چرا نظرسنجی باید بصورت مداوم و دوره‌ای انجام شود؟

بطور کلی نظرسنجی می‌بایست بصورت مکرر انجام شود زیرا تکرار نظرسنجی از وقوع اتفاقات غیرمنتظره جلوگیری می‌کند. در این مقاله به ذکر برخی از دلایل آن می‌پردازیم.

 

دانلود فایل PDF مقاله

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×

فرض کنید که شما در شرف ارائه‌ محصول جدیدتان هستید و می‌خواهید نظر مردم را راجع به آن بدانید. حال با انجام یک نظرسنجی سریع از مشتریان متوجه می‌شوید که 95% از مردم ایده‌ محصول شما را دوست دارند. در این زمان، مدیر از شما می‌خواهد که میزان تولید و تبلیغات این محصول را افزایش دهید، زیرا انتظار دارید فروش گسترده‌ای داشته باشید. اما متاًسفانه هنگامی که آمار فروش اولیه‎ خود را مشاهده می‌کنید، شوکه می‌شوید. زیرا آمار فروش از آنچه انتظارش را داشته‌اید، کمتر شده است. چرا این اتفاق افتاده است؟

حال فرض کنید محصول تولیدی شما دستگاه تهویه قدرتمند بوده و اولین نظرسنجی شما در مورد اینکه آیا مردم محصول شما را خریداری خواهند کرد یا خیر، در ماه آگوست انجام شده باشد و مدل‌های جدید این دستگاه در ماه شهریور تولید شود و در ماه دی نیز در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها برای فروش قرار گیرد. در چنین حالتی خواهید دید که دستگاه‌های جدید تهویه در ماه اکتبر به خوبی به فروش نمی‌رسد (ممکن است برای فهمیدن چنین موضوعی نیازی به نظرسنجی نداشته باشید، اما این موضوع همیشه هم به راحتی قابل تشخیص نیست). اکنون حالت دیگری را فرض کنید که در آن شما نظرسنجی را در ماه اردیبهشت انجام می‌دهید و برنامه‌ریزی تولید بگونه‌ای است که دستگاه‌های جدید در ماه بعدی عرضه خواهند شد و در حال حاضر فروش ندارید. بعلاوه اینکه همچنان تابستان بوده و هوا نیز گرم است. در اینصورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وقتی صحبت از نظرسنجی (Survey) به میان می‌آید، شما می‌خواهید آن را در همان ابتدای کار و بصورت مکرر انجام دهید. نظرسنجی زودهنگام به شما در رسیدگی به هرگونه مشکل و یا نگرانی یاری می‌رساند و تکرار نظرسنجی از وقوع اتفاقات غیرمنتظره جلوگیری خواهد کرد. بطور کلی نظرسنجی می‌بایست بصورت مکرر صورت گیرد. در ادامه به برخی از دلایل آن اشاره خواهیم کرد.  

قابلیت اطمینان

هنگامی که شما چیزی را بیش از یکبار اندازه‌گیری می‌کنید، در آن صورت می‌توانید میزان سازگاری ابزار اندازه‌گیری خود را بررسی نمایید. در مورد نظرسنجی نیز اگر شما یک نظرسنجی مشابه را چندین بار ارسال کرده و هر بار نتایج یکسانی بدست آورید، در اینصورت می‌توانید در مورد اطلاعاتی که نظرسنجی در مورد میزان رضایت مشتریان از محصول در اختیار شما می‌گذارد، اطمینان بیشتری داشته باشید. به عبارتی شما می‌توانید نظرسنجی را به عنوان یک ابزار قابل اطمینان برای فهمیدن آنچه که مردم در مورد محصول شما فکر می‌کنند، درنظر بگیرید.

ایجاد تغییر و تحول

با وجود اینکه همه‌ی ما می‌خواهیم نظرسنجی قابل اطمینانی داشته باشیم، اما گاهی اوقات چنین نخواهد شد. یک تغییر در در نتایج نظرسنجی الزاماً بدین معنا نیست که نظرسنجی شما مشکل دارد. این نگرش‌ها و نظرات مردم است که تغییر می‌کند. برای مثال مردم در مورد داشتن تعطیلات در روز سه‌شنبه نسبت به روز جمعه، بیشتر هیجان زده هستند. تغییر همیشه به این معنا نیست که سوالات پرسیده شده در نظرسنجی بد هستند، بلکه ممکن است تنها به این معنا باشد که برخی مسائل تغییر کرده‌اند. یک نظرسنجی خوب قادر است این تغییرات را ثبت کند. با این حال، تنها راه اندازه‌گیری تغییرات آن است که اندازه‌گیری را بیش از یکبار انجام دهید.

الگوبرداری (Benchmarking)

آخرین دلیلی که باید نظرسنجی را بصورت مکرر انجام دهید، اندازه‌گیری وضعیت نسبی است. فرض کنید که شما یک شرکت تولید کننده‌ی نرم افزارهای خدمات فناوری اطلاعات هستید و می‌خواهید در همین لحظه نظر مردم را در رابطه با نرم‌افزار HelpDesk (به عنوان مثال نرم افزار دانا دسک) خود بدانید و تاکنون نیز در این رابطه هیچ گونه نظرسنجی انجام نداده‌اید. حال شما متوجه می‌شوید که 64% از مردم به این محصول، علاقه نشان داده‌اند. اما چگونه می‌توانید دریابید که این درصد بدست آمده خوب است یا بد؟ اگر اکثر مردم در کل به چنین نرم افزارهایی علاقه نداشته باشند، در اینصورت آیا می‌توان اینطور نتیجه گرفت که 64% آمار خوبی است؟ یا اگر اکثر مردم علاقه‌ی زیادی به این نرم افزارها داشته باشند، در اینصورت 64% آمار بسیار بدی خواهد بود؟ شما می‌توانید نتایجی که بدست می‌آورید را با تعداد افرادی که طرفدار محصول نرم افزاری مشابه رقبای اصلی شما هستند، مقایسه کنید. حال اگر نرم افزار تیکتینگ شما نسبت به محصول مشابه رقبای شما، قابلیت‌های بیشتری داشته باشد، در آن صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مردم ممکن است هیچ علاقه‌ای به یک نرم افزار help desk معمولی نداشته باشند و به محصول شما که قابلیت‌های بیشتر و بهتری دارد تمایل داشته باشند. در چنین حالتی که محصول شما کاملا با محصول رقبایتان تفاوت دارد، الگوبرداری از محصول رقبا، کمکی به شما نخواهد کرد. پس بجای اینکار، شما می‌توانید در مورد محصول خود به دفعات، نظرسنجی انجام داده و از آن به عنوان مبنایی برای مقایسه‌ی میزان رضایت مشتریان از محصول خود با محصول رقبا استفاده کنید. بدین ترتیب، هر زمان که بخواهید به ارزیابی میزان رضایتمندی مشتریان خود بپردازید، یک مبنای مقایسه‌ای برای دانستن آنکه با کدام یک از رقبایتان می‌بایست نتایج خود را مقایسه کنید، در اختیار خواهید داشت.

اگر شما نظرسنجی خود را بصورت مکرر انجام دهید، مسلماً می‌توانید با اعتماد بنفس بیشتری اقدام به گرفتن تصمیمات بهتری کنید. این امر یک سناریوی موفقیت‌آمیز دوطرفه (win-win scenario) است.

  •  شما هر چند وقت یکبار در مورد محصولات خود نظرسنجی انجام می‌دهید؟
  •  آیا متوجه الگو یا روند خاصی در داده‌های بدست آمده از نظرسنجی خود شده‌اید؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خواندن 349 دفعه

دو دقیقه تا تجربه بهترین روش پشتیبانی و حفظ ارتباط با مشتریان

(یا شاید هم یک دقیقه، اگر سریع تایپ کنید!)

نسخه 14 روزه رایگان دانا دِسک،
همین حالا شروع کنید!