5 روش ایده آل برای بهینه سازی بهره بری از نرم افزار CRM

در این مقاله به پنج نکته اشاره می‌شود که کمک می‌کند بهترین و بیشترین بهره وری را از نرم افزار CRM داشته باشید.

83 درصد از خریداران اینترنتی قبل از تکمیل سفارش خرید، نیاز به راهنمایی و کمک کارشناس فروش دارند. با توجه به اهمیت فراهم کردن خدمات کارآمد در این زمینه، تعجبی ندارد که تعداد زیادی از مشاغل، سرمایه گذاری در مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را انتخاب کرده اند.

CRM نوعی ابزار نرم افزاری است که به تشکیلاتی مانند مجموعه شما، اجازه پیگیری اطلاعات شخصی، تاریخچه سفارشات، پیشرفت‌ها، اولویت‌ها و سایر اطلاعات مربوط به مشتریان را می‌دهد و قادر است این اطلاعات را به صورت متمرکز در دسترس مجموعه قرار دهد.

اگر می‌خواهید استفاده از نرم افزار CRM برای شما کاملا موثر باشد، باید روی روش‌های ایده آل استفاده از آن تمرکز کنید. در این مقاله به پنج نکته اشاره می‌شود که کمک می‌کند بهترین و بیشترین بهره وری را از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری داشته باشید.

نرم افزار CRM را متناسب با نیازهای خودتان را انتخاب کنید

همه نرم افزارهای CRM یکی نیستند و اگر انتخاب شما بدون آگاهی کامل درباره امکانات (و همینطور ضعف‌های آن‌ها) باشد، ممکن است در نهایت مجبور به استفاده از نرم افزاری باشید که برای کسب و کار شما مناسب نیست. آیا نیاز به چیزی دارید که بر اساس ابر کار می کند، یا برنامه‌ای که روی وبسایت اجرا شود؟ آیا ترجیح می‌دهید CRM ی با قرارداد خدمات استفاده کنید، یا می‌خواهید پیشاپیش هزینه بیشتری برای راه اندازی صرف کنید؟ آیا تشکیلات شما نیاز به امکانات ریز و دقیق و قابلیت‌های بالای شخصی سازی امکانات دارد، یا یک کارکرد ابتدایی و ساده کفایت می‌کند؟ عجله نکنید و تمام انتخاب‌ها را بسنجید و قبل از تصمیم گیری نهایی بدانید دقیقا چه نیازهایی دارید.

کارشناسان فروش خود را به خوبی آموزش دهید

آموزش

کمتر کسی پیدا می‌شود که با فواید غیر قابل انکار استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان مخالف باشد. تحقیقات نیوکلیس (یک شرکت سرشناس در زمینه تحقیقات فن آوری اطلاعات) نشان می‌دهد که به ازای هر دلار که برای نرم افزار CRM هزینه می‌شود به طور متوسط بین 6/5 تا 71/8 دلار بازگشت سرمایه (ROI) خواهید داشت. اما از سوی دیگر، اگر نتوانید به کارمندانتان استفاده مناسب از نرم افزار CRM را آموزش دهید، این ابزار چیزی بیش از یک سیستم گرانقیمت بایگانی نخواهد بود. زمانی که آموزش های نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری را پیاده سازی می‌کنید، به کارمندان خود کمک کنید اطلاعات ارائه شده توسط نرم افزار را درک کنند؛ آن‌ها را بر اساس آموزش‌های داده شده محک بزنید و به صورت دوره ای آموزش‌ها و آزمون‌هایی برگزار کنید تا از کارکرد مناسب کلیت سیستم مطمئن شوید.

قانون تنظیم کنید

اگر کارمندان نتوانند به شکل بهینه از نرم افزاری که تهیه کرده‌اید استفاده کنند، نرم افزار CRM قابلیت عملکرد مناسب خود را از دست خواهد داد. لیستی از قوانین در ارتباط با استفاده از نرم افزار CRM ایجاد کنید تا همه به صورت یکسان از سیستم استفاده کنند. هر سرنخ جدید، بدون استثنا باید توسط نرم افزار CRM پردازش شود و این مطلب باید در دستورالعمل سازمان گنجانده شود. با تاکید بر استفاده صحیح از نرم افزار CRM در زمان راه اندازی این سیستم، می توانید یک انتقال بدون دردسر و همینطور یک تیم کاری یکدست و همسو داشته باشید.

به خودکار سازی (اتوماسیون) روی بیاورید

نرم افزارهای CRM برای این ساخته شده اند تا در ارتباط با مشتری، به کمک کسب و کار شما بیایند و کارهای دشوارتر را انجام دهند. این به آن معناست که خیلی از کارها در ارتباط با ورود اطلاعات می تواند به صورت خودکار انجام شود. از مزایای این خودکار سازی هر جا که امکان پذیر است استفاده کنید. این مسئله نه تنها باعث می شود احتمال راهیابی خطا به سیستم کمتر شود، بلکه از این راه، زمان با ارزش کارشناسان فروش نیز برای انجام کارهای سطح پایین و تکراری تلف نمی‌شود.

روی همکاری تمرکز کنید

همکاری

یکی از بزرگترین مزایای نرم افزار CRM نسبت به سیستم‌های قدیمی، پتانسیل آن برای بهبود کار گروهی است. با به اشتراک گذاری و قابلیت دسترسی به اطلاعات در تمام بخش‌ها، نرم افزارCRM سردرگمی‌هایی که معمولا به دلیل عدم وجود تصمیم گیرندگانی با اطلاعات و سلایق یکسان به وجود می‌آید را از بین می‌برد.

بر اساس سنجش جهانی خدمات مشتریان (Global Customer Service Barometer) در سال 2012، 26 درصد از مصرف کنندگان، بدون پیدا شدن راهکاری مناسب برای مشکلشان، از یک کارشناس به کارشناس دیگر ارجاع داده می‌شوند که این مساله در نهایت باعث نا امیدی مشتری شده و کاهش درآمد را در پی خواهد داشت. با استفاده از یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، مشتری با هر فرد در سازمان شما اعم از کارشناسان فروش، کارشناسان IT و یا هر شخص دیگری که صحبت کند؛ همگی به یک نرم افزار و همینطور اطلاعات واحد دسترسی دارند و می‌توانند با اتکا به آن، بهترین خدمات را به مشتری ارائه دهند. این مساله به این معناست که همکاری‌های درون سازمانی در مجموعه یکپارچه خواهد شد و نتیجه کار از دید مشتری، به شکلی است که به نظر می‌رسد یک نفر تمام کار را بر عهده گرفته است.

خواندن 16 دفعه