articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

ITSM: راجع به یک پایگاه دانش چه چیزی را باید بدانید؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پایگاه دانش هم برای مشتری و هم پرسنل IT مفید بوده و اگر به درستی تهیه شود میزان بهره‌وری در سازمان IT را بهبود می‌بخشد؛ این مطلب شما را با مفهوم پایگاه دانش و بهترین شیوه‌های ساخت آن، آشنا می‌کند.

File 21 not found (getFileFromId)

 

چرا دانش ارزشمند است؟ دانش مفادی را بر اساس تجارب، ایده‌ها و بينش‌ها یا کاربران به داده‌ها می‌افزاید. بدون وجود این مفاد، داده‌ها صرفاٌ اطلاعاتی نابسامان هستند. ارائه ساختاری با مجموعه‌ای از حقایق، بينشها و تجارب الگوهای هدفمندي را تولید کرده و اطلاعات را مفیدتر می‌کند. مستندسازی این حقایق، تجارب و بينش‌ها اطلاعات را هدفمند می‌کند و این "دانش" می‌شود.

پایگاه دانش هم برای مشتریان و هم برای پرسنل IT شما مفید است. اگر این پایگاه به درستی تهیه شود، می‌تواند با پیوند خوردن به ابتکار عمليات خود یاوری کارمندان را ارتقا دهد و بیشتر از آن میزان بهره وري را در سازمان IT شما بهبود بخشد. اگر کارمندان خود مشکلاتشان را حل کنند، آنگاه حجم تماس ها کاسته می‌شود. قرار دادن یک پایگاه دانش موثر در محل استقرار پرسنل IT به کاهش زمان تماس کمک کرده و انسجام پشتیبانی را بهبود می‌بخشد. خود یاوری آسانتر، تماس‌های موثر و اسکالاسیون کاهش یافته همگی به بهبود بازده پشتیبانی داخلی و رضایت مندی مشتریان شما کمک می‌کند.  

هر تامین کننده IT نه تنها برای مدیریت چرخه کامل سرویس‌های IT به دانش نیاز دارد، بلکه باید بتواند به راحتی آن را مورد دسترسی قرار دهد. البته این امر برای مشتریان شما نیز صادق است. اگر آنها نتوانند به پایگاه دانش دسترسی یابند – یا نخواهند که به آن دسترسی یابند، خود یاوری کارمندان شما افزایش نخواهد یافت. در واقع شما بین حل مساله و از دست دادن این مزایای ارزشمند مانع قرار می‌دهید.

پس بهترین شیوه‌ها برای ساخت یک پایگاه دانش قابل دسترسی که کاربران شما تمایل به استفاده از آن را داشته باشند، کدامند؟

پایگاه دانش خود را بارها بروز برسانید تا محتواي آن کهنه نشود. محتواي پایگاه دانش را به طور منظم بروز رسانی کنید، طوری که بتوانید آنچه که بروز رسانی شده و زمان آن را کنترل کنید. بروز رسانی محتواي پایگاه دانش را بر مبنای تقاضا و کاربرد آنها انجام دهید. تیم IT شما ممکن است خطاهایی را کشف کند که نیازمند بروز رسانی فوری باشد. آنها حتی ممکن است تغییراتی را بیابند که فوریت کمتری دارند اما برای بهبود مطالب پايگاه باید اعمال شوند. مشتریان نهایی نیز ممکن است پیشنهاداتی داشته باشند. در این صورت یک فرآیند منسجم تعریف کنید تا اعمال تغییرات مذکور را تضمین کرده و سودمندی محتواي پایگاه دانش حفظ شود.

سعی کنید دانش شما جامع باشد. فقط به پشتیبانی از موارد ساده روزمره اکتفا نکنید. ببینید مشتریان نهایی شما از چه تکنولوژی‌های دیگری استفاده می‌کنند؟ مطمئن شوید که پشتیبانی شما مواردی همچون سیستم عامل (OS)، ایمیل و دستگاهها و سایر تکنولوژی‌هایی که با کارتان مرتبط است را نیز شامل می‌شود.

از یک شیوه استاندارد استفاده کنید. یک روش استاندارد ارائه داده‌ها به کاربران و مشتریان نهایی شما کمک می‌کند که داده‌ها را بهتر درک کنند. کاربرد اصطلاحات فنی متداول با یک شیوه منسجم نه تنها متخصصان را ارتقا می‌دهد، بلکه محتوا را به طور فراگیر قابل هضم تر می‌کند.

برای مثال در نرم افزار مدیریت فناوری اطلاعات دانا، شما می توانید سطح دسترسی افراد به مطالب را تعیین کنید، تا برای مثال برخی از مطالب را فقط کارشناسان مشاهده کنند و برخی از آنها برای مشتریان نیز قابل رویت باشند.

Borna AD manager

 

فرا داده (Meta Data). از واژه‌ها‍‍‍ و عبارت‌هایی که مشتریان نهایی شما برای جستجوی دانش استفاده می‌کنند، مطلع شوید تا بهتر بتوانید موتور جستجوی خود را با ركوردهاي مربوطه همتراز کنید.

شرکت تولید کننده منبع دانشی را بیابید که با راه حل ITSM شما يكپارچه می‌شود. شرکت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند محتوای پیش ساخته (و محتوای سفارشی) روی چندین نرم افزار محبوب و راه حل هاي سخت افزاری تهیه کنند، بنابراین نیازی نیست شما کار را از ابتدا شروع کنید. انسجام پایگاه دانش با راه حل ITSM خود با روشی یکپارچه کلید پیشرفت کارآیی و انطباق است. توجه داشته باشید که انسجام گاهی اوقات یک اسم بی مسما است. برای برخی راه حل‌های دانش، «انسجام» به معنای لینک به URL‌ها یا سیستم‌های خارج است که میزان دسترس پذیری به اطلاعات را می‌کاهد و روی تجربه کاربر تاثیر می‌گذارد.

معرفی زیر سیستم پایگاه دانش نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا

نرم افزار دانـا یک راهکار جامع برای مدیریت و اتوماسیون فرآیندها و امور جاری واحد فناوری اطلاعات در سازمان ها می باشد. این سیستم مبتنی بر استاندارد ITIL بوده و امکانات مورد نیاز مدیران و کارشناسان IT را جهت ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش بهره وری فراهم می سازد. دانا دارای زیر سیستم های متعددی مانند زیر سیستم Help Desk و پایگاه دانش (Knowledge Base) برای پوشش نیاز های ضروری واحد فناوری اطلاعات است. زیر سیستم پیشرفته پایگاه دانش (Knowledge Base)  به شما در ایجاد یک مرجع کامل جهت نگه داری اسناد فنی و مطالب آموزشی کمک می کند. با استفاده از این پایگاه دانش ، راهبران و کارشناسان شبکه می توانند راه حل اشکالات فنی ، فوت و فن ها، مقالات و مطالب آموزشی را با همکاران خود به اشتراک بگذارند.برای آشنایی بیشتر با امکانات نرم افزار روی لینک معرفی نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا کلیک کنید.

خواندن 6000 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!