articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

سه نکته جهت بهبود مدل خدمات فناوری اطلاعات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 votes)

سه نکته معرفی شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا IT سازمان خود را در موقعیت بهتری برای رقابت با فراهم کنندگان سرویس خارجی قرار دهید.

                

                  دریافت فایل
                

 با توجه به تجربیات حرفه‌ای و شغلی خود در طول دو دهه حضور در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، بی‌تردید می‌توانم ادعا کنم که در بهترین زمان ممکن برای مدیر IT بودن و همچنین پیشرو بودن در این حوزه هستیم. دو دلیلی که می‌توانم به آنها اشاره کنم به قرار زیر است:

 امروزه، تمامی جنبه‌های سازمان‌ها یا به طور مستقیم از تکنولوژی استفاده می‌کنند و یا به نوعی به آن وابسته هستند. وقتی تجربه‌ی نزدیک به 20 ساله‌ی خود را مرور می‌کنم نمی‌توانم حتی یک مدل تجاری نوآورانه‌ای را به یاد بیاورم که از نوعی تکنولوژی جدید بیرون نیامده باشد. از زمان فراگیر شدن رایانه‌های شخصی، تکنولوژی در قلب تمامی عملیات تجاری بوده است.

 امروزه، همه چیز با سرعت تکنولوژی حرکت کرده و خود را با آن انطباق می‌دهند. به دلیل آنکه تکنولوژی بسیار سریع حرکت و پیشرفت می‌کند، پیشبرد سازمان همگام با آن بسیار حائز اهمیت است.

اما حقیقتی وجود دارد که من را درباره‌ی آینده کاری و همچنین مدل خدمات فناوری اطلاعاتی که اتخاذ کرده‌ام نگران می‌کند: تقریباً تمامی خدمات فناوری اطلاعاتی که سازمان من احتیاج دارد از طرق دیگری غیر از خدمات واحد فناوری اطلاعات سازمان قابل حصول است که این باعث رسوخ فناوری اطلاعات سرکش به سازمان خواهد شد. بدتر از همه اینکه بعضی از این فراهم‌کنندگان سرویس سرکش دارای بهترین و محبوب‌ترین‌ تکنولوژی‌های موجود می‌باشند. این فراهم‌کنندگان هم رقبای مستقیم و هم غیر مستقیم من می‌باشند. آنها رقبای مستقیم من می‌باشند از این جهت که ممکن است محصولاتی نظیر نرم‌افزار هلپ دسک، نرم‌افزار مانیتورینگ شبکه، نرم‌افزار مدیریت اکتیو دایرکتوری و غیره را به فروش بگذارند که در حقیقت جزء خدماتی است که من آنها را برای سازمان باید فراهم کنم. آنها همچنین رقبای غیرمستقیم من به حساب می‌آیند زیرا آنها مکررا استانداردهای جدیدی برای دسترسی آسان، کاربری آسان و تجربه‌ی کاربری فراهم می‌کنند که سازمان من آنها را با سرویس‌های من مقایسه خواهد کرد که منجر به افزایش سطح انتظار کاربران خواهد شد.

به عنوان رقبای من، آنها معمولاً از مزایای زیادی برخوردارند: آنها درگیر نرم‌افزار و سرویس‌های قدیمی و منسوخ شده (legacy) نیستند، معضلی که واحد فناوری اطلاعات به کرات با آن دسته پنجه نرم ‌می‌کند. از سوی دیگر، مدل مالی و بودجه‌بندی آنها با من متفاوت است و احتمالاً بهتر از من است. از آنجایی که برخی از آنها در زمره‌ی بهترین شرکت‌های تکنولوژی در دنیا هستند، پتانسیل بالایی در جذب و به‌کارگیری نخبگان دارند و همچنین می‌توانند تیم مارکتینگ و فروش قدرتمندی را به کار گیرند که آنها را بهترین جلوه دهد.

با این همه نابرابری، من چگونه می‌توانم با آنها رقابت داشته باشم تا در نهایت بتوانم نظر سازمان را نسبت به واحد فناوری اطلاعات جذب کنم؟ سه مورد از نکاتی که به شما کمک خواهد کرد تا مدل خدمات فناوری اطلاعات موثرتری ارائه دهید در زیر آورده شده است:

 

Borna AD manager

 

بر روی مدیریت، تحویل و نوآوری در خدمات تمرکز کنید

ما اغلب به تکنولوژی بیشتر از خدمات تکنولوژی فکر می‌کنیم. تمرکز بر روی مدیریت، تحویل و نوآوری در خدمات به این معنی است که ما به مشتریان خود (استفاده کنندگان از خدمات فناوری اطلاعات سازمان، خواه داخل سازمان باشد خواه خارج از سازمان) نزدیک شویم، نیازهای آنها را شناسایی کنیم و در نهایت خدمات ITای برای آنها فراهم کنیم که نیاز آنها را برآورده سازد. به منظور تحقق این امر، شما باید سوال‌های زیر را از خود پرسیده و جواب روشنی برای آنها داشته باشید:

 چه خدماتی را ما ارائه می‌دهیم؟ و چرا؟

 چه خدماتی را آنها (مشتریان) بیشتر احتیاج دارند؟

 چه کاری را ما بهتر از هر کس دیگری می‌توانیم انجام دهیم تا آن نیازها و احتیاجات برآورده شود؟

 بهترین روش برای تحویل محصولات یا خدمات ما به مشتری چیست؟

اگر به سوالات فوق صادقانه و دلسوزانه پاسخ دهید، مدل خدماتی را روی کار خواهید آورد که با نیاز جامعه‌ی هدف شما هم راستا باشد. همچنین شما مزیت رقابتی خود را خواهید شناخت، همان کاری که شما بهتر از هر کس دیگری از عهده آن برمی‌آیید. بعد از آن شما باید بر روی نوآوری در خدماتی که بهتر انجام می‌دهید تمرکز کنید و مابقی خدمات را یا از رقبای خود تقلید کنید و یا از فراهم کنندگان آن خدمات کمک بگیرید.

 

شناخت موتور محرک سازمان شما

ما زمانی بیشترین ترقی را با خدماتمان خواهیم داشت که به طور عمیق عوامل موفقیت (موتورهای محرک) سازمان خود را بشناسیم و بدانیم که چه کارهایی هم راستا با آن باید انجام دهیم. شما باید بخش قابل توجهی از انرژی و زمان خود را برای بهبود این موتورهای محرک بگذارید. به منظور آنکه زمان و منابع کافی برای بهبود این موتورهای محرک بیابید باید مابقی کارها را ساده‌سازی و استانداردسازی کنید. به عنوان نمونه، بسیار بعید به نظر می‌رسد که فرایندهای مالی مربوط به تهیه فاکتور در نرم‌افزار هلپ دسک شما، از موتورهای محرک سازمان شما باشند. بنابراین آنها را استاندارد و ساده نمایید زیرا که تمرکز خود را باید برای موارد مهمتری صرف کنید.

 

سریع عمل نمایید

دنیای ما با سرعت پیشرفت تکنولوژی حرکت می‌کند و شما نیز باید به همان میزان سریع عمل نمایید. بزرگترین مانع در برابر انطباق سریع شما، پیچیدگی است. شما باید تا جای ممکن این پیچیدگی‌ها را یافته و آنها را از سر راه خود حذف کنید. این بدین معنی است که شما باید از پرداختن به استثنا‌ءها دست کشیده، پاسخ‌گویی به هر نیاز بی‌موردی را فراموش کرده و شروع به اتخاذ فرایندهای ساده و کارآمد کنید.

هر زمان که فردی از سازمان، تکنولوژی جدیدی را به کار می‌گیرد و من را در فرایند تصمیم‌گیری دخیل نمی‌کند، من آن را به مثابه یک شکست تلقی می‌کنم و از این رو باید تلاش کنم تا با تحلیل شرایط، از وقوع مجدد آن جلوگیری کنم. شما نیز باید با افزایش رضایت‌مندی سازمان و افراد آن، اعتماد آنها را جلب کنید تا از ورود تکنولوژی‌های تایید نشده توسط شما جلوگیری کنید.

چندین سال پیش، من وارد واحد فناوری اطلاعات یک سازمان بسیار آشفته شدم. سازمان تصمیم گرفته بود که از اکثر افراد تیم IT برای نگهداری سیستم‌های قدیمی و منسوخ شده (legacy) استفاده نماید و پروژه‌ها و ایده‌های جدید را نادیده بگیرد. لازم به ذکر نیست که فناوری اطلاعات سرکش (rogue IT ) یک پدیده‌ی عادی در آن سازمان بود. استفاده از نرم افزارهایی مثل تلگرام برای اعلام خرابی شبکه به واحد IT یک روال شده بود. کاربران به راحتی برای انتقال اطلاعات از حافظه جانبی و فلش استفاده می‌کردند و از استفاده از فایل سرور به دلیل کندی آن اجتناب می‌کردند. به طور خلاصه، هیچ کارمندی برای حل مشکلات خود به واحد فناوری اطلاعات و خدمات آن اعتمادی نداشت.

در اولین گام، به جای شکایت از وضع موجود و تحمیل راه‌حل‌های ناکارامد واحد فناوری اطلاعات به کاربران، تصمیم گرفتیم تا بهترین فراهم‌کننده‌ی خدمات فناوری اطلاعات باشیم. به جای اتلاف وقت تیم IT بر روی مورد غیرضروری، آنها را به پروژه‌هایی هم راستا با موتور محرک سازمان تخصیص دادیم. همچنین از Lean IT برای کاهش زمان چرخه‌هایمان استفاده نمودیم. علاوه بر آن، برای حل مشکل ثبت درخواست‌های کاربران، از یک نرم‌افزار قدرتمند هلپ دسک استفاده نمودیم. پس از چند ماه، دیگر اثری از تکونولوژی‌های سرکش و تایید نشده نبود. به دلیل کارامدی بالا، کارمندان همه از نرم‌افزار هلپ دسک دانا برای ثبت درخواست‌هایشان استفاده می‌نمودند. اعتماد به واحد IT بازگشته بود و واحد فناوری اطلاعات حرف نهایی در تکنولوژی‌ها و خدمات سازمان را می‌زد. توصیه من هم این است که به جای تمرکز بر روی اعمال محدودیت بر روی تکنولوژی‌های تایید نشده، سعی در ارائه‌ی بهترین خدمات به کاربران خود بکنید زیرا که درنتیجه‌ی آن مشکل فناوری اطلاعات سرکش خودبه‌خود حل خواهد شد.

 

خواندن 2313 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co 

 

 

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×