چگونه یک فرم نظرسنجی ایجاد کنیم؟

در این مقاله با مراحلی که باید قبل از طراحی و انتشار فرم نظرسنجی طی کنید و بر اساس آنها سوالات و مخاطبان نظرسنجی خود را انتخاب نمایید، آشنا خواهید شد. 

دانلود فایل PDF مقاله

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×

طراحی یک فرم نظرسنجی مناسب و باکیفیت نیازمند صرف زمان کافیست. اگر پیش از ایجاد فرم نظرسنجی به کلیه‌ مواردی که قرار است در نظرسنجی آورده شود، بخوبی فکر شود، در آن صورت فرمی که تولید می‌شود مطابق با هدف شما بوده و پاسخ‌های بدست آمده از نظرسنجی نیز قابل اعتمادتر خواهند بود. در ادامه به توضیح مراحلی که باید قبل از طراحی فرم نظرسنجی اجرا شوند، می‌پردازیم.

علت ایجاد فرم نظرسنجی را از خود جویا شوید

اولین چیزی که باید همیشه قبل از نگارش فرم نظرسنجی بدانید آن است که چرا می‌خواهید فرم نظرسنجی را برای همه منتشر کنید. چه حقیقتی را می‌خواهید اثبات کنید یا چه سوالاتی را می‌خواهید پاسخ دهید؟ دانستن این موارد نوع سوالات نظرسنجی شما را تغییر خواهد داد. برای مثال شما یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات IT هستید و می‌خواهید نظر مشتریان را در مورد نرم افزار Help Desk خود بدانید؛ در این حالت اولین مساله‌ای که باید در نظر داشته باشید آن است که چرا می‌خواهید نظر مشتریان را در این مورد بدانید؟ علت آن است که شما یک شرکت تولیدکننده‌ی نرم افزار هستید و می‌خواهید بدانید که امسال چه بخش‌هایی از نرم افزار خود را باید ارتقاء دهید تا در نهایت بتوانید رضایت مشتریان را جلب نمایید.

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

برای آنکه بتوانید بهترین روش را برای طراحی و انتشار فرم نظرسنجی خود انتخاب کنید، میبایست مخاطبانی که قرار است این فرم را پر کنند، مشخص کنید. بهتر است تصمیم‌گیری در مورد انتخاب مخاطبان هدف (Target Demographic) قبل از تصمیم‌گیری در مورد خود فرم نظرسنجی انجام شود. از خود سوال کنید که می‌خواهید چند نوع مخاطب هدف داشته باشد زیرا ممکن است بخواهید گروه‌های مختلفی از مردم در نظر سنجی شما شرکت کنند. برای مثال فرض کنید دانشگاهی از نرم افزار Help Desk استفاده می‌کند و می‌خواهد در مورد کیفیت خدمات رفاهی در دانشگاه یک نظرسنجی آنلاین از طریق نرم افزار انجام دهد و نظرات اساتید و دانشجویان را در این مورد جویا شود. در این حالت نوع سوالاتی که در فرم نظرسنجی برای دانشجویان و اساتید طرح می‌شود با یکدیگر متفاوت خواهد بود.همچنین از روش‌های مختلفی نیز برای ترغیب آنها جهت پر کردن فرم نظرسنجی استفاده

نظر مشتریان در مورد محصول و خدمات شما چیست؟

به کمک ماژول نظرسنجی آنلاین دانا پاسخ سوالاتی که نیاز دارید را جمع آوری کنید

همین حالا فرم های نظر سنجی خود را طراحی کنید!

خواهد شد. بنابراین برای جمع‌آوری نظرات اساتید و دانشجویان، میبایست برای هرکدام یک فرم نظرسنجی جداگانه طراحی و ارسال شود. نوع سوالاتی که شما به عنوان یک شرکت تولید‌کننده‌ی اسباب‌بازی برای کودکان 7 ساله طرح می‌کنید و همچنین روش بیان آنها نسبت به سوالاتی که برای مادران آنها طرح می‌کنید متفاوت خواهد بود. بعلاوه روشی که برای ترغیب کودکان جهت پر کردن فرم نظرسنجی بکار می‌گیرید نیز در مقایسه با روش بکارگرفته‌شده برای مادران تفاوت خواهد داشت. بنابراین اگر شما بخواهید نظر کودکان و مادران آنها را بدانید، میبایست برای هرکدام یک فرم نظرسنجی جداگانه طراحی و ارسال کنید.

 برای شروع آماده شوید

پس از شناسایی گروه مخاطبان خود، اطمینان حاصل کنید که در گروه انتخاب شده به تعداد کافی مخاطب دارید. دانستن تعداد افرادی که نیاز دارید به نظرسنجی شما پاسخ دهند (در اصطلاح نظرسنجی به آن "سایز نمونه یا اندازه‌ی نمونه" گفته می‌شود)، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتر و دقیق‌تری بر مبنای تحلیل خود از داده‌های جمع آوری شده اتخاذ کنید. همچنین برای آنکه بتوانید تخمین دقیقی از مخاطبان هدف خود دشته باشید، باید اندازه‌ی نمونه‌ای که برای تعداد مخاطبان خود درنظر می‌گیرید، به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد. اگر از مناسب بودن اندازه‌ی نمونه‌ی خود اطمینان ندارید، پیشنهاد می‌شود که اندازه‌ آن را 400 نفر به عنوان پیش‌فرض درنظر بگیرید. 

نکته چهارم: زمان ارسال فرم نظرسنجی را مشخص کنید

زمان ارسال فرم نظرسنجی تاثیر بسزایی بر روی فردی که در نهایت به نظرسنجی پاسخ می‌دهد، خواهد گذاشت. اگر در زمان نامناسبی فرم نظرسنجی را برای مخاطبان خود ارسال کنید، درصد افرادی که به پرسشنامه پاسخ می‌دهند، کاهش پیدا کرده و شما را نیز متحمل پرداخت هزینه خواهد کرد. علاوه بر آن، زمان ارسال نظرسنجی می‌تواند پاسخ‌هایی که از مخاطبان خود دریافت می‌کنید و بدنبال آن تصمیم‌هایی که بر مبنای این پاسخ‌ها می‎گیرید را دستخوش تغییر نماید. اگر شما بتوانید در عرض یک هفته همه‌ی پاسخ‌های نظرسنجی مخاطبان خود را دریافت کنید، در آن صورت اطمینان داشته باشید که طیف وسیعی از نظرات مخاطبان را جمع‌آوری کرده‌اید. برای مثال، نظرسنجی در مورد خدمات اجاره‌ی لباس طراحان مشهور در روزهای نزدیک به برگزاری مراسم اسکار نسبت به زمان‌های دیگر بازخورد بهتری خواهد داشت. از سوی دیگر نظرسنجی می‌تواند پاسخی که شما از مخاطب خود دریافت می‌کنید را تحت تاثیر قرار دهد. ارسال فرم‌های نظرسنجی مشابه در دو بازه‌ی زمانی متفاوت (مثلا 9 صبح و 9 شب) در مورد اینکه افراد چگونه در مورد طعم یک میوه‌ی خاص فکر می‌کنند، نه تنها باعث می‌شود که افراد مختلفی به آن پاسخ دهند، بلکه باعث می‌شود تا آنها پاسخ‌های متفاوتی نیز ارائه دهند. بطور مشابه انجام نظرسنجی در مورد اینکه چه تعداد از افراد قصد دارند از شغل خود استعفا دهند، در روزهای تعطیل مانند جمعه بازخورد بهتری خواهد داشت و تعداد بیشتری به آن پاسخ خواهند داد.

زیر سیستم نظرسنجی آنلاین در نرم افزار دانادسک این امکان را فراهم می‌سازد تا به راحتی بتوانید فرم نظرسنجی دلخواهتان را طراحی کرده و در آن از انواع سوالات چندگزینه‌ای و متنی استفاده کنید. بعلاوه این امکان وجود دارد که فرم تولید شده را به روش‌های گوناگون در اختیار مخاطبان خود قرار دهید و در نهایت با کمک گزارش‌های آماری دانا پاسخ‌های نظرسنجی را آنالیز و بررسی نمایید. 

خواندن 1651 دفعه دوشنبه, 05 شهریور 1397 ساعت 13:16

دو دقیقه تا تجربه بهترین روش پشتیبانی و حفظ ارتباط با مشتریان

(یا شاید هم یک دقیقه، اگر سریع تایپ کنید!)

نسخه 14 روزه رایگان دانا دِسک،
همین حالا شروع کنید!

آیا تمایل دارید هر هفته یک مقاله مفید و کاربردی در زمینه پشتیبانی و هلپ دِسک برای شما ارسال کنیم؟