articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

4 معیار که باید برای افزایش رضایتمندی مشتری اندازه گیری کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 vote)

در این مقاله، به چهار معیار بسیار مهم که به شما کمک می‌کند تا از تجربه‌ی کاربران و مشتریان خود آگاه شوید اشاره خواهیم کرد.

                

                  دریافت فایل
                

مشتریان، معمولاً هنگامی که یک تجربه‌ی روان، ساده و عاری از سردرگمی را در وب سایت شما داشته باشند، بیشترین رضایت را خواهند داشت. اما، در برخی مواقع، تشخیص آنکه مشتری چه زمانی و به چه دلیل تجربه‌ای ناخوشایند داشته است، بسیار دشوار خواهد بود. در این مقاله، چهار معیار بسیار مهم را بررسی خواهیم کرد که به شما کمک خواهد کرد که در چه زمان و صفحه‌ای مشتریان بالقوه‌ی شما با سختی مواجه شده‌اند. این معیارها به شما کمک خواهند کرد تا تجربه‌ای بهتر برای مشتریان خود فراهم کنید.

 

میزان همبستگی محصولات

میزان همبستگی دو محصول نشان‌دهنده‌ی آن است که تا چه میزان این دو محصول با هم خریداری می‌شوند. اگر شما بر اساس داده‌ها و آمار فروش خود، دو محصول (مثلا A و B) با همبستگی بالا پیدا کنید، می‌توانید آنها را تحت عنوان یک پکیج یا بسته به مشتری معرفی کنید و آن را در هر دو دسته‌بندی (A و B) قرار دهید. یکی از سایت‌های بسیار قدرتمندی که از میزان همبستگی محصولات استفاده می‌کند، سایت آمازون است که لیست اجناسی که معمولاً با هم خریداری می‌شوند (List of items frequently bought together) را فراهم می‌کند.

دانستن اینکه مشتریان شما، کدام محصولات را معمولاً با هم خریداری می‌کنند به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی بازاریابی و فروش بهتری داشته باشید. هیچگاه از مطرح کردن پیشنهاد به مشتریان خود هراس نداشته باشید. بازدیدکنندگان شما خواهان خرید محصولات شما هستند. اگر جز این بود اصلاً به سایت شما نمی‌آمدند.

 

نرخ ترک سبد کالا (Shopping cart)

شما گاهاً به این موضوع برخورده‌اید که مشتریان شما سبدکالای خود را با محصولات شما پرمی‌کنند ولی در نهایت بدون آنکه خریدی انجام دهند سایت شما را ترک می‌کنند. ترک سبدکالا و عدم خرید در برخی موارد کاملا طبیعی است زیرا مشتریان در طول انجام خرید ممکن است به کرات تصمیمشان عوض شود. اما اگر نرخ ترک سبد کالا در سایت شما بالا است، این می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی ورای تصمیم‌گیری‌های شناور مشتریان باشد. اگر مشتریان شما در فرایند خرید محصولات (پس از انتخاب آنها) سایت شما را ترک می‌کنند، می‌تواند نشانه‌ی این باشد که فرایند بررسی سبد کالای شما گنگ و پیچیده باشد. برای مثال ممکن است بعد از انتخاب چند محصول، مشتری نتواند به راحتی بفهمد که چه محصولاتی را تا این لحظه انتخاب کرده است.

نرخ ترک سبد کالای بالا همچنین می‌تواند نشانه‌ی ایراد یا باگ در سایت شما باشد که تعداد محصولات موجود در سبد کالا یا قیمت آنها را اشتباه محاسبه می‌کند. همچنین ممکن است واسط کاربری که مشتری با آن تعامل می‌کند چندان کاربرپسند نباشد و برای امور معمولی مانند حذف از سبد کالا یا تغییر تعداد محصول موجود در سبد کالا، مشتری با مشکل مواجه شود. همچنین فرایند خرید اینترنتی شما ممکن است از نظر مشتری امن به نظر نرسد و بنابراین از خرید اینترنتی منصرف شود.

برای مشاهده‌ی اینکه چه میزان از کاربران، سایت شما را ترک می‌کنند می‌توانید از ابزارهای ردیابی مانند Google Analytics استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید دریابید که در چه صفحه‌ای از سایت شما، مشتریان از خرید منصرف می‌شوند تا بتوانید دلیل ترک سبد کالا را متوجه شوید. علاوه بر این، اگر شما می‌دانید که مشتریانی دارید که سبدکالای خود را ترک می‌کنند، می‌توانید با اتخاذ تدابیری، ایمیل آنها را در طول فرایند انتخاب محصول دریافت کنید تا اگر در خرید با مشکل مواجه شدند و سایت شما را ترک کردند، بتوانید از طریق ایمیل، پل ارتباطی با آنها را حفظ کرده و آنها را یاری کنید.

 

Borna AD manager

نرخ تبدیل 

آیا تا به حال از مفهوم نرخ تبدیل که در ابزار Google Analytics استفاده می‌شود استفاده کرده‌اید؟ این معیار به شما کمک می‌کند تا دریابید که چه تعداد از کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند به مشتری تبدیل می‌شوند. به عبارتی دیگر، جه مقدار از بازدیدکنندگان سایت شما در نهایت خرید انجام می‌دهند.

پس از آنکه شما یک بازدیدکننده را به مشتری تبدیل کردید، نوبت به آن می‌رسد که استراتژی موثری به کار گیرید تا آن مشتری مجدداً به سایت شما برای خرید بازگردد. لازم به ذکر است اغلب مشتریانی که در اولین خرید خود، مبلغ قابل توجهی را در سایت شما برای خرید هزینه کرده‌اند، با احتمال بیشتری برای خرید مجدد به سایت شما باز خواهند گشت. اما، تا زمانی که داده‌های مربوطه را مورد بررسی و ردگیری قرار ندهید نخواهید دانست که کدام مشتریان مجدداً به سایت شما بازگشته‌اند. علاوه بر Google Analytics، شما می‌توانید از ابزار KissMetrics نیز استفاده کنید.

 

نرخ بازگشایی ایمیل و نرخ کلیک

اغلب کاربران به نادیده گرفتن ایمیل‌های اسپم عادت کرده‌اند و آنها را در یک نگاه تشخیص و پاک می‌کنند. اما در بسیاری از موارد ممکن است ایمیل‌های غیر اسپم را نیز به طور تصادفی نادیده گرفته یا پاک کنند. حتی در بسیاری از موارد، کاربران ایمیل‌های مهمی که برای آنها در برخی سایت‌ها عضو شده‌اند را ناخوداگاه نادیده می‌گیرند، که یکی از بزرگترین دلایل آن می‌تواند این باشد که این ایمیل‌ها رفته رفته ساختار تکراری و یکسان به خود می‌گیرید و نظر کاربر را جلب نمی‌کنند. اگر مشتری شما، ایمیل‌ها شما را باز نمی‌کند، یعنی شما در ذهن مشتریان نیستید. اگر چنین باشد، احتمال اینکه مشتری شما مجدداً به سایت شما بازگردد بسیار کم خواهد بود.

شما حتی می‌توانید از Google Analytics نیز برای بدست آوردند این داده‌ها استفاده نمایید. بسیاری از سایت‌‎هایی که خدمات ایمیل ارائه می‌دهند نیز دارای پنلی اولیه می‌باشند که آمارهای مربوط به نرخ بازگشایی ایمیل و کلیک در آن را در اختیار شما قرار می‌دهند. با دانستن این اطلاعات، شما می‌توانید متوجه شوید که آیا نیاز به تغییر اساسی در ساختار ایمیل‌های ارسالی خود جهت جذب مشتریان خود را دارید یا خیر.

 

نتیجه گیری

چهار مورد از معیارهایی که باعث رضایت‌مندی مشتریان شما و همچنین بهبود تجربه‌ی بازدیدکنندگان شما می‌شود را بررسی کردیم. اگر هنوز استراتژی مدونی برای سنجش میزان رضایتمندی مشتریان خود ندارید، توصیه می‌کنیم تا از همین امروز تدبیری بیاندیشید تا داده‌های مربوط به این معیارهای را در ابزارهایی مانندGoogle Analytics مشاهده کنید.

خواندن 2974 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co 

 

 

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×