چرخه فروش چیست؟

چرخه فروش چیست؟ راهنمای مدیریت چرخه فروش

به طور خلاصه، مدیریت چرخه فروش به عمل بهینه سازی چرخه فروش اشاره دارد. در این راهنما، شما را از مراحل مختلف چرخه فروش مطلع خواهیم کرد و بهروش هایی را که می توانید از آن ها برای بهبود فرآیند فروش خود استفاده کنید با شما به اشتراک می گذاریم.

چرخه فروش چیست؟

چرخه فروش فرایندی است که شرکت شما هنگام فروش محصول یا خدمات به مشتری انجام طی می کند. این فرایند را به عنوان یک سری از مراحل تصور کنید که در انتها به فروش ختم می شود.

اهمیت چرخه فروش

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، مهم است که مراحل چرخه فروش خود را مشخص کنید و معیارهای اساسی ارائه دهید که بتوانید برای اندازه گیری عملکرد تیم خود در هر مرحله از آن ها استفاده کنید.

چرا؟ یک چرخه فروش که به خوبی تعریف شده باعث می شود آموزش کارشناسان فروش آسانتر شود. به این ترتیب قادر خواهید بود کارشناسان فروش را به یک نقشه راه ساختار بندی شده مجهز کنید که به آنها امکان می دهد تا خود را با فرآیند فروش شما کاملا تطبیق دهند.

همچنین داشتن درک بهتر از چرخه فروشتان به شما کمک می کند تا تیم خود را به شکلی مؤثرتر ساختار بندی کنید. پس از تجزیه و تحلیل چرخه فروش و پی بردن به مشکلاتی که در مسیر پیگیری مشتریان وجود دارد؛ به طور طبیعی دوباره نقش ها را در تیم فروش خود تعریف می کنید تا اطمینان حاصل کنید که روند پیگیری فروش مشتریان بدون هیچ مشکلی انجام می گیرد.

نکته آخر اینکه پیگیری چرخه فروش به شما کمک می کند تا عملکرد تیم خود را بهتر ارزیابی کنید. اگر متوسط طول چرخه فروش شما ماه به ماه کاهش یابد، بدان معنی است که تیم شما در یک بازه زمانی کوتاهتر قراردادهای خود را با سرنخ ها منعقد کرده است، که خبر بسیار خوبی است. همچنین می توانید طول چرخه فروش خود را با رقبای خود مقایسه کنید. به این ترتیب می توانید میزان پیشرفت خود را مشخص کنید.

آیا می خواهید فرآیندهای بازاریابی و فروش خود را متحول کنید؟

نرم افزار CRM دانا ایکسارِم

مراحل چرخه فروش

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، چرخه فروش در کسب و کارهای مختلف متفاوت است. صنعتی که در آن قرار دارید، سهمتان از بازار، نوع کالایی که می فروشید و بسیاری از عوامل دیگر در تأثیرگذاری بر مراحل چرخه فروش شما نقش دارند. در عین حال به طور معمول یک چرخه فروش دارای 7 مرحله زیر است :

1. مشتری یابی

فرآیند فروش زمانی شروع می شود که کارشناسان توسعه فروش شما فرایند مشتری یابی را آغاز می کنند. در این مرحله، کارشناسان فروش به پروفایل های مشتری ایده آل خود نگاه می کنند، مشتریان بالقوه مورد نظر خود را شناسایی می کنند و تصمیم می گیرند که چگونه به این افراد نزدیک شوند.

سوالی که معمولا مطرح می شود این است که: تفاوت بین مشتری یابی و تولید سرنخ چیست؟ از نظر برخی از بازاریابان این دو اصطلاح هر دو یک معنی داند، اما در واقع با هم تفاوت دارند. در فرایند تولید سرنخ، شما صرفا اطلاعات مخاطبان خود را جمع آوری می کنید اما در مرحله مشتری یابی در واقع به این سرنخ ها نزدیک می شوید و تعیین می کنید که آیا آنها به محصول شما علاقه مند هستند یا خیر.

2. برقراری تماس

وقت آن است که با سرنخ ها ارتباط برقرار کنید. قبل از تصمیم گیری در مورد چگونگی رسیدن به هدف، باید سرنخ های خود را ارزیابی کرده و تعیین کنید که در کدام مرحله از سفر مشتری قرار دارند.

موقعیتی را تصور کنید که در آن سرنخ تان در ازای دریافت یک کتاب الکترونیکی، اطلاعات تماس خود را در اختیار شما قرار داده است. در این مقطع زمانی، آنها فقط اطلاعات بیشتری در مورد راه حل مشکل خود جمع آوری می کنند و احتمالاً هنوز آماده خرید نیستند. بهتر است از طریق ایمیل با سرنخ ها ارتباط برقرار کنید و قبل از تنظیم یک جلسه تلفنی یا حضوری، اطلاعات بیشتری در اختیار آنها قرار داده و آنها را تغذیه کنید.

اگر سرنخ شما فرم موجود در وب سایت را پر کرده باشد و برای بررسی قیمت یا دریافت دموی محصول با شما تماس گرفته باشد چطور؟ این یک نشانه واضح است که این سرنخ آماده خرید هستند. با توجه به این نکته، معقول است که فوراً با آنها تماس بگیریم.

اگر سرنخ شما در این موقعیت قرار داشت، حتما به سرعت با او تماس بگیرید. در نظر داشته باشید که 75٪ از سرنخ ها از اولین شرکتی که با آن ها تماس می گیرد خرید می کنند. پس تماس با اینگونه مشتریان را به روز بعد موکول نکنید و برای تبدیل این سرنخ به مشتری، بلافاصله پس از دریافت اطلاعات تماس، با آنها تماس بگیرید.

اگر سرنخ شما به تماس پاسخ نداد چطور؟ بر اساس آمار، برای برقراری ارتباط با سرنخ باید بین 8 تا 12 مرتبه با او تماس بگیرید - بنابراین به تلاش خود ادامه دهید و تسلیم نشوید. همچنین برای تماس زمان بندی مناسب داشته باشید. اگر سرنخ شما بعد از ظهرهای چهارشنبه خود را به جلسات استراتژی هفتگی اختصاص دهد، علیرغم تعداد تلاش هایتان، به او دسترسی نخواهید داشت.

3. ارزیابی سرنخ

بعد از اینکه با سرنخ خود ارتباط برقرار کردید، مرحله بعدی ارزیابی آنهاست. ممکن است قبلاً در فرایند چرخه فروش سرنخ ها را ارزیابی کرده باشید. شاید قسمتی در فرم شما وجود داشته باشد که اندازه شرکتشان چقدر است یا در درآمد سالانه آن ها چه میزان است. اگر مطمئن هستید که سرنخ تان واجد شرایط بوده و قادر به خرید است، می توانید از این مرحله عبور کرده و به پرورش سرنخ ها بپردازید.

اگر اینگونه نیست، باید از سرنخ ها یکسری سؤال بپرسید تا آنها را ارزیابی کرده و متوجه شوید که آیا ویژگی های یک مشتری را دارا هستند یا خیر.. بسیاری از شرکت ها برای ارزیابی سرنخ ها از روش BANT استفاده می کنند.BANT مخفف بودجه (Budget) ، اختیار (Authority) ، نیاز (Need) و زمان (Time) است .نمونه سوالات مناسب برای ارزیابی سرنخ ها:

  • بودجه سرنخ چقدر است؟
  • عنوان شغلی سرنخ چیست؟ آیا آنها اختیار خرید دارند یا برای شخص تصمیم گیرنده تحقیق می كنند؟
  • نیازهای سرنخ شما چیست؟ آیا محصول شما تمام این نیازها را برطرف می کند؟
  • سرنخ شما با چه فوریتی به محصول نیاز دارد؟

داشتن اطلاع از بودجه سرنخ به ویژه برای شرکت هایی که محصولات یا خدمات آنها دارای قیمت بالایی هستند بسیار مهم است. منطقی نیست ماه ها زمان برای پرورش سرنخی صرف کنید که بودجه لازم برای خرید محصولات یا خدمات شما را ندارد.

4. پرورش سرنخ

با فرض اینکه سرنخ های شما هنوز آماده خرید نیستند، باید آنها را با اطلاعات تغذیه کنید و به پایین قیف فروش هدایت کنید. بیشتر بازاریابان و صاحبان مشاغل به پرورش سرنخ را با کمپین های قطره ای ایجاد شده از طریق نرم افزار CRM مرتبط می کنند .

در کنار استفاده از کمپین های ایمیلی می توانید سرنخ ها را با تبلیغات گوگل تغذیه کنید. همچنین اگر سرنخ شما در رسانه های اجتماعی فعال است، می توانید با استفاده از روبات های چت، آنها را پرورش دهید .

5. ارائه پیشنهاد

وقتی سرنخ شما شروع به جستجو در صفحه قیمت گذاری یا ثبت نام در دموها و استعلام ها می کند، نشان دهنده این است که آماده خرید است. در این مقطع زمانی لازم است پیشنهادی مرتبط و هدفمند به سرنخ های خود ارائه دهید.

6. پاسخ به سوالات

هنگامی که پیشنهاد خود را ارائه دادید، توپ در زمین سرنختان قرار دارد. احتمال زیادی وجود دارد که آنها به عقب برگردند و یک یا چند چالش یا سوال مطرح کنند. کار شما رسیدگی به این سوالات و متقاعد کردن سرنخ ها است که شرکت شما بهترین انتخاب برای آنها است.

اگر سرنخ شما بگوید که قیمت کالای و خدمات شما بالا است، با استفاده از محاسبات دقیق ریاضی به آنها نشان دهید که محصولات شما چه مقدار ROI برای آنها به ارمغان می آورد (یا تا چه میزان هزینه های آن را پس انداز می کند). اگر بابت آموزش نیروی کار برای استفاده از خدمات جدید نگران هستند، به آنها بگویید که شرکت شما از نظر راه اندازی و آموزش می تواند چه کارهایی برای آنها انجام دهد و در مورد کانال های پشتیبانی خود که استفاده از آنها بسیار آسان است صحبت کنید.

7. انعقاد قرارداد فروش

پس از رسیدگی به سوالات سرنخ ها، زمان آن رسیده است که قرارداد فروش را منعقد کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک و فرم های مورد نیاز را آماده کرده اید. باید تا این لحظه اطلاعات کافی در مورد سرنخ خود به دست آورده باشید. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کند تا پیش بینی کنید که آیا با یک رویکرد تهاجمی موفقیت بیشتری خواهید داشت یا برعکس.

پس از انجام موفق این مراحل ممکن است فروش برای کارشناسان فروش آنقدر راحت شود که تعاملات را به سرعت به اتمام رسانند. اما باید مطمئن شوید که به سرنختان فرصت کافی برای پرسیدن تمام سوالات بدهید و سپس سراغ فرایند انعقاد قرار داد بروید.

در انتها کارت ویزیت خود را نیز به سرنخ تان بدهید و از آنها بخواهید که در صورت رضایت از این همکاری، شما را به کسب و کار های دیگر هم پیشنهاد کنند.

آیا می خواهید فرآیندهای بازاریابی و فروش خود را متحول کنید؟

نرم افزار CRM دانا ایکسارِم

چگونه چرخه فروش خود را بهبود بخشید

صرف نظر از اینکه تیم شما قبلا به اهداف درآمدی خود رسیده است، یا هنوز در این زمینه راه درازی در پیش دارد؛ باید به طور مداوم تکنیک های فروش خود را تنظیم کرده و چرخه فروش خود را بهتر کنید. در اینجا چند نکته برای یادآوری وجود دارد.

1. پیگیری مشتری را با جدیت انجام دهید

برقراری ارتباط با یک سرنخ یک پیروزی است اما شما هنوز هم باید در پیگیری مشتری با جدیت تلاش کنید. متأسفانه، این فرایند می تواند بسیار طولانی باشد.

نکته جالب توجه این است که 80٪ از فروش ها قبل از رسیدن به مرحله انعقاد قرارداد به طور متوسط به 5 بار پیگیری نیاز دارند اما 44٪ از کارشناسان فروش تنها پس از یک پیگیری تسلیم می شوند. کارشناسان فروش شما باید میزان پیگیری های خود را افزایش دهند. می توانید از یک نرم افزار CRM برای یادآوری پیگیری ها یا حتی ارسال ایمیل های پیگیری خودکار استفاده کنید.

2. در خواست های کوچک داشته باشید

از سرنخها یک درخواست کوچک داشته باشد و سپس یک درخواست کوچک دیگر و به همین ترتیب ادامه دهید. هرچه سرنخ تان به انجام درخواست های بیشتری از جانب شما تن بدهد، ارتباط شما توسعه بیشتری پیدا می کند و وقتی در پایان به انعقاد قرارداد نزدیک می شوید، در خواست شما آنچنان بزرگ به نظر نمی رسد.

نکته اصلی در مورد این درخواست های کوچک (برخی آنها را "انعقادهای افزایشی" می نامند) شروع کوچک و آسانتر کردن گفتن بله برای سرنخ است. به عنوان مثال، در اولین تماس با سرنخ، ممکن است شماره تلفن آنها را بخواهید تا بتوانید راحت تر با آنها در تماس باشید. پس از ارائه دموی محصول، می توانید از آنها بخواهید که شما را با تیم خریدشان آشنا کرده و میزان بودجه خود را مشخص کنند.

3. از مستندات اجتماعی استفاده کنید

ممکن است چندین نمونه از موارد استفاده شده از محصولات یا خدمات خود را گردآوری کرده باشید، اما نباید به جمع آوری این موارد در وبسایت خود بسنده کنید. موارد استفاده محصول برای ساختن مستندات اجتماعی بسیار عالی هستند؛ بنابراین کارشناسان فروش خود را مجاب کنید تا به طور فعال این موارد را با سرنخ های خود به اشتراک بگذارند و برای متقاعد کردن مشتریان احتمالی از این نمونه ها استفاده کنند.

استفاده از این نمونه ها همچنین را ه خوبی برای پاسخ به سوالات و نگرانی های مشتری است. به عنوان مثال اگر یک سرنخ در مورد مدت زمان لازم برای آموزش و یادگیری استفاده از محصول شما نگران باشد می توانید با اشاره به سایر مشتریانی که پس از گذشت مدت کوتاهی از نصب نرم افزار شما، شروع به استفاده از آن کرده اند نگرانی آنها را برطرف کنید.

4. تیم خود را آموزش دهید

چند بهروش که نمایندگان فروش می توانند برای افزایش اثربخشی فروش مورد استفاده قرار دهند را با هم بررسی کردیم. نکته آخر به این موضوع می پردازد که مدیران فروش چگونه می توانند اطمینان حاصل کنند که نمایندگان فروش آموزش های لازم را دریافت کرده و عملکرد بهتری ارائه می دهند.

حتماً برای راهنمایی و آموزش تیم فروش ابزارها و مستندات لازم را در اختیار آنها قرار دهید. مهمتر اینکه باید شاخص های عملکرد هر یک از اعضای تیم فروش را به دقت مورد بررسی قرار دهید. یک نرم افزار CRM می تواند به شما گزارش هایی ارائه دهد که با استفاده از آنها بتوانید عملکرد تیم فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید. گزارش هایی مانند زمان پاسخگویی به سرنخ، فعالیت ها، معاملات منعقد شده و غیره. ممکن است متوجه شوید که کارشناسان فروش در مراحل خاصی از چرخه فروش دچار مشکل می شوند. در صورت بروز این مشکل، حتما منابع و آموزشهای لازم برای رفع مشکل را در اختیار آنها قرار دهید و از آن ها بخواهید از کارشناسان فروش موفق کمک بگیرند.

5.میزان کارهای کم ارزش را کاهش دهید

کارشناسان فروش به طور متوسط فقط 36٪ از زمان خود را صرف فروش می کنند و بقیه وقت خود را با کارهای کم ارزش مانند کارهای اداری و خدماتی تلف می کنند.

اگر می خواهید چرخه فروش خود را بهبود بخشید ، یک راه آسان این است که به کارشناسان فروش خود اجازه دهید تا وظایف اداری خود را برون سپاری کنند تا بتوانند روی فروش متمرکز شوند. نرم افزار CRM به همین منظور طراحی شده است. نرم افزار CRM اطلاعات مشتری شما را از چندین نقطه تماس - تلفن، ایمیل، چت، وب سایت و غیره ثبت کرده و سوابق مشتریان را بدون هیچ گونه مداخله دستی حفظ می کند.

میزان کارهای کم ارزش را کاهش دهید

6.دردسر برنامه ریزی جلسات را حذف کنید

هیچ سرنخی به ارسال و دریافت ایمیل های متوالی برای تنظیم یک جلسه ملاقات علاقه مند نیست. تلاش (و عدم موفقیت) برای برنامه ریزی جلسات هم برای کارشناسان فروش و هم برای سرنخ ها نا امیدکننده است. به منظور ساده سازی جریان کار و کاهش اصطکاک مرتبط با چرخه فروش، از ابزاری استفاده کنید که برنامه ریزی جلسات را برای شما راحت تر می کند.

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ سیستم CRM می تواند با اپلیکیشن های مرتبط با جلسات ادغام شود و به طور خودکار رویدادهای برنامه ریزی شده را به سوابق مشتری اضافه کند.

دردسر برنامه ریزی جلسات را حذف کنید

آیا می خواهید فرآیندهای بازاریابی و فروش خود را متحول کنید؟

نرم افزار CRM دانا ایکسارِم

استفاده از نرم افزار مدیریت چرخه فروش برای بهبود فرایند

اگر هنوز به روش های دستی و قدیمی در پیگیری و مدیریت چرخه فروش خود تکیه می کنید، مسیر را اشتباه می روید. استفاده از یک نرم افزار مدیریت چرخه فروش یا یک نرم افزار CRM می تواند به شما در بهبود روند کار کمک کند.

1. امتیاز دهی خودکار به سرنخ ها و به روز رسانی اطلاعات

بیشتر نرم افزارهای مدیریت چرخه فروش دارای ماژول های امتیازدهی خودکار به سرنخ و به روز رسانی پروفایل هستند. به این ترتیب هر سرنخی که وارد سیستم شما می شود بر اساس احتمال تبدیل شدن به مشتری امتیاز بندی می شود. علاوه بر این، اطلاعات پروفایل آنها به طور خودکار در سیستم به روز رسانی می شود. برای ساده تر کردن فرایند فروش، می توانید از نرم افزار مدیریت چرخه فروش خود استفاده کرده و سرنخ ها را با استفاده از این نرم افزار به کارشناسان فروش خود اختصاص دهید.

با استفاده از یک سیستم CRM، کارشناسان فروش شما وقت کمتری را برای تحقیق در مورد سرنخ ها و وارد کردن داده ها و زمان بیشتری را برای فروش صرف می کنند و این یعنی توافقات بیشتر، فروش بیشتر و درآمد بالاتر.

امتیاز دهی خودکار به سرنخ ها و به روز رسانی اطلاعات
هرگز پیگیری را فراموش نکنید

2.هرگز پیگیری را فراموش نکنید

آیا برای اطلاع از وضعیت سرنختان و مشخص کردن زمان پیگیری فروش از صفحات اکسل استفاده می کنید؟ انجام این کار بسیار زمانبر است و دقت پایینی دارد.

خوشبختانه استفاده از نرم افزار مدیریت چرخه فروش به شما این امکان را می دهد تا یک دید کلی از پایپ لاین فروش خود داشته باشید. می توانید به سرعت تمام فرصت های فروش را برای پیدا کردن فرصت های فروش خاص در هر مرحله از خط لوله خود مرتب و فیلتر کنید، همچنین قادر خواهید بود چند فرصت فروش را در یک لحظه بررسی کنید.

اگر سرنخ نیاز به پیگیری دارد، کافی است در نرم افزار مدیریت چرخه فروش یادداشت بگذارید تا زمان پیگیری را به شما یادآوری کند. بعلاوه، برای برقراری تماس یا ارسال ایمیل به سرنخ های خود نیازی به دسترسی به یک برنامه یا ابزار جداگانه نخواهید داشت. می توانید تمام این کار ها را بدون ترک داشبورد نرم افزار انجام دهید.

3.تجزیه و تحلیل عملکرد تیم

با استفاده از یک نرم افزار مدیریت چرخه فروش می توانید عملکرد تیم فروش را تجزیه و تحلیل کنید. به این ترتیب به همه گزارش های مورد نیاز، از جمله گزارش چرخه فروش دسترسی پیدا خواهید کرد. این گزارش به شما نشان می دهد تیم شما چه مدت طول می کشد تا سرنخ های خود را به مشتری تبدیل کند.

آیا می خواهید بر روی عملکرد تیم خود نظارت دقیق تری داشته باشید؟ گزارش فعالیتهای تلفنی به شما در پیگیری تعداد تماسهای خروجی هر کارشناس فروش در طی یک بازه زمانی کمک می کند. همچنین گزارش فعالیتهای فروش به شما امکان می دهد تا ارتباط بین ارقام فروش و فعالیتهای خاص (ایمیلهای ارسالی، تماسهای برقرار شده، قرارهای تعیین شده و موارد دیگر) را مشخص کنید.

تجزیه و تحلیل عملکرد تیم
ارائه پشتیبانی و آموزش

4.ارائه پشتیبانی و آموزش

نرم افزار مدیریت چرخه فروش همچنین به مدیران تیم کمک می کند تا پشتیبانی و آموزش های مناسب را در اختیار تیم خود قرار دهند. این نرم افزارها و سیستم های CRM به‌طور خودکار تمام تماس های ورودی و خروجی را ثبت می کنند. این تماس ها می توانند به عنوان اسناد آموزشی برای تیم فروش مورد استفاده قرار گیرند.

به دنبال یک نرم افزار مدیریت چرخه فروش هستید؟

نرم افزار CRM دانا ایکسارم یک نرم افزار مدیریت فروش است که برای کمک به افزایش اثر بخشی تیم های فروش ساخته شده است. این سیستم CRM ویژگی هایی کاربردی بسیاری دارد: از جمله ادغام تلفن و ایمیل داخلی، گزارشات و اتوماسیون، امتیاز دهی سرنخ و به روز رسانی پروفایل و عملکردهای اختصاص خودکار سرنخ و موارد دیگر.