تاریخچه ITIL

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) شامل مجموعه‌ای از بهروش‌ها می‌باشد که با هدف بهینه سازی خدمات و افزایش سطح دسترسی به خدمات با کیفیت ارائه شده است. در این مقاله با تاریخچه تکامل ITIL آشنا خواهید شد.

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) یک رویکرد شناخته شده و پذیرفته شده در زمینه فناوری اطلاعات است. ITIL برای پشتیبانی از نیازهای محیط کسب و کار ایجاد شده است و به شما امکان می‌دهد تا با بهبود روش تعامل تیم‌های مختلف با یکدیگر و مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات، هزینه‌های واحد IT را کاهش داده و خدمات بهتری ارائه کنید.

ITIL بعد از گذشت 25 سال همچنان به عنوان یک روش طلایی محسوب می شود. این بهروش با نیازهای کسب و کار شما منطبق شده و مزایای بسیاری را برای کسب و کارتان به همراه خواهد داشت. چنین روشی برای سیستم‌های مدیریتی مبتنی بر خدمات مشتری بسیار ایده‌آل می‌باشد. ITIL اینکار را از طریق مدیریت ریسک، بهبود مستمر و فراهم سازی امکان مدیریت تغییر در کسب و کار، انجام می‌دهد.

 تغییر

تاریخچه ITIL

سال 1980: در این سال به‌ دلیل نارضایتی دولت بریتانیا از پایین بودن سطح خدمات واحد فناوری اطلاعات، ITIL بوجود آمد. اداره بازرگانی دولت انگلستان، مسئولیت ارائه یک چارچوب فناوری اطلاعات کارآمد را به یک شرکت خصوصی به‌ نام APM Group سپرد. مقرر گردید که این شرکت تجارب موفق 71 شرکت‌ بزرگ در کشورهای پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات را بررسی کرده و جمع آوری کند تا از ماحصل این تجارب به یک جمع بندی در خصوص بهترین روش‌های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دست پیدا کند.

سال 1990: تحقیق کمپانی APM Group ده‌ سال به‌‌ طول انجامید و نتیجه و خلاصه این تحقیق 31 کتاب بنام Information Technology Infrastructure Library شد. ITIL در سازمان‌های دولتی و غیردولتی هم مورد استفاده قرار می‌گرفت و به سرعت در حال گسترش بود. با رشد فناوری اطلاعات، ITIL نیز همراه با آن توسعه یافت و محبوبیت بیشتری پیدا کرد. اما در نهایت به‌دلیل حجم بالای مطالب ITIL نسخه اول شکست خورد.

سال 2000: از سال 1990 تا 2000 در طول بیش از 10 سال مجددا روی این پروژه کار شد و نتیجه آن منجر به تالیف 7 کتاب در دو حوزه Service Delivery و Service Support شد. کتاب‌های مربوط به فرآیندهای تحویل سرویس و فرآیندهای پشتیبانی از سرویس برای ارائه در حجم قابل استفاده، مجددا بازنگری و بازنویسی شده و خیلی زود به یک سیستم مدیریت خدمات فناوری اطلاعات کاربردی تبدیل شد و نسخه دوم ITIL منتشر گردید.

سال 2007: تحقیقات در این حوزه 7 سال دیگر به طول انجامید و در نهایت 7 کتاب به 5 کتاب تقلیل پیدا کرد و مفهوم چرخه حیات سرویس (ITIL Lifecycle Service) مطرح گردید و نسخه سوم ITIL ارائه شد. در این نسخه، از لحظه ایجاد ایده یک سرویس تا ارائه و سپس بهبود آن، چرخه حیات سرویس نامیده شد؛ مراحل مختلف این چرخه شناسایی و راهکارهای مدیریت آن‌ها ارائه گردید.

ITIL

سال 2011: ITIL در سال 2011 به‌ روزرسانی گردید و ITIL Foundation 2011 معرفی شد. در نسخه به‌ روز رسانی شده ITIL، هیچ مفهوم تازه ای به آن اضافه نشد و هدف از به‌روزرسانی تنها رفع خطاها و ناسازگاری‌های موجود در متن و دیاگرام‌ها در کل مجموعه بود.

سال 2019: معمولا این انتقاد از ITIL همیشه مطرح بوده که رابطه خوبی با پیشرفت های جدید در زمینه نرم‌افزار و عملیات IT نداشته است. اما در ITIL نسخه 4 این اشکال برطرف شده و این آپدیت طوری طراحی شده است که با Agile، DevOps و Lean همخوانی داشته باشد. در حال حاضر ITIL یک پدیده جهانی است که توسط سازمان‌ها با هر شکل و اندازه و جمعیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهند که اثر بخشی ITIL در آینده نیز به عنوان مجموعه ای از بهروش‌ها برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات باقی خواهد ماند.

به طور کلی ITIL مجموعه ای یکپارچه از بهروش‌های ارائه شده به همراه تعاریف و اصطلاحات رایج است. در حقیقت ITIL به مجموعه‌ای از پنج سند/کتاب که معمولا به عنوان مجموعه‌ها (Sets) یا کتاب‌ها (Volumes) شناخته می‌شوند، تقسیم می‌شود. این کتاب‌ها به توصیف اصول و قواعد می‌پردازند و هر یک رویکردها و موضوعات جداگانه‌ای را پوشش می‌دهند. از لحاظ مفهومی این پنج کتاب عبارتند از: استراتژی سرویس (Service Strategy)، طراحی سرویس (Service Design)، انتقال سرویس (Service Transition)، اجرای سرویس (Service Operation) و بهبود مستمر سرویس (Continual Service Improvement).

خواندن 438 دفعه

به سادگی سازمان خود را به یک نرم افزار پیشرفته ITSM مجهز کنید.

(به روش توصیه شده ITIL مدیریت کنید!)

درخواست دموی اختصاصی،
همین حالا شروع کنید!

آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟