articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 votes)

به رسوخ و ترویج تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین در بین افراد سازمان، که بدون آگاهی یا هماهنگی با واحد فناوری اطلاعات انجام می‌شود به اصطلاح فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT می‌گویند...

                

                  دریافت فایل
                

بی‌شک فناوری اطلاعات یکی از بزرگترین عامل‌های تغییر در سبک زندگی افراد می‌باشد. رشد تکنولوژی‌های حوزه‌ی IT منجر به رواج استفاده از دستگاه‌های متعدد شخصی (مانند تبلت، تلفن همراه هوشمند، ساعت‌های مچی هوشمند و غیره) توسط کارمندان شده است. روند گسترش استفاده از این دستگاه‌‎ها منجر شده است تا واحد IT سازمان‌ها به طور دقیق ندانند که کارمندان از چه تکنولوژی‌هایی برای انجام وظایفشان استفاده می‌کنند. به این پدیده‌ی نوظهور، فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT می‌گویند. این تکنولوژی‌ها به طور بالقوه ممکن است به مشکلات امنیتی جدی در سازمان شما دامن بزنند.

اگر چه این نام تا حدودی دارای بار معنایی منفی است، فناوری اطلاعات سرکش همیشه نامطلوب نیست. استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌تواند به چابکی (Agility) تجارت شما و همچنین رضایتمندی کارمندان شما کمک کند. توجه داشته باشید که بسیاری از کارمندان و حتی مشتریان شما ترجیح می‌دهند از تکنولوژی‌ها یا نرم‌افزارهایی که به آنها مسلط هستند استفاده کنند. اما این rogue IT مشکلات امنیتی خود را نیز دارد. 

 

مشکلات فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT

در بسیاری از موارد (نه همیشه)، فناوری‌های سرکش به دلیل عدم وجود زیرساخت مناسب و جایگزین در سازمان شما پدیدار می‌شوند. برای مثال ایمیل سازمان شما ممکن است چندان هم قابل اطمینان نباشد. سیستم اشتراک‌گذاری فایل‌های شما ممکن است کند و محدودکننده باشد. ممکن است نرم‌افزار مدیریت فناوری اطلاعات سازمان شما امکان نمایش کاتالوگ خدمات را نداشته باشد و یا پایگاه دانشی مناسب برای کاربران فراهم نکند (چگونه مدیریت دانش در فرایند پشتیبانی را بهینه کنیم؟). وقتی چنین کمبود یا نقصی در فناوری اطلاعات سازمان شما وجود داشته باشد، کارمندان شما به دنبال راه حل جایگزین می‌گردند. برای مثال ممکن است از سرویس عمومی ایمیل مانند Gmail استفاده کنند. ممکن است کارمندان شما از یک سرویس اشتراک فایل غیرامن و رمزنگاری نشده استفاده کنند که داده‌های شما را در معرض افشا قرار می‌دهد. کارمندان شما ممکن است از ابزارهایی مانند تلگرام و وایبر برای اعلام ایرادات خود به همکاران خود در واحد IT استفاده کنند. با افزایش استفاده از این فناوری‌های سرکش، احتمال بروز مشکلات امنیتی نیز به مراتب افزایش می‌یابد.

در سال‌های اخیر، فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT به یکی از مشکلات بزرگ مدیران شبکه تبدیل شده است. این پدیده هم در سازمان‌های بزرگ رواج پیدا کرده است و هم در شرکت‌های کوچک. برای مثال، بسیاری از کارمندان از Gmail یا Yahoo برای ارسال ایمیل‌هایی که فایل‌های محرمانه دارند استفاده می‌کنند. این امر خصوصاً برای سازمان‌های دولتی و نظامی یک فاجعه‌ی امنیتی محسوب می‌شود. همچنین استفاده از Dropbox یا ابزارهای مشابه برای اشتراک فایل‌ها و اسناد سازمان بسیار رواج پیدا کرده است. این ابزارها به دلیل سادگی و سرعت بالا، بسیار مورد استقبال کارمندان قرار می‌گیرند، اما این ابزارها اساساً امن نیستند. 

 

راهکار مقابله با فناوری اطلاعات سرکش

برای جلوگیری از گسترش فناوری اطلاعات سرکش یا Rogue IT ابتدا باید کارمندانتان را به خوبی و به صورت دوره‌ای آموزش دهید. آنها باید بدانند که استفاده از این تکنولوژی‌ها چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد. در این صورت کارمندان شما احساس مسئولیت بیشتری خواهند کرد. شما همچنین باید بسترهای لازم را فراهم آورید تا کارمندان شما به استفاده از راهکارهای غیرسازمانی سوق پیدا نکنند. نفوذ این تکنولوژی‌ها در زندگی افراد غیرقابل انکار است. برای جلوگیری از گسترش فناوری اطلاعات سرکش، شما باید همگام با رشد تکنولوژی گام برداشته و نیاز کارمندانتان را با ابزارهای امن و درون سازمانی بر طرف کنید. بدیهی است که ظهور این پدیده مسئولیت واحد فناوری اطلاعات را دو چندان کرده است.

 

Borna AD manager

خواندن 2309 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co 

 

 

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×