articelbaner

مقالات و
مستندات آموزشی

چهارچوب عملیاتی مایکروسافت (MOF) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 votes)

در این مقاله تاریخچه‌ی پیدایش MICROSOFT OPERATION FRAMEWORK و کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد. تفاوت‌های دیگر این چهارچوب ITSM با چهارچوب‌های دیگر مانند ITIL نیز بررسی خواهند شد.

                

                  دریافت فایل
                

اولین نسخه‌ی Microsoft Operation Framework در سال 1999 توسط مایکروسافت عرضه شد که هدف از آن کمک به مشتریان مایکروسافت جهت دستیابی به بهترین عملکرد در طول چرخه‌ی حیات IT بود. مایکروسافت در ارائه‌ی پلتفرم‌های سرور-محور مانند ویندوز سرور، Exchange server، SQL server و غیره بسیار شناخته شده است، اما تکنولوژی همه چیز نیست. به منظور حل چالش‌های روزافزونی که واحد IT با آن دست و پنجه نرم می‌کند، سازمان‌ها به یک راهنمای ساخت‌یافته در قالب یک چهارچوب مدیریتی-عملیاتی نیاز دارند.

 

چهارچوب عملیاتی مایکروسافت (Microsoft Operation Framework) مجموعه‌ای متشکل از 23 سند است که متخصصان IT را در راستای تعریف، پیاده‌سازی و مدیریت موثر و مقرون به صرفه‌ی سرویس‌های IT راهنمایی می‌کند. در حقیقت Microsoft Operation Framework که به اختصار به آن MOF نیز می‌گویند یک چهارچوب جایگزین برای کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات یا همان ITIL است. درست همانند ITIL، چهارچوب MOF نیز شامل راهنمایی‌هایی در خصوص چرخه‌ی حیات (Lifecycle) سرویس‌های IT (از مفاهیم اولیه گرفته تا از رده خارج کردن و جایگزینی آنها) می‌باشد.

 

Dana Helpdesk Software

 

نسخه‌ی 4 از چهارچوب MOF در اوایل سال 2008 نهایی شد. خبر خوب در مورد این نسخه آن است که MOF 4.0 با ITIL v3 سازگاری کامل دارد. بدین معنی که اگر شما هزینه‌ای در جهت آموزش ITIL انجام داده‌‎اید، نیاز به هزینه مجدد نخواهید داشت. چهارچوب MOF یا Microsoft Operation Framework شامل 4 فاز می‌باشد که در مجموع از 16 تابع مدیریت سرویس یا (Service Management Function (SMF تشکیل شده است. مایکروسافت این چهار فاز و اهداف آنها را به صورت زیر تعریف می‌کند:

 • فاز طرح ریزی (Plan): که هدف آن طراحی و بهینه‌سازی استراتژی سرویس‌های IT به منظور دستیابی به اهداف نهایی سازمان می‌باشد.
 • فاز تحویل (Deliver): که هدف آن اطمینان از توسعه‌ و استقرار صحیح سرویس‌های IT و همچنین اطمینان از آماده‌ی استفاده بودن آنها می‌باشد.
 •  فاز عملیاتی (Operate): که هدف آن اطمینان از درست عمل کردن و نگهداری (Maintenance) صحیح سرویس‌های IT و همچنین اطمینان از هم راستا بودن آنها با انتظارات و نیازهای سازمان می‌باشد.
 • فاز یا لایه‌ی مدیریت (Manage Layer): این لایه در حقیقت شالوده‌ی چرخه‌ی حیات سرویس‌های IT را تشکیل می‌دهد بدین ترتیب که با فراهم آوردن اصول و قواعد عملیاتی و همچنین best practiceهای مرتبط سعی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که سرمایه‌گذاری در IT، ارزش تجاری مورد انتظار را در سطح معقولی از ریسک برآورده می‌کند. این فاز بر روی مدیریت IT، مدیریت ریسک، تطابق با استانداردها (Compliance)، فرایندها و مسئولیت‌ها، پیکربندی و مدیریت تغییرات تمرکز دارد. فرایندهای موجود در این لایه در طول تمامی فارهای دیگر در چرخه حیات نیز اتفاق می‌افتند.

Microsoft Operation Framework

چهارچوب MOF از برخی جهات شبیه به ITIL می‌باشد و هدف هر دوی آنها تا حدودی زیادی یکسان است. نظرات مختلفی در خصوص اینکه کدام چهارچوب بهتر است وجود دارد. چهارچوب ITIL به مراتب شناخته شده‌تر است و با توجه به آن که مدارک سطح مختلفی برای کسانی که دوره‌ها و آزمون‌های آن را شرکت می‌کنند وجود دارد ارزایی افراد در سطوح مختلف آسان‌تر است. اما، به طور کلی ITIL پیچیدگی بیشتری نسبت به MOF دارد. برای مثال، همان‌طور که نیل نیکلسن در مقاله‌اش اشاره می‌کند، شما می‌توانید به همان اندازه از بهبود که با ITIL خواهید رسید را با MOF برسید با این تفاوت که مستندات آن رایگان و بسیار خلاطه شده‌تر و آسان‌تر از ITIL است.

 

توجه داشته باشید که این دو چهارچوب هر دو چهارچوب‌های ITSM هستند. چهارچوب‌های ITSM کمتر شناخته شده‌ی دیگری نیز وجود دارند مانند BiSL، COBIT یا ISO/IEC 2000. بنابراین آنچه در نهایت برای شما اهمیت دارد عملیاتی کردن صحیح ITSM می‌باشد، مستقل از آنکه از چه چهارچوبی استفاده می‌کنید.

 

درباره نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا

نرم افزار هلپ دسک دانـا یک راهکار جامع برای مدیریت و اتوماسیون فرآیندها و امور جاری واحد فناوری اطلاعات در سازمان‌ها می‌باشد. این سیستم مبتنی بر ITSM بوده و امکانات مورد نیاز مدیران و کارشناسان IT را جهت ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش بهره‌وری فراهم می‌سازد. دانا دارای زیر سیستم‌های متعددی مانند زیر سیستم Help Desk و پایگاه دانش (Knowledge Base)، مدیریت دارایی‌ها، مدیریت SLA، کاتالوگ خدمات (Service Catalogue) است که نیازهای ضروری واحد فناوری اطلاعات را برآورده می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار به صفحه معرفی نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا مراجعه نمایید.

خواندن 2543 دفعه

ثبت نام وبینار آنلاین

شما میتوانید در وبینار آنلاین شرکت کنید، همین حالا ثبت نام کنید


ثبت نام وبینار آنلاین

ثبت نام سمینار

سمینار بزرگ یک روز با مدیریت سرویس.


همین حالا صندلی خود را رزرو کنید!

تمامی حقوق این سایت برای شرکت داناپرداز محفوظ است. | Copyright © 2018 Dana Pardaz Co 

 

 

لطفاً جهت دانلود فایل، ایمیل خود را وارد نمایید:

ادامه... ×