می‌خواهید مدیر فروش شوید؟ هر روز این پنج کار را انجام دهید

چگونه می توانم به جایگاه مدیریت فروش برسم؟ ایا راهکاری برای رسیدن به این هدف وجود دارد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

  1. به دیگران کمک کنید.
  2. از زمان استراحت (برای نهار، قهوه و ... ) استفاده بهینه کنید.
  3. ضعف‌های مهارتی خودتان را بشناسید.
  4. یک کار قابل توجه انجام دهید.
  5. همیشه در حال یادگیری باشید.

چند سال تجربه فعالیت به عنوان کارشناس فروش دارید؛ به طور منظم به اهداف فروش خود رسیده اید و فکر می کنید آماده گرفتن ترفیع هستید. کارشناس فروش بودن کار بسیار پر مشغله ای است. هر روز بدون وقفه کار کردن استرس بالایی به شما وارد می‌کند و در اکثر مواقع، باید از همه چیز بگذرید تا به هدفی که دارید برسید.

پس چطور باید به جایگاه بالاتر رسید، بدون اینکه پای خودتان را از روی پدال کسب درآمد بردارید؟ راهکار، روزی سه ساعت کار بیشتر نیست. نتیجه انجام این کار فقط از پا درآمدن شما خواهد بود. در عوض هر روز چند کار ساده انجام دهید تا مهارت‌های مدیریت خود را تقویت کنید و همزمان به اهداف فروشتان هم برسید.

در این مقاله، پنج فعالیت ساده را معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را در برنامه کاری روزانه خودتان جای دهید تا راه خود را برای رسیدن به ترفیع هموار کنید. به یاد داشته باشید که این راهکارها میانبری برای گرفتن جایگاه نیستند، بلکه به شما نشان می‌دهند چطور تبدیل به شخصی شوید که لیاقت آن جایگاه را دارد.

پنج روش برای ترفیع گرفتن به جایگاه مدیریت فروش

1. به دیگران کمک کنید

کار یک مدیر فروش، کمک کردن به افراد است؛ به همین دلیل یاری رساندن به دیگران نقطه خوبی برای شروع شماست. شاید هنوز سمت مدیریت فروش را به دست نیاورده باشید، اما با کمک به همکارانتان می‌توانید از همین امروز در بخش خودتان شروع به ایفای نقش یک مدیر کنید. در هر صورت پست و مقام دلیل پیروی افراد از شما نیست، بلکه دلیل این امر اعتماد و باور اعضای تیم به شماست. چیزی که برای ساختن آن نیاز به مقام ندارید.

به کارشناسان فروش جدید پیشنهاد کمک دهید. کارشناسان فروش جدید همواره هنگام شروع کار نیازمند کمک هستند. از آن‌ها بپرسید آیا کمکی از دست شما بر می‌آید که به موفقیت و پیشرفت آن‌ها کمک کند؟ این کار حتی می تواند به سادگی معرفی کردن یک نرم افزار خاص، یا اجازه دادن به آن‌ها برای گوش کردن به تعدادی از تماس‌های شما باشد.

به کارشناسان جدید پیشنهاد دهید گاهی هنگام انجام کار کنارشان باشید. قبل از این پیشنهاد مطمئن شوید این چیزی است که آن‌ها واقعا می‌خواهند. کارشناسان فروش تازه کار معمولا خیلی زود با همه چیز موافقت می‌کنند و معمولا افراد علاقه ندارند شخص دیگری مکالماتشان را بشنود؛ به خصوص زمانی که ممکن است چندین بار اشتباه کنند.

از همکاران خود بپرسید در چه حالی هستند. زمانی که یک مکالمه کوتاه با همکاران خود دارید، حال آن‌ها را بپرسید و به دقت به جوابی که می‌دهند گوش کنید. اگر کارشناس فروشی که میز کارش نزدیک به شماست گفت: "این ماه برام ماه خوبی نبوده"، از او بپرسید: "کاری از دست من برمیاد که بتونم بهت کمک کنم؟"

از پیشنهادات مدیرتان استفاده کنید. اگر کسی را در تیم خود نمی‌شناسید که به کمک نیاز داشته باشد، از مدیرتان بپرسید آیا کسی را می‌شناسد که نیاز به کمک داشته باشد؟

افرادی را خارج از مجموعه فروش خود پیدا کنید. اگر شرکت شما یک طرح جدید برای پورسانت‌ها طرح ریزی کرده است یا اگر یک روند آموزشی جدید را دنبال می‌کند، به دنبال این باشید که آیا مدیریت، نیاز به شخصی برای فراهم کردن بازخورد یا کمک به پیاده سازی طرح دارد؟

از مزایای کمک به دیگران این است که در نهایت این کمک به خود شما باز می‌گردد. اگر به همکارتان این را آموزش دهید که هیچوقت قبل از صحبت با تصمیم گیرندگان اصلی به مرحله بعدی معامله وارد نشود، زمانی که خود شما هم در این شرایط باشید، این نکته را به یاد میاورید که باید جلوی خودتان را بگیرید و طبق رویه شرکت عمل کنید.

2. غذای خود را تنها نخورید

eating alone2

به جای خیره شدن به صفحه نمایش به مدت ده ساعت به طور مداوم، از زمان استراحت نهار یا چای و قهوه، برای دور هم جمع شدن استفاده کنید.

اگر شما نمایندگی فروش برای شرکتی با چندین تیم فروش را بر عهده دارید، با مدیران و کارشناسان فروش تیم‌های دیگر ملاقات داشته باشید تا از تجربیات آن‌ها آگاه شوید. همچنین درباره علاقه خودتان برای مدیر شدن صادق باشید. این شرایط ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما اینجا دو راهکار را معرفی می‌کنیم که می‌تواند شرایط را راحت تر کند.

به داستان موفقیت مدیران گوش دهید. از آن‌ها بپرسید چگونه به جایگاهی که امروز در آن قرار دارند رسیده اند، اولین شغلی که داشتند چه بوده، آیا آموزش‌ها و دوره‌های خاصی را گذرانده اند، موفقیت بزرگشان چه بوده و چگونه به آن رسیده اند. از آن‌ها بخواهید داستان خود را تعریف کنند و تا جایی که می‌توانید از آنها درس بگیرید.

با بیان اهدافتان صحبت را ادامه دهید. شخصی را انتخاب کنید که می‌خواهید شغلی همانند او داشته باشید و از او بپرسید چه قدم‌هایی باید بردارید تا به چنین پیشرفتی دست پیدا کنید. همیشه فکر می‌کردم افراد به تدریج در سلسله مراتب بالا می‌روند، اما اکثر مدیران کاری خارق العاده انجام داده اند و صعود چشمگیری در مقام و جایگاه خود داشته اند. یاد بگیرید آن‌ها چگونه این کار را انجام داده اند و شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر به افراد احترام بگذارید و علاقه نشان دهید، آن‌ها هم همین حس را درباره شما خواهند داشت. اینگونه سوال خودتان را مطرح کنید: شما چه مسیری رو انتخاب کردید؟ من علاقه دارم مدیری شبیه به شما باشم. جملاتی مانند این باعث می‌شود بتوانید با مدیران داخل یا خارج از شرکت رابطه ایجاد کنید و به این ترتیب نام شما، زمانی که فرصت‌های پیشرفت وجود دارد به میان میاید. اگر خوش شانس باشید، حتی ممکن است یکی از این افراد آموزش دادن به شما را بر عهده بگیرد.

3. بدانید به چه مهارت‌هایی نیاز دارید

همینطور یاد بگیرید چگونه این مهارت‌ها را به دست آورید. مهارت‌های مدیریت که در آن‌ها ضعف دارید را بشناسید و راه‌های دسترسی به آن‌ها را پیدا کنید. با خودتان صادق باشید. وقتی صحبت از مدیریت است، شما به چیزی بیشتر از رسیدن به هدف فروش شخصی نیاز دارید.

اگر یک کارشناس فروش عالی هستید، اما نمی‌دانید چطور با افراد مصاحبه کنید، از رئیس خودتان بپرسید، "اگر من به 115% از هدف فروش ماهیانه برسم، می‌توانم به مصاحبه تلفنی بعدی شما گوش کنم و از شما یاد بگیرم؟"

در زمینه استخدام مهارت کافی دارید، اما نیاز دارید در برگزاری جلسات کارآمد و موثر، بهتر شوید؟ درخواست کنید اگر ماه بعد، به هدف فروش تعیین شده دست یافتید، بخواهید که برگزاری جلسه بعدی تیم را شما به عهده بگیرید. نیاز دارید روی مهارت‌های فردی خود در آموزش به دیگران کار کنید؟ می‌‎توانید درخواست کنید آموزش یک نفر در تیم را بر عهده بگیرید.

مدیران فروش معمولا دنبال راهی هستند تا ما را به سمت فروشی بیش از 100% از هدف ماهیانه سوق دهند.

ممکن است در ابتدا ارائه چنین پیشنهاداتی به مدیرتان دشوار به نظر برسد، اما اگر به او بگویید ترجیح می‌دهید به جای اینکه یک کارت هدیه چند صد هزار تومانی بگیرید، تمایل دارید بیشتر و بیشتر یاد بگیرید؛ نشان دهنده این است که چقدر برای رسیدن به جایگاه بالاتر جدی هستید.

4. یک تحول بزرگ برای شرکت رقم بزنید

خیلی از مدیران برای رسیدن به جایگاهی که اکنون در آن قرار دارند، کار قابل توجهی انجام داده اند. انجام این کار به زمانی بیشتر از چند دقیقه در روز نیاز دارد، اما به همان اندازه احتمال پاداش بزرگ تری هم برای شما وجود خواهد داشت.

برای پیدا کردن فرصت‌های ناب پیشرفت، دنبال ایراد‌ها و اشکالات در شرکت یا تیم خود باشید و سعی کنید آن‌ها را برطرف کنید. آیا مشکلی در ارتباط بین تیم بازاریابی و فروش وجود دارد؟ راهی برای از بین بردن این مشکل پیدا کنید.

آیا شرکت شما در آستانه یک تحول بزرگ است؟ با حل کردن مشکلات احتمالی پیشقدم شوید. تحقیق کنید که نیاز‌ها در کجا قرار دارند و قبل از دیگران برای پوشش آن‌ها اقدام کنید.

وقتی کنار یک مدیر در حال خوردن غذا یا نوشیدن چای یا قهوه هستید، از او بپرسید چه چیزهایی را به عنوان ایراد در تیم یا شرکت می‌بیند. اگر مشکل را درست شناسایی کنید، مانند آن است که به جای پله‌های ترقی از آسانسور برای رسیدن به جایگاه‌های بالاتر شغلی استفاده کرده اید.

5. همیشه در حال یادگیری باشید

learning

مدیریت نیازمند مهارت‌های بسیاری است و مطالعه به شما راهکار‌های متفاوتی کسب این مهارت‌ها ارائه می‌دهد. اگر کتاب‌ها و وبلاگ‌های مربوط به فروش را مطالعه نکرده اید، حتما این کار را انجام دهید.

شاید فکر می‌کنید وقت این کار را ندارید. این توجیه مناسبی نیست. می‌توانید در هنگام رفت و آمد به کتاب‌های صوتی یا پادکست‌های مربوط به فروش و مدیریت گوش دهید. حتی می‌توانید این کار را در باشگاه یا زمانی که در حال آماده کردن شام هستید انجام دهید.

روز خود را پیش از اولین تماس، با مطالعه پنج مقاله مرتبط با کسب و کارتان آغاز کنید؛ یا قبل از خواب 25 صفحه از یک کتاب را مطالعه کنید.

بهترین کارشناسان فروشی که می‌شناسم، در یادگیری هم بهترین هستند. حتی اگر چندین ماه متوالی بالاترین کارایی را در بین همه افراد داشته باشند، باز هم به دنبال یادگیری راه‌هایی برای بهتر شدن هستند.

مطالعه برای مغز، تمرکز و شغل شما مفید است. برای داشتن مهارت‌های فروش و مدیریت فروش در آینده، همین الان تا می‌توانید یاد بگیرید.

اگر شرکت، بخشی از هزینه دوره‌های آموزشی شما را متقبل می‌شود، از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و در سمینار‌های منطقه‌ای یا آنلاین شرکت کنید تا بتوانید نقاط خالی رزومه خود را پر کنید.

در آخر، به طور منظم در گردهمایی‌ها یا دیگر رویداد‌های گروهی در شهر خودتان شرکت کنید. می‌توانید به همان اندازه که از صفحات کتاب یاد می‌گیرید، از افراد دیگری که با چالش‌هایی مشابه شما رو در رو هستند هم یاد بگیرید.

خواستن ترفیع یک مساله است و تلاش برای رسیدن به آن یک مساله دیگر. با گنجاندن این پنج راهکار در روند کاری خود شروع کنید و ببینید مدیر و همکاران شما چگونه توجهشان به شما جلب می‌شود.

خواندن 16 دفعه