articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

دستیابی به یک ماژول مدیریت دانش ITSM

این مورد را ارزیابی کنید
(1 vote)

در این سند به شما آموزش داده می‌شود که چگونه از ماژول پایگاه دانش داخل نرم‌افزار تخصصی ITSM استفاده کنید.

                

                  دریافت فایل
                

 

اکثر محصولات ITSM نوعی برنامه سودمند جهت ایجاد پایگاه دانش عرضه می‌كنند، که در آن رخداد های فلگ دار می‌تواند برای عناصر داده‌ای نظیر «عنوان»، «توضیح» و «راه حل» فراهم شود. این عناصر سپس می‌توانند به مطالب پایگاه دانش شما ارجاع شوند. این مطالب تازه ایجاد شده را طبقه بندي کرده، کلمات کلیدی جستجو به آن اضافه کنید و آنگاه می‌توانید مدیریت دانش (KM) را  فوراً به جريان اندازید.

آنچه توضیح دادم همان چیزی است که تیم‌های فروش نرم افزار به شما خواهند گفت. بیائید واقع بين باشيم.

خوش شانسی اين است كه رخدادهای شما به صورت یکسان نوشته نمی‌شوند. برای مثال، شرط می‌بندم که در گذشته شرکت شما یک یا 2 مشکل ایمیل داشته است. وقتی درخواست‌های مرتبط با این رخداد در طول زمان ایجاد می‌شوند، احتمالاٌ دارای شرح‌های مختصری همچون «ایمیل از کار افتاده»، کاربری گزارش می‌دهد که «قادر به استفاده از ایمیل نیستم»، «نمی‌توانم ایمیل بفرستم»، «Email»، «E-mail»، «eMail»، «باب گفت ایمیل او کار نمی‌کند در حالی که جو با آن مشکلی ندارد» و غیره هستند. وقتی زمان انتخاب یک رخداد برای پایگاه دانش جدیدتان رسيد، شما به عنوان نمونه‌ای از مشکلات متداول ایمیل کدام درخواست را برمی‌گزینید تا به درستی در نتایج جستجوی آتی پایگاه دانش نمایش یابد؟ آیا راه حل مربوطه روشن و مختصر است یا همانند مثال‌های فوق حاوی توضیحات خلاصه و كاملاً متفاوت برای یک رخداد است؟

ساخت یک پایگاه دانش ارزشمند دشوارتر از آن است که اکثراً فکر می‌کنند.

 

Borna AD manager

 

موفق‌ترین پروژه توسعه مدیریت دانش پروژه‌ای با 3 پرسش کلیدی بود که پاسخ آنها حتی قبل از آن که ما بحث راجع به نحوه سفارشی کردن ابزار ITSM را آغاز کنیم، آماده بود:

 چه نوع مواردی را می‌خواهیم در پایگاه دانش بگنجانیم؟ همواره بهتر است کار را با دامنه محدود شروع کنیم، ببینیم چگونه عمل می‌کند و سپس آن را در آینده توسعه دهیم. راهكار انتقال داده‌های انبوه رخدادها بسیار زود است. ابتدا کار را با مسائل مربوط به روزمره و دستگاه موبایل آغاز کنید، سپس در مسير برنامه‌های کاربردی خاص حركت كنید.

 چه کسی قرار است به عنوان كارشناس موضوعی یا Subject Matter Expert برای انواع مسائلی که قرار است در پایگاه دانش بگنجانیم، مسئول باشد؟ این مهم‌ترین پرسشی است که باید در مورد آن تصمیم گرفته شود. آیا قصد دارید نمايندگان بخش خدمات خود را آموزش دهید تا از پایگاه دانش برای مسائل روزمره استفاده کنند یا اینکه از مطالب این پایگاه که مرتبط با رخدادهای روزمره هستند و باید دقیق، واضح و مختصر باشند کمک بگیرند. تنها یک SME مسئول مشکلات روزمره می‌تواند تصمیم بگیرد چه چیز بهتر است. بنابراین چنین شخصی بايد از قبل استخدام شده و کاملاٌ در جریان راهكار پروژه قرار گیرد، آموزش ببیند و از پیش روی مطالب پایگاه دانش خود کار کرده باشد. در طول زمان SME مطالب جدید پایگاه دانش را با تغییر تکنولوژی‌ها و راه حل‌ها نگهداری خواهد کرد. آيا می‌خواهید در پروژه مدیریت دانش خود موفق باشید؟ پس SME‌های خوب را استخدام کنید و آنها را از دست ندهيد.

 مطالب پایگاه دانش با چه فرمتی ضبط می‌شوند؟ بحث در مورد متون HTML نیست. منظور بیان صريح مساله با کلمات کلیدی درست برای طبقه بندی جستجو است و سپس تعيين راه حل به طور شفاف و در صورت امکان ارائه ليست گام‌ها یا تصاویری که نماينده بخش خدمات بتواند به راحتی آن را دنبال کند. خوبی پایگاه دانش تنها به داده‌های آن است ... همه ما این را می‌دانیم، اما اگر خواندن، جستجو یا به طور کلی استفاده از این داده‌ها دشوار باشد، آنگاه بهترین داده‌ها در جهان آزار دهنده می‌شوند.  زیر سیستم پایگاه دانش نرم افزار دانا دارای امکانات جستجوی مناسبی است که دسترسی به اطلاعات را تسهیل می کند.

اگر به این 3 پرسش پاسخ داده‌اید، آنگاه نسبت به مسائلی که می‌خواهید پوشش دهید، کسی که می‌خواهد پایگاه دانش مربوطه را نوشته و نگهداری کند و روشی که این شخص می‌خواهد مطالب دانش را فرمت کند، شناخت کافی دارید. به محض اینکه داده‌هایی را آماده کردید، می‌توانید آموزش نمايندگان بخش خدمات را آغاز کنید. مابقي کار، با استفاده از ماژول پایگاه دانش داخل نرم افزار تخصصی ITSM کار راحتی است.

اما فرض کنیم شما یک سازمان کوچک هستید که حجم تعاملات بخش خدمات آن نسبتاٌ کم است. در این صورت احتمالاٌ فقط چند نماينده بخش خدمات دارید که هم زمان کار می‌کنند. اگر این طور است، استخدام و حفظ SME‌ها دشوار می‌شود. شما احتمالاٌ مشغله های زیادی داريد و  و افزودن وظيفه «هماهنگ کننده مدیریت دانش» به جمع مشاغل شما، كارتان را دشوار می‌کند. وظیفه نوشتن رکوردهای دانش را به شخصی خارج از سازمان خود محول کنید تا كار مدیریت دانش در سازمان شما آغاز شود.

معرفی زیر سیستم پایگاه دانش نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا

نرم افزار دانـا یک راهکار جامع برای مدیریت و اتوماسیون فرآیندها و امور جاری واحد فناوری اطلاعات در سازمان ها می باشد. این سیستم مبتنی بر استاندارد ITIL بوده و امکانات مورد نیاز مدیران و کارشناسان IT را جهت ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش بهره وری فراهم می سازد. دانا دارای زیر سیستم های متعددی مانند زیر سیستم Help Desk و پایگاه دانش (Knowledge Base) برای پوشش نیاز های ضروری واحد فناوری اطلاعات است. زیر سیستم پیشرفته پایگاه دانش (Knowledge Base)  به شما در ایجاد یک مرجع کامل جهت نگه داری اسناد فنی و مطالب آموزشی کمک می کند. با استفاده از این پایگاه دانش ، راهبران و کارشناسان شبکه می توانند راه حل اشکالات فنی ، فوت و فن ها، مقالات و مطالب آموزشی را با همکاران خود به اشتراک بگذارند. برای آشنایی بیشتر با امکانات نرم افزار روی لینک معرفی نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا کلیک کنید.

خواندن 7089 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co 

 

 

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×