راهنمای جامع ایجاد فرم نظرسنجی (همراه نمونه پرسشنامه)

این مقاله به مواردی که قبل از طراحی فرم نظرسنجی باید در نظر گرفته شود و نحوه طراحی سوالات نظر سنجی پرداخته است؛ همچنینن تعدادی از قالب فرم نظرسنجی های مختلف برای استفاده قرار داده شده است.

طراحی یک فرم نظرسنجی مناسب و باکیفیت نیازمند صرف زمان کافیست. اگر پیش از ساخت فرم نظرسنجی به کلیه‌ مواردی که قرار است در متن نظرسنجی آورده شود، به خوبی فکر شود، در آن صورت فرم پرسشنامه ای که تولید می‌شود مطابق با هدف شما بوده و پاسخ‌های بدست آمده از نظرخواهی نیز قابل اعتمادتر خواهند بود. در ادامه به توضیح مراحلی که باید قبل از طراحی فرم نظر سنجی اجرا شوند، می‌پردازیم.

دلایل ایجاد فرم نظرسنجی

قبل از ساخت فرم نظرخواهی، اهداف نظرسنجی را تعیین کنید. چرا می‌خواهید فرم نظرسنجی را برای همه منتشر کنید. چه حقیقتی را می‌خواهید اثبات کنید یا چه سوالاتی را می‌خواهید پاسخ دهید؟ دانستن این موارد نوع سوالات نظرسنجی و روش های نظرسنجی شما را تغییر خواهد داد.

برای مثال شما یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات IT هستید و می‌خواهید نظر مشتریان را در مورد نرم افزار Help Desk خود بدانید؛ در این حالت اولین مساله‌ای که باید در نظر داشته باشید آن است که چرا می‌خواهید نظر مشتریان را در این مورد بدانید؟ شما به عنوان یک شرکت تولید کننده نرم افزار می خواهید بدانیدکه امسال چه بخش‌هایی از نرم افزار خود را باید ارتقاء دهید تا در نهایت بتوانید رضایت مشتریان را جلب نمایید، بدین ترتیب فرم نظرسنجی از مشتریان بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

دانلود نمونه فرم های نظرسنجی

طراحی صحیح سوالات نظرسنجی از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد بسیاری برای جمع آوری نظرات مخاطبان هدف خود از پرسشنامه های آماده استفاده می کنند. شما می توانید فرم نظرسنجی همایش، فرم نظرسنجی رضایت مشتریان، فرم نظرسنجی رضایتمندی کارکنان، فرم نظرسنجی بیمه، فرم نظرسنجی واحد IT، فرم نظرسنجی دوره آموزشی و فرم نظرسنجی فروشگاهی را از لینک زیر دانلود کنید.

توجه به مخاطبان هدف در طراحی سوالات نظرسنجی

برای آنکه بتوانید بهترین روش را برای طراحی و انتشار فرم نظرخواهی خود انتخاب کنید، میبایست مخاطبانی که قرار است این فرم را پر کنند، مشخص کنید. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد فرم پرسشنامه، جامعه آماری انتخاب گردد.

از خود سوال کنید که می‌خواهید چند نوع مخاطب هدف داشته باشد زیرا ممکن است بخواهید گروه‌های مختلفی از مردم در نظر سنجی شما شرکت کنند.

هنگامی که شما مخاطبان هدف خود را بشناسید، در آن صورت می‌توانید سوالات نظرسنجی خود را متناسب با دانش و نیاز آنها طراحی کنید. برای مثال فرض کنید دانشگاهی از نرم افزار Help Desk استفاده می‌کند و می‌خواهد در مورد کیفیت خدمات رفاهی در دانشگاه یک نظرخواهی آنلاین از طریق نرم افزار انجام دهد و یک فرم نظرسنجی دوره آموزشی فراهم نماید تا نظرات اساتید و دانشجویان را در این مورد جویا شود.

در این حالت نوع سوالاتی که در برگه نظرسنجی برای دانشجویان و اساتید طرح می‌شود با یکدیگر متفاوت خواهد بود. همچنین از روش‌های مختلفی نیز برای ترغیب آنها جهت پر کردن فرم نظر سنجی استفاده خواهد شد. بنابراین برای جمع‌آوری نظرات اساتید و دانشجویان، میبایست برای هرکدام پرسشنامه جداگانه طراحی و ارسال شود. نوع سوالاتی که شما برای نظرخواهی از مدیران و کارمندان شرکت طرح می کنید متفاوت خواهد بود. بنابراین اگر شما بخواهید نظر مدیران و کارمندان را بدانید، می بایست برای هرکدام یک فرم نظرسنجی جداگانه طراحی کنید.

اهمیت اندازه جامعه آماری در طراحی فرم نظرسنجی

پس از شناسایی جامعه آماری خود، اطمینان حاصل کنید که در گروه انتخاب شده به تعداد کافی مخاطب دارید. دانستن تعداد افرادی که نیاز دارید به پرسشنامه شما پاسخ دهند (در اصطلاح نظرسنجی به آن “سایز نمونه نظرسنجی یا اندازه‌ی نمونه” گفته می‌شود)، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتر و دقیق‌تری بر مبنای تحلیل خود از داده‌های جمع آوری شده اتخاذ کنید.

همچنین برای آنکه بتوانید تخمین دقیقی از مخاطبان هدف خود دشته باشید، باید اندازه‌ی نمونه‌ای که برای تعداد مخاطبان خود درنظر می‌گیرید، به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد. اگر از مناسب بودن اندازه‌ی نمونه‌ی خود اطمینان ندارید، پیشنهاد می‌شود که اندازه‌ آن را 200-100 نفر به عنوان پیش‌فرض درنظر بگیرید.

برای اطمینان از اینکه داده‌های بدست آمده از نظر سنجی چقدر از لحاظ آماری درست هستند، ابتدا باید تعداد مخاطبانی که می‌خواهید فرم نظرخواهی را برای آنها ارسال کنید و نیز نحوه‌ی به دست آوردن یک نمونه‌ی فرضی از آنها را مشخص کنید. بعلاوه شما باید از یک مدل نظرسنجی مناسب برای جذب مخاطبان مورد نظر نیز استفاده کنید.برای انجام پرسشنامه می توانید از این موارد استفاده کنید:

  • نظرسنجی تلفنی
  • نظرسنجی پیامکی
  • نظرسنجی در وبسایت
  • نظرسنجی تلگرامی
  • نظرسنجی اینستاگرامی
  • نظر سنجی آنلاین
  • نظرسنجی حضوری

تعیین زمان ارسال فرم پرسشنامه

زمان ارسال فرم نظرخواهی تاثیر بسزایی بر روی فردی که در نهایت به پرسشنامه پاسخ می‌دهد، خواهد گذاشت. اگر در زمان نامناسبی فرم نظرسنجی را برای مخاطبان خود ارسال کنید، درصد افرادی که به پرسشنامه پاسخ می‌دهند، کاهش پیدا کرده و شما را نیز متحمل پرداخت هزینه خواهد کرد.

علاوه بر آن، زمان ارسال نظرخواهی می‌تواند پاسخ‌هایی که از مخاطبان خود دریافت می‌کنید و به دنبال آن تصمیم‌هایی که بر مبنای این پاسخ‌ها می‎گیرید را دستخوش تغییر نماید. اگر شما بتوانید در عرض یک هفته همه‌ی سوالات نظر سنجی مخاطبان خود را دریافت کنید، در آن صورت اطمینان داشته باشید که طیف وسیعی از نظرات مخاطبان را جمع‌آوری کرده‌اید.

برای مثال، فرم نظرسنجی مراسم جشنواره فجر در مورد فیلم های انتخابی جشنواره در روزهای نزدیک به برگزاری این جشنواره نسبت به زمان‌های دیگر بازخورد بهتری خواهد داشت. از سوی دیگر نظرسنجی می‌تواند پاسخی که شما از مخاطب خود دریافت می‌کنید را تحت تاثیر قرار دهد. ارسال فرم‌های نظرسنجی مشابه در دو بازه‌ی زمانی متفاوت (مثلا 9 صبح و 9 شب) در مورد اینکه افراد چگونه در مورد طعم یک میوه‌ی خاص فکر می‌کنند، نه تنها باعث می‌شود که افراد مختلفی به آن پاسخ دهند، بلکه باعث می‌شود تا آنها پاسخ‌های متفاوتی نیز ارائه دهند.

به طور مشابه انجام نظرخواهی در مورد اینکه چه تعداد از افراد قصد دارند از شغل خود استعفا دهند، در روزهای تعطیل مانند جمعه بازخورد بهتری خواهد داشت و تعداد بیشتری به آن پاسخ خواهند داد.

هدف شما از طراحی فرم پرسشنامه چه جمع‌آوری بازخورد مشتریان باشد چه فرم نظرسنجی رویداد که برای ارزیابی عملکرد یا برنامه‌ریزی طراحی شده باشد، اولین گام برای ایجاد یک نظرسنجی باکیفیت و موثر، بالا بردن سطح دانش خود در رابطه با مفاهیم اصلی پرسشنامه است. در ادامه به توضیح مفاهیم کاربردی در طراحی روش های نظرسنجی خواهیم پرداخت.

چگونه متن نظرسنجی را تحلیل کنیم؟

از آنجایی که شما برای انجام یک ارزیابی دقیق و پیش بینی درست به داده‌های باکیفیت نیاز دارید، می بایست اطمینان حاصل کنید که داده‌های به دست آمده از سوالات نظرسنجی قابل اعتماد هستند. پس از اطمینان از صحت داده‌های فرم نظرخواهی، آنها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

همچنین از خود سوال کنید که آیا همه‌ی پاسخ‌دهندگان، نظرخواهی را به طور کامل انجام داده‌اند؟ آیا آنها به تعداد زیادی از سوالات نظرخواهی شما پاسخ نداده‌اند و سعی در خراب کردن نتایج نظرسنجی شما داشته‌اند؟ آیا واقعا سعی در پاسخ دادن به سوالات شما داشته‌اند یا با ساده در نظر گرفتن سوالات بدون هیچ دقتی به سوالات پاسخ داده‌اند؟

اکنون می‌توانید به سوالاتی که در ابتدای ساخت فرم نظرسنجی از خود پرسیده بودید، پاسخ دهید. شما می‌توانید با کمک تحلیل محتوایی، پاسخ‌های تشریحی مخاطبان را مورد ارزیابی قرار داده و سپس یک نتیجه‌گیری کلی انجام دهید. سپس برای آنکه بدانید چه بخش‌هایی از مخاطبان به پرسشنامه شما پاسخ داده‌اند، نتایج به دست آمده را فیلتر و به صورت خلاصه در جدولی قرار دهید و پس از یافتن داده‌های مورد نظر، به دنبال راهی برای ارائه‌ی این داده‌ها باشید.

نظرسنجی زودهنگام به شما در رسیدگی به هرگونه مشکل و یا نگرانی یاری می‌رساند و تکرار نظرسنجی از وقوع اتفاقات غیرمنتظره جلوگیری خواهد کرد. بطور کلی نظرسنجی می‌بایست بصورت مکرر صورت گیرد. در ادامه به برخی از دلایل آن اشاره خواهیم کرد.

چگونه از صحت نتایج پرسشنامه مطمئن شویم؟

هنگامی که شما چیزی را بیش از یکبار اندازه‌گیری می‌کنید، در آن صورت می‌توانید میزان سازگاری ابزار اندازه‌گیری خود را بررسی نمایید. در مورد نظرسنجی نیز اگر شما یک پرسشنامه مشابه را چندین بار ارسال کرده و هر بار نتایج یکسانی به دست آورید، در این صورت می‌توانید برای مثال در مورد اطلاعاتی که فرم نظرسنجی مشتریان در مورد میزان رضایت مشتریان از محصول در اختیار شما می‌گذارد، اطمینان بیشتری داشته باشید.

نظرسنجی

به عبارتی شما می‌توانید نظرخواهی را به عنوان یک ابزار قابل اطمینان برای فهمیدن آنچه که مردم در مورد محصول شما فکر می‌کنند، در نظر بگیرید و در واقع اصلی ترین هدف نظرسنجی نیز همین است.

چگونه تحلیل فرم نظرخواهی در نتیجه گیری درست تاثیرگذار است؟

با وجود اینکه همه‌ی ما می‌خواهیم نظرسنجی قابل اطمینانی داشته باشیم، اما گاهی اوقات چنین نخواهد شد. یک تغییر در نتایج نظرسنجی الزاماً بدین معنا نیست که نظرسنجی شما مشکل دارد. این نگرش‌ها و نظرات مردم است که تغییر می‌کند. برای مثال مردم در مورد داشتن تعطیلات در روز سه‌شنبه نسبت به روز جمعه، بیشتر هیجان زده هستند.

تحلیل پرسشنامه

 

تغییر همیشه به این معنا نیست که سوالات پرسیده شده در پرسشنامه بد هستند، بلکه ممکن است تنها به این معنا باشد که برخی مسائل تغییر کرده‌اند. یک متن نظرسنجی خوب قادر است این تغییرات را ثبت کند. با این حال، تنها راه اندازه‌گیری تغییرات آن است که اندازه‌گیری را بیش از یکبار انجام دهید.

نتیجه گیری کاربردی از طریق آنالیز داده های نظرسنجی

آخرین دلیلی که باید نظرسنجی را به صورت مکرر انجام دهید، اندازه‌گیری وضعیت نسبی است. فرض کنید که شما یک شرکت تولید کننده‌ی نرم افزارهای خدمات فناوری اطلاعات هستید و می‌خواهید در همین لحظه نظر مردم را در رابطه با نرم‌افزار (به عنوان مثال نرم افزار HelpDesk دانا دِسک) خود بدانید و تاکنون نیز در این رابطه هیچ گونه نظرخواهی انجام نداده‌اید.

حال شما متوجه می‌شوید که 64% از مردم به این محصول، علاقه نشان داده‌اند. اما چگونه می‌توانید دریابید که این درصد بدست آمده خوب است یا بد؟ اگر اکثر مردم در کل به چنین نرم افزارهایی علاقه نداشته باشند، در این صورت آیا می‌توان اینطور نتیجه گرفت که 64% آمار خوبی است؟ یا اگر اکثر مردم علاقه‌ی زیادی به این نرم افزارها داشته باشند، در این صورت 64% آمار بسیار بدی خواهد بود؟

شما می‌توانید نتایجی که به دست می‌آورید را با تعداد افرادی که طرفدار محصول نرم افزاری مشابه رقبای اصلی شما هستند، مقایسه کنید. حال اگر نرم افزار تیکتینگ شما نسبت به محصول مشابه رقبای شما، قابلیت‌های بیشتری داشته باشد، در آن صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مردم ممکن است هیچ علاقه‌ای به یک نرم افزار help desk معمولی نداشته باشند و به محصول شما که قابلیت‌های بیشتر و بهتری دارد تمایل داشته باشند.

در چنین حالتی که محصول شما کاملا با محصول رقبایتان تفاوت دارد، الگوبرداری از محصول رقبا، کمکی به شما نخواهد کرد. پس به جای اینکار، شما می‌توانید در مورد محصول خود به دفعات، فرم نظرسنجی از مشتریان تهیه کنید و از آن به عنوان مبنایی برای مقایسه‌ی میزان رضایت مشتریان از محصول خود با محصول رقبا استفاده کنید. بدین ترتیب، هر زمان که بخواهید به ارزیابی میزان رضایتمندی مشتریان خود بپردازید، یک مبنای مقایسه‌ای برای دانستن آنکه با کدام یک از رقبایتان می‌بایست نتایج خود را مقایسه کنید، در اختیار خواهید داشت.

اگر شما نظرخواهی خود را به صورت مکرر انجام دهید، مسلماً می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری اقدام به گرفتن تصمیمات بهتری کنید. این امر یک سناریوی برد برد است.

زیر سیستم نظرسنجی آنلاین در نرم افزار دانا دِسک این امکان را فراهم می‌سازد تا به راحتی بتوانید فرم نظرسنجی دلخواهتان را طراحی کرده و در آن از انواع سوالات چندگزینه‌ای و متنی استفاده کنید. بعلاوه این امکان وجود دارد که فرم تولید شده را به روش‌های گوناگون در اختیار مخاطبان خود قرار دهید و در نهایت با کمک گزارش‌های آماری دانا پاسخ‌های نظرسنجی را آنالیز و بررسی نمایید.

فهرست
justo Donec facilisis eget accumsan commodo vulputate,