سرمایه گذاری بیشتر در مدیریت رویدادها مساوی امنیت بیشتر در شبکه سازمان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

با افزایش تعداد دستگاه ها و سرویس ها در شبکه، سازمان ها برای اطمینان از امنیت و اجرای هرچه بهتر عملیاتهای شبکه، با مشکلاتی روبه رو می شوند که به توانایی هایی فراتر از توانایی های نیروی انسانی نیاز دارند. مدیریت رویدادها و اطلاعات امنیتی (SIEM) این مشکلات را حل خواهد کرد. اما این پاسخ به تنهایی کافی نیست. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه در مواجهه با این مشکل، عملکرد بهتری داشته باشید.

{osdownloads download_button.btn-download 167 "دریافت فایل"}

حدود پانزده سال پیش جهت کنترل شبکه خود تنها به Firewall و SNMP نیاز داشتید. اما به مرور زمان مشخص شد که چنین ابزارهایی قدرت کافی جهت از بین بردن حملات جدید (بدافزار های پیشرفته، حملات هدفمند و ...) یا برطرف ساختن ریشه اصلی مشکلات عملیاتی فعلی را نداشته و منجر به بروز خرابی های پرهزینه و کاهش بهره وری شرکت می گردند.

با توجه به رشد روز افزون نیازمندی ها در سرویس های ارائه شده از طریق شبکه (سرویس های خانگی و سرویس های ابری(، تعداد ابزارها و افرادی که برای نگهداری و اطمینان از دسترس پذیری این سرویس ها نیاز است، به شدت در حال افزایش است. شرکت هایی که از آخرین تغییر و تحولات بوجود آمده در زمینه شبکه پیروی نمی کنند، شبکه ای بدون نظم و قانون خواهند داشت و همین مساله باعث از دست رفتن سرمایه شرکت خواهد شد.

اگر این پرسش برای شما پیش آمده که چرا در این مقاله عبارات "امنیت" و "عملیات" در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته است، به مثالی که در ادامه آمده، توجه نمایید: اگر دزدی وارد خانه شما شود و از سیستم هشدار خانه نیز عبور کند (Firewall)، در چنین شرایطی شما به یک سیستم دوربین (Visibility) یا همان مانیتورینگ عملکرد شبکه (Network Performance Monitoring) و تشخیص مشکل (Diagnostics)، نیاز دارید تا بتوانید نشان دهید که شخصی وارد خانه شما شده است و اینکه او چگونه توانسته وارد خانه شود و چه خساراتی وارد کرده است. نیل مک دونالد (Neil MacDonald)، تحلیل گر VP در نشست مدیریت امنیت و ریسک گارتنر، عنوان می کند که دید عمیق شبکه باید در مرکز تمام پلت فرم های امنیتی نسل بعد موجود باشد. بر اساس گفته نیل مک دونالد، قابلیت دید (Visibility) و امنیت (Security) با یکدیگر به خوبی عمل کرده و بدون یکدیگر اثری نخواهند داشت.

یکی از راه حل های موجود SIEM (مدیریت رویدادها و اطلاعات امنیتی) می باشد. SIEM یک مرکز تجمیع کننده رویداد شامل داده های مرتبط و هوشمند از سیستم های مختلف در سراسر شبکه است، به همین دلیل است که SIEM بطور گسترده در مراکز عملیات امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر اینکه SIEM بسیار پیشرفته است، پرقدرت نیز می باشد. طیف وسیعی از سازمان ها این حقیقت تلخ را در نظر نگرفته و SIEM را در سازمان خود تنها برای بررسی اینکه آیا تمام اقدامات آنها مطابق با قوانین و مقررات امنیت سایبری انجام می شود، پیاده سازی می کنند و به این ترتیب سرمایه خود را از دست می دهند. علت این امر نه تنها فقدان ابزار داخلی، بلکه سرمایه گذاری برای بکارگیری یک تکنولوژی قابل قبول و عدم استفاده از تمامی امکانات آن می باشد.

نقش Flowmon در مدیریت رویدادها و اطلاعات امنیتی چیست؟

فلومون به کاهش چشمگیر متوسط زمان حل مشکلات از طریق فراهم سازی امکان مانیتورینگ دقیق شبکه، تشخیص و هشدار در خصوص مشکلات امنیتی و عملیاتی که با روش های بازدارنده سنتی قابل حل نیستند، کمک می کند. علاوه بر این، به پاسخگویی و انجام اقدامات اصلاحی در سریعترین زمان ممکن، کمک می کند. بر اساس گزارش موسسه گارتنر (Gartner)، شرکت فلومون به عنوان شرکت پیشرو در حوزه های NetFlow/IPFIX و Network Behavior Analysis شناخته می شود. نرم افزار فلومون راهکاری جدید و ارزشمند در زمینه شبکه و دارای هوش مصنوعی با توانایی تشخیص رفتارهای مشکوک در شبکه می باشد. این کار با استفاده از یادگیری ماشین (Machine Learning) و ایجاد خط مبنای سازگار (Adaptive Baseline) و روش های اکتشافی پیشرفته انجام می شود. فلومون راهکاری جامع جهت جلوگیری، تشخیص و پاسخ به رخدادهای امنیتی و عملیاتی شبکه می باشد.

آنالیز ترافیک شبکه با راه کار فلومون

فلومون یک راه کار جامع آنالیز ترافیک شبکه مبتنی بر پروتکل های Netflow و IPFIX است. این راه کار جزئیات داده های تبادل شده در شبکه را آشکار می سازد و در کنار ابزار های پیشرفته تحلیل ترافیک شبکه می توان به آسانی اطلاعات مفیدی مانند کدام افراد در چه زمانی ، چه نوع داده ای را با چه حجمی به چه مقاصدی برای چه مدت و هر چند وقت یکبار ارسال و یا دریافت کرده اند را مشاهده نمود. این راه کار به آسانی در قالب یک دستگاه مجازی مبتنی بر ESX قابل نصب و راه اندازی است.

خواندن 652 دفعه