چهارچوب کوبیت (COBIT) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

چهارچوب کوبیت (COBIT)، همانند چهارچوب‌های ITIL و MOF به عنوان یک چهارچوب ITSM ‌شناخته می‌شود. در این مقاله ضمن ارائه تاریخچه‌ی مختصری از کوبیت، محتوای آن و تفاوت آن با ITIL را شرح خواهیم داد.

{osdownloads download_button.btn-download 113 "دریافت فایل"}

 

مقدمه

چهارچوب اهداف کنترلی برای فناوری اطلاعات و فناوری‌های مرتبط (Control Objectives for Information and Related Technologies) که به اختصار به آن COBIT نیز می‌گویند فریم ورکی است برای توسعه، پیاده‌سازی، مانیتورینگ و بهبود مدیریت فناوری اطلاعات یا IT.

 

تاریخچه‌ی چهارچوب COBIT

چهارچوب کوبیت یا همان COBIT توسط IT Governance Institute and the Information Systems Audits and Control Association یا به اختصار ISACA تنظیم شده است. اولین نسخه‌ی COBIT در سال 1996 منتشر شد که هدف اصلی آن تنظیم مجموعه‌ای از اهداف کنترلی بود تا جامعه حسابرسی مالی (financial audit community) بتوانند در محیط‌های مبتنی بر IT اثرگذارتر باشند. با توجه به ارزش ارتقائ این چهارچوب ورای مسائل مربوط به حسابرسی، ISACA نسخه‌ی دوم و جامع‌تر آن را در سال 1998 منتشر کرد. در سال 2000 نسخه‌ی سوم COBIT منتشر شد که حتی رهنمون‌های (Guidelines) مدیریتی را نیز شامل می‌شد. پیدایش استاندارد AS8015 با نام استداندارد استرالیا برای مدیریت سازمان‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات (Australian Standard for Corporate Governance of Information and Communication Technology) در سال 2005 و استانداردهای بین‌المللی مانند ISO/IEC DIS 29382 گواه این امر بود که نیاز به رهنمون‌های جامع در خصوص مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) امری اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل، ISACA اجزا و فریم ورک‌های مربوطه را در نسخه‌ی 4 و 4.1 که به ترتیب در سال‌های 2005 و 2007 منتشر شدند قرار داد.

 

Dana Helpdesk Software

 

در سال 2012 آخرین نسخه‌ی چهارچوب کوبیت، یعنی نسخه 5، منتشر شد. چند نمونه از اصلی‌ترین مواردی که منجبر به ارتقاء COBIT از نسخه 4 به 5 شد، عبارتند از:

  • نیاز به دانش یکپارچه از استانداردهای کنونی، best practiceها و سایر ابزارهایی که ارتقا اهداف کنترلی را منجر شود.
  • نیاز به چهارچوبی در محدوده‌ی فرایندهای سراسری (انتها به انتهای) سازمان و تجارت که تمام عملیات‌های IT و تجارت را شامل شود.
  • نیاز به رهنمون‌های (guidelines) موثر در حوزه‌های داغ IT و مدیریت مانند معماری سازمانی و فناوری‌های نوظهور.
  • نیاز به یکپارچه‌سازی هر چه بیشتر با استانداردها، توصیه‌ها و چهارچوب‌های دیگر.

 

محتوای COBIT

هدف از فریم‌ورک COBIT فراهم کردن زبانی مشترک برای مدیران اجرایی است تا بتوانند به راحتی در رابطه با اهداف و نتایج آنها گفتگو کنند. هر چند اولین نسخه‌ی فریم‌ورک COBIT که در سال 1996 منتشر شد بر روی حسابرسی تمرکز داشت، نسخه‌ی نهایی آن بر روی ارزش حکمرانی اطلاعات (Information Governance) بر موفقیت تجارت تاکید دارد. این نسخه همچنین شامل توصیه‌های متعددی در خصوص مدیریت ریسک می‌باشد.

چهارچوب COBIT دارای 5 اصل کلی برای مدیریت IT می‌باشد:

  • برآورده کردن نیازهای ذینفع‌ها
  • پوشش دادن سراسری تجارت یا کسب و کار
  • به کارگیری یک چهارچوب جامع و کامل
  • استفاده از یک رویکرد کلی‌نگر
  • جداسازی حاکمیت (Governance) از مدیریت (Management)

 

تفاوت COBIT با ITIL

چهارچوب ITIL به عنوان یک چهارچوب مدیریت سرویس فناوری اطلاعات (ITSM) برای بسیاری از متخصصین IT شناخته شده است. حال آنکه COBIT ممکن است از لحاظ شناخته‌شدگی مانند ITIL نباشد. به هر ترتیب، به نظر می‌رسد که تا حد زیادی هدف هر دوی این چهارچوب‌ها فراهم کردن رهنمون‌هایی جهت مدیریت و حکمرانی سرویس‌های مرتبط با IT باشد. از این رو ممکن است این سوال مطرح شود که تفاوت فریم‌ورک‌های ITIL و کوبیت در چیست.

 

هدف اصلی چهارچوب کوبیت به طور کلی فراهم کردن رهنمون‌هایی برای پیاده‌سازی، عملیاتی‌سازی و همچنین بهبود تمامی موارد مربوط به حکمرانی و مدیریت IT می‌باشد. حال آنکه، چهارچوب ITIL رهنمون‌ها و توصیه‌هایی برای عملیاتی‌سازی ITSM با رویکرد افزایش ارزش تجارت فراهم می‌کند که عمدتاً مختص به فراهم کنندگان سرویس‌های IT می‌شود. به طور کلی، چهارچوب کوبیت گسترده‌تر از ITIL است، اما چهارچوب ITIL مفاهیم و رهنمون‌های عمیق‌تر و جزئی‌تری را در خصوص ITSM فراهم می‌کند.

 

تفاوت بین این دو چهارچوب در برخی منابع به یک عبارت کوتاه خلاصه می‌شود: "کوبیت به چرایی موضوع می‌پردازد حال آنکه ITIL به چگونگی انجام آن می‌پردازد". البته این جمله به نظر بسیار اقراق‌آمیز می‌آید زیرا ممکن است مفهوم جدایی کامل این دو چهارچوب را القاء کند. به طور دقیق‌تر، اگر به عنوان متخصص IT به دنبال برطرف کردن نیازهای تجاری خود در خصوص ITSM هستید، بهترین کار در نظر گرفتن رهنمون‌های هر دو چهارچوب می‌باشد. در بسیاری از موارد رهنمون‌های چهارچوب‌های شناخته شده‌ی دیگر مانند چهارچوب عملیاتی مایکروسافت (MOF) نیز می‌تواند فرایندها‌ی IT را هر چه بیشتر بهبود بخشد.

 

درباره نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا

نرم افزار مدیریت خدمات IT دانـا یک راهکار جامع برای مدیریت و اتوماسیون فرآیندها و امور جاری واحد فناوری اطلاعات در سازمان‌ها می‌باشد. این سیستم مبتنی بر ITSM بوده و امکانات مورد نیاز مدیران و کارشناسان IT را جهت ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش بهره‌وری فراهم می‌سازد. دانا دارای زیر سیستم‌های متعددی مانند زیرسیستم پایگاه دانش (Knowledge Base)، زیرسیستم مدیریت دارایی‌ها، زیرسیستم مدیریت SLA، کاتالوگ خدمات (Service Catalogue) است که نیازهای ضروری واحد فناوری اطلاعات را برآورده می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار به صفحه معرفی نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا مراجعه نمایید.

خواندن 13762 دفعه