مقایسه تحقیق کمی با تحقیق کیفی

این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

تحقیقات کمی و کیفی از جمله روش‌های مکملی هستند که میتوان از آنها برای بدست آوردن نتایجی جامع و دقیق از نظرسنجی استفاده نمود. در این مقاله با این دو روش آشنا خواهید شد.

{osdownloads download_button.btn-download 131 "دریافت فایل"}

اعداد و ارقام بدست آمده از داده‌های کمی، نکات کلی تحقیق را نشان می‌دهد. اما در مقابل داده‌های کیفی جزئیاتی دقیق برای درک عمیق مفاهیم کلی تحقیق را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آنکه بتوانید بهترین نتیجه را از تحقیقات کمی و کیفی در نظرسنجی خود بدست آورید، ابتدا می‌بایست تفاوت موجود میان آنها را بدانید. 

 

تفاوت بین تحقیق کمی و تحقیق کیفی

تحقیق کمی برای جمع‌آوری داده‌های واقعی و درست طراحی شده است. داده‌ها‌ی کمی از نوع ساختاریافته و آماری هستند و برای بدست آوردن یک نتیجه‌ی کلی از تحقیق، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل، تحقیق کیفی به جمع‌آوری اطلاعاتی می‌پردازد که بیشتر برای توصیف یک موضوع به آنها نیاز است. نظرسنجی کیفی به میزان کمتری ساختاریافته بوده و بیشتر به دنبال بررسی عمیق موضوعات در دسترس برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد نگرش، طرز تفکر و انگیزه‌ی افراد است. با این حال اگرچه این نوع نظرسنجی یک درک عمیق از پرسش‌های تحقیق ایجاد می‌کند، اما به همان نسبت تحلیل نتایج را نیز دشوارتر خواهد کرد.

 

انتخاب زمان مناسب برای انجام تحقیقات کمی و کیفی

داده‌ی کمی یک تصویر کلی از نتایج نظرسنجی برای شما ترسیم می‌کند. داده‌ی کیفی نیز به بیان جزئیات و نیز افکار و نظرات مردم در نتایج نظرسنجی می‌پردازد. اکنون باید بدانید که چگونه از هر روش در یک پروژه‌ی تحقیقاتی استفاده می‌شود.

فرمول‌بندی فرضیه‌ها: تحقیق کیفی به شما کمک می‌کند که اطلاعات دقیق و جزئی را پیرامون یک موضوع جمع‌آوری کنید. شما می‌توانید با کشف مشکلات و فرصت هایی که مردم در مورد آن فکر می‌کنند، از این روش برای شروع تحقیق خود استفاده کنید. ایده‌ها و نظرات مردم می‌توانند همان فرضیه‌های تحقیق کیفی درنظر گرفته شوند.

اثبات فرضیه‌ها: تحقیق کمی، اعدادی که برای تحلیل آماری جهت اثبات فرضیه‌ها به آنها نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد (به عنوان نمونه برای اثبات فرضیه‌ی "آیا مشکلاتی که مردم عنوان کرده‌اند، واقعیت دارد یا تنها یک دیدگاه شخصی است؟" به یک تحلیل آماری بر مبانی داده‌های تحقیق کمی نیاز داریم). حقایق بدست آمده از این تحقیق، به شما کمک می‌کند تا بر اساس مشاهدات عینی خود تصمیم‌گیری نمایید.

یافتن پاسخ‌های کلی: تحقیقات کمی معمولاً تعداد پاسخ‌دهندگان بیشتری نسبت به تحقیقات کیفی دارند، زیرا طراحی یک نظرسنجی با سوالات چندگزینه‌ای به مراتب ساده‌تر از انجام تحقیقات کیفی (مانند مصاحبه‌هایی که در آن در مورد نظرات، دیدگاه‌ها و باورهای مردم سوال می‌شود) می‌باشد. بنابراین، تحقیقات کمی بطور قطع به شما کمک می‌کند تا پاسخ تعداد زیادی  از پرسش‌ها را پیدا کنید. برای مثال پرسش‌هایی همچون: آیا مردم شما را به رقبایتان ترجیح می‌دهند؟ کدامیک از خدمات شرکت شما اهمیت بیشتری دارد؟ یا کدام تبلیغات برای مردم جذاب‌تر است؟

گنجاندن ویژگی‌های فردی: تحقیقات کیفی در آخرین مرحله‌ی پروژه نیز می‌تواند به شما کمک کند. پاسخ‌های بدست‌آمده از پرسش‌های تشریحی می‌تواند اطلاعات فردی اشخاص را نیز به داده‌های آماری موجود در نتایج تحقیق اضافه کند. مشتریان با پاسخ دادن به پرسش‌های تشریحی، به نوعی شرکت شما را به زبان خود توصیف کرده و پرده از حقایق پنهان کسب و کار شما برمی‌دارند. این حقایق از داده‌های کیفی استخراج می‌شوند.

 

Dana Help Desk software

 

چگونه تحقیقات کمی و کیفی را با یکدیگر سازگار کنیم؟

روش‌های تحقیق ذکر شده، نه تنها با یکدیگر هیچ‌گونه تداخلی نداشته بلکه اگر همزمان با یکدیگر انجام شوند نتایج بهتری خواهند داشت. در دنیای کلان‌داده‌ها مجموعه‌ای ارزشمند از آمار و ارقام وجود دارند که می‌توانند پایه‌ی محکمی برای تصمیم‌گیری‌های شما باشند. اما این آمار و ارقام به تنهایی کافی نبوده و مادامی که با اطلاعات واقعی بدست آمده از مردم همراه نباشند، بی‌معنا هستند. بر همین اساس در ادامه به نحوه‌ی انجام دو روش ذکر شده با یکدیگر می‌پردازیم.

تحقیقات کیفی اغلب در زمان‌هایی که به دنبال یافتن فرصت‌ها و مشکلات جدید برای انجام بهتر تحقیقات بعدی هستید، به عنوان نقطه‌ی شروع کار تحقیقاتی شما در نظر گرفته می‌شوند. داده‌های کمی نیز یک معیار سنجش برای تاًیید و درک بهتر فرصت‌ها و مشکلات کشف شده ارائه می‌دهند.

برای مثال فرض کنید که شما یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی نرم افزارهای خدمات فناوری اطلاعات هستید و قصد دارید سمیناری در خصوص معرفی نرم افزارهای هلپ‌دسک خود جهت گرفتن بازخورد از شرکت‌کنندگان برگزار کنید. در این حالت شما ممکن است بتوانید مواردی از قبیل تعداد شرکت‌کنندگان، رضایت کلی آنها، کیفیت صدای بلندگو، ارزش اطلاعات داده شده و غیره را از قبل با انجام تحقیقات کمی مورد سنجش قرار دهید. تمام این سوالات را می‌توان بصورت بسته (closed-ended) و با یک روش قابل سنجش ارائه نمود. اما این امکان نیز وجود دارد که شما بخواهید یکسری سوالات باز (open-ended) یا به عبارتی سوالات مورد نیاز برای انجام تحقیق کیفی جهت فهمیدن دیدگاه‌ شرکت‌کنندگان در مورد سمینار تعیین کنید. در این شرایط شما می‌توانید از سوالاتی مانند موارد زیر استفاده نمایید:

 کدام بخش از سمینار برای شما جذاب‌تر بود؟

 ما چگونه می‌توانیم تجربه‌ی شما را بهبود بخشیم؟

 آیا بازخوردی در مورد سمینار وجود دارد که فکر می‌کنید ما باید از آن آگاه باشیم؟

 

اگر شما موارد مشترکی در پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به سوالات پیدا کنید، در آن صورت می‌توانید تصمیم‌گیری کنید که آیا در خصوص این موارد بیشتر تحقیق کنید، یا تغییراتی در سمینار بعدی خود اعمال کنید. همچنین می‌بایست چند نمونه سوال کمی در خصوص این موارد، به سوالاتی که پس از سمینار بعدی می‌خواهید برگزار کنید، اضافه نمایید.

 

نحوه‌ی بدست آوردن داده‌های کیفی

روش‌های زیادی برای انجام تحقیقات کیفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آنها اطلاعات دقیق و با ارزشی در مورد موضوع مورد علاقه‌ی خود بدست آورید. این روش‌ها عبارتند از:

 مصاحبه: گفتگوهای رو-در-رو که در آن عمیقا به موضوعات مشخص شده پرداخته می‌شود.

 مطالعه‌ی موردی: مجموعه‌ای از گزارش‌های بدست آمده از مصاحبه‌ها.

 نظرات کارشناسان: اطلاعات با کیفیت از منابع آگاه و معتبر.

 گفتگوی گروهی متمرکز: گفتگوهای حضوری یا آنلاین با گروه‌های کوچکی از مردم جهت اطلاع از دیدگاه آنها درمورد محصول یا موضوع مورد نظر.

 سوالات باز در نظرسنجی: قرار دادن یک کادر متنی در نظرسنجی که به پاسخ دهندگان این امکان را می‌دهد تا نظرات و افکار خود را پیرامون موضوع مورد نظر، آزادانه بیان کنند.

 تحقیق مشاهده‌ای: مشاهده‌ی مردم در حین زندگی روزمره برای درک اینکه چگونه آنها با یک محصول تعامل دارند.

 

با این حال، روش‌های تحقیقاتی open-ended همیشه دقیق‌ترین نتایج را در مورد سوالات مهم و کلیدی به ارمغان نمی‌آورند و تحلیل نتایج نیز در آنها بدلیل آنکه مردم در پاسخ خود از لغات و عبارات مختلفی برای بیان دیدگاه خود استفاده می‌کنند، دشوار خواهد بود. پاسخ‌دهندگان حتی اگر فضایی برای تبادل پاسخ‌های خود داشته باشند نیز از صحبت درباره‌ی موارد مشابه خودداری خواهند کرد. در برخی موارد بهتر است سوالات کاملا کمی باشند.

 

علت جمع‌آوری داده‌های کمی

داده‌های کیفی به دلیل ابهاماتی که در آنها وجود دارد ممکن است ریسک بالایی داشته باشند. برای جلوگیری از سردرگمی پاسخ‌دهندگان، بهتر است از آوردن سوالاتی مانند" نظر شما در مورد سرویس اینترنت ما چیست؟" اجتناب کرده و بجای آن از سوالات بسته‌ی کمی مانند نمونه‌‌ی زیر استفاده کنید.

سرویس اینترنت قابل اطمینان است:

 همیشه

 اکثر مواقع

 نیمی از اوقات

 گاهی اوقات

 هیچ موقع

 

سوالات کیفی زمان بیشتری برای پاسخ دادن نیاز دارند. پاسخ‌دهندگان نظرسنجی معمولاً نسبت به سوالاتی که از آنها پرسیده می‌شود و نیاز به نوشتن پاسخ‌های طولانی برای بیان دقیق دیدگاه خود است، صبر کافی نخواهند داشت. اما در مقابل آن، پاسخگویی به سوالات کمی و انتخاب یک گزینه از گزینه‌های ارائه‌شده برای آنها سریعتر و بهتر خواهد بود. استفاده از سوالات کمی در نظرسنجی برای شما این فرصت را فراهم می‌آورد تا بتوانید تعداد سوالات بیشتری در نظرسنجی درج کرده و بواسطه‌ی آنها پاسخ‌های بیشتری نیز دریافت نمایید.

سوالات کمی بیشتر قابل سنجش هستند. حتی پاسخ‌های کلمه‌ای که به سوالات کمی داده می‌شود، می‌تواند به شاخص‌های عددی تخصیص پیدا کرده و در نهایت به نمودار و گراف تبدیل شوند و این بیانگر این است که کیفیت کلی داده‌ها بهتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که داده‌های دقیق، شما را در گرفتن تصمیم‌های هرچه بهتر یاری خواهند کرد.

اکنون که با تعریف داده‌ی کمی و کیفی و نیز تفاوت بین آنها آشنا شدید، بهتر می‌توانید دو روش ذکر شده را در کنار یکدیگر استفاده کنید. 

خواندن 15943 دفعه