راهنمای جامع خرید نرم افزار CRM

سازمان‌ها به منظور انتخاب مناسب‌ترین نرم‌ افزار CRM برای کسب‌ و‌ کار خود ابتدا باید فرایند نیازسنجی را انجام داده و سپس با توجه به نیازها و انتظاراتشان جهت خرید نرم افزار CRM اقدام کنند. در این مقاله راهنمایی‌های لازم در خصوص خرید نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری ارائه شده است.

نرم‌ افزار CRM چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، نرم افزار (Customer Relationship Management) در ابتدا به منظور ایجاد و حفظ ارتباط با مشتریان فعلی و نیز مشتریان جدید سازمان طراحی شد. اما امروزه این نرم‌ افزار به یک ابزار قدرتمند برای مدیریت فروش، بازاریابی، نقاط‌ فروش، امور مالی، تیم فروش و کلیه‌ داده‌های عملیاتی به صورت متمرکز تبدیل شده است.

قیمت نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری چقدر است؟

قیمت نرم‌ افزار های CRM مختلف تا حد زیادی متفاوت است. معمولاً فروشندگان CRM از مدل قیمت‌ گذاری اشتراکی که به فاکتورهای مختلفی از جمله تعداد کاربران و ویژگی‌های نرم‌ افزار بستگی دارد، استفاده می‌کنند.

در اکثر موارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که پرداخت را به ازای هر کاربر در هر ماه انجام دهید. همچنین ممکن است با فروشندگانی برخورد کنید که یک هزینه‌ ثابت ماهیانه برای تعداد ثابتی از کاربران دریافت می‌کنند و افزایش تعداد کاربران مستلزم دریافت پکیج بزرگتر یا پرداخت هزینه‌ بیشتر است. همچنین قیمت گذاری می‌تواند برای هر کاربر بسته به نیازهای خاص کسب و کار شما در هر ماه متفاوت باشد.

آیا شما به نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتریان نیاز دارید؟

سوالاتی که باید در مورد ارزیابی نیازهایتان در جهت خرید نرم افزار CRM از خودتان بپرسید:

 • آیا من نیاز به ثبت سوابق و اطلاعات سرنخ‌ها و مشتریان دارم؟
 • آیا این اطلاعات در قسمت‌های مختلف نگهداری می‌شود؟
 • آیا مدیریت داده‌ها دشوار شده است؟
 • آیا مشتریان به طور منظم با چندین نفر در تیم من ارتباط برقرار می کنند؟
 • آیا به یک روش بهتر برای پایش بهره وری تیم فروش، نیاز دارم؟
 • آیا سرعت کار تیم من به علت جستجوی اطلاعات سرنخ یا مشتری، کاهش یافته است؟

اگر جواب شما به هر یک از سوالات بالا مثبت بود، کسب و کار شما نیاز به یک نرم افزار مدیرت ارتباط با مشتری دارد.

برای ایجاد تحول در فروش خود همین حالا خلاصه کتاب روانشناسی فروش برایان تریسی را دانلود کنید

چگونه یک نرم افزار CRM مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

بزرگترین اشتباهی که بسیاری از مشتریان اولین بار در خرید نرم افزار CRM انجام می‌دهند، ارزیابی فروشندگان قبل از تصمیم گیری روی اهداف خودشان است. با تمرکز روی فروشندگان، به جای تمرکز بر اهداف کسب و کار خودتان، پیشنهادات کارمندان فروش را در اولویت قرار می‌دهید. به عنوان مثال، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان بر روی موبایل بسیار پیشرفته به نظر می‌آید، اما اگر تیم فروش در شرکت مستقر باشد، ممکن است بهترین گزینه برای شما به حساب نیاید.

قبل از ارزیابی یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، این سؤالات را از خود بپرسید:

 • چرا می‌خواهیم روی یک نرم افزار CRM سرمایه گذاری کنیم؟
 • چه چالش های عملیاتی در کسب و کار وجود دارد که باید حل شود؟
 • قابلیت انجام چه عملیاتی را نداریم که باید با استفاده از نرم افزار CRM پیاده سازی شوند؟
 • چند نفر از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان استفاده خواهند کرد؟
 • حجم اطلاعات مربوط به مشتریان ما چقدر است؟
 • چه نرم افزارهای دیگری استفاده می‌کنیم که باید با نرم افزار CRM یکپارچه شوند؟
 • بودجه تخصیص داده شده برای خرید نرم افزار CRM چقدر است؟

نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری ویژگی‌های بسیاری را برای کمک به کسب و کارها جهت مدیریت مشتریان و کارهای مربوط به آن‌ها ارائه می‌کند. اما تشخیص اینکه کدام یک از این ویژگی‌های بی شمار، تامین کننده نیازهای کسب و کار شما خواهد بود و خرید نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان مناسب کاری ساده ای نیست.

در ادامه شما را با ویژگی‌های کلیدی نرم‌ افزار  مدیریت ارتباط با مشتری و دلایل اهمیت آن‌ها در انتخاب یک نرم افزار CRM مناسب آشنا خواهیم کرد.

نرم افزار CRM

استفاده آسان

می‌توانید کارمندانتان را برای استفاده از نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری آموزش دهید. با این حال برخی نرم‌ افزارهای CRM وجود دارند که بسیار پیچیده بوده و ارزش زمان گذاشتن برای آموزش و سرمایه‌گذاری (خصوصاً در کسب و کارهای کوچک) را ندارند. بهتر است با انتخاب یک نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتریان مناسب با واسط کاربری ساده که یادگیری پیچیده‌ای ندارد، در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

اگرچه بسیاری از محصولات نرم‌ افزاری CRM مدعی هستند که به آسانی قابل استفاده اند، اما توجه داشته باشید که ابتدا نرم‌ افزار انتخابی خود را تست کرده تا درک صحیحی از نحوه‌ کار کردن افراد با آن پیدا کرده و اطمینان حاصل کنید که این نرم‌ افزار مورد رضایت کارکنان قرار خواهد گرفت. همچنین سعی کنید قبل از تصمیم گیری برای خرید یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، حتما از فروشنده نرم افزار تقاضای ارائه دموی فروشکنید.

سفارشی‌سازی

هیچ نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری وجود ندارد که برای همه‌ کسب و کارها مناسب باشد. نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری، بسیاری از نیازهای یک کسب و کار را پوشش می دهد اما شما می‌توانید با سفارشی کردن این نرم‌ افزار، بیشتر از میزانی که برای آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، سود به دست آورید.

هنگام خرید نرم افزار CRM، نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتری را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید آن را بر اساس نیازهای خاص خود سفارشی‌سازی کنید. برای مثال، برخی از این نرم‌ افزارها بر اساس ویژگی‌های خود، پکیج‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند، درحالیکه برخی دیگر به شما امکان می‌دهند تنها ویژگی‌هایی که کسب و کار شما نیاز دارد را انتخاب نمایید. سفارشی‌سازی همچنین می‌تواند با گسترش امکانات نرم‌ افزار با استفاده از پلاگین‌ها، تم‌ها، قالب‌ها و افزونه‌ها، نرم افزار را متناسب با کسب و کار شما ارتقاء دهد.

یکپارچگی با نرم‌ افزارهای دیگر

یک نرم‌ افزار CRM خوب با سایر نرم‌ افزارهای مورد استفاده شما به‌ خوبی کار می‌کند که در نتیجه آن، داده‌ها در سراسر سازمان به صورت یکپارچه جریان پیدا خواهند کرد. این بدین معناست که دیگر نیازی نیست داده‌ها را به صورت دستی بین نرم‌ افزار CRM و سیستم POS یا نرم‌ افزار مالی جابجا کنید. انتقال خودکار داده‌ها بین نرم‌ افزار CRM و سایر نرم‌ افزارها و سازگار شدن آن‌ها با یکدیگر، باعث صرفه‌جویی در زمان صرف شده برای انجام وظایف تکراری می‌شود. خرید نرم افزار CRM ای که با سایر نرم افزار های مورد استفاده شما همخوانی داشته باشد بسیار مهم است.

بازاریابی گوشه ای

آیا کسب و کار شما مرتبط با صنعت خاصی است یا در یک بازار گوشه (niche) فعالیت دارد؟ نرم‌ افزارهای مدیریت ارتباط با مشتریانی وجود دارند که به طور خاص برای کسب و کار شما طراحی شده‌اند؛ برای مثال، اگر در زمینه اقتصاد و حسابداری فعالیت دارید، محصولات نرم افزاری مدیریت ارتباط با مشتریانی وجود دارد که با مقررات مالی مطابقت دارد. همچنین نرم‌ افزارهای مدیریت ارتباط با مشتریان دیگری نیز وجود دارند که به طور خاص برای رستوران‌ها، خرده‌فروشان و املاک‌ها طراحی شده‌اند.

دسترسی موبایل

با انتخاب این ویژگی از نرم‌‍‌ افزار CRM به راحتی می‌توانید به داده‌های نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان خود از طریق موبایل و تبلت دسترسی داشته باشید. سعی کنید به دنبال نرم‌ افزارهایی باشید که یا دارای نسخه موبایل باشند و یا حداقل از طریق مرورگر موبایل خودتان به راحتی قابل دسترسی و مشاهده باشند. با خرید نرم افزار CRM ای که نسخه موبایل هم داشته باشد، می توانید کسب و کار خود را از هر جا و هر مکان مدیریت کنید.

امنیت و خرید نرم افزار CRM

نرم‌ افزار CRM مرکز فعالیت‌های کسب و کار شما خواهد شد. نرم‌ افزار مدیریت ارتباط با مشتریان شما باید ویژگی های سختگیرانه امنیتی برای جلوگیری از حملات سایبری و از دست دادن داده‌ها داشته باشد، همچنین باید راهکاری برای دسترسی به داده‌های شما در صورت وقوع قطعی یا حمله سایبری در نظر گرفته شده باشد.

نرم افزار دانا ایکسارم یک نرم افزار کاربردی با قابلیت سفارشی سازی و ایجاد موجودیت جدید در زمینه مدیریت ارتباط با مشتریان به زبان فارسی است که با توجه به نیاز های کاربر ایرانی طراحی و بومی ساری شده است.

خواندن 300 دفعه

به سادگی سازمان خود را به یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مجهز کنید.

نسخه 14 روزه رایگان دانا ایکسارِم،
همین حالا شروع کنید!