زیر سیستم مدیریت پیکربندی CMDB دانا پُرو

ITIL Configuration Management

اکوسیستم واحد فناوری اطلاعات را شکل دهید و از آن نگه داری کنید

مدیریت پیکربندی ( CMDB, هسته اصلی چارچوب ITIL )

برای مدیریت موثر فناوری اطلاعات، شما باید بدانید که دقیقا چه دارایی ها و سرویس هایی در زیر ساخت IT سازمان قرار دارد و اطلاعات صحیح و بروز از نحوه پیکر‌بندی آنها در دست داشته باشید. به کمک یک سیستم CMDB دقیق می توان به آسانی از وضعیت اجزاء IT اطلاع داشت. زیر سیستم CMDB نرم افزار دانا، منطبق با ITIL به شما کمک می کند تا از مشخصات هر یک از CI ها و ارتباط آنها با یکدیگر اطلاع داشته باشید و در نتیجه به آسانی تاثیر تغییرات در زیر ساخت های IT را پیش بینی کنید.

تاثیر تغییرات را بر کسب و کار سازمان پیش بینی کنید

تاثیر تغییرات را بر کسب و کار سازمان پیش بینی کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که با انجام یک تغییر به ظاهر ساده بر روی یک سرور، دسترسی به یک سرویس مهم و یا نرم افزار کاربردی سازمان برای چند ساعت دچار اختلال شده باشد و یا تغییر تنظیمات یک روتر موجب بروز اختلال برای گروهی از کاربران شبکه شده باشد. به کمک یک CMDB کامل و دقیق شما می توانید به آسانی از وضعیت هر یک از اجزاء سخت افزاری و نرم افزاری که به آن Configuration Item یا CI گفته می شود آگاهی داشته باشید و با توجه به ارتباط آنها با یکدیگر قبل از انجام هر تغییری از اثرات آن آگاهی داشته باشید.

به آسانی CI های خود را شناسایی و ایمپورت کنید

در زیر سیستم CMDB دانا، مجموعه زیادی از انواع CI های پیش فرض وجود دارد مانند افراد، سرور ها، نرم‌افزار‌های کاربردی، پایگاه داده، تجهیزات شبکه ، سرویس ها، واحد های کاری و موارد مشابه دیگر. به کمک این تعاریف اولیه شما می توانید CI های خود را یا به صورت دستی تعریف کرده و یا از موجودیت های سیستم ایمپورت کنید. علاوه بر اینها، مکانیسم پویشگر شبکه دانا این امکان را فراهم می سازد که به آسانی شبکه خود را پویش کنید و دارایی های فناوری اطلاعات را در CMDB ایمپورت کنید.

CMDB به آسانی CI های خود را شناسایی و ایمپورت کنید

ارتباط CI ها با یکدیگر را ایجاد کنید

ایجاد ارتباط بین CI های مختلف موجب به وجود آمدن یک نقشه جامع از زیر ساخت فناوری اطلاعات می شود. ارتباط CI ها می تواند به صورت فیزیکی باشد مثلا یک پرینتر به یک کامپیوتر متصل می شود و یا به صورت منطقی باشند مثلا سرویس پرداخت حقوق سازمان به نرم افزار حسابداری متصل شده باشد و این نرم افزار نیز به سرور مالی متصل شده باشد. در زیر سیستم CMDB دانا شما می توانید هر یک از CI ها را به یک یا چند CI دیگر ارتباط دهید و نوع رابطه آنها را نیز مشخص کنید.

یکپارچگی با سایر ماژول های ITIL

سیستم CMDB را می توان پایه ای ترین و مهم ترین جزء در چارچوب ITIL نامید، به طوری که تقریبا همه فرآیند های دیگر ITIL به آن وابستگی دارند. در نرم افزار دانا یکپارچگی کاملی بین سایر بخش های نرم افزار مانند مدیریت تغییرات (Change Management) ، مدیریت مشکلات (Problem Management) و مدیریت رویداد ها (Incident Management) با CMDB وجود دارد.

CMDB یکپارچگی با سایر ماژول های ITIL

مزیت های کلیدی

  • کاهش ریسک تاثیر انجام تغییرات بر عملکرد سازمان
  • ارتقاء قدرت و صحت تصمیمات مدیریت فناوری اطلاعات
  • شناسایی اجزاء کلیدی در زیر ساخت فناوری اطلاعات
  • شناسایی ریشه اصلی رویداد ها و آمادگی بیشتر برای روبرو شدن با آنها
  • امکان مشاهده نقشه کلان IT در یک نگاه

مشاهده CMDB به صورت دیاگرام

یکی از ویژگی های بسیار کاربردی زیر سیستم CMDB دانا، امکان مشاهده دیاگرام ارتباطات هر یک از اجزاء است. به کمک این ویژگی به آسانی از ارتباط هر یک از CI ها با سایر CI ها مطلع می شوید و در هر لحظه به تصویری واضح از CMDB خود دسترسی خواهید داشت.

آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه ITIL و مدیریت IT برای شما ارسال کنیم؟