پنج روش برای جذب موفق مشتریان

تجربه مشتری از محصول اهمیت بالایی دارد؛ در این مقاله به بررسی 5 روش که  شما را در بهبود تجربه مشتری از محصول و جذب مشتریان جدید راهنمایی می کند، می پردازیم.

تجربه‌ مشتری از محصول و به طور کلی تجربه‌ای که مشتری از شرکت یا سازمان به دست می‌آورد، به یک دغدغه برای شرکت‌ها و سازمان‌ها تبدیل شده است. ما همواره به این فکر هستیم که چگونه فرآیند جذب مشتری را بدون وقفه در شرکت یا سازمان خود ادامه دهیم و تجربه‌ روزانه‌ مشتری را بهبود بخشیم. با این حال باید این نکته را در نظر بگیریم که مشتریان ما نیز ممکن است مشتریان خودشان را داشته باشند، بدین معنا که آنها هم روش‌های جذب مشتری خود را دارا بوده و هدف خاص خود را دنبال می‌کنند. پنج نکته‌‍‌ای که در ادامه توضیح داده شده، به شما در حل چالش‌هایی که در جذب موفق مشتریان وجود دارد، کمک خواهد کرد.

فرآیندهای جذب مشتری خود را تست کنید

به منظور جذب مشتریان مختلف نیاز دارید محصولات متنوعی برای افراد گوناگون به هر نوع سلیقه ای ارائه دهید. برخی، جذب مشتری را به عنوان بخشی از مرحله‌ آزمایش محصول در نظر می‌گیرند در حالیکه برخی دیگر آن را به عنوان بخشی که بعد از فرآیند فروش رخ می‌دهد، در نظر می‌گیرند. بهتر است با هر نوع تعریفی که از فرآیند جذب مشتری دارید، ابتدا پیشنهادهایی را که در جهت جذب مشتریان به آنها ارائه می‌کنید، خودتان از قبل تست کنید؛ بدین صورت که خودتان به عنوان یک مشتری‌ که برند شما را برای اولین بار می‌بیند، روش‌ها و پیشنهادات خود را تست نمائید و ایمیل‌ها، منابع و تعاملاتی که دریافت می‌کنید را ارزیابی کنید. مثلا تست کنید که حساب کاربری شما درست کار می‌کند یا بخش مشاوره عملکرد خوبی دارد یا خیر. آیا همه چیز به طور واضح و درست منتقل می‌شود؟ همین موارد ارزشمند هستند که تفاوت بین تجربه‌ خوب و بد مشتری از محصول شما را مشخص می‌کنند.

جذب مشتری

روش‌های یادگیری افراد مختلف متفاوت است

حتما به یاد دارید که در دوران مدرسه معلمان مهارت‌های مختلف را با روش‌های متفاوتی تدریس می‌کردند. آنها احتمالا نخست از روی محتوای آموزشی با صدای بلند می‌خواندند، سپس آن را از روی کتاب درسی نشان می‌دادند و در نهایت روی تخته سیاه کلاس توضیح می‌دادند. وقتی که می خواهید محصول خود را آموزش دهید، از روش معلمان استفاده کنید. هر کدام از ما اطلاعات را به روش خاص خود تجزیه و تحلیل می‌کنیم. برخی با خواندن مقالاتی که چگونگی استفاده از محصول را شرح داده یا با مشاهده ویدئوهای کوتاه، یادگیری بهتری دارند و برخی دیگر از طریق شرکت در وبینارها. عده‌ای دیگر هم پس از بکارگیری تمام روش‌های ذکر شده یادگیری بهتری خواهند داشت. بنابراین هنگامی که منابع آموزشی برای مشتریان خود تهیه می‌کنید، اطمینان حاصل کنید تمامی مشتریان خود را در نظر گرفته و تمام روش‌ها و مدل‌های یادگیری را به کار گرفته‌اید.

پایگاه دانش خود را بازبینی کنید

بعد از آنکه کتابخانه‌ای از منابع آموزشی برای خود ایجاد کردید، قدم بعدی آن است که همه‌ آنها را سازماندهی و مرتب کنید. مطمئن شوید که مشتریان شما مقالات آموزشی و سایر اطلاعات را به شیوه‌ای درست و منطقی دریافت می‌کنند. به علاوه اطمینان داشته باشید که پایگاه دانش شما قابل جستجو بوده و مشتریان می‌توانند پاسخ سوالات خود را بلافاصله در آن پیدا کنند؛ این مورد باعث صرفه جویی در وقت مشتریان و نیز وقت تیم سرویس‌دهی شما می‌شود زیرا مشتریان پاسخ خود را از طریق پایگاه دانش پیدا کرده و دیگر با شما تماس تلفنی یا ارتباط ایمیلی در جهت دریافت پاسخ برای مشکل خود، نخواهند داشت.

روی ابزارها سرمایه گذاری کنید

پروسه جذب مشتری باید یک فرآیند تکرارشونده باشد. علاوه بر نیاز به یک فرآیند درست برای جذب مشتری، باید کاری کنید که این فرآیند تکرار پذیر باشد. اتوماسیون، روشی فوق العاده برای کمک به این موضوع می‌باشد. ابزارهای اتوماسیون (بازاریابی ایمیلی برنامه ریزی شده و یا ارسال پیامک) به شما کمک می‌کنند هزاران مشتری را به راحتی و به سرعت جذب کنید. با استفاده از یک نرم افزار مدیریت روابط مشتریان علاوه بر اینکه مشتریان زیادی را جذب می‌کنید، می توانید تاثیر کمپین‌های مختلف خود را نیز دنبال کنید (برای مثال مشتری کدام ایمیل را باز کرده است). با انجام این کار شما در واقع یک سرمایه گذاری مطمئن‌ انجام داده اید و رضایت مشتری را نیز افزایش خواهید داد.

ارزیابی را در محیط خرد (Micro) انجام دهید، نه محیط کلان (Macro)

اکثر اوقات هنگامی که موضوع فرآیند جذب مشتری مطرح است، همه‌ ما به آمار و ارقام مربوط به میزان فرسایش مشتری نگاه می‌کنیم تا میزان موفقیت فرآیند جذب مشتری خود را ارزیابی کنیم. توجه داشته باشید که فرسایش مشتری در تجارت الکترونیک به معنای از دست دادن مشتری می‌باشد. با وجود آنکه "فرسایش" یک شاخص خوب برای ارزیابی محسوب می‌شود، نیاز است تا فازهای فرآیند جذب مشتری نیز بر اساس اهداف و نقاط مهم بصورت جزئی مورد ارزیابی قرار گیرند.

شرکت‌ها یا سازمان‌ها می توانند با در نظر گرفتن نکات ذکر شده فرآیند جذب مشتری خود را بهبود داده و از این طریق ارزش ایجاد شده برای مشتری را افزایش دهند؛ تجربه‌ای که مشتری از برند و یا محصول ما بدست می‌آورد، به شدت بر روی محبوبیت برند ما و جایگاه شرکت یا سازمان ما نسبت به رقبا تاثیر می‌گذارد.

خواندن 16 دفعه