articelbaner

همه آنچه برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات نیاز دارید
راه کار قدرتمند مبتنی بر ITIL

دموی آنلاین راهنمای جامع ITIL

مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات

کاربران و مشتریان می توانند فهرستی از خدمات موجود را مشاهده کنند

زیر سیستم مدیریت دارایی ها (IT Asset Management System) یک راهکار پیشرفته برای مدیریت اجزاء سخت افزاری واحد فناوری اطلاعات است. این زیر سیستم فهرستی کامل از همه تجهیزات سخت افزاری، کامپیوترها و سرورهای شبکه را در اختیار شما قرار خواهد داد. زیر سیستم مدیریت دارایی ها با زیر سیستم Help Desk نرم افزار دانا یکپارچه می باشد، لذا به آسانی با کلیک روی نام هر دارایی سوابق درخواست ها و مشکلات ثبت شده آن دارایی قابل مشاهده خواهد بود. نرم افزار دانا همچنین می تواند به صورت خودکار شبکه را پویش کند و مشخصات تجهیزات موجود را شناسایی کند.

پویش شبکه و شناسایی همه اجزاء سخت افزاری

نرم افزار دانا قابلیت پویش شبکه (Network Discovery) دارد و می تواند اجزاء سخت افزاری موجود در شبکه مانند سرورها، کلاینت ها، سوئیچ ها، روترها و سایر انواع تجهیزات دارای IP Address را شناسایی و مشخصات آنها را استخراج کند. نرم افزار دانا از دو پروتکل WMI و SNMP برای پویش شبکه استفاده می کند. به کمک مکانیسم پویش شبکه در نرم افزار دانا، شما به مشخصات همه کامپیوتر های شبکه دسترسی خواهد داشت برای مثال نوع پردازشگر، تعداد پردازشگر، مقدار حافظه، تعداد اسلات های آزاد حافظه، تعداد و حجم دیسک و نیز پارتیشن ها، نوع سیستم عامل و سرویس پک و فهرست نرم افزار های نصب شده بر روی سیستم و بسیاری دیگر از اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری بدین ترتیب در مواقع لزوم به آسانی و با یک کلیک می توانید مشخصات سیستم را مشاهده نمایید.
Network-Discovery

مشاهده سوابق درخواست ها و حوادث مربوط به هر دارایی

یکپارچگی زیر سیستم Help Desk و زیر سیستم مدیریت دارایی ها در نرم افزار دانا موجب می شود که کارشناسان واحد فناوری اطلاعات به آسانی همه سوابق درخواست ها (Requests) و حوادث (Incident) ثبت شده در خصوص آن دارایی را مشاهده کنند، برای مثال وقتی یک کاربر در تماس با واحد IT وجود مشکل در سیستم خود را اطلاع می دهد، کارشناس مربوطه می تواند سوابق خدمات قبلی مربوط به آن سیستم را مشاهده کند.

مدیریت تحویل دارایی ها به کاربران

Assign-Asset-to-User
یکی از روال های کاری معمول واحد فناوری اطلاعات، تحویل کامپیوتر و تجهیزات سخت افزاری به کاربران تازه وارد به سازمان و نیز باز پس گیری آنها هنگام تسویه حساب و خروج کاربران از سازمان است. به کمک نرم افزار دانا شما می توانید این روال را به آسانی مدیریت کنید، برای مثال جهت تحویل تجهیزات به کاربران جدید می توانید فهرستی از کامپیوتر های موجود در انبار را جستجو کرده و یک کامپیوتر که از نظر سخت افزاری متناسب با نیاز کاربر مورد نظر است انتخاب کنید و آن را به روش (Drag and Drop) به کاربر اختصاص دهید.

جستجوی پیشرفته دارایی های سازمان

در نرم افزار دانا امکانات جستجو و فیلترینگ پیشرفته ای وجود دارد که به کمک آن می توانید به آسانی تجهیزات مورد نظر خود را پیدا کنید، برای مثال اگر بخواهید همه کامپیوتر هایی که سیستم عامل Windows 7 و سرویس پک 1 که دارای حداقل 4GB حافظه و دیسک با فضای 500GB را داشته باشد جستجو کنید، این کار به آسانی امکان پذیر است.

مشاهده تاریخچه تغییرات هر دارایی

بسیاری از مشکلات گزارش شده بر روی هر کامپیوتر و یا دستگاه معمولا پس از انجام تغییرات ناصحیح روی می دهد، برای مثال ممکن است ارتقاء سخت افزاری و یا نصب نرم افزار های ناسازگار موجب بروز اختلال در عملکرد سیستم شود. لذا چنانچه وجود مشکلی بر روی یک دستگاه ثبت می شود اولین اقدام کارشناس IT آگاهی از آخرین تغییرات آن سیستم است، در این زمان یکبار انجام عملیات پویش در نرم افزار دانا همه تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری آن سیستم را نسبت به پویش قبلی نشان خواهد داد.

دسته بندی نرم افزار های نصب شده بر روی کامپیوترها

دانا می تواند فهرستی از نرم افزار های نصب شده بر روی هر سیستم نمایش دهد، شما می توانید نرم افزار ها را در گروه های مختلفی مانند نرم افزار های امنیتی، نرم افزار های کاربردی و نرم افزار های غیر مجاز دسته بندی کنید و با کلیک روی هر نرم افزار فهرستی از دیگر کامپیوتر هایی که آن نوع نرم افزار بر روی آنها نصب شده است نمایش داده می شود.
Software-Features

گزارش های متنوع

Asset-Report
دسترسی به انواع گزارش ها در قالب نمودارها و فهرست ها، اطلاعات جامع و یکپارچه ای از دارایی های سازمان در اختیار مدیران فناوری اطلاعات و کارشناسان شبکه قرار می دهد که با استفاده از آنها می توان به بسیاری از سوالات به آسانی پاسخ گفت، از جمله:
 • tick چه تعداد کامپیوتر با RAM کمتر از 2GB در سازمان وجود دارد؟
 • tick چه تعداد از کامپیوتر ها بیش از 5 سال قدیمی شده اند؟
 • tick کامپیوتر و تجهیزات تحویل شده به آقای اربابی در واحد حسابداری کدامند؟
 • tick مهلت اتمام گارانتی کدامیک از کامپیوتر ها یا تجهیزات در ماه آینده منقضی می شود؟
 • tick بیشتر درخواست ها و سرویس ها مربوط به کدام دارایی ها بوده است؟
 • tick بیشتر هزینه های مربوط به دارایی ها برای کدام واحد سازمانی صورت گرفته است؟ 

مزیت های زیر سیستم مدیریت دارایی های نرم افزار دانا

 • left arrow کاهش زمان شناسایی علت بروز مشکل هر دستگاه با مشاهده تاریخچه تغییرات هر دارایی.
 • left arrow امکان تعریف فیلد های اختیاری برای هر نوع دارایی.
 • left arrow امکان ثبت تاریخ مهلت گارانتی هر دستگاه.
 • left arrow امکان مشاهده هزینه های صورت گرفته برای هر دارایی.
 • left arrow شناسایی خودکار نرم فزار نصب شده بر روی هر یک از کامپیوتر ها با امکان دسته بندی نرم افزار ها.
 • left arrow دسترسی به فهرستی به روز و کامل از همه تجهیزات سخت افزاری موجود در سازمان.
 • left arrow امکان مدیریت فرآیند تحویل دارایی به کاربر جدید و نیز باز پس گیری دارایی ها هنگام تسویه حساب کاربران.
 • left arrow عدم نیاز به ثبت اطلاعات دارایی ها به صورت دستی با کمک مکانیسم پویش شبکه و شناسایی خودکار مشخصات تجهیزات.
 • left arrow پشتیبانی از دو روش پویش WMI و SNMP برای شناسایی بیش از 300 مدل دستگاه و کامپیوتر.
 • left arrow ارتقاء سطح مدیریت با امکان مشاهده سوابق سرویس های مربوط به هر دارایی.

بزرگترین مرجع ITIL فارسی

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co