریق داده های CI متوجه شود که چه کسی یا کدام سیستم ها نقص دارند.

نقاط قدرت استفاده از CMDB

CMDB دیدگاه متمرکزی در مورد داده های IT ارائه می دهد که به نوبه خود باعث می شود که رهبران IT کنترل بیشتری بر زیرساخت خود داشته باشند. کاربر CMDB می تواند شرایط مولفه های زیرساخت IT منحصر بفرد – به عنوان مثال یک ابزار ذخیره یا یک اپلیکیشن در حال اجرا روی یک سرور- را  به راحتی تجسم کند که این از پیچیدگی کار کاسته، مانع اقدامات اجرایی و مدیریتی بی حاصل شده و امنیت را افزایش می دهد. همچنین CMDB ها می توانند این امکان را برای رهبران IT فراهم سازند که با حذف منابع غیرضروری و اضافی IT و هزینه های مربوط به آنها، روش های مناسب ذخیره سازی در درون شبکه را بیابند.

مزیت دیگر CMDB، توانایی برای یکپارچه سازی داده ها در نرم افزار فروش، تلفیق داده ها، شناسایی هر گونه بی ثباتی در درون پایگاه داده و در نهایت اطمینان از اینکه همه داده ها باهم مطابقت دارند، می باشد. سیستم CMDB می تواند فرایندهای دیگر مربوط به پیکربندی را نیز یکپارچه نماید مانند مدیریت تغییر و مدیریت رخداد با هدف مدیریت بهتر محیط IT.

چالش های استفاده از CMDB

CMDB می تواند چالش هایی نیز ایجاد کند. مسئله ای که بطور اخص اتفاق می افتد، دارای ماهیت سازمانی است: متقاعد سازی کسب و کار از فواید CMDB و سپس استفاده کامل از این سیستم در هنگام پیاده سازی آن.

هنگامی که CMDB پیاده سازی شد، چالش اولیه، ورود اطلاعات مرتبط به CMDB است. این کار می تواند دشوار باشد چرا که مسئولین این امر باید حجم بالایی از اطلاعات مربوط به دارایی های IT را وارد کنند؛ شامل اطلاعات مالی، ارتقاء پروفایل، تاریخچه و عملکرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این داده ها همیشه از یک منبع مشخص به دست نمی آیند. در عالم تئوری، فرایندی به نام فدراسیون داده ها، داده ها را از موقعیت های جداگانه گرد هم می آورد تا مانع از آن شود که سیستم های داده دیگر جایگزین یا حذف شوند. اما در عمل، داده ها در درون منابعی توزیع می شوند که بخوبی یکپارچه نشده اند و این گرداوری داده ها به صورت منسجم را برای مدیران IT دشوار می کند.

در طول زمان، بخش IT باید از داده های CMDB مراقبت کرده و آنها را به روز نماید. در صورتی که بخش IT، اطلاعات را به روز نکرده و بنابراین منسوخ و غیرقابل استفاده شوند، امکان عدم موفقیت CMDB وجود دارد.

خواندن 210 دفعه

به سادگی سازمان خود را به یک نرم افزار پیشرفته ITSM مجهز کنید.

(به روش توصیه شده ITIL مدیریت کنید!)

درخواست دموی اختصاصی،
همین حالا شروع کنید!

آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟