روش های معمول نظارت بر شبکه

روش های معمول نظارت بر شبکه

وجود یک استراتژی برای مانیتورینگ شبکه به اندازه طراحی و اجرای شبکه دارای اهمیت است. بدون نظارت بر شبکه، حتی بهترین معماری و طراحی شبکه هم از هم خواهد پاشید. بنابراین داشتن یک برنامه منسجم برای مانیتورینگ شبکه از ضروریات هر شبکه ای است.

چند راه حل معمول برای نظارت بر شبکه وجود دارد که توسط سازمان ها و مدیران شبکه دنبال می شود. این شیوه های معمول به شما کمک می کند تا یک استراتژی اساسی برای شروع کار با اطلاعات گره ها و پارامترهایی که باید کنترل شوند، در اختیار داشته باشید.

این بدین معنا نیست که مانیتورینگ شبکه فقط به این روش های معمول محدود می شود. شیوه های معمول اصول اساسی را که بخشی از نظارت بر شبکه است، تعریف می کند. علاوه بر روش های متداول مشخص شده در اینجا، مدیر شبکه باید طراحی و الزامات شبکه ای را که متعلق به خود اوست درک کند و بتواند استراتژی های نظارت اضافی را برای تمام معیارها و عناصر موجود در شبکه تحت نظر خود اجرا کند.

عناصر مهم در نظارت بر شبکه

1- نظارت بر در دسترس بودن

نظارت بر در دسترس بودن، نظارت بر تمام منابع موجود در زیرساخت IT را برای اطمینان از در دسترس بودن آنها برای تأمین نیازهای سازمان و کاربران آن تعریف می کند. زیرساخت های فناوری اطلاعات امروز برای پاسخگویی به خواسته های تجاری به توانایی فعالیت 100٪ نیاز دارد. شبکه و خدمات ارائه شده در شبکه برای اطمینان از تداوم تجارت باید همیشه در دسترس باشند. نظارت بر در دسترس بودن می تواند به تحقق این هدف کمک کند. نظارت مستمر بر منابع و خدمات، فعال بودن گره یا سرویس را برای تأمین نیازها تضمین می کند. برخی از نمونه های نظارت بر در دسترس بودن شامل دستگاه های نظارتی در شبکه برای اطمینان از عدم اختلال در شبکه، در دسترس بودن پهنای باند برای اطمینان از تحویل داده ها، در دسترس بودن فضای ذخیره سازی برای ذخیره داده های سازمانی، نظارت بر خدمات سطح سیستم برای اطمینان از عملکرد نرم افزارهای مهم شرکت و غیره است.

گزارش به تنهایی به مدیر کمک نمی کند که یک شبکه با عملکرد بالا را حفظ کند. یکی دیگر از نیازهای مهم، توانایی شناسایی اشتباهاتی است که ممکن است در شبکه رخ دهد. در حالی که گزارش ها به درک طبیعی بودن وضعیت شبکه کمک می کنند، هشدارها بر اساس آستانه ها و نقاط تحریک به مدیر شبکه کمک می کنند قبل از پایین آمدن شبکه، مشکلات احتمالی شبکه مربوط به عملکرد و امنیت را شناسایی کند. هشدارها و گزارشات مکمل یکدیگر هستند به طوری که هشدارها به مدیر از مشکلات احتمالی اطلاع می دهند و گزارشات داده هایی را برای شناسایی علت اصلی مشکلات شبکه فراهم می کنند.

2- هشدار دادن

هر شبکه یک خط مبنا دارد که آنچه در شبکه به لحاظ عملکرد شبکه و رفتار شبکه طبیعی است را توصیف می کند. خط مبنا برای هر شبکه با شبکه دیگر متفاوت است. هنگامی که مقادیر مربوط به یک پارامتر از یک مقدار پایه ثابت عبور می کنند، این امکان وجود دارد که به مسئله ای تبدیل شود که می تواند بر به روز بودن شبکه تأثیر بگذارد. در چنین سناریوهایی، هشدار مبتنی بر انحراف از مقدار متوسط ​​می تواند به تشخیص و حل زود هنگام مسائل کمک کند، که به نوبه خود به عملکرد روان شبکه با توقف کمتر کمک می کند. هشدار به مدیران کمک می کند تا در مورد اشتباهاتی که ممکن است در رابطه با عملکرد و امنیت در شبکه رخ دهند مطلع شوند. گزینه های مختلفی وجود دارد که براساس آنها می توان هشدار ایجاد کرد. در ادامه چند اصطلاح مرتبط با هشدارها آورده شده است:

محرک ها

محرک به رخدادی گفته می شود که باعث ایجاد هشدار می شود. یک رخداد می تواند به تغییر حالت گره، انحراف از مقدار متوسط ​​یک پارامتر، عبور از مقدار آستانه یک پارامتر و غیره اشاره داشته باشد.

سرورها و ابزار شبکه خود را از راه دور مانیتور کنید

آستانه، تکرار و زمان

بیشتر هشدارها طوری تنظیم شده اند که براساس آستانه ها تولید شوند. هنگامی که مقدار پایه مربوط به یک پارامتر شبکه از آستانه عبور می کند، یک نقض آستانه رخ می دهد و می توان از آن برای تنظیم ایجاد هشدار استفاده کرد. هشدارها همچنین می توانند طوری تنظیم شوند که هنگام گذشتن از آستانه ها بر اساس تعداد تکرار و زمان (مثلاً 2 بار در 10 دقیقه) ایجاد شوند.

تنظیم مجدد

هشدار تولید شده براساس تخلف آستانه هنگامی که مقدار پارامتر تحریک کننده هشدار به مقدار پایه خود بازگردد، دوباره تنظیم می شود.

سرکوب و تکثیر

برخی از تخلفات آستانه قابل انتظار هستند. در چنین مواردی، هشدارها سرکوب می شوند. در موارد دیگر، ممکن است یک رویداد باعث نقض آستانه در چندین رخداد شود، که به نوبه خود باعث هشدارهای متعدد می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، سیستم های نظارتی از تکثیر یا حتی تلفیق هشدارها بر اساس رویدادی که باعث آن شده پشتیبانی می کنند.

3- تجمع و ذخیره داده ها

نرم افزار مانیتورینگ شبکه داده های مربوط به عناصر شبکه را برای عملکردهای مختلف مربوط به نظارت جمع آوری و استفاده می کنند. شبکه ها همچنین برای اطمینان از شناسایی مشکلات قبل از ایجاد خرابی شبکه به نظارت مستمر نیاز دارند. جمع آوری مستمر برای نظارت، منجر به انباشت حجم زیادی از داده ها می شود. این می تواند منجر به موارد زیر شود:

کاهش سرعت در عملکرد راه حل مانیتورینگ زیرا ابزار مجبور است داده های بیشتری را برای تولید گزارش های مورد نیاز تجزیه و تحلیل کند

تأثیر بر فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای ذخیره داده های نظارت، که به نوبه خود باعث افزایش کل هزینه مالکیت سیستم نظارت می شود

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

ابزاری ضروری برای تیم IT سازمان

4- نظارت بر دیسک

داده ها یا اطلاعات یکی از مهم ترین منابع یک سازمان است. سازمان ها برای برنامه ریزی تجاری و همچنین عملکرد صحیح به داده نیاز دارند. داده های مورد نیاز یک سازمان نیز باید برای استفاده از سوابق یا برای استفاده های بعدی ذخیره شود. در شرکت ها، داده ها در آرایه های ذخیره سازی که دارای چندین دیسک هستند، جمع آوری و ذخیره می شوند. هر مسئله ای که بر روی دیسک ها یا آرایه های ذخیره سازی که داده های تجاری را ذخیره می کند، بوجود می آید، می تواند پیامدهای جدی برای تداوم تجارت داشته باشد.

نظارت بر دیسک شامل مدیریت مناسب فضای دیسک برای استفاده موثر از فضا، نظارت بر عملکرد دیسک برای کشف خطاها، آمار پرونده های بزرگ، فضای خالی و تغییر در میزان استفاده از فضای دیسک، عملکرد ورودی و خروجی و غیره است.

نظارت به مدیران اجازه می دهد تا از قبل برای ارتقا سیستم و همچنین فضا، تشخیص مشکلات مربوط به ذخیره سازی و کاهش خرابی در صورت بروز مشکل برنامه ریزی کنند.

5- نظارت بر سخت افزار

یک شبکه شامل بسیاری از دستگاه های سخت افزاری است، مانند دستگاه هایی که برای مسیریابی و سوئیچینگ، ذخیره سازی، اتصال، سرورهای برنامه و غیره استفاده می شوند. سخت افزار ستون فقرات کل زیرساخت IT را تشکیل می دهد. اگر یک سخت افزار حیاتی برای عملیات روزمره شبکه خراب شود، این امر منجر به خرابی کل شبکه می شود. به عنوان مثال، منبع تغذیه معیوب در سوئیچ هسته ای یا گرم شدن بیش از حد روتر لبه ای می تواند باعث اختلال در شبکه شود. برای اطمینان از عملکرد روان شبکه، نظارت بر سلامت و عملکرد دستگاه های سخت افزاری در شبکه مهم است.

برای درک جزئیات مربوط به سلامت سخت افزار، معیارهای مختلفی وجود دارد که باید بررسی شوند. در ادامه به چند معیار مهم و اینکه چرا باید آنها را کنترل کرد اشاره می شود:

CPU: وظایف دستگاه توسط پردازنده آن انجام می شود. اگر بهره گیری از پردازنده به حداکثر مقدار خود برسد، عملکرد دستگاه می تواند دچار اختلال شود

دما: هنگام انجام فعالیت ها، استفاده از پردازنده دستگاه نیز می تواند افزایش یابد. این به نوبه خود می تواند دما را افزایش دهد. افزایش دما می تواند باعث سوء عملکرد دستگاه شود و در نتیجه شبکه را دچار اختلال کند

سرعت و وضعیت فن: دما و عملکرد فن با هم مرتبط هستند. نظارت بر سرعت فن به اطمینان از عملکرد مناسب فن کمک می کند و حتی تعادل را در خنک سازی حفظ می کند و دمای دستگاه را در حد مطلوب خود نگه می دارد

وضعیت منبع تغذیه: منبع تغذیه معیوب یا افزایش جریان در دستگاه باعث سوء عملکرد آن شده و در نهایت منجر به خرابی می شود. نظارت با توجه به هشدارها بر اساس آستانه ها به مدیر کمک می کند مشکلات احتمالی را پیدا کند

فهرست