contactus ورود به سامانه پشتیبانی آنلاین مشتریان

منابع و مستندات نرم افزار آنالیز ترافیک شبکه فلومون

در این بخش می توانید پاسخ سوالات فنی خود را بیابید.

با توجه به اینکه این ابزار فقط فلو را نظارت می کند می تواند با خواندن دستورات SQL در حال تبادل در شبکه اطلاعات ارائه کند، این سیستم به SQL متصل نمی شود تا جداول آن را بررسی کند. اما با استفاده از ماژول APM امکان مشاهده کدهای خطا و عملکرد نرم افزار وجود دارد، بنابراین در هر گزارش از SQL می توانید زمان پاسخ برنامه را ببینید که به خطاها و زمان پاسخ نرم افزار اشاره دارد.
در صورت وجود قرارداد پشتیبانی و خرید ماژول نرم افزار نسخ جدید در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
ماژول FMC از پهنای باند مصرفی به شما گزارشات لازم را ارائه می دهد و می توانید پهنای باند ورودی را از این طریق بررسی نمایید. به عنوان مثال، در صورتی که شما از ISP پهنای باند اینترنت Mbps 50 دریافت می کنید اما پس از مشاهده نمودار ترافیکی 20 Mbps را به عنوان خط مسطح مشاهده می نمایید. این مسئله بدین معنی است که ISP ترافیک اینترنت شما را بر روی سطح پایین تری قرار داده است.
در نرم افزار فلومون قابلیت تعریف ماژول های مختلف برای کاربران متفاوت با سطح دسترسی متفاوت وجود دارد.
نرم افزارهای مانیتورینگ جهت مقایسه با فلومون را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

نرم افزارهای مانیتورینگ جهت مقایسه با فلومون را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

  • نرم افزار های مبتنی بر SNMP مانند نرم افزار Solarwinds و Manage Engine: محدودیت بالا در پشتیبانی از پروتکل NetFlow دارند، در صورتی که نرم افزار فلومون ابزاری بسیار حرفه ای در بررسی پکت های Flow داخل شبکه است که به شما توانایی درکی عمیق از شبکه خود را می دهد.
  • نرم افزارهای Flow Collectors مانند Fluke و SevOne: این ابزارها قابلیت های بسیار کمتری در بررسی فلوهای داخل شبکه دارند در صورتی که Flowmon همزمان توانایی بررسی و تجزیه و تحلیل داده های فلو از هر دسته و ورژنی را دارد و می تواند جهت بهبود امنیت شبکه به شما کمک بسزایی نماید.
  • نرم افزارهای Packet Analysis مانند Netscout و Riverbed: پیچیدگی این نرم افزارها نیاز به دانش و تجربه بالای نیروی انسانی داخل شرکت ها است. این ابزارها توانایی کمک به بهبود امنیت سازمان را ندارند. فلومون توانایی تجزیه و تحلیل داده های فلو و داده های لایه 7 شبکه را دارد.

لازم به ذکر است نرم افزار فلومون به تنهایی امکان ارائه تمام موارد ذکر شده بالا را دارد و این بمعنی هزینه بسیار پایین برای سازمان می باشد. همچنین تمامی نرم افزارهای مشابه تولید کشور ایالات متحده هستند که با توجه به مسائل سیاسی موجود امکان ارائه خدمات پشتیبانی از طریق شرکت مادر وجود ندارد.

این امکان در نرم افزار فلومون وجود دارد تا Bottleneck ها و کندی های داخل شبکه را شناسایی و آنها را رفع نمایید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید، کندی در سه سطح توسط نرم افزار فلومون مورد بررسی قرار می گیرد:
  • Round Trip Time یا تاخیری که شبکه مسبب آن است
  • Server Response Time یا تاخیری که مسبب آن سرور ها و یا برنامه های کاربردی هستند
  • Delay (min, max, avg, deviation) یا تاخیر بین پکت های شبکه
  • Jitter (min, max, avg, deviation) یا واریانس تاخیر بین پکت های شبکه
لایسنس نرم افزار فلومون بر اساس حجم ذخیره داده ها در سرور کالکتور می باشد، و هیچ محدودیت زمانی در خصوص لایسنس نرم افزار وجود ندارد.

پروتکل NetFlow RFC از پورت 3954 استفاده می کند و برای شنود از پروتکل UDP روی پورت های 2055، 2056، 4432، 4739، 9995، 9996 و 6343 استفاده می کند. 6343 پورت sFlow و 4739 پورت مورد استفاده IPFIX می باشد. امکان تغییر پورت بر روی تجهیزات Cisco از طریق دستور زیر وجود دارد.

router(config)# IP flow-export destination [collector IP address] [collector port] ex. router(config)# IP flow-export destination 10.1.57.3 4432

جهت پیاده سازی می بایست یک کالکتور در نظر گرفت تا تمامی دیتای فلو بر روی یک سرور جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های فلو بر روی آن انجام شود. در صورت نیاز به دریافت داده های ترافیک شبکه و تبدیل انها به دیتای فلو بهتر است از پراب استفاده شود. سپس اطلاعات از طریق پراب به کالکتور ارسال شود.
با توجه به اینکه هیچ پکتی از سمت نرم افزار ارسال نمی شود و نرخ تبدیل ترافیک واقعی شبکه به آمار فلو 500 به 1 است، یعنی هر 1GB ترافیک 2MB داده فلو تولید میکند مقدار بار بر روی شبکه بسیار ناچیز خواهد بود.
با توجه به واسط برنامه نویسی به روش RESTful API این امکان وجود دارد تا با تمامی نرم افزار هایی که این روش را پشتیبانی می کنند به راحتی ارتباط برقرار شود.
جهت انجام این کار و تعیین بهترین لینک ارتباطی می بایست برای هر لینک یک پراب در نظر گرفت، تا بتوان میان آنها مقایسه انجام داد و بهترین لینک را چه از نظر bandwidth utilization و چه از بابت network performance metrics بررسی نمود.
بله، این موضوع بستگی به زیر ساخت شبکه شما دارد و می توانید در قسمت تنظیمات نرم افزار فلومون با افزودن Script مورد نظر خود هر نوع Action را انجام دهید. به عنوان مثال در صورتی که بخواهید به هر دستگاهی در شبکه SSH بزنید می توانید در این قسمت دستورات لازم را وارد نمایید.

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!