تاریخچه ITIL

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) شامل مجموعه‌ای از به‌روش‌ها می‌باشد که با هدف بهبود مؤثر و دستیابی به سطح بالای سرویس ارائه شده است. در این مقاله با تاریخچه تکامل ITIL آشنا خواهید شد.  

File 161 not found (getFileFromId)

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) یک رویکرد شناخته شده و پذیرفته شده در زمینه فناوری اطلاعات است. ITIL برای پشتیبانی از نیازهای محیط کسب و کار ایجاد شده است و به شما امکان می‌دهد تا با بهبود روش تعامل تیم‌های مختلف با یکدیگر و مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات، هزینه‌های واحد IT را کاهش داده و خدمات بهتری نیز ارائه کنید.

ITIL بعد از گذشت 25 سال همچنان به عنوان یک روش طلایی محسوب می شود، این به‌روش با نیازهای کسب و کار شما منطبق شده و مزایای بسیاری را برای کسب و کارتان به همراه خواهد داشت. چنین روشی برای سیستم‌های مدیریتی مبتنی بر خدمات مشتری بسیار ایده‌آل می‌باشد. ITIL اینکار را از طریق مدیریت ریسک، بهبود مستمر و فراهم سازی امکان تغییر کسب و کار، انجام می‌دهد.

 

تاریخچه ITIL

1980: در این سال بدلیل نارضایتی دولت بریتانیا از پایین بودن سطح خدمات واحد فناوری اطلاعات، ITIL بوجود آمد. اداره بازرگانی دولت انگلستان (Office of Government Commerce) که از آن پس (Central Computer and Telecommunications Agency) یا همان CCTA نام گرفت، مسئولیت ارائه یک چارچوب فناوری اطلاعات کارآمد با استفاده از منابع فناوری اطلاعات را به یک شرکت خصوصی بنام APM Group سپرد. مقرر گردید که این شرکت تجارب موفق 71 شرکت‌ بزرگ در کشورهای پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات را بررسی کرده و بصورت مجتمع جمع آوری کند تا از ماحصل این تجارب به یک جمع بندی در خصوص بهترین روش یا روش‌های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دست یابد.

1990: تحقیق کمپانی APM Group، 10 سال بطول انجامید و در سال نتیجه و خلاصه این تحقیق 31 کتاب بنام Information Technology Infrastructure Library نسخه یک شد. ITIL در سازمان‌های دولتی و غیردولتی هم مورد استفاده قرار می‌گرفت و به سرعت در حال گسترش بود. با رشد فناوری اطلاعات، ITIL نیز همراه با آن توسعه یافت و محبوبیت بیشتری پیدا کرد. اما در نهایت بدلیل حجم بالای مطالب ITIL ورژن یک شکست خورد.

2000: از سال 1990 تا 2000 و در مدت بیش از 10 سال مجددا روی این پروژه کار شد و نتیجه آن منجر به تالیف 7 کتاب در دو حوزه Service Delivery و Service Support شد. کتاب‌های مربوط به فرآیندهای تحویل سرویس و فرآیندهای پشتیبانی از سرویس برای ارائه در حجم قابل استفاده، مجددا بازنگری و بازنویسی شدند و خیلی زود به یک سیستم مدیریت خدمات فناوری اطلاعات کاربردی با رویکرد به‌روش تبدیل شدند و نسخه دوم ITIL منتشر گردید.

2007: تحقیقات در این حوزه مجددا 7 سال ادامه پیدا کرد و در نهایت 7 کتاب به 5 کتاب تقلیل پیدا کرد و مفهوم چرخه حیات سرویس (ITIL Lifecycle Service) مطرح گردید و ورژن سوم ITIL ارائه شد. در این ورژن از زمانی که ایده یک سرویس بوجود می‌آید تا زمان ارائه سرویس و سپس بهبود آن، چرخه حیات سرویس نامیده شد و مراحل مختلفی در این چرخه شناسایی و راهکارهای مدیریت آنها ارائه گردید.

2011: ITIL در سال 2011 بروزرسانی گردید و ITIL Foundation 2011 معرفی شد. در نسخه بروز رسانی شده ITIL، هیچ مفهوم تازه ای به آن اضافه نشد و هدف از بروزرسانی تنها رفع خطاها و ناسازگاری‌های موجود در متن و دیاگرام‌ها در کل مجموعه بود.

بطور کلی ITIL مجموعه ای یکپارچه از بهروش‌های ارائه شده به همراه تعاریف و اصطلاحات رایج است. در حقیقت ITIL به مجموعه‌ای از پنج سند/کتاب که معمولا به عنوان مجموعه‌ها (Sets) یا کتاب‌ها (Volumes) شناخته می‌شوند، تقسیم می‌شود. این کتاب‌ها به توصیف اصول و قواعد می‌پردازد و هر یک رویکردها و موضوعات جداگانه‌ای را پوشش می‌دهد، از لحاظ مفهومی این پنج کتاب عبارتند از: استراتژی سرویس (Service Strategy)، طراحی سرویس (Service Design)، انتقال سرویس (Service Transition)، اجرای سرویس (Service Operation) و بهبود مستمر سرویس (Continual Service Improvement). در حال حاضر ITIL یک پدیده جهانی است که توسط سازمان‌ها با هر شکل و اندازه و دارای جمعیتی روبه رشد از افرادی که گواهی این دوره را دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنامه ریزی دولت انگلستان جهت ارائه نسخه بعدی ITIL در سال 2018 می‌باشد. در نسخه بعدی ITIL ، بخش‌های اصلی آن همچنان وجود خواهد داشت و به بهره گیری از تجربیات هزاران نفر از متخصصان و کارشناسان نیز ادامه خواهد داد. همچنین تحقیقات اثبات می‌کند که ITIL در آینده نیز به عنوان مجموعه ای از به‌روش‌ها برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات باقی خواهد ماند.

 

Borna AD manager

خواندن 2667 دفعه