نرم افزار CRM ابری یا CRM محلی، کدام یک بهتر است؟

نرم افزار CRM ابری یا CRM محلی، کدام یک بهتر است؟

نرم افزار CRM ابری بهتر است یا نرم افزار CRM محلی؟ با توجه به چه اصولی می توانیم مناسب ترین نرم افزار CRM را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

به نظر می رسد این روزها بسیاری از شرکت ها هنگام انتخاب نرم افزار CRM برای کسب و کارشان در یک دو راهی بزرگ قرار می گیرند: بحث بر سر انتخاب نرم افزار CRM ابری یا نرم افزار CRM محلی است. استدلال های بسیاری وجود دارند که از هر کدام پشتیبانی می کند و محدود کردن این استدلالها تنها به یک مزیت یا برتری امکان پذیر نیست. اما نگران نباشید. قصد داریم در این مقاله با جزئیات به تفاوت بین CRM ابری و CRM محلی بپردازیم و لیستی از معایب و مزایای هر یک را بیان کنیم. دانستن این معایب و مزایا به شما کمک می کند تا یک تصمیم آگاهانه تر بگیرید.

نیازهای شما به عنوان یک کسب و کار

اما قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب نرم افزار CRM برای کسب و کار خود، سؤالاتی وجود دارد که باید از خودتان بپرسید.

 • آیا می توانید هزینه های مورد نیاز برای نصب و استفاده از یک نرم افزار CRM محلی در سازمان خود را بپردازید؟
 • آیا کسب و کار شما دائما در حال گسترش است؟ در چه زمینه هایی نیاز مند به روز رسانی های پیوسته و شخصی سازی هستید؟
 • داده های مورد استفاده شما چقدر محرمانه هستند و امنیت برای کسب و کار شما چقدر اهمیت دارد؟
 • آیا از زیرساخت و نیروی انسانی کافی برای بهره وری از مزایای نرم افزار CRM محلی برخوردار هستید؟
 • آیا از سایر نرم افزارها در کسب و کار خود استفاده می کنید؟ این نرم افزارها چگونه با نرم افزار CRM شما ارتباط برقرار می کنند؟

بعد از پاسخ دادن به این سوالات، انتخاب صحیح برای کسب و کار شما آسان تر خواهد شد.

نرم افزار CRM ابری

زمانیکه سرویس های ابری به طور رسمی در سال 1999 معرفی شدند، فناوری ابر دنیا را فرا گرفته است. با ارائه خدمات گوناگون مبتنی بر وب، آمازون رهبری ارائه خدمات ابری را بر عهده گرفت و چیزی نگذشت که بسیاری دیگر از کسب و کارها نیز همین کار را انجام دادند. ممکن است بپرسید، سرویس ابر دقیقا چیست؟

سرویس ابری به هر سرویسی اطلاق می شود که کاربر می تواند از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشد. در این حالت برنامه ها و سرور ها به صورت محلی در دسترس کاربر نیستند و در واقع وظیفه تهیه آنها بر عهده ارائه دهنده خدمات است.

امروزه بسیاری از نرم افزارهای CRM در بازار وجود دارند که از خدمات ابری استفاده می کنند و شما می توانید بر اساس نیازهای خود، فروشنده مورد نظر را انتخاب کنید.

در سال 2008، تنها 13٪ CRM ها در یک سرور ابری استفاده می شدند. اما تا سال 2017 بالغ بر 87٪ CRM ها مبتنی بر ابر شدند. این نشانه نرخ پذیرش بالای CRM های ابری است.

اجازه دهید نگاهی به برخی از جوانب مثبت و منفی در مورد داشتن یک نرم افزار CRM مبتنی بر ابر داشته باشیم.

مزایای نرم افزار CRM ابری

مزایای نرم افزار CRM ابری

نیازی به صرف مبالغ هنگفت برای تنظیم نیست زیرا تمام سخت افزارها و سرورها برای اجرای نرم افزار CRM ابری توسط فروشنده میزبانی می شوند.

 • لازم نیست نگران تعمیر و نگهداری و هزینه های اضافی باشید، زیرا در واقع این مسئولیت فروشنده است.
 • به روز رسانی و برطرف کردن مشکلات فنی بر عهده ارائه دهنده سرویس است. از آنجا که این به روز رسانی ها به صورت برون سازمانی اداره می شوند، زمان استقرار آنها نیز کمتر است.
 • از آنجا که تمام داده ها در ابر ذخیره می شوند، دسترسی به آنها آسان است. شما می توانید از نرم افزار CRM ابری در هر نقطه و مکانی استفاده کنید، حتی اگر در حال حرکت باشید.
 • میزبانی داده ها در ابر به شما امکان می دهد CRM های همراه ایجاد کنید که داده ها را از سرورهای ابری در حالی که در حرکت هستید، دریافت می کنند.
 • شخصی سازی نرم افزار به راحتی و به آسانی از طریق سرویس های ابری قابل دسترسی است و تقریباً در لحظه اجرا می شود.

معایب نرم افزار CRM ابری

 • شما کنترل کاملی روی داده ها و سیستم های خود ندارید. داده ها در سرور کسب و کار دیگری میزبانی می شوند.
 • در مورد زمان و چگونگی ارتقا سیستم صاحب اختیار نیستید.
 • هنگام بروزرسانی یا تعمیر سرورها ممکن است سرور مدتی از کار بیافتد. این گونه موارد تحت کنترل شما نیستند و می توانند در کسب و کار شما خلل ایجاد کنند.
 • برای انجام هر کاری باید به تامین کننده سرویس متوسل شوید که شرایط ایده آلی نیست.


با نرم افزار CRM دانا بیشتر، سریعتر و هوشمندانه تر بفروشید

نرم افزار CRM محلی

نوعی نرم افزارهای CRM هستند که توسط یک شرکت برای استفاده خودشان ساخته می شوند. برخی از شرکت ها ترجیح می دهند اجازه ندهند که یک فروشنده شخص ثالث داده های شان را اداره کند. این امر به ویژه در مورد شرکت هایی مانند بانک ها و شرکت های بیمه که اطلاعات حساسی دارند صادق است.

راه اندازی نرم افزار CRM در محل، هزینه های اولیه زیادی را به همراه دارد. این هزینه ها شامل استخدام افراد جدید برای ساختن نرم افزار یا برون سپاری آن به یک کسب و کار طراح و فروشنده است. خرید و نصب سخت افزارهای مورد نیاز نیز باعث افزایش هزینه ها می شود. علاوه بر این، ممکن است مجبور باشید هزینه های تعمیر و نگهداری و به روزرسانی را خودتان متحمل شوید.

نکته ای که باید هنگام ساخت نرم افزار CRM محلی به خاطر داشته باشید این است که شما باید یک سیستم مدیریت بحران ایجاد کنید. همچنین باید یک سیستم بکاپ بسازید که از مکان اصلی دور نگه داشته می شود. انجام این امر برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان در اثر حوادث یا بلایای طبیعی ضروری است.

در ادامه لیستی از مزایا و اشکالات استفاده از نرم افزار CRM محلی ارائه می شود:

مزایای نرم افزار CRM محلی

مزایای نرم افزار CRM محلی

 • شما می توانید تمام داده ها و سیستم های خود را کاملا تحت کنترل داشته باشید.
 • می توانید در مورد بروزرسانی ها، مدت زمان از کار افتادگی ها و موارد سفارشی سازی، خودتان تصمیم گیری و برنامه ریزی کنید.
 • لازم نیست نگران سرقت اطلاعات باشید زیرا داده های شما در وب سایت شخص ثالث میزبانی نمی شود.

معایب نرم افزار CRM محلی

 • کاربران از هرجایی قادر به دسترسی به نرم افزار CRM محلی نخواهند بود. دسترسی با توجه به IP و مکان قرار گیری مدیریت می شود.
 • ایجاد یک برنامه تلفن همراه می تواند دردسر ساز باشد، زیرا بیشتر این برنامه ها روی سرورهای ابری کار می کنند.
 • به روزرسانی نرم افزار CRM محلی هزینه بالایی خواهد داشت و اجرائی شدن آن نیز می تواند مدتی طول بکشد.
 • کنترل و نگهداری نیز برای شما هزینه بر خواهد بود. این هزینه ها می توانند برای یک کسب و کار کوچک یا متوسط بسیار بالا باشند.

نتیجه گیری

با توجه به وجود مزایا و معایب مختلف در مورد نرم افزار CRM محلی و نرم افزار CRM ابری، انتخاب اینکه کدامیک از این دو برای کسب و کار شما متفاوت هستند، بستگی به خود شما دارد. به طور کلی اگر شما یک کسب و کار کوچک هستید و نیاز دارید انجام بسیاری از موارد را به عهده دیگران بگذارید، نرم افزار CRM ابری برای شما مناسب تر است اما اگر زیر ساخت های مناسب را در اختیار دارید، حفاظت از اطلاعات برای شما اهمیت بالایی دارد و یا نیاز دارید که ابتکار عمل را خودتان در دست بگیرید، به نظر می رسد استفاده از یک نرم افزار CRM محلی انتخاب بهتری باشد.

فهرست