articelbaner

همه آنچه برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات نیاز دارید
راه کار قدرتمند مبتنی بر ITIL

دموی آنلاین راهنمای جامع ITIL

نسخه 3.1.1.1 help desk دانا

مشخصات نسخه :

شماره نسخه جدید: 3.1.1.1

آخرین نسخه قبلی: 2.1.2.1

سیستم عامل: Windows Server 2008 R2

مرورگر: Google Chrome 24 و بالاتر- Internet Explorer 8 و بالاتر- Firefox 20 و بالاتر

پلت فرم: MS.Net Framework 4

پایگاه داده: SQL Server 2008 R2

فهرست امکانات جدید و تغییرات

 • افزودن امکان صدور تاییدیه خودکار روی درخواست

  تا پیش از این نسخه درج تاییدیه بر روی درخواست به صورت دستی انجام می گردید و با صدور تاییدیه روی درخواست امکان تغییر آن توسط کارشناسان همچنان وجود داشت. در نسخه 3.1.1.1 امکان جدیدی به نرم افزار اضافه شده است تا با استفاده از آن بتوان برای درخواست هایی با شرایط متفاوت، تاییدیه هایی برای کارشناسان مختلف صادر نمود و امکان ویرایش درخواست را تا تایید نشدن درخواست از کارشناسان گرفت.

  برای این منظور تغییرات بسیاری در نرم افزار صورت گرفته است که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

  1. افزودن فرم "قواعد تاییدیه درخواست"

   در منوی راهبری، زیرمنوی اطلاعات پایه درخواست، منوی جدیدی با عنوان "قواعد تاییدیه درخواست" اضافه شده است. در این صفحه شرایط درخواست و نوع صدور تاییدیه مشخص می گردد. برای تعریف قاعده جدید روی دکمه جدید در ریبون کلیک کنید، صفحه ای همانند فرم تعریف قاعده SLA باز خواهد شد. این فرم شامل 2 بخش عمده است:

   • شرایط درخواست هایی که نیاز به تاییدیه دارند:

    شرایط درخواست بر 2 اساس مشخص می شود، یکی "الگوهای درخواست" که باید الگوهای مورد نظر تیک زده شود، در غیر اینصورت قاعده روی همه درخواست ها اعمال می گردد، و دیگری "مشخصات درخواست" است، بطور مثال در نظر دارید که تاییدیه فقط روی درخواست هایی که گروه آنها سخت افزار است صادر گردد، همانند تصویر زیر:

    با کلیک روی دکمه تنظیمات تنظیمات سرور و پورت نمایش داده می شود:

    1

   • تایید کنندگان درخواست:

    در این قسمت باید افراد تایید کننده درخواست ها مشخص گررد. انتخاب تایید کنندگان به 3 روش ممکن است:

    • یک سطحی- توسط مدیر (تاییدکننده) واحد سازمانی مربوطه
    • سلسله مراتبی- توسط مدیران (تاییدکنندگان) واحدهای سازمانی بالاتر به ترتیب
    • انتخاب تایید کنندگان

    1

    تاییدکنندگان هر واحد در صفحه مدیریت واحد سازمانی کاربران مشخص می گردند. به این ترتیب که در این صفحه با کلیک راست روی نام کاربر یا کارشناس می توانید وی را بعنوان تاییدکننده آن واحد انتخاب کنید. پس از انتخاب تایید کننده در هر واحد (در صورت لزوم- ممکن است برخی واحد ها نیازی به تاییدکننده نداشته باشند و تاییدکننده آن واحد در واقع مدیر واحد بالاتر باشد) هنگام تعریف قاعده می توانید از نوع یک سطحی یا سلسله مراتبی استفاده نمائید. برای تعریف تفاوت این 2 از یک مثال استفاده می کنیم:

    1

    با توجه به تصویر بالا زمانی که تاییدیه یک سطحی انتخاب شده باشد و درخواستی توسط "سمیه سقاب" ثبت شود، تاییدکننده درخواست "علی فروتنی نیا" خواهد بود و در صورتی که "منیژه پرویزی" درخواستی ثبت نماید، تاییدیه روی درخواست صادر نمی شود. همچنین در نوع سلسله مراتبی، اگر درخواست کننده "سمیه سقاب" باشد به ترتیب تاییدیه برای "علی فروتنی نیا"، "علی قاسم پور" و در نهایت "سعید میرباقری" صادر می گردد. و اگر درخواست کننده "منیژه پرویزی" باشد، تایید کنندگان درخواست به ترتیب "علی قاسم پور" و "سعید میرباقری" خواهند بود.

    در نوع سلسله مراتبی، ابتدا یک تاییدیه برای تایید کننده اول صادر می شود و در صورت قبول کردن تاییدیه، تاییدیه برای نفر بعدی صادر می گردد و در صورت مردود نمودن آن تاییدیه ای برای افراد بعدی صادر نمی گردد.

    در نوع انتخاب تایید کنندگان، از جدول سمت چپ افرادی که در نظر داریم تاییدکنندگان درخواست باشند به جدول سمت راست منتقل می کنیم و الویت صدور تاییدیه را با استفاده از دکمه های بالا و پایین سمت راست مشخص می کنیم. فردی که در ابتدای ردیف قرار دارد اولین تایید کننده است.

    علاوه بر این 3 مورد می توان یک فرد را به عنوان تایید کننده نهایی برای درخواست ها در نظر گرفت، که چک باکس آن در انتهای فرم قاعده تاییدیه قرار داده شده است.
  2. افزودن فرم تاییدیه درخواست

   زمانی که برای شما یک تاییدیه صادر می شود در صفحه تاییدیه های من یک تاییدیه منتظر پاسخ به شما نمایش داده می شود، که با کلیک روی وضعیت تاییدیه فرم جدیدی به صورت پاپاپ همانند تصویر زیر باز می شود:

   1

   در ابتدای پنجره مشخصات تاییدیه نمایش داده می شود و تایید کننده درخواست می تواند توضیحات خود را در کادر "توضیحات تاییدی کننده" وارد کرده و با کلیک روی یکی از دکمه های قبول یا مردود، توضیحات نیز ذخیره خواهد شد.در بخش "مشخصات درخواست" مشخصات عمومی درخواست نمایش داده می شود برای سهولت انجام کار، تا نیازی به باز شدن خود درخواست نداشته باشیم.در قسمت فایل پیوست تاییدیه فایل هایی که تایید کننده جاری روی تاییدیه پیوست می کند نمایش داده می شود.و در قسمت تایید کنندگان قبلی تایید کننده گان درخواست که پیش از شما درخواست را قبول نموده اند نمایش داده می شود. مقابل نام هر تایید کننده آیکون فایل پیوست نمایش داده می شود که با کلیک روی آن پنجره کوچکی باز می شود و فایل هایی که آن تایید کننده پیوست کرده است نمایش داده می شود.
  3. تغییرات مربوط به درخواست

   زمانی که یک درخواست نیاز به تاییدیه داشته باشد، وضعیت آن هنگام ذخیره به منتظر تایید تغییر می کند و پس از آن امکان تغییر درخواست یا درج فایل و یادداشت روی آن توسط کاربر و کارشناس امکان پذیر نمی باشد، تا زمانی که آخرین تایید کننده درخواست را قبول نماید. پس از قبول آخرین تایید کننده، وضعیت درخواست به باز تغییر کرده و قواعد گردش کار و SLA برای آن بررسی می گردد، و ویرایش درخواست امکان پذیر می شود. همچنین در صورت مردود شدن تاییدیه، وضعیت درخواست به تایید نشده تغییر کرده و امکان ویرایش آن دیگر وجود نخواهد داشت. دو وضعیت "منتظر تایید" و "تایید نشده" پس از قبول تاییدکنندگان و تغییر وضعیت درخواست به باز دیگر قابل مشاهده و انتخاب نخواهند بود.

   دکمه درج تاییدیه از فرم درخواست کارشناس حذف شده است و صدور تاییدیه روی درخواست فقط به صورت سیستمی انجام می شود.

   زمانی که روی یک درخواست تاییدیه منتظر پاسخ وجود داشته باشد و تایید کننده آن درخواست را باز کند، پنجره ای به صورت notification همانند تصویر زیر به وی نمایش داده می شود و کارشناس یا کاربر را از وجود تاییدیه ای که تایید کننده آن است مطلع می کند:

   1

  4. تغییرات مربوط به آگاه سازی خودکار

   در صفحه قواعد آگاه سازی خودکار مورد جدیدی با عنوان "آگاه سازی کاربر وقتی درخواست او تایید نمی شود" اضافه شده است که در صورت تغییر وضعیت درخواست به تایید نشده برای کاربر درخواست کننده ارسال می شود.

   همچنین پیش از این در نرم افزار دانا امکان درج تاییدیه فقط برای کارشناس مقدور بود که در نسخه جدید برای کاربر نیز امکان پذیر شده است، بنابراین قاعده "آگاه سازی کارشناس وقتی تاییدیه برای او ثبت می شود" به "آگاه سازی تایید کننده وقتی تاییدیه برای او صادر می شود" تغییر کرده و مخاطب آن می تواند کاربر و کارشناس باشد.

  5. تغییرات مربوط به صفحه تاییدیه های من

   داده های این صفحه تغییر کرده است بنابراین تاییدیه هایی که تا پیش از این در نرم افزار درج شده اند دیگر در دسترس نخواهد بود و فقط تاییدیه های جدید در این صفحه قابل مشاهده است. در این صفحه هر کاربر یا کارشناس بصورت پیش فرض تاییدیه های منتظر پاسخ خود را مشاهده خواهد کرد. برای تغییر این فیلتر می توانید از جستجوی پیشرفته استفاده نمائید. در این قسمت چک باکسی با عنوان "نمایش تاییدیه های افراد زیر مجموعه" وجود دارد، با تیک زدن آن تاییدیه های تاییدکنندگانی که در مدیریت واحد سازمانی کاربران در دپارتمان های سطوح پایین تر قرار دارند قابل مشاهده و ویرایش خواهد بود.

  6. تغییرات مربوط به پنل تاییدیه ها

   پنل تاییدیه ها نیز همانند صفحه تاییدیه های من تغییر کرده است و داده های قبلی در آن قابل دسترس نمی باشد. همچنین در تنظیمات پنل موارد مربوط به جستجوی پیشرفته صفحه تاییدیه های من وجود دارد. همچنین کاربر نیز می تواند این پنل را در داشبورد اضافه نماید.

  7. تغییرات مربوط به صفحه اصلی نرم افزار

   زمانی که وارد نرم افزار می شویم یک پنجره جدید به صورت Notification ( همانند تصویر زیر) در سمت چپ و پایین صفحه اصلی نرم افزار نمایش داده می شود و تعداد تاییدیه هایی که منتظر پاسخ ما هستند را اعلام می کند. که با کلیک روی لینک آن صفحه تاییدیه های من باز خواهد شد.

   1

 • افزودن 2 عملیات تخصیص درخواست به گردش کار

  به عملیات های گردش کار 2 عملیات جدید اضافه شده است تا تخصیص درخواست علاوه بر یک کارشناس خاص به اعضای یک گروه خاص نیز امکان پذیر باشد:

  1. تخصیص درخواست به کارشناس به صورت چرخشی

   زمانی که این عملیات را انتخاب میکنیم در دراپ دان مقابل آن لیست گروه های کارشناسی که اجازه تخصیص درخواست به آنها داده شده است نمایش داده می شود، یکی از گروه ها را انتخاب کرده و عملیات را اضافه کنید. بنابراین درخواست هایی که در شرایط این قاعده صدق کنند، به صورت چرخشی به اعضای این گروه تخصیص داده می شوند. مرتب سازی اعضا به صورت پیش فرض بر اساس حروف الفبا می باشد بنابراین اولین فردی که درخواست را دریافت می کند فردی است که بر اساس حروف الفبا انتخاب شده است.

  2. تخصیص درخواست به کارشناس بر اساس حجم کاری

   زمانی که این عملیات را انتخاب میکنیم در دراپ دان مقابل آن لیست گروه های کارشناسی که اجازه تخصیص درخواست به آنها داده شده است نمایش داده می شود، یکی از گروه ها را انتخاب کرده و عملیات را اضافه کنید. بنابراین درخواست هایی که در شرایط این قاعده صدق کنند، بر اساس حجم کاری کارشناس به اعضای این گروه تخصیص داده می شوند. سوالی که پیش می آید این است که حجم کاری کارشناس چگونه محاسبه می شود؟

   برای این منظور صفحه جدیدی به شرح زیر طراحی شده است:

 • تنظیمات تخصیص درخواست

  در صفحه "راهبری" بخش "اطلاعات پایه درخواست" در منوهای سمت راست منوی "تنظیمات تخصیص درخواست" اضافه شده است که با کلیک روی آن صفحه ای همانند تصویر زیر باز خواهد شد:

  1

  در این صفحه وضعیت های درخواست که جزو حجم کاری کارشناس محاسبه نمی شوند را انتخاب نموده و به جدول سمت راست منتقل می کنیم. به صورت پیش فرض وضعیت های انجام شده، بسته و لغو جزو حجم کاری کارشناس محاسبه نمی شوند و در این جدول نیز قابل مشاهده نیستند، وضعیت های معلق و منتظر تایید نیز جزو حجم کاری کارشناس محاسبه نمی شوند اما تغییر آنها ممکن است.

  پس از ذخیره کردن این صفحه تعداد درخواست هایی که وضعیت آنها جزو وضعیت های قابل محاسبه برای حجم کاری است محاسبه شده و بر آن اساس اولین درخواستی که در گردش کار صدق کند به کارشناسی از گروه که حجم کاری آن از همه کمتر است تخصیص داده می شود.

  در این صفحه 2 چک باکس نیز وجود دارد که در هر دو عملیات حجم کاری و چرخشی تاثیر می گذارد و مشخص می کند که:

  1. آیا تخصیص درخواست به کارشناس بر اساس ساعات کاری که کارشناس دارد انجام شود یا خیر. به این معنا که درخواست ها فقط در ساعات کاری کارشناس (که در صفحه ثبت و ویرایش کارشناس مشخص می شود) به وی تخصیص داده می شود.
  2. آیا تخصیص درخواست به کارشناس بر اساس مرخصی های وی باشد یا خیر. به این معنا که زمانی که کارشناس در مرخصی است درخواستی به وی تخصیص داده نشود.

  زمانی که یک کارشناس مرخصی باشد، در آن بازه زمانی درخواست هایی که باید به این کارشناس تخصیص داده شود به کارشناس جایگزین آن تخصیص داده می شود و اگر کارشناس جایگزین نداشته باشد به کارشناس دیگری از اعضای گروه تخصیص داده می شود.

 • امکان ثبت مرخصی کارشناسان

  در "راهبری" بخش "کاربران و کارشناسان" در منوی سمت راست منوی "فهرست مرخصی کارشناسان" اضافه شده است. در این صفحه می توان مرخصی کارشناسان را ثبت نموده و برای هر کارشناسی که مرخصی گرفته است یک کارشناس جایگزین مشخص نمود.

  با کلیک روی دکمه جدید در این صفحه پنجره ای همانند تصویر زیر باز خواهد شد:

  1

 • امکان ارسال پیامک از طریق درگاه مخابراتی

  در صفحه تنظیمات پیامک، در نسخه جدید 2 تنظیمات GSM Modem و درگاه مخابراتی وجود دارد که به صورت Radio Button نمایش داده می شود، زمانی که Radio Button درگاه مخابراتی را انتخاب نمائید، پنجره ای همانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد:

  1

  آدرس وب سرویس خود را در این قسمت وارد نموده و روی دکمه Get Methods کلیک نمائید، پس از بارگذاری صفحه، نام وب سرویس پر شده و توابع ارسال پیامک نمایش داده می شوند. در این دراپ دان باید تابع SendSms را انتخاب نمائید:

  1

  با انتخاب تابع ارسال پیامک، جدول مقدارها پر می شود و وارد کردن مقادیر زیر برای ارسال پیامک اجباری می باشد:

  نوع

  پارامتر

  نوع مقدار

  مقدار

  String

  cUserName

  نام کاربری

   

  String

  cPassword

  رمز عبور

   

  String

  cBody

  متن پیغام

   

  String

  cSmsnumber

  شماره تلفن همراه

   

  String

  cGetid

   

  22222222

  Int32

  nCMessage

   

  1

  Int32

  nTypeSent

   

  1

  String

  cDomainname

   

  DanaPardaz

  String

  cFromNumber

   

  300023812644

   

 • نمایش رنگ درخواست در پنل مشاهده درخواست ها

  درخواست هایی که توسط SLA تغییر رنگ داشته باشند در پنل مشاهده درخواست ها نیز به صورت رنگی نمایش داده می شوند.

  3

 • نمایش واحدهای مربوط به RAM، CPU و دیسک در تاریخچه دارایی
 • تغییر دکمه های ریبون برخی فرم ها

  در برخی فرم ها مانند فرم درخواست، فعالیت، پایگاه دانش، درج راه حل و ... با توجه به نیاز فرم دکمه های "ذخیره و بستن"، "ذخیره و جدید" و "انصراف" برای سهولت کاربر در استفاده از فرم اضافه شده است.

 • امکان جستجوی دارایی در فرم درخواست کاربر

  زمانی که فیلد دارایی را به الگوی درخواست کاربر اضافه می کنید، درخواست کننده می تواند همانند فیلد کاربر یا کارشناس برای سهولت کار، دارایی را بر اساس موارد زیر در آن جستجو کند:

  • نام دارایی
  • نوع دارایی
  • تحویل گیرنده
  • شرکت و دپارتمان
 • افزون فیلد کارشناس پشتیبانی و گروه پشتیبانی در دارایی

  در حال حاضر یک دارایی علاوه بر کاربر می تواند یک پشتیبان یا یک گروه پشتیبانی نیز داشته باشد که در فیلد پشتیبان فقط لیست کارشناسان نمایش داده می شود و در گروه پشتیبانی لیست گروه های کارشناسی

 • افزودن Paging به صفحه فهرست درخواست های کاربر

  با تغییر نحوه Paging صفحه فهرست درخواست ها، سرعت صفحه درخواست کاربر به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

 • تغییر ترتیب نمایش صفحه مدیریت واحد سازمانی کاربران

  در حال حاضر ابتدا تاییدکننده وارد، سپس لیست کاربران بر اساس حروف الفبا، پس از آن لیست کارشناسان بر اساس حروف الفبا و در نهایت سایر دپارتمان های زیر مجموعه نمایش داده می شود.

 • تغییر ترتیب نمایش تاریخچه

  از این پس در ردیف اول صفحه تاریخچه بجای نمایش اولین تغییر، آخرین تغییرات نمایش داده می شوند.

فهرست باگ های رفع شده:

 • رفع خطای پیغام "تغییرات صورت گرفته ذخیره نشده است، آیا از بستن فرم درخواست اطمینان دارید؟" زمانی که هیچ تغییری روی درخواست ایجاد نشده است.
 • رفع خطای نمایش غیر منطقی پیغام "درخواست توسط فر دیگری تغییر کرده است و باید بازخوانی شود"
 • رفع خطای فیلتر تاریخ در تمام بخش های نرم افزار
 • رفع خطای "مرتب سازی بر اساس" به ازای برخی فیلدها در مدیریت نما، گزارش جزئیات درخواست و پنل مشاهده درخواست
 • بعد از انتخاب صفحه از دراپ دان Paging صفحه فهرست درخواست ها دراپ دان آن بسته می شود و دیگر باز نمی ماند.
 • رفع خطای نمایش 2 سطحی فیلد شرکت/دپارتمان در صفحه فهرست دارایی ها
 • رفع خطای ایجاد Loop در نرم افزار زمانی که یکی از کاربران Auto Responder روی آدرس ایمیل خود تنظیم کرده باشد.
 • رفع خطای ناقص نمایش داده شدن نام کاربر در فیلد انتخاب کاربر و کارشناس در فرم درخواست زمانی که نام شرکت یا واحد سازمانی طولانی است.
 • رفع خطای SLA زمانی که شرط را گروه کابر انتخاب می کردید، با اولین عملیاتی که روی درخواست اعمال می گردید، درخواست از SLA خارج میشد.
 • رفع برخی ایرادات نرم افزار در Google Chrome نسخه 38
 • رفع خطای جستجوی پیشرفته صفحه فهرست ایمیل ها زمانی که جهت را ارسالی لنتخاب می کنیم
 • رفع خطای پنجره گروه کاربر، زمانی که تعداد کاربرانی که وارد گروه می کنیم بالا باشد.
 • تغییر کلمه "کاربر/مسئول" در بخش های مربوط به دارایی به "تحویل گیرنده"

امکانات نسخ آتی

 • تغییر مکانیزم ثبت تاریخچه دارایی
 • امکان تهیه گزارش از تغییرات دارایی
 • پرینت مشخصات دارایی
 • گزارشات SLA
 • زیر سیستم انبار
 • امکان تعریف خودیاوری برای کاربران

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co