مانیتورینگ شبکه: همه آنچه را که باید بدانید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مانیتورینگ شبکه، مزایای استفاده از آن و کاربرد آن پرداخته شده است.

{osdownloads download_button.btn-download 125 "دریافت فایل"}

 

مقدمه

در این مقاله قصد داریم نگاهی داشته باشیم به مشخصات اصلی که یک نرم افزار مانیتورینگ باید داشته باشد و جوانب مثبت و منفی آن را ارزیابی کنیم و بررسی کنیم که زمان نصب یک سیستم مانیتورینگ شبکه در سازمان چه موقع است؟ علاوه بر آن، در رابطه با نرم افزار مانیتورینگ شبکه و دیتاسنتر بینا توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

 

مانیتورینگ شبکه چیست؟

وظیفه اصلی که یک مانیتورینگ شبکه به عهده دارد، مانیتور کردن انواع ترافیک جاری میان دستگاه‌های موجود در شبکه است. به بیانی واضح تر، یک سیستم مانیتورینگ بررسی می‌کند که آیا یک دستگاه در شبکه شما کار می‌کند یا خیر. این ابزار پیامی به سمت دستگاه موردنظر ارسال می‌کند و در صورت مطلوب (OK) بودن وضعیت دستگاه، پیغام پینگ را مبنی بر سلامت دستگاه دریافت خواهد کرد. اعلام هشدار، تشخیص مشکلات و پیش بینی وقایع از وظایف اصلی مانیتورینگ شبکه در سطح کسب و کار به شمار می‌رود. هشدارها هنگامی که بروز مشکلات شبکه ای (مثل responsive نبودن یک برنامه کاربردی) یا هنگامی که به طور کلی خطایی وجود داشته باشد (مثل بروز یک خطای قریب الوقوع در یک پردازش) به کار گرفته می‌شوند. عیب یابی، اطلاعاتی را به ادمین سیستم جهت برطرف کردن خطای موجود مورد نیاز و یا پیکربندی یک سیستم جهت انجام عملیات به صورت مستقل به هنگام بدست آمدن بازه‌های عملکردی تعیین شده قرار می‌دهد. قابل توجه اینکه بسیاری از ابزارهای مانیتورینگ با فراهم کردن ویژگی‌های ترسیم توپولوژی شبکه در قالب نقشه و قابلیت‌های گرافیکی نظیر داشبوردها به ادمین سیستم اجازه مشاهده محل دقیق مشکل بوجود آمده را خواهد داد.

 

چه زمانی می‌توان از مانیتورینگ شبکه استفاده کرد؟

در بسیاری از موارد، مستقل از راه‌حل انتخاب شده، ما بر این واقعیت پافشاری می‌کنیم که مانیتورینگ شبکه هسته فعالیت برای هر سازمان یا شرکت است. اگر کسب و کار شما فراهم آوردن خدمات مشتریان است و این خدمات به زیرساخت شما بستگی داشته باشد، آنگاه شما حتما می‌بایست شبکه خود را مانیتور کنید تا قادر به شناسایی و رفع خطاهای بوجود آمده باشید و از رنجش مشتریان به علت یک سرویس Down شده جلوگیری کنید.

 

در صورتی که خدمات مشتری شما مستقل از شبکه‌ها و دستگاه‌های شماست، شما می‌بایست به خاطر داشته باشید زمانی که اقدام به استفاده از ایمیل سرور شخصی خود، سیستم‌های DHCP، DNS و غیره می‌کنید، آنگاه شبکه شما می‌بایست مانیتور گردد. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ شبکه را به بهانه‌ی آنکه نمی‌خواهیم تصیمیم شتاب‌زده بگیرید به تاخیر نیاندازید، خصوصاً اگر شبکه شما را در حالت اختلال باشد.

مشخصات اصلی یک مانیتورینگ شبکه

دانستن این موضوع که به هنگام انتخاب یک سیستم مانیتورینگ چه مشخصاتی از سیستم لازم و ضروری است بسیار مهم است. اینکه مانیتورینگ شبکه کدام یک از ویژگی‌های زیر را دارا باشد، تاثیر بسزایی در شناسایی ابزار مناسب شما دارد. جهت بررسی و ارزیابی مانیتورینگ‌های شبکه می‌توان از چک لیست زیر استفاده کرد:

 •  می‌بایست قادر به پیکربندی و ارسال هشدار به انبوهی از کانال‌های ارتباطی ممکن باشد (ایمیل، پیام کوتاه، دستگاه آژیر، ابزار نمایشگر اخطار و غیره).
 •  کاربر پسند بودن بدین معنی است که شبکه و اجزای آن که در داشبورد نمایش داده می‌شود، می‌بایست قابل شناسایی باشند و به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.
 •  امکان‌پذیری در شناسایی دستگاه‌ها و اجزا به صورت خودکار که منجر به استفاده حداکثری از زمان و ذخیره زمان خواهد شد.
 •  سیستم مانیتورینگ می‌بایست قادر به مانیتورینگ تعداد زیادی از دستگاه‌ها، بدون کاهش کارایی سیستم باشد. در نرم افزار مانیتورینگ بینا، شاخص‌ها و اینترفیس‌های بیش از 3000 دستگاه قابل مانیتور کردن می‌باشند.
 •  این ابزار می‌بایست قادر به مانیتور کردن تعداد زیادی از پروتکل‌ها شامل UDP، TCP، SNMP، WMI، HTTP(s)، DNS و غیره باشد.
 •  فراموش نکنید که دستگاه‌های مجازی نیز به شبکه تعلق دارند و در یک دستگاه فیزیکی می‌توان با دستگاه‌های دیجیتال مختلف برابری کرد. به همین دلیل می‌بایست اطمینان حاصل کرد که مانیتور شبکه به گونه‌ای صحیح با دستگاه‌های مجازی یکپارچه شود.
 •  اگر شرکت یا سازمان شما سرورهای ابری استفاده می‌کند، آنگاه می‌بایست بررسی نمایید که آیا سیستم مانیتورینگ شبکه موردنظر با شرکتی که سرورهای ابری را پیشنهاد می‌دهد قابلیت یکپارچگی دارد یا خیر.

 

مزایای استفاده از مانیتورینگ شبکه

اولین مزیتی که در یک مانیتورینگ شبکه خوب می‌بایست در نظر گرفته شود کاهش هزینه‌هاست. قابلیت مشاهده تمامی اجزا شبکه در یک پنل و همچنین داشتن وضعیت ترافیک شبکه به ما قابلیت‌های زیر را خواهد داد:

 •  یافتن دستگاه‌های قدیمی که ممکن است از وجود آنها اطلاعی نداشته باشیم و بازیابی نتیجه بخش آنها.
 •  فهرست کردن اجزا به منظور مدیریت آنها با سهولت بیشتر.
 •  شناسایی مشکلات شبکه‌ای به روشی ساده، برای مقابله هر چه زودتر با آنها.

 

اعلام هشدار به صورت خودکار، بار تقاضاها در حجم وسیع را از دوش تیم IT برداشته و همچنین زمان رفع مشکلات لحظه‌ای را کاهش خواهد داد. در حالی که در صورت امکان کاهش هر چه بیشتر زمان در سیستم پیشنهاد شده توسط نرم افزار ما این مزیت را دو چندان خواهد کرد.

 

monitors in bina monitoring software

 

یک مانیتورینگ شبکه چگونه کار می‌کند؟

همانگونه که از نام آن پیداست، مانیتورینگ شبکه ابزاری است که شبکه را مانیتور می‌کند و بر آنها نظارت دارد. مانند بسیاری از کارها و فرایندهای خودکار که کامیپوترها به راحتی آنها را انجام می‌دهند، ممکن است این تصور ایجاد شود که مانیتورینگ شبکه هم فرایندی ساده است. اما حجم بالای ترافیک در شبکه از یک سو و تنوع داده‌ها و بسته‌های موجود در بستر شبکه از سوی دیگر مانیتورینگ را بسیار پیچیده می‌کند. به منظور مانیتور کردن داده‌های در حال انتقال در شبکه، نرم افزار فلومون (Flowmon) از پروتکل NetFlow که توسط شرکت CISCO Systems طراحی شده است و بیانگر استانداردهای مورد استفاده در صنعت IT است، استفاده می‌کند.

 

کدام شاخصه‌های عملکردی (KPI) می‌بایست توسط مانیتورینگ شبکه مانیتور شود؟

هنگامی که تصمیم به نصب سیستم مانیتورینگ دارید، اگر در نظر داشته باشید بهترین ابزار را برگزینید، بسیار مهم است که بدانید دقیقا چه چیزی را می‌خواهید مانیتور کنید. در زیر برخی از شاخصه‌های مهم مانیتورینگ ذکر شده است:

 •  پهنای باند (Bandwidth)، مقدار اطلاعات قابل انتقال در شبکه که همواره محدودیت خاصی برای آن در نظر گرفته شده است. مانیتورینگ پهنای باند می‌تواند هنگامی که ما از حد مجاز شبکه فراتر رفتیم و یا هنگامی که به محدوده آن نزدیک شدیم ارسال هشدار کرده و در جهت جلوگیری از کاهش سرعت و زمان Down شدن به دلیل عدم وجود پهنای باند کافی به ما کمک کند. برای مثال، اگر پهنای باند ما 1 گیگابایت بر ثانیه باشد و ما به این محدوده تعریف شده نزدیک شویم، ابزار مانیتورینگ ما می‌تواند به موقع ما را مطلع سازد و به ما اجازه انجام عکس العملی سریع مثل کاهش عملیات‌های غیر ضروری که ممکن است پهنای باند زیادی را اشغال کرده باشد می‌دهد.
 •  تاخیر (Latency)، یا زمانی که طول می‌کشد تا یک بیت از نقطه A به نقطه B در شبکه جابه‌جا شود.
 •  بسته از دست رفته (Packet Loss). داده در قالب بسته‌هایی در شبکه جابه‌جا می‌شوند. این مهم است که بدانیم چه درصدی از بسته‌ها و داده آنها از بین رفته است. زیرا هرچه تعداد بسته‌های از دست رفته زیاد شود، شبکه ما بیشتر به سمت کند شدن پیش می‌رود. به خاطر داشته باشید برخی بسته‌ها در صورتی که پروتکل مورد نیاز را داشته باشد قابل بازیابی است اما مابقی خیر.
 •  خطای اجزاء سخت افزاری (Hardware components fail). پروتکل SNMP یافتن هرگونه رفتار غیر عادی در دستگاه‌ها را برای شما ممکن خواهد کرد.
 •  میزان مصرف پهنای باند برنامه‌های کاربردی و یا پروسه‌ها. کشف تنگناها و سربارها و همچنین اعلام هشدار در خصوص فعالیت‌های مشکوک در شبکه (مزاحمان، ویروس‌ها، حملات DDoS و غیره).
 •  زمان پاسخ سرور (Server Response Time). راهکار مانیتورینگ شبکه انتخاب شده ما می‌بایست توانایی اندازه گیری زمان پاسخ سرور برای اطمینان حاصل کردن از اینکه کاربران ما تجربه‌ای پیوسته را خواهد داشت، داشته باشد.

 

چه مقدار برای یک مانیتورینگ شبکه سرمایه گذاری می‌کنید؟

میزان سرمایه گذاری برای مانیتورینگ نسبت مستقیمی با این دارد که چه چیزی را می‌خواهید مانیتور کنید. در ادامه سه هدف استاندارد برای ابزارهای مانیتورینگ را بیان خواهیم نمود:

1. بررسی میزان ترافیک جاری در شبکه، به کار گرفتن فیلتر و یافتن مشکلات خاص. این کار با دستورات معمول شبکه‌ای که در سیستم عامل و با هیچ هزینه‌ای یافت می‌شود قابل انجام است.

 

2. مانیتورینگ 7/24 جهت شناسایی مشکلات شبکه‌ای مثل تراکم پهنای باند، حملات DDoS، مشکلات مسیریابی بسته‌ها، مشکلات اتصالات و غیره. برای این دسته از مانیتورینگ‌ها، تعداد زیادی نسخه در دسترس وجود دارد. اگرچه در صورتی که ما مسئول زیر ساختی بزرگ و پیچیده باشیم، استفاده از یک پکیج Enterprise جهت ارائه خدمات پشتیبانی کارایی بهتری می‌تواند داشته باشد. اگر استفاده از این روش مدنظرمان باشد، می‌بایست هزینه لایسنس را در نظر داشته باشیم. نرم افزار مانیتورینگ بینا (در کنار بسیاری مزیت‌های دیگر) بسیار منصفانه قیمت گذاری شده است و از قانون "یک ابزار-یک قیمت" بهره می‌برد، بدون هیچ هزینه اضافی و با ویژگی‌های بیشتر.

 

3. مانیتورینگ °360 شبکه، شامل سرورها، برنامه‌های کاربردی، شبکه‌ها و سیستم‌ها. در این مورد، اگرچه ممکن است شما چندین نرم‌افزار رایگان در این خصوص پیدا کنید، اما بهتر است از نسخه‌ای با تمامی امکانات و پشتیبانی کامل استفاده شود. آنها ممکن است مقرون به صرفه به نظر برسند اما هنگامی که اولین نصب و انتقال به صورت migration انجام گیرد، داشتن یک نقشه مسیر و تیم پشتیبانی، در اجرای طولانی، هزینه را کاهش خواهد داد.

 

همانطور که مشاهده کردید، بسته به حجم پروژه، هزینه مانیتورینگ شبکه از صفر تا میزان هزینه لایسنس ابزاری که انتخاب می‌کنیم متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که هزینه تیم IT نیز باید در آن لحاظ شود.

 

مزایا و بازگشت سرمایه (ROI) در استفاده از مانیتورینگ شبکه

همانگونه که پیش تر اشاره شد، در نگاه اول یک ابزار مانیتورینگ ممکن است شبیه به یک هزینه گزاف و غیرضروری، به خصوص در نصب اولیه باشد. با این وجود، پس از فاز اولیه هزینه‌ها به شدت افت می‌کنند و شما شروع به پس انداز کردن خواهید کرد خصوصاً اگر رخدادها و اختلالاتی که کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد را به موقع تشخیص و رفع کنید.

 

یک توصیه کوچک: اگر شما فکر می‌کنید که تعداد المان و دستگاه‌ها جهت مانیتور کردن به صورت قابل توجهی رو به افزایش است، اطمینان حاصل کنید که ابزاری که انتخاب می‌کنید بتواند تعداد ویژگی‌ها را مطابق با تقاضای شما کاهش و یا افزایش دهد.

خواندن 9584 دفعه