راهنمای جامع ITIL

ITIL History

تاریخچه ITIL

مقدمه

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) یک رویکرد شناخته شده و پذیرفته شده در زمینه فناوری اطلاعات است. ITIL برای پشتیبانی از نیازهای محیط کسب و کار ایجاد شده است و به شما امکان میدهد تا با بهبود روش تعامل تیمهای مختلف با یکدیگر و مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات، هزینه های واحد IT را کاهش داده و خدمات بهتری نیز ارائه کنید. ITIL بعد از گذشت 52 سال همچنان به عنوان یک روش طلایی محسوب می شود، این بهروش با نیازهای کسب و کار شما منطبق شده و مزایای بسیاری را برای کسب و کارتان به همراه خواهد داشت. چنین روشی برای سیستم های مدیریتی مبتنی بر خدمات مشتری بسیار ایده آل میباشد. ITIL اینکار را از طریق مدیریت ریسک، بهبود مستمر و فراهم سازی امکان تغییر کسب وکار، انجام میدهد.

تاریخچه ITIL

1980 :در این سال بدلیل نارضایتی دولت بریتانیا از پایین بودن سطح خدمات واحد فناوری اطلاعات، ITIL بوجود آمد. اداره بازرگانی دولت انگلستان( Commerce Government of Office) که از آن پس (Central Computer and Telecommunications Agency ) یا همان CCTA نام گرفت، مسئولیت ارائه یک چارچوب فناوری اطلاعات کارآمد با استفاده از منابع فناوری اطلاعات را به یک شرکت خصوصی بنام Group APM سپرد. مقرر گردید که این شرکت تجارب موفق 71 شرکت بزرگ در کشورهای پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات را بررسی کرده و بصورت مجتمع جمع آوری کند تا از ماحصل این تجارب به یک جمع بندی در خصوص بهترین روش یا روشهای مدیریت خدمات فناوری اطالعات دست یابد.

1990 :تحقیق کمپانی Group APM ، 10 سال بطول انجامید و در سال 1990 نتیجه و خلاصه این تحقیق 31 کتاب بنام Library Infrastructure Technology Information نسخه یک شد. ITIL در سازمان های دولتی و غیردولتی هم مورد استفاده
قرار میگرفت و به سرعت در حال گسترش بود. با رشد فناوری اطلاعات، ITIL نیز همراه با آن توسعه یافت و محبوبیت بیشتری پیدا کرد. اما در نهایت بدلیل حجم بالای مطالب ITIL ورژن یک شکست خورد.

2000 :از سال 1990 تا 2000 و در مدت بیش از 10 سال مجددا روی این پروزه کار شد و نتیجه آن منجر به تالیف 7 کتاب در دو حوزه Delivery Service و Support Service شد. کتابهای مربوط به فرآیندهای تحویل سرویس و فرآیندهای پشتیبانی از سرویس برای ارائه در حجم قابل استفاده، مجددا بازنگری و بازنویسی شدند و خیلی زود به یک سیستم مدیریت خدمات فناوری اطلاعات کاربردی با رویکرد بهروش تبدیل شدند و نسخه دوم ITIL منتشر گردید.

2007 :تحقیقات در این حوزه مجددا 7 سال ادامه پیدا کرد و در نهایت 7 کتاب به 5 کتاب تقلیل پیدا کرد و مفهوم چرخه حیات سرویس (Service Lifecycle ITIL ) مطرح گردید و ورژن سوم ITIL ارائه شد. در این ورژن از زمانی که ایده یک سرویس بوجود می آید تا زمان ارائه سرویس و سپس بهبود آن، چرخه حیات سرویس نامیده شد و مراحل مختلفی در این چرخه شناسایی و راهکارهای مدیریت آنها ارائه گردید.

2011: ITIL در سال 2011 بروزرسانی گردید و 2011 Foundation ITIL معرفی شد. در نسخه بروز رسانی شده ITIL ،هیچ مفهوم تازه ای به آن اضافه نشد و هدف از بروزرسانی تنها رفع خطاها و ناسازگاری های موجود در متن و دیاگرام ها در کل مجموعه بود. بطور کلی ITIL مجموعه ای یکپارچه از بهروشهای ارائه شده به همراه تعاریف و اصلاحات رایج است. در حقیقت ITIL به مجموعه ای از پنج سند/کتاب که معمولا به عنوان مجموعه ها (Sets ) یا کتابها ( Volumes ) شناخته میشوند، تقسیم میشود. این کتابها به توصیف اصول و قواعد می پردازد و هر یک رویکردها و موضوعات جداگانه ای را پوشش میدهد، از لحاظ مفهومی این پنج کتاب عبارتند از: استراتژی سرویس (Strategy Service ) ، طراحی سرویس (Design Service ) ،انتقال سرویس( Service Transition ) ، اجرای سرویس ( Operation Service ) و بهبود مستمر سرویس ( Improvement Service Continual ). در حال حاضر ITIL یک پدیده جهانی است که توسط سازمانها با هر شکل و اندازه و دارای جمعیتی روبه رشد از افرادی که گواهی این دوره را دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. برنامه ریزی دولت انگلستان جهت ارائه نسخه بعدی ITIL در سال 2018 میباشد. در نسخه بعدی ITIL ، بخشهای اصلی آن همچنان وجود خواهد داشت و به بهره گیری از تجربیات هزاران نفر از متخصصان و کارشناسان نیز ادامه خواهد داد. همچنین تحقیقات اثبات میکند که ITIL در آینده نیز به عنوان مجموعه ای از بهروشها برای مدیریت خدمات فناوری اطالعات باقی خواهد ماند.